Tıbbi çamur ile ağrısız şifa

Tıbbi çamur ile ağrısız şifa
Bursa İlker Çelikcan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde uygulanan çamur tedavisi yardımıyla hastalar, kireçlenme, eklem rahatsızlığı, fıtık ve romatizma üzere hastalıklardan kaynaklı ağrılarına şifa buluyor.

BURSA (İGFA) - Hastaneye özel olarak Afyon’dan getirilen "peloid" isimli tıbbi çamur, boyun, bel fıtığı ile kireçlenme üzere rahatsızlıkları bulunan ve kas ağrısı çeken hastalara uygulanıyor. Birinci olarak Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji tabibi tarafından tedavinin hedefine nazaran; çamurun sıcaklık derecesi, uygulama bölgesi ve uygulama biçimi belirleniyor. 40-45 derece ortasında özel olarak ısıtılan çamur, akabinde 1.5-2 cm’lik bir katman halinde hastanın tedavi bölgesine sürülüyor. 10 ila 15 seans boyunca rahatsızlık duyulan bölgeye çamurun uygulandığı hastalar, 30 dakika istirahat ettikten sonra bölgeyi temizleyerek hastaneden ayrılıyor.

Çamurun kalsiyum, sodyum, sülfat, klorür üzere güçlü mineraller içerdiğini tabir eden İlker Çelikcan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde vazifeli Fizyoterapist Müzeyyen Kaya, kremsi yapısının sayesinde deriden basitçe emilebildiğini söyledi. Yapılan çalışmalarda çamurun ağrı kesici, iltihap önleyici, kas gevşetici ve esneklik kazandırıcı özelliğinin görüldüğünün altını çizen Fzt. Kaya, “Tıbbi çamurumuz; kas ve iskelet sistemi hastalıkları, kronik ağrı durumları, romatizmal hastalıklar, ankilozan spondilit, eklem hastalıkları, omurganın dejeneretif hastalıkları, bel fıtığı, boyun fıtığı tedavisi, osteoporoz, fibromiyalji sendromu, spor yaralanmaları yanı sıra nörolojik hastalıklar sonrası rehabilitasyon emeliyle da kullanılabilir. Günümüzde giderek artan hasta talebi, hasta tedavilerinde görünen olumlu sonuçlar ve hasta memnuniyeti çamur ünitelerinin giderek yaygınlaşacağını göstermektedir” dedi.