Bitki çayı tüketiminde püf noktaları... İşte sıhhate yararlı 3 bitki çayı

Bitki çayı tüketiminde püf noktaları... İşte sıhhate yararlı 3 bitki çayı
Çay olarak tüketilen zencefil, papatya, hibiskus bedene birbirinden farklı yararlar sağlıyor. Birtakım hastalıklar için ilaç kullanan bireylerin bitki çayı tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

İSTANBUL (İGFA) - Doğu Asya'daki tarihi kökleri ile dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerden beşerler binlerce yıldır çay içiyor. Günümüzde sudan sonra dünyanın en tanınan ikinci içeceği olan çayın sıhhate da katkısı olduğu biliniyor.

Yapılan bir dizi çalışmalarda yeşil çay üzere birtakım çayların bağışıklık sistemin güçlendirebileceğini, inflamasyonla savaşabileceğini, kardiyovasküler sıhhati destekleyeceğini hatta birtakım kanserlerin gelişimini engelleyeceğini gösteriyor.

Sabri Ülker Vakfı çay tüketimi ve sıhhate yararlarına dikkati çekerek sıhhate yararlı 3 bitki çayını paylaştı.

ZENCEFİL ÇAYI

Halk ortasında mide bulantısı düzgün gelmesi ile bilinen zencefil çayı, baharatlı ve ağır bir tada sahip. Zencefil kökünde bulunan esas biyoaktif bir bileşik olan antioksidan gingerol içeriyor. Bu bileşik hastalıklarla savaşıyor. Zencefil ayrıyeten eser ölçüde B3 ve B6 vitamini, demir, potasyum ve C vitamini üzere vitamin ve mineralleri de içeriyor.

Zencefil kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilmekte fakat, aspirin yahut klopidogrel (Plavix) üzere antiplatelet ilaçlar yahut varfarin (Coumadin), apixaban (Eliquis), dabigatran (Pradaxa) yahut rivaroxaban (Xarelto) üzere antikoagülan ilaçlar alan bireyler için tehlikeli durumlara yol açabiliyor. Ayrıyeten zencefilin ameliyat sırasında ve sonrasında ekstra kanamalara neden olabileceği de unutulmamalı. Rastgele bir sıhhat probleminiz varsa yahut gebeyseniz, zencefil çayını tüketmeden evvel kesinlikle hekiminize danışın.

PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı, yatmadan evvel tüketilecek sakinleştirici özelliği olan bir içecekten çok daha fazlası. Antik çağlardan beri çeşitli sıhhat durumları için doğal bir deva olarak kullanılan papatya, çeşitli biyoaktif fitokimyasallar, bilhassa antioksidan fonksiyonu gören flavonoidleri içeriyor.

Araştırmacılar, çayın anti-inflamatuar ve anti-anksiyete tesirleri olduğunu gösteriyor. Araştırmalar papatyanın yaşa bağlı kemik kaybını yavaşlatabileceğini de gösteriyor. Bilhassa polenlere karşı şiddetli alerji hikayeniz varsa, öteki bitkilerden gelen polenlerle çapraz kontaminasyon olabileceğinden papatyadan kaçınmanız gerektiğini unutmayın!

HİBİSKUS ÇAYI

Hibiskus çayı ise hibiskus bitkisinin parlak renkli çiçeklerinden yapılıyor. Kaliks,hibiskus bitkisinin çiçeğini koruyan kısmıdır. Kurutulmuş kalikslerhibiskus çayında kullanılıyor ve canlandırıcı ancak mayhoş bir tat veriyor.

Diüretik olan hidroklorotiyazid ilacı kullanıyorsanız, hibiskus çayı ile etkileşime girebileceğinden, hibiskus çayı içmekten kaçının. Şayet ilaç kullanıyorsanız, hibiskus çayını içmeden evvel kullandığınız ilaç ile olumsuz istikamette bir etkileşimi olup olmadığını öğrenmek için kesinlikle hekiminize danışmalısınız.