Çocukların Sağlığı ve Eğitimi İçin Beslenme Uzmanı Dilara Koçak ile Metro Türkiye İle İşbirliği Yaptı

Çocukların Sağlığı ve Eğitimi İçin Beslenme Uzmanı Dilara Koçak ile Metro Türkiye İle İşbirliği Yaptı
Metro Türkiye, çocukların sağlıklı gelişimi ve beslenme alışkanlıklarının önemine vurgu yapmak amacıyla Beslenme Uzmanı ve Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ile işbirliği yaptı.

Metro Türkiye, çocukların sağlıklı gelişimi ve eğitimi için kritik öneme sahip olan dengeli beslenme, gıda takibi ve gıda okuryazarlığını vurgulamak amacıyla Beslenme Uzmanı ve Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ile işbirliği yaptı.

Metro Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte aileler, alışveriş telaşı içerisine girdi. Ancak çocukların günlük kullanım ürünlerinden, kırtasiye malzemelerine, gıda ürünlerine kadar her alanda kaliteli ve güvenilir ürünleri tercih etmeleri büyük önem taşıyor. Bununla birlikte, çocukların sağlıklı gelişimine etki eden bir diğer önemli faktör de tükettikleri gıdaların içeriğidir.

Metro Türkiye, yeni okul döneminde okul alışverişinde ihtiyaç listesinde olmayan ama bütün bir yıl değer taşıyan sağlıklı beslenme için çocukların güvenilir kaynaklardan, kaliteli ve tarladan sofraya izlenebilir gıdalar ile beslenmesinin öneminin altını çiziyor.

Metro Türkiye, "Beslenme Çantanda Ne Var?" diyerek gıda okuryazarlığı konusunda farkındalığını artırmak, çocukların gün içerisinde dengeli beslenmelerine yardımcı olmak için Koçak ile bir araya geldi.

Sağlıklı ve iyi bir okul dönemi için beslenmenin büyük önem taşıdığına dikkati çeken Dilara Koçak, besleyici ve dengeli öğünlerin neleri içermesi gerektiğinden tabakların nasıl ilgi çekici hale getirileceğine kadar birçok konuda ipuçları verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Metro Türkiye Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Müdürü Aslı Duran, şirket olarak 2014'te Türkiye'de gıda izlenebilirliğini başlatan ilk firma olduklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Taze et ile başlayıp balık, meyve sebze, Metro markalı bal ve organik ürünlerden sonra şimdi de kendi markalı coğrafi işaretli ürünlerimiz ve zeytinyağlarımızda izlenebilirlik sunarak toplamda 2 bine yakın ürünün yolculuğunu şeffaflıkla paylaşıyoruz. Müşterilerimiz, ürünlerin üzerindeki QR kodları okutarak tarladan, denizden, çiftlikten rafa kadar olan tüm hikayelerine ulaşabiliyor. 'Gıdanın İzini Sür, Bilgiyle Beslen' diyerek çıktığımız bu yolda, tüketicilerin gıda okuryazarlığı konusunda farkındalıklarını artırmayı amaçlıyoruz. Bir taraftan da katkısız, şekersiz, organik ürün çeşitliliğini artırarak ailelerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz."

Dilara Koçak da ailelere market alışverişlerini çocuklarıyla yapmalarını tavsye ederek, "Rengarenk kahvaltı tabakları hazırlayın, omega-3 içeriği yüksek öğünler oluşturun, yumurta tüketimini artırın, yağ, şeker ve tuzu dengeli öğünler hazırlayın, alternatif beslenme şekillerini de deneyin." önerilerinde bulundu.

Haber Editörü