"Tek Hayat, Tek Karaciğer"

"Tek Hayat, Tek Karaciğer"
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Aygen, “28 Temmuz Dünya Hepatit Günü” hasebiyle açıklamalarda bulundu.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Aygen,“Hepatit, çeşitli virus, bakteri üzere mikroorganizmaların ve/veya birtakım toksik hususların neden olduğu bir karaciğer iltihabıdır. Viral hepatite yol açan beş ana virusun (Hepatit A, B, C, D ve E) hepsi karaciğer hastalığına neden olurken, bulaşma yolları, hastalığın şiddeti, coğrafik dağılım ve korunma yolları fark göstermektedir.” diye konuştu.

Dünya üzerinde 354 milyondan fazla insanın viral hepatitlerle yaşamakta olduğunu söz eden Prof. Dr. Bilgehan Aygen, “Kronik viral hepatitlere bağlı gelişen karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri hala tüm dünyada ölümlerin değerli bir nedenini oluşturmaktadır. Hepatit B virusuna karşı aktifliği %95’lerin üzerinde olan ve uzun yıllardır kullanılan aktif bir aşının varlığına ve HCV infeksiyonu için de kür elde edilebilen %99 faal antiviral tedavinin uygulanabilirliğine karşın, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ)’nün yeni bilgilerine nazaran, kronik hepatit B ve hepatit C her yıl 1,1 milyon vefata ve 3 milyon yeni infeksiyona neden olmaktadır. Yeniden her gün 3000 kişinin hepatit ve komplikasyonlarına bağlı hayatını kaybettiği bildirilmektedir. Dünyada tüberküloz ve HIV infeksiyonuna bağlı vefatlar azalırken ne yazık ki hepatitlere bağlı vefatlar artmaktadır. Mevcut gidişat devam ederse, viral hepatitlerin 2040 yılına kadar sıtma, tüberküloz ve HIV/AIDS'in toplamından daha fazla insanı öldüreceği öngörülmektedir.” dedi.