Depresyondaki kişi yalnız bırakılmamalı!

Depresyondaki kişi yalnız bırakılmamalı!
Vücudun rastgele bir kesimi rahatsız olduğunda bunun bir hastalık olarak tanımlandığı üzere depresyonun da bedensel ve ruhsal bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar depresyonun maddi ve manevi birçok kayba sebep olabileceğini söyledi.

İSTANBUL (İGFA) - Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elvan Çiftçi, depresyon yaşayan bireylere iş ve özel hayatlarında nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Depresyonun bir karakter zayıflığı ve güçsüzlük olmadığını belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elvan Çiftçi, depresyon psikiyatrik bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

"Bedeninizin rastgele bir modülü rahatsız olduğunda bunu bir hastalık olarak tanımlıyorsanız bu da bedensel ve ruhsal bir hastalıktır" diyen Çiftçi, "Herkes depresyona girebilir. Bazen insanların güç vakitleri vardır. Bu türlü vakitlerde herkes depresyona girmeyebilir lakin kısa müddetli de olsa depresif hissedebilir. Şayet bu mühlet 2 haftayı geçmiş ise o vakit sorunu depresyon olarak adlandırırız" dedi.

Bu ortada depresyonu fark edilen kişinin izole kalmasına müsaade verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elvan Çiftçi, depresyondaki eşe karşı mümkün olduğunca sabırlı olunması gerektiğine vurgu yaptı.

Çiftçi, eşlerden birinin depresyon yaşaması durumunda profesyonel yardım alınması gerektiğinin çünkü boşanmalarda tedavi edilmemiş depresyonun tesirli olduğunun altını çizdi.

Her iki tarafın da zevk aldığı işlerin birlikte yapılmaya çalışılabileceğine dikkati çeken Çiftçi, "Egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak, sinemaya gitmek ve sohbet etmek olabilir. Depresyondaki kişi için karanlık gözüken şeyler öteki eş için çok daha kolay olabilir ve bu olumlu yaklaşım depresyondaki eşi de etkileyecektir. Umudu aşıladığınızda sürecin daha kolay ilerlediğini fark edeceksiniz. Etrafınızdaki aksilikleri çok fazla ciddiye almamanızı ve yorulduğunuz vakitte kesinlikle molalar vermenizi öneririm. Eşinizin yaşadığı depresyonu ferdî olarak algılamayın zira onun yaşadığı bu zorluklar aslında kendi içinde yaşadığı sürecin bir kesimi. Ferdî olarak algılamanız daha öfkeli birine dönüşmenize neden olabilir. Eşinizin depresyon yaşadığı durumlarda kesinlikle profesyonel dayanak almanızı öneririm zira boşanan çiftlerin bir kısmında tedavi olmamış depresyon hastaları bulunduğunu biliyoruz" diye konuştu.