Hakkında
Sakarya ve İlçelerinden güncel haberler, gündem haberleri, son dakika haberleri, siyaset, ekonomi, sağlık, eğitim, teknoloji, yaşam, spor, sektör ve kültür-sanat alanlarındaki gelişmelere dair aradığınız tüm detaylı bilgiler duyurular, fotoğraf ve video galerileri https://sakaryamilat.com'da
 • Yaşadığı yer Türkiye
 • Şehir Adapazarı
 • Doğum tarihi 20 February
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Yunus Tever, Engin Özkoç hakkında suç duyurusunda bulundu

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Engin Özkoç hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına giderek, suç duyurusunda bulundu.

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever yaptığı açıklamada: “15 Şubat Cumartesi günü gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanlığı Kongresinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içeren sözler sarf eden CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç hakkında ‘Cumhurbaşkanına Hakaret ’ten dolayı AK Parti Sakarya İl Başkanlığı olarak bugün suç duyurusunda bulunduk.

AK Parti Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik Özkoç tarafından maksadını aşan ifadeler ve nefret suçu içeren söylemlerini gerek basın mensupları yoluyla gerek sosyal medya hesabındaki paylaşımlarında her bir vatandaşımız alenen görmüştür.

Özkoç’un maksadını aşarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan ve suç teşkil eden açıklamaları, Adalet ve Kalkınma Partisi Sakarya İl Başkanlığı olarak bizleri ziyadesiyle üzmüş ve rahatsız etmiştir. Bu söylemlerin Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299.maddesinde düzenlenen ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunun unsurlarını ihtiva ettiği alenen bellidir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, on yedi yıldır ülkemizin birlik ve beraberliğine, huzur ve kardeşliğine kasteden PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerine yönelik mücadelesi, azmi ve kararlılığı 83 milyon vatandaşımızın malumudur.

AK Parti hükümetleri döneminde ülkemizde atılmamış adımları atan ve birçok yatırımı hayata geçiren, aziz milletimizin huzur ve refahına ilişkin birçok siyasi kararı alan ve uygulayan Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı kullanılan bu kutuplaştırıcı nefret dilini kınıyoruz.

Aynı söylem ve hakaretlerini defalarca tekrarlayan Özkoç, gerçeklerle yüzleşmek yerine inandığı yalanları konforunda yaşamayı sürdürmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle Özkoç’un, konuşmasında Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı sarf ettiği mesnetsiz iddialar ve nefret diliyle ifade ettiği yalanlar, Türkiye Cumhuriyeti devletinin seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşları olarak bizleri derinden üzmüş ve yaralamıştır.

Bu vesileyle şunu ifade etmek gerekir ki gerçeklerin bu ölçüde çarpıtılması, yalanın bu kadar rahat bir şekilde ifade edilebilmesi, hakaret ve iftiranın bu denli olağanlaştırılması geçmişte örneklerini pek çok kez müşahede ettiğimiz bir FETÖ ahlakıdır. Bu ahlakın, ana muhalefet partisinin yetkili bir organında görev yapan bir şahsında tecessüm etmesi ülkemiz için büyük bir talihsizliktir.

FETÖ ile mücadele edenleri haksız ithamlarla itibarsızlaştırmak hele hele FETÖ ile ilişkilendirmek bir FETÖ yöntemidir ve ancak FETÖ’nün örgütsel amaçlarına hizmet etmektedir. Özkoç, bugün FETÖ’nün egemen olmadığı özgür bir ülkede yaşayabiliyorsa bunu öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ona destek veren aziz milletimize borçlu olduğunu unutmamalıdır.

Bu duygu ve düşünceler ile AK Parti Sakarya İl Başkanlığı olarak, bugün Özkoç’a yönelik suç duyurusu dilekçemizi Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına ilettik’ dedi.

