BAU Tıp’tan öğrencilerine 500 bin liralık bilimsel takviye

BAU Tıp’tan öğrencilerine 500 bin liralık bilimsel takviye
Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, Bilim İnsanı Seçme Programı kapsamında yüzde 100 tıp eğitimi burslarına ek olarak Bilim Eğitimi Dayanak Fonu oluşturdu.

İSTANBUL (İGFA) - Üniversiteler günümüzde verdikleri nitelikli eğitimin yanı sıra öğrencilerine sağladıkları imkanlarla da öne çıkıyor. Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi, hem doktor hem bilim insanı yetiştirme maksadıyla oluşturduğu Bilim İnsanı Seçme Programı (BİSEP) kapsamında Bilim Eğitimi Takviye Fonu oluşturdu. Yüzde 100 tıp eğitimi burslarının yanı sıra oluşturulan fon, öğrencilere 500 bin TL’ye varan maddi takviye sağlayacak. Görüşmeler sonucu belirlenecek adayların, ilgi alanlarına nazaran BAU Tıp’ın seçkin akademisyenleri ile bir ortaya gelerek kendilerine rehber olabilecek bilim insanlarıyla tanışacak.

Yüzde 100 Tıp Eğitimi bursu ve Bilim Eğitimi Takviyesi, birinci 2 bine girmiş öğrenciler ortasından yapılacak mülakatla belirlenecek. Fondan ayrılan para; yurt dışı bilim stajları, araştırmaların masrafları, kongreler, barınma masrafları üzere öğrencinin rehber hocası ile vereceği ortak karar doğrultusunda harcanacak.

HEM TABİP HEM BİLİM İNSANI

BAU Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç, 2012 yılında yalnızca uygun tabip yetiştirmeyi amaçlayan değil, düzgün bilim insanı-hekim yetiştirmeyi amaçlayan bir tıp fakültesi oluşturduklarını söyleyerek birinci öğrencilerini 2013’te aldıklarını belirtti. “Bu yıl dördüncü küme öğrencimizi mezun ettik. Bugüne kadar toplam 400 üzerinde tabip yetiştirdik. Bu mühlet içinde daima bilim insanı seçme ve destekleme fonumuzu yürüttük ve buna BİSEP ismini verdik” diyerek sürecin çıkış noktasına da değindi.

Kılıç, evvelki yıllarda da mentorlarla öğrencileri buluşturduklarını, oluşturulan fon sayesinde takviyenin daha da arttığını belirterek şunları söyledi: “Fondan sağlanacak maddi dayanaktan çok, geleceğin bilim insanlarının günümüz bilim liderleri ile kuracakları usta-çırak bağlantısı ve akademisyenlerimizin yol göstericiliğine inanıyoruz.”

Prof. Dr. Kılıç, “Bilim insanı olmaya niyetli öğrencimize maddi takviye versek de bu takviyenin kullanımının verimliliği konusunda eksikler olabiliyordu. Aslında on yıldır var olan ve her öğrencimize atadığımız toplumsal mentor ile bilim mentorlerimiz, artık öğrencileri fona da yönlendirecek. Her ne kadar birinci 2 bine giren öğrencilerimizin fondan yararlanacağını söylesek de aslında bu yapay bir hudut. Değerli olan, öğrencinin bizi ne ölçüde bilim insanı olabileceğine dair ikna edebilmesi” diye konuştu.