Sivrisinek ısırığında solüsyonlara alternatif eserler

Sivrisinek ısırığında solüsyonlara alternatif eserler
Sivrisinek ısırmasından sonra yüksek ateş ve eklemlerde ağrı varsa kesinlikle doktora danışılması gerektiğini belirtenb Uzman Hemşire Ayşe Şengel, sivrisinek ısırığında solüsyonlara alternatif meskende elimizin altında bulunan birtakım eserler de âlâ gelebileceğini söyledi.

İSTANBUL (İGFA) - Yaz aylarında en sık rastlanan şikâyetlerden biri de sivrisinek ısırıkları…

Çok kıymetli üzere görünmese de aslında sivrisinekler, sıtma ve lyme üzere önemli hastalıklara da neden olabiliyor. Isırdıklarında bir yandan canlıdan kan alırken başka yandan tükürüklerindeki salgıyı canlıya enjekte eden sivrisinekler, hastalıkları bu yolla taşıyor.

Ayrıca sivrisineklerin tükürüklerinde yabancı proteinler barındırdıkları için bedenin bağışıklık sistemini etkilediklerini anlatan Bir Adım Sıhhat CEO'su Uzm. Hemş. Ayşe Şengel, “Bu yabancı proteinler nedeniyle bedende histamin salgılanır, ödem ve kaşıntı oluşur. Şayet sivrisinek ısırmasından sonra ödem, eklemlerde ağrı ve şişlik, yüksek ateş üzere şikayetler varsa kesinlikle bir sıhhat kurumuna başvurulmalıdır" dedi.

KAŞINTIYI ALMAK İÇİN

Sivrisinek ısırığında solüsyonlara alternatif konutta elimizin altında bulunan kimi eserlerin de âlâ gelebileceğini hatırlatan uzman hemşiren Şengel, alkol, fesleğen, yulaf ezmesi, aloe vera, dondurulmuş çay poşetlerinin hem kaşıntıyı almak hem de kısa mühlet de olsa sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılabileceğini söyledi.