Kaynak: https://sakaryamilat.com/2020/02/17/siyaset/yunus-tever-engin-ozkoc-hakkinda-suc-duyurusunda-bulundu/135821/sakaryamilat/

Devamını Oku
Yunus Tever, Engin Özkoç hakkında suç duyurusunda bulundu

Özkoç, suç duyurusu için konuştu

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Yunus Tever’in kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağı açıklamasına ilişkin, “Bulunsun, hiçbir anlamı, karşılığı yoktur. Ayrıştırıcı dil arıyorlarsa, kendi genel başkanlarına, Recep Tayyip Erdoğan’a bakacaklar” dedi.

Özkoç, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Siz en ağır ifadeleri kullanacaksınız; Cumhuriyetimizin kurucusuna ve genel başkanımız İsmet İnönü’ye ‘iki ayyaş’ diyeceksiniz,  liderimiz Kılıçdaroğlu’na namus, şeref fukarası, edepsiz diyeceksiniz, biz ‘enkaz oluştu’ deyince ayrıştırıcı dil kullanmış olacağız. Derdinizi biliyoruz; susmuyorum, susmayacağız!” ifadesini kullandı.

Özkoç özetle şunları söyledi;

“Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiriyorum diye Sakarya İl Başkanı benimle ilgili suç duyurusunda bulunacakmış. Bulunmasının benim açımdan hiçbir ehemmiyeti yok.

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı olarak yurttaşlara tarafsız ve eşit davranmıyor, siyasi parti liderlerine karşı ayrıştırıcı dil kullanıyor. Türkiye’nin bugün geldiği nokta; tam bir enkaz. Bu enkazın kaldırılması elbette bundan sonra iktidara gelecek CHP’ye, Millet İttifakına düşecektir.

Sen cumhuriyetimizin kurucusu, partimizin kurucu liderine ve İsmet İnönü’ye ‘iki ayyaş’ diyeceksin, liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu için namus ve şeref fukarası, edepsiz, ahlaksız, diyeceksin. CHP’nin grup başkanvekili olarak bana şizofrenik vaka, yeri ya hapishanedir ya tımarhanedir diyeceksin. Kendine oy vermeyen, desteklemeyen vatandaşıma, ananı da al git, kız mı kadın mı, artistlik yapma, aydın müsveddeleri, monşerler diyeceksin. Azgın azınlık, şer odağı, zillet ittifakı, cibilliyetsizler  diyeceksin. Kendine oy vermeyen vatandaşları, hainlikle, teröristlikle itham edeceksin. Ondan sonra biz eleştiri hakkımızı kullanınca yaptığımız ayrıştırıcı dil kullanmak olacak. Bizi mahkemelere vereceksin, verdiğin mahkemelerde de karar alan hakimler kendi isteğine uymayınca onları değiştireceksin. Bu ülkeyi bu şekilde yöneteceğini düşüneceksin. Hayır, biz buna direneceğiz; ben konuşacağım, arkadaşlarım konuşacak, parti olarak konuşacağız, millet ittifakı olarak konuşacağız.”

Kaynak: https://sakaryamilat.com/2020/02/17/siyaset/ozkoc-suc-duyurusu-icin-konustu/135818/sakaryamilat/

Devamını Oku
Özkoç, suç duyurusu için konuştu

Sakarya ile Zanzibar kardeş şehir olacak

Tanzanya’da yoğun temaslarda bulunan Başkan Ekrem Yüce, “Zanzibar ile kardeş şehir olmak için adımlarımızı atacağız. Her iki şehrin birbirine benzer pek çok özelliği bulunuyor. Hem ticari hem sınai birlikteliğimizle iki ülke arasındaki iş birliğine yeni bir soluk kazandıracak ve oluşacak fırsatlarla şehrimizin gelişimine ivme katacağız” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Tanzanya’da yoğun temaslarda bulunuyor. Tanzanya Türkiye Büyükelçisi Ali Davutoğlu’nun ziyaretiyle başlayan programlar, Tanzanya Özel Sektör Vakfı ziyaretiyle devam etti. Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Tekirdağ, Trabzon Ticaret Borsası Başkanları ve iş adamlarının da yer aldığı heyet daha sonra Tanzanya Yatırım Ajansı’nı ziyaret etti. Her iki ülke arasında kurulması hedeflenen ticari köprünün ilk adımının atıldığı ziyaretlerde Başkan Ekrem Yüce, iş birliği vurgusunda bulunarak Sakarya’ya ilişkin bilgiler paylaştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin ile Belpaş Genel Müdürü Osman Çelik de heyette yer aldı.

