Emziren anneler nelere dikkat etmeli?

Emziren anneler nelere dikkat etmeli?
Sivas Numune Hastanesi'nde Bebek Hemşiresi olarak misyon yapan Şeyma İlter, 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası münasebetiyle yaptığı bilgilendirmede anne sütünün en değerli özelliğinin bebeğin yaşına, durumuna, gereksinimine nazaran değişim gösteren çok kıymetli bir besin olduğuna dikkat çekti.

SİVAS (İGFA) - Anne sütünün kıymetine vurgu yapan Hemşire Şeyma İlter, bebek için en kıymetli besin anne sütü olduğunu söyledi.

Dünya Emzirme Haftası hasebiyle bilgilendirmede bulunan İlter, "Kullanımı kolay, hazır ve sterildir. Anne bebek teması için hayli değerli olmakla birlikte birinci süt denilen kolostrum çok güçlü bir içeriğe sahiptir. Bağışıklığı güçlendirir ve bebeği birçok hastalığa karşı korur” dedi.

Süre tutmadan bebeklerin her ağlamasında emzirilmesi gerektiğinin altını çizen Hemşire İlter, “Emzirme müddeti her bebeğe nazaran değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak bebeklerin hareketleri arttığında, anne göğsünü aramaya başladıklarında ve her ağladıklarında kesinlikle emzirilmelidirler. Uyuyan bebeklerde ise her iki saate bir uyandırılıp kesinlikle emzirme gerçekleştirilmelidir” dedi.

Bu ortada anne sütünün kâfi olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusunu yanıtlayan İlter, emziren annelerin beslenirken dikkat etmeleri gereken noktaları da şöyle sıraladı:

"Anneler kesinlikle günde en az 2-2,5 litre sıvı tüketmelidirler. Sık fakat az beslenmelidirler. Orta öğünleri kesinlikle olmalıdır. Baharatlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalılardır. Asitli içecek ve hazır besin tüketmemelidirler. Meyve ve zerzevat bol yemelidirler. Mevsimine uygun hoşaf içmelidirler ve karbonhidratlı besinleri fazla tüketmemelidirler. Unutulmamalıdır ki anne sütü birinci 6 ay çok önemlidir"