Enfeksiyona karşı 5 kritik önlem! Havuz ve deniz riski artırıyor!

Enfeksiyona karşı 5 kritik önlem! Havuz ve deniz riski artırıyor!
Dış kulak yolunda akut olarak gelişen ve ekseriyetle bakterilerin sorumlu olduğu dış kulak yolu enfeksiyonu, kirli sularda yüzme ve suyla fazla temas nedeniyle bilhassa yaz mevsiminde sık görülüyor. Dış kulak yolu enfeksiyonunu ciddiye alın.

İSTANBUL (İGFA) - . Yüzmeyi seven şahıslarda sık rastlandığı için ‘Yüzücü kulağı hastalığı’ olarak da isimlendirilen ve çoğumuzun önemsemediği bu enfeksiyon ilerlediğinde şiddetli ağrıya, kulakta tıkanıklığa, iltihaplı akıntıya, süreksiz işitme kaybına, hatta enfeksiyonun bedene yayılmasına bile yol açabiliyor.

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Suat Bilici, bu nedenle dış kulak yolu enfeksiyonunda erken teşhisin son derece kıymetli olduğunu belirterek, “Dikkat edilmesi gereken bir diğer değerli nokta ise tabibe müracaattan antibiyotik ve kulak damlası kullanımından kaçınmaktır. Örneğin, mantar birikintisi varsa, ölçüsüz alınan damlalar tesir etmeyecek ve vakit kaybı nedeniyle enfeksiyonun ilerlemesine sebep olabilecektir. Yeniden bu enfeksiyonu kolay bir sorun üzere görüp bitkisel sıvı eserler kullanmak da tedavi sürecini uzatacaktır” dedi.

İLK BELİRTİLERİ AĞRI VE KAŞINTI OLUYOR

Dış kulak yolu enfeksiyonunun birinci belirtileri çoklukla kaşıntı ve ağrı oluyor. Kulak yolunun önündeki tragus denilen ve kıkırdaktan oluşan çıkıntıya bastırmakla ağrının şiddetlenmesi tipik belirtisini oluşturuyor. Bu yakınmalara daha sonra kulakta akıntı ve dolgunluk hissi ekleniyor, tablo ilerlediğinde ağrı şiddetlenirken ateş ile uzunluğunda şişlikler de görülebiliyor. Tedavide gecikilirse dış kulak yolu büsbütün kapandığı için süreksiz işitme kaybı gelişebiliyor.

Yüzücü kulağı hastalığının tedavisinde emel, dış kulak yolunun olağan yapısına kavuşmasını sağlamak ve hastanın yakınmalarını ortadan kaldırmak. Kulakta kir yahut birikinti varsa, dış kulak yolunun mikroskop altında nazikçe temizlenmesi gerekiyor. Çünkü, bu süreç yapılmadan uygulanan ilaçların tesir etmesi epeyce güçleşiyor.

ENFEKSİYONA KARŞI 5 TESİRLİ ÖNLEM!

Doç. Dr. Suat Bilici, dış kulak yolu enfeksiyonuna karşı almanız gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

  1. Özellikle havuzda, kulağınızın suyla temasını önlemek için kesinlikle bone kullanın.
  2. Temizliğinden emin olduğunuz havuz yahut denizi tercih edin.
  3. Kulağınızda ağrı varsa tıkaç kullanmadan havuz yahut denize girmeyin.
  4. Kulağınızın ıslanması sonrasında nemini yumuşak bir pamukla alın.
  5. Kulağınızı temizleme çubuğu yahut yabancı bir cisimle karıştırmayın.