Prof. Dr. Alpay Azap’tan 'Eris' Varyantına Yönelik Uyarı!

Prof. Dr. Alpay Azap’tan 'Eris' Varyantına Yönelik Uyarı!
Prof. Dr. Alpay Azap, yeni tespit edilen koronavirüs varyantlarından biri olan Eris hakkında halka uyarılar yaptı.

Bu varyanta etkili olacak olan aşı kullanılmaya başlandığında insanların genel korunma önlemlerine olan ihtiyacı daha da yükseliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘izlenmesi gereken varyant’ olarak belirtilen Eris varyantının yayılmasını engelleyecek en önemli etkenler ise önceki varyantlarda görüldüğü gibi maske kullanımı, hijyen ve havalandırma olarak adlandırılıyor.

haberx-1-varyant.webp

“Maske Kullanımına Dikkat”


Bu tarz varyantların hayatımızda her zaman olacağını ve bununla yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini belirten Prof. Dr. Alpay Azap durumla ilgili olarak “Mevsim geçişi ve okulların açılmasıyla birlikte solunum yolu enfeksiyonlarının artmasını bekliyorduk. Yeni Eris varyantının yayılmaya başlaması insanları biraz daha tedirgin etti. Bugünkü bilgilerimizle daha ağır hastalık yapmıyor. Dolayısıyla panik yapacak bir durum yok. Kapanma ve seyahat kısıtlaması gibi önlemlere de gerek olmayacak. Ancak hastalığın ağır seyredebileceği kişilerin dikkatli olması gerekir. Özellikle ileri yaştaki kişiler, altta yatan ciddi hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde tıpkı grip gibi COVID-19 da ağır seyredebiliyor. Bu kişilerin korunması önemli. Sadece bu virüse özel değil herhangi bir viral solunum yolu infeksiyonunun yayılmasını kontrol etmek açısından maske, mesafe, temizlik ve iyi havalandırma gerekli. Özellikle hava sıcaklarının düşmeye başlamasıyla beraber kapalı ortamlar tercih ediliyor, daha az havalandırılıyor. Toplu taşıma da kalabalıklaştı. Bu ortamlarda virüslerin bulaşması çok kolaylaşıyor. Hastalıklara davetiye çıkarmamak için özellikle riskli kişilerde maske kullanımına, el hijyenine dikkat edilmesini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

alpay-azap-1.jpg

“Bu Dönemde Dikkatli Olmakta Fayda Var”


Herkesin sorumlu bir şekilde maske kullanımına ve kişisel hijyene özen gösterdiği durumda hem kendini hem de sevdiklerini bu tarz virüslerden koruyabileceğini belirten Azap “Sadece Eris varyantı için değil diğer solunum yolu virüslerinden korunmak için de özellikle risk grubundakiler yani ileri yaştakiler, altta yatan kalp, akciğer hastalığı olanlar, bağışıklığı baskılananlar ve tabi bu kişilerle aynı evde yaşayanlar virüslerin dolaşımda olduğu zamanlarda kapalı ortamlarda maske takmalı, mesafe, el hijyeni ve havalandırma önlemlerine mutlaka dikkat etmeli. Maske takmanın, temizlik, havalandırma ve mesafe kurallarına uymanın hiçbir sakıncası yok. Solunum virüslerinin dolaşımda olduğu dönemlerde, dikkatli olunmasında fayda var” diyerek konuştu.