Dondurmayı tüketirken dikkat! Aç olmadığınızda tercih edin

Dondurmayı tüketirken dikkat! Aç olmadığınızda tercih edin
Güçlü besin öğesi içeriğiyle öteki ağır tatlılarla kıyaslandığında dondurma hafif ve sağlıklı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Fakat her besinde olduğu üzere dondurma tüketiminde de porsiyon denetiminin sağlanamaması; kan şekerinin yükselmesi, yük artışı ile bel etrafının yağlanması üzere olumsuz sıhhat tesirlerine neden olabiliyor.

İSTANBUL (İGFA)- Çilekli, limonlu, kavunlu, çikolatalı, kaymaklı ve daha niceleri… Dondurma, bilhassa bunaltıcı yaz sıcaklarında serinlemek için en çok tercih edilen tatlılar ortasında yer alıyor. İçeriğinde karbonhidrat ve proteinin yanı sıra, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, demir ve çinko üzere mineraller ile A, B vitaminleri ve D, E ile K vitaminlerini muhakkak düzeylerde barındırıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, sıhhatin olumsuz etkilenmemesi için dondurmanın çeşidine, tüketim ölçüsüne ve sıklığına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

“Diyabet sıkıntınız yoksa, sağlıklı beden ağırlığındaysanız, haftada 2-3 kere 2 top dondurmayı külahsız ve sos ekletmeden tüketebilirsiniz" diyen Burcu, "Zira, külah ve ek edilen soslar dondurmanın güç içeriği ile karbonhidrat ölçüsünü ekstra olarak arttırıyor. Dondurma içerdiği potasyum, fosfor, kalsiyum mineralleri sayesinde kalp damar sıhhatinin korunmasında destekleyici rol oynayabiliyor. Lakin dikkat! Porsiyon denetimini sağlayamadığınız taktirde, içerdiği doymuş yağ ve şeker olumsuz sıhhat tesirlerine neden olabiliyor. O nedenle dondurmanın yararlarını azamî düzeyde tutmak için tüketirken dikkat etmemiz gereken kuralları unutmamamız gerekiyor" diye konuştu.

DONDURMA TÜKETİRKEN 6 KURALA DİKKAT!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, dondurma tüketirken dikkat etmemiz gereken kuralları şöyle sıraladı:

  1. Çok aç olmadığınız vakit tüketin: Dondurmayı çok aç olmadığınız bir vakit diliminde tüketin. Aksi taktirde 2 top dondurma kâfi gelmeyecektir. Bu halde ani kan şekeri yükselmelerinin de önüne geçebilirsiniz.
  2. Külah yerine kapları tercih edin: Külah yerine kapta tüketmeyi tercih ederek dondurmadan gelen kaloriyi azaltmanız sizin elinizde.
  3. Sade yahut meyveli olanları seçin: Üzerine eklenen soslar, meyveler ve kuruyemişler, dondurmanın kalorisini arttırabiliyor. Bu nedenle dondurmayı sade ya da meyveli olarak tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Aksi halde hafif ve pak bir besinsel kaynak olan dondurmanın güç içeriği çok yükselebiliyor.
  4. Ambalajında buz kalıntıları varsa, dikkat: Dondurma alırken ambalajların üzerinde buz kalıntılarının olmamasına itina gösterin. Buz kalıntıları olan dondurma eriyip tekrar donmuş olabilir. Bu durum bakteriyel üremeye açık olacaktır.
  5. Pastörize sütten yapılmış olmalı: Sıcak yaz günlerinde dondurmanın hijyen kurallarına uygun olarak hazırlanması epeyce kıymetli. Dondurmanın ham unsuru olan süt sıcak hava şartlarında süratle bozulabilen bir besindir. Bu nedenle besin zehirlenmesine karşı dondurmanın açık sütten değil, pastörize sütten yapılmış olması sıhhat açısından daha uygundur.
  6. Etiketini kesinlikle okuyun: Yapımında farklı kaynaklar ve üretim teknikleri kullanıldığı için açık yahut ambalajlı dondurma tüketirken güvendiğiniz markaları tercih etmeye ve etiketlerini okumaya ihtimam gösterin.