Diz kireçlenmesinde ameliyatsız tedavi mümkün mü?

Diz kireçlenmesinde ameliyatsız tedavi mümkün mü?
Eklem ve kas rahatsızlıkları insanlığın yeryüzünde hareket etmeye başladığı günden bugüne tahlili ile ilgili arayışları da beraberinde getirdi. 1960’lardan beri alanında en başarılı uygulamalardan biri olarak görülen diz protezi ameliyatları yeni gelişmelerle birlikte tarihe mi karışıyor?

BURASA (İGFA) - Eklem rahatsızlığı olan milyonlarca hastanın merak ettiği mevzuların başında olan kıkırdak ve eklem hasarlarında uygulanabilecek tedavi prosedürleri ile ilgili Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Oktay Nar değerlendirmelerde bulundu.

50 yılı aşkın müddettir diz ve eklem sıkıntılarında uygulanan diz protezi ameliyatlarının yanı sıra uygulanana bilecek ameliyatsız tedavilerin başarılı sonuçlar verdiğini söz eden Dr. Özgür Oktay Nar, diz protezi ameliyatının bilhassa diz kireçlenmesi ile ilgili yıllardır uygulanan başarılı bir tedavi metodu olduğunu kaydetti.

"Anestezi kullanılarak gerçekleştirilen diz protezi uygulamasında dize yerleştirilen yapay eklem ile hastalarımızın daha rahat hareket edebilmeleri hedeflenmektedir" diyen Dr. Nar, "Ancak ortalama bir diz için 1,5 saat süren ameliyat, anestezi psikolojisi ve sonrasındaki fizik tedavi süreçleri hastalarımızda tasa uyandırabiliyor. Son gelişen teknolojiler ile birlikte diz kireçlenmesinde ameliyatsız tahliller uygulanmaya ve yüksek muvaffakiyet oranları yakalanmaya başlandı. Bu bağlamda evet diz kireçlenmesinde epeyce başarılı ameliyatsız prosedürler var ve uygulayabiliyoruz. Örneğin Yeni Kuşak Hidrojel Tedavisi diz kireçlenmesi tedavisinde ameliyat gerektirmeyen ve 10 dk üzere kısa bir müddette uygulanarak hastalarımızın rahatlamasını sağlayan başarılı bir uygulama” diye konuştu.

Tetkikler sonucu uygun görülen hastalarda Yeni Kuşak Hidrojel Tedavisi ile ameliyat ve anestezi olmaksızın tek bir uygulamada diz kireçlenmesine tahlil sağlandığını belirten Dr. Nar, “Yeni jenerasyon Hidrojel; diz içerisinde ömür uzunluğu durabilen, diz kireçlenmesi için hastalara uygulanan mevcut tedavilere ek olarak tesirli bir alternatif sunan tedavi cinsidir. Yenilikçi ve biyolojik olarak parçalanmayan hidrojel teknolojisinde kullanılan hususun yüzde 97,5’i sudur ve yüzde 2,5’i de çapraz bağlı poliakrilamid omurgadan oluşmaktadır. Hidrojel diz içine enjekte edildiğinde eklemi koruyarak ağrıyı azaltır. Tek bir enjeksiyonla inançlı ve daima rahatlama sağlar" dedi.

Nar, tek bir enjeksiyon ile dizdeki 4 başka noktadan diz içerisine giren hidrojenin iç kapsül dokusuna nüfus ederek eklem sertliğini ve bağlı ağrıları minimuma indirdiğini de söyledi.

Hidrojel kireçlenmeden ötürü hareketi bozulan diz ekleminin fonksiyonunu uygunlaştıran onaylanmış tek tıbbi aygıt olduğunu vurgulayan Op. Dr. Özgür Oktay Nar, "Hidrojelin beden tarafından parçalanamaması ömür uzunluğu kalıcı olmasını sağlar. Hidrojel, diz içi eklem boşluğuna enjekte edilmektedir. Bu tedavi diz içinde bulunan sinovyal sıvıya eski akışkanlığını geri kazandırılarak eklemin yağlanmasını ile tamponlanmasını güzelleştirir. Ayrıyeten iç eklem kapsülünün zarına entegre olarak yastık gibisi bir tesir sağlayarak yürüme fonksiyonu geri kazanılır" diye konuştu.