Sakarya ile Zanzibar kardeş şehir olacak

Başkan Ekrem Yüce, Tanzanya’da şunları söyledi: “Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Elizabeth Kiango Kiondo’nun şehrimize yaptığı ziyarette bizleri Tanzanya davet etmesi üzerine heyetimizle birlikte geldik. Zanzibar ile de kardeş şehir olmak için adımlarımızı atacağız ve iş birliğimizi daha da geliştireceğiz. Her iki şehrin birbirine benzer pek çok özelliği bulunuyor. Hem ticari hem sınai birlikteliğimizin şehirlerin gelişimlerine katkı sunacağı kanaatindeyim. Ziyaretimiz vesilesiyle de bu iş birliğinin daha da kuvvetleneceğini düşünüyorum. Yakın ilginiz ve misafirperverlikleriniz dolayısıyla hepinize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İş birliği gelişime katkı sunacak

Başkan Ekrem Yüce, Sakarya’ya ilişkin ise şu bilgileri paylaştı: “16 ilçesi olan 1 milyonu aşkın nüfusa sahip Sakarya’mız doğanın tüm güzelliklerini içerisinde barındırıyor. Gölü, nehri, denizi, su basar ormanı, dağları, ormanları, yaylaları ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Sanayi olanaklarının yanı sıra tarımda da mümbit topraklara sahip bir şehirdir. Kültürel zenginliğin merkezi, her geçen gün gelişen ve değişen yapısıyla ülkemizin örnek gösterilen şehirlerinden biridir. Bugün Sakarya’mız için yine çok özel ve anlamlı bir gün. İnşallah Tanzanya ziyaretimiz iki ülke arasındaki iş birliğine yeni bir soluk kazandıracak ve ortaya çıkaracağı imkanlarla gelişime katkı sunacaktır” diye konuştu.

Kaynak: https://sakaryamilat.com/2020/02/17/guncel/sakarya-ile-zanzibar-kardes-sehir-olacak/135815/sakaryamilat/

Devamını Oku
Sakarya ile Zanzibar kardeş şehir olacak

‘Yeni projeleri hayata geçirmeye ve ödüller kazanmaya devam edeceğiz’

Muhtarlar istişare ve dayanışma toplantısında konuşan Başkan Mutlu Işıksu, “Adapazarı’mıza kazandıracağımız tüm yatırımlarda kıymetli muhtarlarımızın katkısı olsun istiyoruz. 2020 her anlamda çalışmalarımızı daha da artıracağımız, daha etkin bir yıl olacak. Sizlerle birlikte yeni projeleri hayata geçirmeye ve ödüller kazanmaya devam edeceğiz.” dedi.

Başkan Işıksu Muhtarlarla Buluştu

Kömürlük Mahallesi Muhtarı Ahmet Uzun ile Süleymanbey Mahallesi Muhtarı Zeki Uzun’un organizasyonuyla dayanışma ve istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Başkan Yardımcıları Hilmi Kızılcık, Fatih Çelikel ve Yusuf Özden, AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Metin Kurtuluş, belediye meclis üyeleri, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Adapazarı İlçe Nüfus Müdürü Ali Osman Kontaş ve muhtarlar katıldı.

