10 yıllık zahmeti 6 ayda son buldu

10 yıllık zahmeti 6 ayda son buldu
10 yıldır böbrek yetmezliği yaşayan ve 4 yıldır diyaliz hastası olan 43 yaşındaki Nail Tuncer, Bursa Kent Hastanesi’nde bekleme listesine girdikten 6 ay sonra böbrek nakli olarak sıhhatine kavuştu.

BURSA (İGFA) - Kadavradan donör çıkarımında Türkiye liderliğini elinde bulunduran Bursa Kent Hastanesi, yıllarca organ bekleyen hastalara da umut oluyor. Bursa Kent Hastanesi’nden organ nakil sırasına giren hastalar, olağan bekleme müddetinin çok altında nakil olma bahtı elde ediyor. Bu duruma son örnek Bursa’da yaşayan 43 yaşındaki Nail Tuncer oldu. 10 yıldır böbrek yetmezliği ile uğraş eden Tuncer, hastalığının berbata gitmesi üzerine son 4 yılda diyalize bağlı yaşamaya başladı. Bu süreçte öbür bir hastaneden organ nakil listesine kayıt olan Tuncer, nakil sırasının gelmemesi üzerine geçtiğimiz Ocak ayında hizmete giren Bursa Kent Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. Burada yapılan kıymetlendirme sonucunda nakil listesine alınan Tuncer, birkaç ay bekledikten sonra böbrek nakli olarak hayata tutundu.

Organ Nakli Merkezi’nde hizmete girdiği Ocak ayından itibaren üçüncü nakli gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Bursa Kent Hastanesi’nde misyonlu Nefrolog Doç. Dr. Yavuz Ayar, “6 aylık süreçte gurur verici bir olay. Zira bekleme listesine bakacak olursak dünya genelinde 3, 5 yıl bekleme süreci hastalar için çok sancılı geçmekte yeni kayıt yaptıran bilhassa ocak ayından sonra yaptırıp, 6 ay içinde böbreğin çıkması hastalar için umut verici, hastanemiz için gurur verici. Bu süreçte tabi ki bilhassa çalışan işçimiz açısından herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Hastalarımızı Davet Ediyoruz

Bursa Kent Hastanesi’nin, Türkiye genelinde en fazla kadavra çıkaran hastane olması ve 200’ün üzerinde ağır bakım yatağının olmasının organ bekleyen hasta için umut verici olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Ayar, “Bizler de bilhassa böbrek bekleyen hastalarımızı davet ediyoruz. Organ nakli ünitesi olarak eylül ya da ekim ayı üzere canlı nakile başlayacağız” biçiminde konuştu.

10 yıldır böbrek yetmezliği ile uğraş ettiğini söyleyen hasta Nail Tuncer ise, “6 yılı böbrek yetmezliği 4 yılı de diyalizle geçti. Kaydım öbür bir hastanedeydi. Burada nakil yaptığını duydum başvurdum. Birinci 6 ayda kadavradan çağrıldık. Donör uymadığı için öbür yere gitti. İkinci kadavrada birinci 6 ay içinde naklimizi olduk. Hocalarımız bizi çok yeterli yönlendirdiler. Bize çok yardımcı oldular bu süreçte bize lazım olan da moraldi” tabirlerini kullandı.