Japonya'da Kaybedilen Dişlerin Yeniden Çıkmasını Sağlayan İlaç Geliştiriliyor

Japonya'da Kaybedilen Dişlerin Yeniden Çıkmasını Sağlayan İlaç Geliştiriliyor
Japonya'nın Osaka kentinde yer alan Kitano Hastanesi'nde Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nün baş araştırmacısı ve aynı zamanda Diş Hekimliği ve Ağız Cerrahisi Bölümü Başkanı olan Katsu Takahashi, insanların dişlerini yeniden çıkartma potansiyeline sahip olabileceğini belirtti.

Dünyada İlk Diş Çıkarma Tedavisi Yapıldı

NTV’nin haberine göre, Takahashi ve araştırma ekibi, USAG-1 adlı geni bloke eden ve diş büyümesini engelleyen bir nötralize edici antikor ilacı geliştirdi. Bu gelişme, diş eksikliği yaşayan fareler üzerinde gerçekleştirilen bir tedaviyle dünyada ilk kez diş çıkarma tedavisinin başarıyla uygulanabileceğini ortaya koydu. Elbette, ilacın hayvanlar üzerindeki başarısı, insanlarda da aynı etkiyi göstereceği anlamına gelmez. Ancak Takahashi ve araştırma ekibi, umut verici sonuçlar elde etmenin yanı sıra ilacın klinik kullanımına yönelik umutlarını da paylaşıyor. Takahashi, "İlacın klinik kullanımının önünü açmayı umut ediyoruz" dedi. Bu yüzden klinik deneylere başlamadan önce ilacın insanlarda güvenli olduğunu kanıtlamak ve herhangi bir olumsuz yan etkisi olmadan test edilebileceğini göstermek önemlidir. Eğer klinik deneyler olumlu sonuçlar verirse ve ilaç insanlarda güvenli ve etkili bulunursa, araştırma ekibi ilacı milyonlarca hastaya fayda sağlayabilecek insan deneylerine uygulayabilir.

10 Yıl İçinde Tedavi Geliştirilebilir

Takahashi ve ekibi güvenlik çalışmalarını 2025'e kadar bitirmeyi ve etkinlik ile optimal doz çalışmalarını ise 2028'e kadar tamamlamayı planladığını gösteriyor. Eğer her şey plana göre ilerlerse, 2029'a kadar daha büyük ölçekli klinik deneyler gerçekleştirilebilir.

Haber Editörü