Hedeflerimize Birlikte Ulaşacağız

Dayanışma ve İstişare Toplantısında konuşan Başkan Mutlu Işıksu, Adapazarı’nda mevcut olan birlik ve beraberliğin öneminin altını çizdi. Kömürlük Mahallesi Muhtarı Ahmet Uzun ile Süleymanbey Mahallesi Muhtarı Zeki Uzun’a gerçekleştirilen toplantı için teşekkür eden Başkan Işıksu, “Adapazarı’mızın yönetimini emanet aldığımız o ilk günden itibaren, belirlediğimiz çalışma ilkeleri çerçevesinde hareket etmeye, meclis üyelerimizle, muhtarlarımızla, teşkilatlarımızla, esnafımızla, memurumuzla, tüm hemşehrilerimizle birlikte Adapazarı’mız için daha iyinin peşinde olmaya devam ettik. 32 projenin yarısına ilk 8 ayda dokunduk, tamamladıklarımız oldu, uluslararası ödül aldık, muhtarlarımızı memnun ettik. Hamdolsun güzel bir noktadayız ama hedeflerimiz var ve hep birlikte ilerlemeyi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Aktif Sistem, Sürekli İletişim

84 mahallenin her meselesi ile ilgilenmek için aktif bir sistem oluşturduklarını kaydeden Başkan Işıksu, “Başkan Yardımcılarımız ve müdürlüklerimizin hepsi aktif bir şekilde hemşehrilerimizle beraberler. Muhtarlık İşleri Müdürlüğümüz, İletişim Merkezimiz sürekli iletişimde ve kayıtta. Adapazarı’mıza kazandıracağımız tüm yatırımlarda kıymetli muhtarlarımızın katkısı olsun istiyoruz. 2020 her anlamda çalışmalarımızı daha da artıracağımız, daha etkin bir yıl olacak. Sizlerle birlikte yeni projeleri hayata geçirmeye ve ödüller kazanmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İstişare Başarıyı Getiriyor

Başkan Işıksu’nun konuşmasının ardından değerlendirmede bulunan Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, “Muhtarlarımızın mahallelerimiz için Adapazarı’mız ve Sakarya’mız için ne kadar önemli olduğu açıkça ortada. Mutlu Başkanımızın ve ekibinin muhtarlarımıza verdiği değer ve istişareli çalışma başarıyı da beraberinde getiriyor. Allah daim eylesin. Biz muhtarlar olarak şehrimizin hayrına olan her çalışmada olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://sakaryamilat.com/2020/02/16/guncel/yeni-projeleri-hayata-gecirmeye-ve-oduller-kazanmaya-devam-edecegiz/135734/sakaryamilat/

Devamını Oku
‘Yeni projeleri hayata geçirmeye ve ödüller kazanmaya devam edeceğiz’

Katlı Pazar düzene girecek

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun Katlı Pazar esnafı ile buluşmasının ardından, Zabıta Müdürü Ersin Kıroğlu, Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Giyim Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Yekta Tepe ve Katlı Pazar Yöneticileri, tezgâh sahipleri ile bir araya gelerek hediyelerini verdi. İşgallerin de konuşulduğu buluşmada, 1 Mart Pazar gününe kadar daha düzenli bir Katlı Pazar için zabıta ve esnafın birlikte çalışması kararı alındı.

Başkan Işıksu’nun Ziyaretinin Ardından

Adapazarı Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında da değerlendirilen, daha düzenli çarşı ve pazar uygulamaları istişarelerinin ardından Başkan Mutlu Işıksu, Başkan Yardımcısı Hilmi Kızılcık ile birlikte Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Giyim Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Yekta Tepe ve Katlı Pazar Yöneticileri Ömer Kaplan ve İsmail Hocalar’ı ziyaret etmiş, esnaflarla daha düzenli bir Katlı Pazar için istişare toplantısı gerçekleştirilmişti.

Zabıta-Esnaf Buluştu

İstişare toplantılarının ardından Adapazarı Belediyesi Zabıta Müdürü Ersin Kıroğlu, Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Giyim Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Yekta Tepe ve Katlı Pazar Yöneticileri, pazarda bulunan tezgâh sahiplerini ziyaret ederek hediyelerini verdi. Gerçekleştirilen görüşmelerde işgaller de konuşulurken, 1 Mart Pazar gününe kadar daha düzenli bir Pazar Yeri’nin oluşturulması için karar alındı. Böylece tezgâhlar kendi sınırlarına çekilecek ve ceza işlemlerinin uygulanmasının da önüne geçilecek.

