Gaziantep'te KETEM vatandaşları bilinçlendiriyor

Gaziantep'te KETEM vatandaşları bilinçlendiriyor
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Vilayet Sıhhat Müdürlüğü iş birliğinde kurulan Kanser Erken Teşhis Eğitim Merkezi (KETEM) bugüne kadar, yaklaşık 200 bin şahsa bilinçlendirme eğitimi verdi.

GAZİANTEP (İGFA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Sıhhat ve Engelli Yaşlı Hizmetleri Daire Başkanlığı'nca 8 yıl evvel hizmet vermeye başlayan KETEM, ‘Erken teşhis hayat kurtarır’ anlayışından hareket ederek, vatandaşlara gerek merkezden gerekse de Taşınabilir Mamografi Tarama Aracı ile fiyatsız muayene imkanı olma fırsatı tanırken, ‘kanserde erken tanı’ eğitimleriyle de farkındalık oluşturuyor.

Vatandaşların aile doktorlarının yönlendirmesiyle randevusuz halde KETEM’e geldiklerini belirten Dr. Rukiye Dingin yapılan tarama süreçleri hakkında şunları aktardı:

“Meme kanseri için mamografi çekimi yapıyoruz, rahim ağzı kanseri için HPV testi. Hastalardan örnek alıyoruz. Kolon kanser için de gaita da bilinmeyen kan testi hastalarımıza veriyoruz. Konutta yapıp bize bilgisini veriyorlar. Şayet hastalarda sevk edilecek bir durum çıkarsa erken teşhis merkezinde bu hastalarımızı hastanelere ilgili kısımlara yönlendiriyoruz. Eğitimlerde bu kanserlerin risk faktörlerini, nelerin kansere yol açtığını anlatıyoruz. Kanserlerin ne olduğu hakkında bilgi veriyoruz. Ayrıyeten bir de göğüs kanseri için her bayanın ayda bir yapması gereken göğüs muayenesini detaylı olarak anlatıyoruz.”

Diyetisyen Haydar Yücetaş, danışanlara kanserden korunmak için tertipli ve istikrarlı beslenmenin ehemmiyeti hakkında bilgiler verdiklerini belirterek, “Öncesinde buraya başvurmadan daha sağlıklı olması için kan analizi istiyoruz. Belediyenin evlilik okullarında eğitimler verdik. Çölyak, diyabet üzerine eğitimler veriyoruz. Emniyet ile protokollerimiz oluyor. Oradaki çalışan arkadaşlarımızın ölçümlerini yapıyoruz” diye konuştu.