Sıcaklar 'gül hastalığı'na dikkat!

Sıcaklar 'gül hastalığı'na dikkat!
Sıcaklıkların artmasıyla cildimiz korunmasız hale geliyor. “Rozasea” olarak da bilinen gül hastalığından birçok hasta şikayet ediyor. Pekala yaz sıcaklıkları, gül hastalığını tetikliyor mu? Uzman Tabip Mediha Yılmaz, gül hastalığını anlattı.

Esmanur GÜLBAHAR - Onur POLAT - Herkes Duysun / BURSA (İGFA) - Gül hastalığı, yüz bölgesinde kızarıklık ve kırmızı sivilcelere neden olan bir cilt rahatsızlığıdır.

İleri devirlerinde göğüs ve sırt bölgesinde de yayılabilir. Gül hastalığı bilhassa açık ciltli şahıslarda görülen bir cilt hastalığı olmasıyla da bilinir. Pekala yaz sıcakları bu hastalığı tetikliyor mu?

https://youtu.be/fa70tjn-gtg

Gül hastalığı ile ilgili Duysun mikrofonlarına bilgilendirmelerde bulunan Uzman Dermatolog Mediha Yılmaz, gül hastalığını en çok tetikleyen faktörün güneş olduğuna dikkat çekerek, "Yaz periyodu sık görülen hastalıklardan biri de akne rozasea yani gül hastalığıdır. Gül hastalığının sistemi, derideki kılcal damarların uyaranlara çok cevap vermesidir. En çok cildi uyaran faktörlerden biri de yaz ve güneştir. Yaz periyodu bu iki faktörde hastalığı artırdığı için gül hastalığında da artış yaşanmaktadır. Diyette sıcak içecek ve sıcak yemek tüketmek kılcal damarları uyarmaktadır ve gül hastalığının artmasına neden olmaktadır. Bir öteki tetikleyen faktör de diyette çok acılı ve baharatlı tüketmektir. Gül hastalığında birinci evvel yanaklarda süreksiz bir kızarıklık oluşur ama hastalık ilerledikçe bu kızarıklık tüm yüze dağılır ve kalıcı hale gelir. tekrar ilerleyen evrelerde genişleyen kılcal damarlardan deri içine kan sızar ve bir müddet sonra deride ödem ve iltihaplanma görülür. Gül hastalığında birinci basamak, tedbirlere dikkat edilmesidir. Hiçbir vakit gül hastalığında bu tedaviyi kullanırsanız bu hastalık geçer diyememekteyiz. Alevlenmeleri önlemek için, tedbirlere kesinlikle ihtimamlı bir halde dikkat edilmelidir" diye konuştu.

Gül hastalığında tedavinin hayli değerli olduğuna da değinen Yılmaz, bu hastalığın tedavi edilmezse evrelerin ilerleyeceğini ve bazen kalıcı ödem, kalıcı kızarıklık oluşabileceğini belirtti.