Ziyaretler Her Gün Yapılacak

Katlı Pazar ziyaretlerinin her gün düzenli olarak yapılacağını kaydeden Adapazarı Belediyesi Zabıta Müdürü Ersin Kıroğlu, “Başkanımız Sn. Mutlu Işıksu’nun talimatları doğrultusunda Zabıta uygulamalarımızın kapsamını daha da genişlettik. Katlı Pazar bizim en önemli ticari alanlarımızdan. Başkanımızın esnafımızla bir araya gelmesinin ardından bizler de hem esnafımızı ziyaret edip hediyeleşelim, hem de olması gereken çalışmaların aşamalarını paylaşalım istedik. Katlı Pazar esnafımızla ekiplerimiz her gün bir arada olacak. Daha düzenli ticari yaşam için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Esnaftan Destek Var

Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Giyim Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Yekta Tepe ve Katlı Pazar Yöneticileri, gerçekleşen ziyaretle ilgili; “Daha düzenli Pazar Yeri, esnafımızın da hemşehrilerimizin de hayat standartlarını daha da yükseltir. Uygulamaların yapılmasının kesinlikle esnafımıza faydalı olacağını düşünüyoruz. Herkes kendi alanlarında daha sağlıklı ticari faaliyetlerini yürütecektir. Pazarımız daha rahat olursa vatandaşlarımız daha çok ilgi duyar. Biz Zabıta uygulamalarını destekliyoruz. Bizlerle her zaman birlikte olan, Adapazarı’mız için çalışan Belediye Başkanımız Sn. Mutlu Işıksu’ya ve ekibine de çok teşekkür ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundular.

Kaynak: https://sakaryamilat.com/2020/02/16/guncel/katli-pazar-duzene-girecek/135749/sakaryamilat/

 

Devamını Oku
Katlı Pazar düzene girecek

Karasu içmesuyu projesi tamamlandı

Karasu içmesuyu projesi kapsamında Karasu ve Kocaali ilçelerine hizmet sunacak olan 424 kilometrelik içmesuyu hattı tamamlandı. Dev projenin bölgeye hayırlı olmasını dileyen Başkan Yüce, “Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisimizle entegre olan içmesuyu ağı ile şehrin kuzey bölgesini yüksek teknoloji kullanılarak arıtılan kaliteli içmesuyuyla buluşturduk. Projemiz kapsamında Karasu’da eskiyen ve ihtiyacı karşılamayan tüm şebeke hatlarını da yeniledik. Hayırlı olsun” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce,  Karasu İçmesuyu Projesi kapsamında 424 kilometrelik içmesuyu hattının tamamlandığını açıkladı. Şerbetpınarı’nda bulunan su artıma tesisiyle entegre olan içmesuyu ağı ile şehrin kuzey bölgesi yüksek teknoloji kullanılarak arıtılan kaliteli içmesuyuyla buluştu. Proje kapsamında Karasu’da eskiyen ve ihtiyacı karşılamayan tüm şebeke hatları da yenilendi. Aynı zamanda Karasu ve Kocaali ilçelerine kesintisiz su verme amacıyla inşasına başlanan 7 bin 500 metreküplük su deposunun yüzde 60’lık kısmının tamamlandığı bilgisi de Başkan Yüce tarafından paylaşıldı.

424 kilometrelik içmesuyu ağı

Şehrin kuzey bölgesine kazandırılan dev projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yüce, “Yapımı devam eden projelerimizi bir bir tamamlayarak Sakaryalıların hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Şehrin kuzey bölgesinde 424 kilometre uzunluğunda geniş bir içmesuyu ağı oluşturduk. Gelecek nesillere miras olarak bırakacağımız bu dev proje sayesinde şehrimizin kuzey bölgesi uzun yıllar su problemi yaşamayacak. Aynı zamanda Karasu ilçemizde yapımı devam eden 7 bin 500 metreküplük su deposuyla da kuzey bölgemizde su kesintilerini önleyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Hayırlı olsun

