Her gün saç yıkanır mı? Kaç günde bir yıkanmalı?

Her gün saç yıkanır mı? Kaç günde bir yıkanmalı?
Sağlıklı ışıl ışıl ve gür saçlar hepimizin hayali… Pekala yaz aylarında saçlarımızın sıhhatini korumak için neler yapmalıyız? Saçlarımızı kaç günde bir yıkamalıyız? Saçı yağ ve kepekten nasıl koruyabiliriz?

Esmanur GÜLBAHAR - Onur POLAT - Herkes Duysun / BURSA (İGFA) - Uzman Dermatolog Mediha Yılmaz, yaptığı bilgilendirmelerde saç sıhhatiyle ile ilgili kıymetli konulara dikkat çekti.

Saçımızı yıkarken çok sıcak su kullanmamamız ve tahriş edecek halde yıkamamamız gerektiğine değinen Yılmaz, “Ben, yaz dönemindei saçların günlük yıkanmasına müsaade ediyorum ancak kış devri gün çok yıkanması daha gerçek olur. Gün çok yıkanmasındaki niyet; kimyasala olan maruziyeti azaltmaktır. Nasıl yıkadığımız da epey önemli… Tahriş edecek formda, çok sıcak yıkamak uygun değil. Saçlı deride birçok yağ bezi bulunmakta, yağlı saç derisine sahip olan hastalarda günlük yıkama uygundur. Saçı sık yıkamak reaktif olarak yağlanmayı artırmakta, günlük bir yıkamadan fazlası önerilmemektedir. Kullanacağımız eserler de epeyce kıymetli. Bilhassa yağlı saçlar için uygun şampuanlar tercih edilmeli. Çok sıcak yıkamak, yağ bezlerini uyarır o yüzden biraz ılık yıkamak gerekir.” dedi.

“GÜNLÜK 100 TEL SAÇ DÖKÜLMESİ NORMAL”

Saç dökülmesiyle ilgili kıymetli bilgiler veren Yılmaz, “Saçımızın hiç dökülmeyeceğini düşünmemeliyiz. Saçımızın günlük bir döngüsü var ve bir ölçü saçı günlük olarak kaybediyoruz. Biz bu ölçüsü yüz tel ile sonlandırıyoruz. Günlük 100 tele kadar olan dökülmeleri olağan karşılıyoruz. Devir dönem 100 teli geçen saç dökülmeleri yaşandığında bir dermatoloji uzmanına başvurulmasını öneririm.” tabirlerini kullandı.

https://youtu.be/Aks_1XuNGqY

“DÖKÜLMENİN BİRÇOK SEBEBİ OLABİLİR”

Saç dökülmelerinin birçok sebebi olduğunun da altını çizen Yılmaz, sağlıklı beslenmenin saç sıhhati için gerekli olduğunu belirterek, "Saç için en kıymetli vitamin ve element demir ve D vitamini olarak gösterildi.. Bilhassa demir eksikliği bizim toplumumuzda daha çok bayanlarda görülür. D vitamininin, saç tırnak ve deriyle de çok bağlantılı olduğu gösterildi. D vitamini ve demir dışında B12, folik asit eksikliği, triot hastalıkları, geçirilen ateşli hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve yaşanılan gerilimli durumlar saç dökülmesini etkilemektedir" dedi.

Saç tellerinin dış etkenlerden çok etkilendiğini belirten Yılmaz, “Güneş ve havuz, saçı ve deriyi epeyce etkiliyor. Direkt saça özel bir güneş esirgeyici yok. Bireyler şapka kullanabilirler. Ağır güneş ve havuz maruziyeti sonrası saçı besleyen uygun saç kremleri kullanılabilir.” diye konuştu.