COVID-19'un Eris varyantı Avrupa'da yayılıyor... Türkiye'de kış ayına dikkat!

COVID-19'un Eris varyantı Avrupa'da yayılıyor... Türkiye'de kış ayına dikkat!
COVID-19'un Omicron varyantının yeni bir alt tipi olan Eris varyantı son vakitlerde Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Çin başta olmak üzere tüm dünyada sık görülmeye başlandı. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, büyük bir salgın beklenmese de okulların açılmasıyla daha çok olay görülebileceğini söyledi.

İSTANBUL (İGFA) - Eris varyantının daha evvelki varyantlardan daha süratli üremesi ve bağışıklık sisteminden kolay kaçması üzere farkı olmasına karşın klinik olarak birebir belirtilere neden olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Uzun vakittir hayatımızda olan Omicron tipi üzere daha çok üst teneffüs yolu enfeksiyonu biçiminde kendini gösteriyor. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik ve hafif ateş yapabiliyor. Evvelki COVID-19 salgınları üzere büyük bir salgın beklenmese de okulların açılmasıyla bir arada daha çok olay görülebilir” açıklamasında bulundu.

Eris varyantının sık görülmeye başlanması, üreme kapasitesinin fazla olması ve bağışıklık sisteminden kaçma özelliği olmasına karşın daha ağır bir tablo yapmadığını paylaşan Doç. Dr. Elif Hakko, “Bağışıklık sorunu olan bireyler, diyabet, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları üzere kronik hastalığı olanlar, ileri yaştaki şahıslar hastalığı daha ağır geçirebilir” dedi.

KIŞ AYLARINDA HASTALIK YAYILABİLİR

Eris varyantının öteki COVID-19 varyantları üzere teneffüs yoluyla bulaştığını hatırlatan Doç. Dr. Hakko, “Kapalı ortamlarda, yakın temasta hastalığın bulaşma mümkünlüğü artıyor. Hadise sayısında bir artış beklenmesine rağmen büyük bir tehlikeye neden olacağı düşünülmüyor. Korunmak için evvelki COVID-19 varyantları üzere kalabalık ve kapalı alanlarda maske kullanımı ve el hijyeni en düzgün tedbir. Risk kümesindeki şahısların Omicron varyantını içeren COVID-19 aşılarını tertipli olmaları düzgün olacaktır lakin maalesef bu aşılar ülkemizde bulunmuyor” diye konuştu.

KİŞİSEL MÜDAFAA FORMÜLLERİNE UYULMALI

Okulların açılmasıyla birlikte bu varyantın daha sık görülebileceğini paylaşan Doç. Dr. Elif Hakko, “Riskli şahıslar için Omicron varyantını içeren aşının ülkemize gelmesi ve bu şahısların grip aşısıyla bir arada aşılanmaları gerekiyor. Elbette ferdî korunma tedbirlerine uymak da çok önemli” dedi.