Bölgede yaz aylarıyla birlikte artan nüfus ile zaman zaman yaşanan yetersizliğin de son bulacağını aktaran Başkan Ekrem Yüce, “İnşallah Karasu ve Kocaali bölgelerimizde uzun yıllar içmesuyunda bir sorun yaşanmayacak. Hemşehrilerimiz musluklarından akan son derece kaliteli suyu gönül rahatlığıyla içebilecek. Su kaynaklarının korunması, alternatif su kaynaklarıyla şehrimizin su geleceğinin garanti altına alınması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Kuzey bölgemizde tamamlanan altyapı çalışmasının hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: https://sakaryamilat.com/2020/02/16/guncel/karasu-icmesuyu-projesi-tamamlandi/135764/sakaryamilat/

Devamını Oku
Karasu içmesuyu projesi tamamlandı

‘Türk sineması 3 sacayak üzerinde kuruludur’

Şubat ayı Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Türk Sinemasının Ahvali’ isimli söyleşi programı ile devam etti. Sinema Yazarı İhsan Kabil, “Geleneğimizde Gölge Oyunu ve Orta Oyunumuz vardır. Bunların içini doldurmak içinde Divan Edebiyatımız, Halk Edebiyatımız var fakat zaman içinde gelenekseli ihmal ettik. Batıdan geleni direkt aldık ve bu oyunlarımızı da unuttuk” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri Ofis Sanat Merkezi’nde devam etti. Moderatörlüğünü Enver Gülşen’in üstlendiği ve Sinema Yazarı İhsan Kabil’in konuk olarak katıldığı söyleşi programına çok sayıda sanatsever katıldı.

Batıdan geleni direkt aldık, gelenekseli unuttuk

İhsan Kabil, “Geleneğimizde Gölge Oyunu ve Orta Oyunumuz vardır. Bunların içini doldurmak içinde Divan Edebiyatımız, Halk Edebiyatımız var fakat zaman içinde gelenekseli ihmal ettik. Batıdan geleni direkt aldık ve bu oyunlarımızı da unuttuk. Derviş Zaim bu sentezi denedi fakat olamadı. Örneğin İranlı yönetmenler ve senaristler tam bir kültür insanıdır. Edebiyatlarını, kültürlerini, dillerini, değerlerini biliyorlar ve bunu işliyorlar. İran’da kültür kesintiye uğramamıştır. Batıyı direkt almamışlar, kendilerini yenileyerek devam etmişlerdir. Bizde ise sallantı var ne yapacağını bilememek var dolayısı ile doğa sallantıyı hemen sevmez hemen başka bir şeyle doldurur. Bu nedenle sinemamızda devamlılık yok” dedi.

Türk sineması 3 sacayak üzerinde kuruludur

Türk Sinemasının 3 sacayak üzerine kurulduğunu dile getiren Sinema Yazarı Kabil, “Bunlar Amerikan Sineması, Hint Sineması ve Mısır Sinemasıdır. Bu üçlüden Türk Sineması doğmuştur. Bugün edebi argonun aşılıp belden aşağı hatta yerlere çekildiği bir dönemdeyiz. Toplumsal gerçekçiler ise çok keskin.  Seyirciyi tutmak için filmlerde asıl işlenmek istenen konularda değişiklik olabiliyor. Ticari çekinceden dolayı asıl işlenmek istenen pek işlenemiyor” dedi.

Devamını Oku

SEAH Otoparkları afet durumunda ne amaçla kullanılacak?

Afet halinde Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki hastalar nereye tahliye edilecek, geçici morglar nerede olacak, personel, hasta yakınları, nerede toplanacak, tüm bu soruların detayı haberimizde…

20 Mart 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Hastane Afet Ve Acil Durum Planları (Hap) Uygulama Yönetmeliği gereği Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları, üniversiteler, Türk Silahlı Kuvvetleri, özel hukuk tüzel kişilerine ve gerçek kişilere ait yataklı tedavi hizmeti sunan tüm hastaneler, afetlere ilişkin önlem almaları, yurtiçinde meydana gelen afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmaları ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmalarını sağlamak amacıyla Hastane Afet Ve Acil Durum Planı hazırladı.

