Gerçek organik besin nasıl anlaşılır?

Gerçek organik besin nasıl anlaşılır?
Tüketici organik eser seçerken dikkatli olması gerekiyor. Zira işlenmiş eserler, organik eser ismi altında satışa sunulabiliyor. Pekala gerçek bal mı yiyoruz, düzmece bal mı? Organik tereyağ nasıl anlaşılır? Sorularının karşılığı bu haberde…

Esmanur GÜLBAHAR - Onur POLAT - Herkes Duysun / BURSA (İGFA) - Organik yiyecekler, son yıllarda epey popülerlik kazandı. Pek çok insan organik besinin olağan besinlerden daha inançlı, daha sağlıklı ve daha lezzetli olduğunu düşünüyor.

Tüketicinin organik eser seçerken dikkatli olması gerekiyor zira işlenmiş eserler, organik eser ismi altında satışa sunulabiliyor.

Gerçek mi, organik mi, uydurma mi sorularının yanıtı bu haberde…

“SAHTE TEREYAĞI DAMARLARI TIKIYOR”

Organik eserler satan Agora çarşısı esnafı, “Gerçek tereyağ, lisan sıcaklığında eriyor. Kokusundan da anlaşılabiliyor. Rengi ise kış aylarında sarı olur, yaz aylarında beyaz olur. Çok geçersiz yağlar var içine kimyasal yağ ve sana yağ katıyorlar. Sıhhate ziyan veriyor. Damarları tıkama yoluna kadar gidebiliyor. Bizim sattığımız Malakan kaşarı ise 12 kilo sütten yapılır, gezen hayvanlarından sütünden yapıyoruz. İçinde katkı unsuru yok.” dedi.

“GERÇEK BAL 2-3 AY SONRA DONAR”

“Glikoz içeren balın rafta 1 yıl boyunca da kalsa donmadığını belirterek, “Gerçek bal, donan baldır. Gerçek bal 2-3 ay sonra donar. Glikoz içeren bal ise rafta 1 yılda kalsa donmuyor. İnsanlara doğal eserleri yedirmeyi çok isterim, rastgele bir katkı hususu ve kimyasal içeren eserleri iş yerimize sokmuyoruz.” diye söz etti.