Okula Başlayan Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Püf Noktaları

Okula Başlayan Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Püf Noktaları
Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi'nden Diyetisyen Gizem Gençyürek Yılmaz, okulla yeni tanışacak çocukların virüs ve mikroplarla ilk kez temas edeceklerini ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmenin önemine dikkat çekti.

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi'nde görevli Diyetisyen Gizem Gençyürek Yılmaz, okula yeni başlayan çocukların virüs ve mikroplarla ilk kez temas edecekleri bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmenin hayati bir öneme sahip olduğunu belirtiyor.

Yılmaz'ın hastane tarafından yapılan açıklamasında, eğitim hayatına adım atan çocukların yeni virüs ve mikroplarla karşılaşacaklarını ve bu durumun çocuklara hastalıkları da getirebileceğini vurguladığı ifade ediliyor. Yılmaz, çocukların metabolizmalarını güçlendirmek ve bağışıklık sistemlerini desteklemek için tüketmeleri gereken besinler ve vitaminlere dikkat çekiyor.

Diyetisyen Yılmaz, "Çocukların beslenmesinde her gün mevsimsel sebze ve meyvelere yer verilmesi önemlidir. Günlük beslenmelerinde besin gruplarına çeşitlilik kazandırmak, bağışıklık sistemini desteklemek için büyük bir etkendir" diyerek ebeveynlere önerilerde bulanan Yılmaz bu noktada yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

" Kahvaltıyı atlamayın, yumurtanın içinde bulunduğu kaliteli protein tüketmesini sağlayın, bağışıklığı için temiz su tüketimini sağlayın, ortalama günde 8 ila 10 saat uyumasına özen gösterin ve kişisel hijyenini sağlayarak öğretin"

Yılmaz, bağışıklığı desteklemek için vitamin, mineral, omega takviyelerinin gerekli hallerde kullanılması gerektiğini hatırlatırken güçlü bir metabolizma ve bağışıklık için çocukluk çağında tüketilmesi gereken bazı vitamin ve minerallerin bulunduğuna dikkati çekti.

Diyetisyen Yılmaz, bu vitamin-mineralleri doğal yollardan hangi besinlerden karşılanabileceğine ilişkin ise şunları kaydetti:

"C ve D bağışıklığı, kalsiyum ve demir mineral olarak B12 vitamini de okul başarısı için önemlidir. Et, tavuk, balık ve süt ürünlerinden karşılanabilir. Büyüme-gelişme, kas-kemik gelişi için özellikle Kalsiyum, bununla birlikte D ve C vitamini. Yine Demir önemli minerallerdendir. Okulların açıldığı ve mevsime bağlı hava değişikliklerinin başladığı bu dönemde çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi için C, D ve E vitamini içeren doğal ürünlerle beslenmesi uygun olacaktır. Kırmızı ve yeşilbiber, brokoli, lahana, kereviz, turp, pazı ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler mutlaka tüketilmesi gereken ve bağışıklığı güçlendiren sebzelerdir."

Balık ve ceviz içerdiği omega-3 yağları ile bağışıklığı desteklediğinin altını çizen Yılmaz, haftada 1-2 kez balık ve her gün ceviz tüketilmesini, meyvelerden özellikle turunçgiller, portakal, mandalina, kivi ve limonun C vitamini içeriği ile öne çıktığını belirterek, günde en az 1 portakal, 1 kivi ya da 2 mandalinanın okul çağındaki çocukların günlük ihtiyacı olan C vitaminini karşılayacağının altını çizdi.

İçerisinde eklenti şeker, katkı maddesi olan her türlü paketli gıdadan çocukları uzak tutulması gerektiğini yineleyen Yılmaz, "Asitli ve kolalı içecekler, salam, sosis, sucuk, hazır nugget, hazır köfte gibi işlenmiş besinler ve hazır meyve sularından çocukları uzak tutun. Olabildiğince her besinin içeriğinin temiz ve katkısız olmasına dikkat edin, mümkünse alternatiflerini evde kendiniz hazırlayın." uyarısını da yaptı.

Haber Editörü