Sıcak havalar varis şikayetlerini de arttırıyor!

Sıcak havalar varis şikayetlerini de arttırıyor!
Toplumda yetişkin her 3 bireyden birinde ve değişik derecelerde görülen varis, kişinin hayat konforunu bozan ve bilinenin tersine tedbir alınmaz ise çok çeşitli sıhhat meselelerine yol açabilen bir hastalık. Uzmanlar, havaların ısınması ile şikayetleri artan varis hastalığına karşı alınabilecek tedbirler konusunda uyardı.

İSTANBUL (İGFA) - Yaz aylarında varisi olanların yaşadığı zorlayıcı şikayetlere ve alınabilecek tedbirlere dikkat çeken Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Köksal, bütün bir yılın yorgunluğunun atılacağı tatillerin kabusa dönmemesi ismine ihtarlarda bulundu.

Sıcak havalar ile birlikte tüm insanlarda görülen damarların genişlemesi durumu, halihazırda varis hastalığından muzdarip kimseler için kaşıntı, ayakta şişlik, bacaklarda yük ve yanma hissi, gece krampları ve ağrılar ile daha da zahmetli olabildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Köksal, bunun nedeni ise zati genişlemiş olan toplardamarların sıcakta daha da genişlemesi olduğunu belirterek, "Varis oluşumu açısından en değerli nedenler ortasında ailevi yatkınlık, çok kilo ve geçirilmiş hamilelikleri sayabilir, bunun yanında birtakım meslek kümelerinin da çalışma şartlarından ötürü değerli nedenlerden bağımsız bu durumu yaşadığını söyleyebiliriz. Varis, hangi nedene bağlı ve hangi çeşitte olursa olsun önemli bir hastalık olarak ele alınmalı ve kelam konusu şikayeterin varlığı durumunda kesinlikle bir kalp ve damar cerrahına başvurulmalıdır” diye konuştu.

“VARİS BUZ DAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ”

Dışarıdan estetik dertler ile görülenlerin buz dağının görünen yüzü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Cengiz Köksal; görünmeyen damarda sorun olup olmadığının ultrason ile anlaşılabildiğini söyledi.

İç varisin olmasının çok önemli bir sorun olduğuna dikkati çeken Köksal, "İç toplardamarlarda pıhtı oturarak daha hayati risklere maruz bırakabilir. İç toplardamarlarda pıhtı oturması akciğerdeki damarları tıkayarak vefata kadar gidebilen sıkıntılara yol açabilir. O nedenle varis ciddiye alınmalı, ihmal edilmemelidir" dedi.

Prof. Dr. Cengiz Köksal, günlük hayata uyarlanabilecek ferdi tedbirleri ise şöyle sıraladı:

• Yaz aylarında çok sıcaktan kaçınmak, bol su tüketmek ve mümkün olan her fırsatta ayakları yüksekte, beden düzeyinde tutmak,
• Yürüyüş, yüzme ve bisiklet üzere sporlara günün sıcaktan uzak uygun saatlerinde yük vermek(Bu sporların sabah tok olarak yapılması çok kıymetlidir. Aç karına sabah spor yapmak riskli hastalarda kalp krizine neden olabilir.),
• Çok kilodan sakınmak,
• Hamilelik mühletince şayet ailede de varis varsa kesinlikle gözetici varis çorabı giymek,
• Risk altında meslek kümeleri içinde yer alanların bilhassa baldır kaslarını çalıştırmaları (Ayak altına hafif bir yükselti koyulabilir yahut aralıklarla başparmak-topuğa basınç uygulanabilir - gaz pedalına basma gibi),
• Uzun seyahatlerde mümkün olan her fırsatta ayakları yüksekte tutmak başparmak-topuk idmanları yapmak,
• Yaz boyunca dar ve stretch pantolonlar yerine hafif ve bol kıyafetler tercih etmek,
• -Topuklu ve ayağı sıkan ayakkabı giymemek,
• -Sağlıklı beslenmek(meyve, zerzevat yüklü beslenin).