Astım hastaları için klima ziyanlı mı?

Astım hastaları için klima ziyanlı mı?
Nev Bandırma Göğüs Hastalıkları Kısmından Uzm. Dr. Elif Yaldız, global ısınma nedeniyle artan sıcaklık ve nemin klimaları da günlük yaşantımızın bir modülü haline getirdiğini belirterek, bu durumun astım hastalarını nasıl etkilediğini anlattı.

BALIKESİR (İGFA) - Havaların ısınması ve beraberinde yaşadığımız ağır nemli havalardan kurtulmak için kullandığımız klimaların kurtarıcı olmakla birlikte kimi problemlerin ortaya çıkmasına taban hazırlayabileceğini söz eden Uzm. Dr. Elif Yaldız, astım ve alerji hastaları klima kullanırken birtakım kurallara uyarlarsa klimanın onlar için faydalı olabileceğini, fakat dikkat etmezlerse ziyan görebileceklerini belirtti.

Yaldız, “Astım hastalarının soludukları havanın ısısı, nemi ve paklığı çok kıymetlidir. Klimalar, uygun ısı ve nemi ayarlayabilmek açısından fayda sağlar. En uygun sıcaklık 24-25 derece ve nem de %40-50'dir. Yeni tip gelişmiş filtreli klimalar, birebir vakitte havayı temizleme özelliğine de sahip olduğundan mümkünse filtre kalitesi daha düzgün olan klimalar tercih edilmeli, kesinlikle klima filtre bakımları önerilen sıklıkta yapılmalıdır” diye belirtti.

Klimanın ortamdaki havayı emip filtrasyon yaptıktan sonra dışarı verdiğinden ötürü vakitle aygıtın filtrasyon sisteminin de kirlenebildiğini belirten Uzm. Dr. Elif Yaldız, “Klimaların filtrelerinde biriken tozlarda bakteri ve mantar sporları üreyebilir. Bu mikroorganizmalar, astım hastaları ya da alerjik nezlesi olan hastalar için risk teşkil eder ve sık hastalanmalarına, astım ataklarına, alerjik yakınmaların artmasına ve akciğer enfeksiyonlarına yol açabilir. Fakat filtre paklığı ve bakımı düzgün bir halde yapılırsa bu riskler ortadan kaldırılabilir. Filtrenin bakımı uygun halde yapıldığında yahut değiştirildiğinde bu üniteler, havadaki astım tetikleyicilerini en aza indirmede çok tesirlidir. Münasebetiyle astım semptomları riskini en aza indirmede, başarılılardır” dedi.

Bazı noktalarda dikkat edilmezse klimanın astım hastası olan bireye ziyanları olabileceğini de tabir eden Dr. Yaldız, “Klimayı daima açık tutmanın iç ortamdaki havayı çok kurutabileceği unutulmamalı, klimalar aralıklı kullanılmalıdır” dedi.

Ayrıca Yaldız, “Hastalar klima kullanırken direkt klimanın rüzgârına maruz kalmamalı, karşısında oturmamalıdır. Üflemesi en kısıkta olmalı ve üst bakmalıdır. Klima çalıştırılmaya başlandığında ortam çok süratli soğutulmamalı, yavaş yavaş soğutulmalıdır. Böylelikle bedenin ani sıcaktan soğuğa maruz kalması engellenmiş, ısı değişikliğine ahenk sağlamasına imkan verilmiş olur” diye belirtti. Yaldız, “Özetle klima kullanımının astımlı ve alerjik hastalar açısından birtakım riskleri olmakla birlikte, yüksek sıcaklık ve nem oranının riskleri de göz arkası edilemez. Münasebetiyle astım hastalarına klimaları şuurlu bir biçimde kullanıldığı sürece önerebiliriz” diyerek kelamlarına son verdi.