Birçok kazanın sebebi yol hipnozu

Birçok kazanın sebebi yol hipnozu
Yolda, trafikte ya da araçta bir sorun yokken oluşan bir çok kazanın yol hipnozu tesiri ile gerçekleştiğini söyleyen uzmanlar, yol hipnozunun bilhassa uzun gece seyahatlerinde görüldüğü konusunda uyarıyor.

İSTANBUL (İGFA) - Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, bilhassa uzun yol kazalarının büyük bir kısmına neden olan yol hipnozu hakkında bilgi verdi.

Herkes farkına varmadan birçok defa hipnoz yaşar

Hipnotik tesir altına girmenin, doğuştan her beşerde var olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Her insanın hayatı boyunca tekraren ve çoklukla de farkına varmadan yaşadığı bir süreçtir. Bu nedenle ‘ben hiç bir vakit hipnoza girmem’ tezinde bulunanların bu tezi yanlış ve anlamsız bir argümandır.” dedi.

Sadece şoför değil, yolcular da hipnoza girebilir

Yol hipnozunun ekseriyetle araç şoförleri üzerinden tanımlandığını söz eden Öztekin, “Ancak bu, araçtaki yolcunun hipnoza girmeyeceği manasına gelmez. Şoförün yanında oturan kişi de yol hipnozu yaşayabilir ya da otobüste cam kenarında oturan bir yolcu da camdan dışarı bakarken yol hipnozu yaşayabilir. Alışılmış ki şoförün yol hipnozu yaşaması, bir çok kazanın nedeni olduğu için yolcuya nazaran çok daha kıymetli. Bilhassa duran araçlara yüksek suratlarla çarpılmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi yol hipnozudur. Ansızın karşıma çıktı, görmedim üzere telaffuzlar aslında yol hipnozu sebebiyledir.” halinde konuştu.

Gözler açık ancak zihin kapalıdır

Yol hipnozunda şoförün hipnoza girdiğinin farkında olmadığının altını çizen Öztekin, “Araştırmalar, şoför yola çıktıktan yaklaşık 2,5 saat sonra hipnozun başladığını gösteriyor. Şoförün gözleri açıktır, yola bakar. Beyin bir taraftan yaptığı işi otomatik olarak gerçekleştirmeye devam eder, yani görsel uyaranları algılayıp yanlışsız aksiyonları yapar. Öbür taraftan hipnotik tesir ile şuurlu zihin, sürüşten büsbütün farklı bir mevzuya odaklanır. Şoför transa girdiği için araç kullanımına devam etse bile yol farkındalığı yok denecek kadar azalır ve yola karşı bir duyarsızlık başlar. Hipnotik tesir ile gözler açık, zihin kapalı durumu oluşur. Kişi bu süreci hatırlamaz. Bu süreçte kişi muhakeme ve hafıza kaybı da yaşayabilir. Bu durum ‘gözü açıkken uyumak’ formunda de tanımlanır.” açıklamasını yaptı.

Birçok kazanın sebebi yol hipnozu

Sebebi açıklanmakta zorlanılan yani, yolda, trafikte ya da araçta bir sorun yokken oluşan bir çok kazanın yol hipnozu tesiri ile gerçekleştiğinin düşünüldüğünü belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Bu nedenle şoför hem kendisini hem de başka araç ve insanları tehlikeye atarak ölümlü kazalara sebep olabilmektedir. Uzun seyahatlerde ve gece seyahatlerinde daha sık görülür. Uzun yolların misal yapıları, sürücüyü gözleri açık bir trans durumuna sokar. Otomatik vitesli araç şoförleri bu durumu daha çok yaşayabilir.” dedi.