Bu sağlık kuruluşlarından biride Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Afet durumunda SEAH’taki hastaların nereye tahliye edileceği, geçici morgların nerede olacağı, personel, hasta yakınlarının nerede toplanacağı vb. tüm aksiyonlar hazırlanan SEAH Hastane Afet ve Acil Durum Planında detaylandırılmış.

SEAH Hastane Afet Ve Acil Durum Planında, afet durumunda ön plana çıkan yer Hasta Yakını, Personel ve Yeni Otopark alanı.

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hastane Afet Ve Acil Durum Planında Hasta, Personel ve Yeni açılan otopark alanları;

 • Personel toplanma alanı,
 • Hasta yakını toplanma ve bilgi merkezi alanı,
 • Hasta yaralı ve tahliye alanı,
 • Triyaj alanı,
 • Medya, VIP, gönüllü bilgilendirme ve görevlendirme alanı,
 • Personel yakınlarına yönelik alan,
 • Ayaktan tedavi alanı,
 • Geçici morg alanı

olarak planlanmış durumda.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şubat Meclis Toplantısı’nda gündeme gelen Hastane Bölgesi Katlı Otopark Projesi hayata ne zaman geçer, nereye yapılır bilinmez ama Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi otoparklarının bulunduğu alana yapılacaksa Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin şimdiden Hastane Afet ve Acil Durum Planında otopark alanı için planladığı operasyonlar için yeni alanlar belirlemesi için hazırlık yapması gerekiyor.

Kaynak: https://sakaryamilat.com/2020/02/14/habersizsiniz/seah-otoparklari-afet-halinde-ne-amacla-kullanilacak/135579/sakaryamilat/

 

Devamını Oku

Zehra Oral’ın takımı Balkan Şampiyonu oldu

Ataköy Atletizm Salonu’nda Balkan Atletizm Birliği’nin 21 üyesinin tamamının yanı sıra Özbekistan ve Kırgızistan’ın da katılımıyla yapılan 25’nci Balkan Atletizm Şampiyonası tamamlandı.

İstanbul’un ev sahipliğinde 8. kez düzenlenen Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye, 3 altın, 7 gümüş, 6 bronz madalya kazandı.

Sakarya TOHM Atletizm Branşı Milli Sporcusu Zehra Oral’ın da aralarında bulunduğu Atletizm Bayrak takımı 4×400 metrede 3:45.23 dakikalık derecesi ile Balkan Şampiyonu oldu.

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, Balkan şampiyonu olan Zehra Oral ve antrenörü Atakan Gündoğdu’yu başarılarından dolayı tebrik etti.

Devamını Oku
Zehra Oral’ın takımı Balkan Şampiyonu oldu

AK Parti suç duyurusunda bulunacak

CHP Sakarya Milletvekilli Engin Özkoç’un sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ilgili AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yaptığı paylaşımda ‘Merak etmeyin Erdoğan’ın enkazını kaldıracağız. Türkiye refah ve kalkınmış bir ülke haline gelecek. Ekonomik sorunlar bitecek. Türkiye’ye lazım olan sağlam bir sistem! Yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Engin Özkoç’un bu paylaşımının ardından AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever’de Özkoç’un paylaşımına, “Sayın Erdoğan, 18 yıl önce bir enkaz devralarak milletimizin teveccühüyle Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. Hiç merak etmeyin, bu kutuplaştırıcı zihniyetiniz ve nefret politikanız tarihin karanlık sayfalarına gömülüp gidecektir” şeklinde cevap vermişti.

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever bugün yaptığı paylaşımda ‘Türkiye Cumhuriyeti devletinin seçilmiş Cumhurbaşkanına hakaret ve tehdit etmenin hesabını suç duyurusunda bulunarak soracağız’ dedi.

Devamını Oku
Sakarya Milat