Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

YOLUNU GÖZLEYEN KEDİLERİ CİĞERLE BESLİYOR

 

Şehit yakınından gönüllü hizmet. yolunu gözleyen kedileri ciğerle besliyor.

Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD) Başkanı Şeyhmus Özcan, sokakta sahipsiz kalan 2 anne kedi 11 yavru kediyi uzun süredir dernek binasında bulunan onlarca kedinin gönüllü bakıcısı oldu. Başkan Özcan, her gün düzenli olarak kasaptan aldığı ciğerle dernek binasına sağınan sahipsiz kedileri besliyor ve onlara gözü gibi bakıyor. Kendi dernek binasında uzun süredir hergün düzenli kasaptan olarak onlarca kediye ciğer alıp onları beslediğini söyleyen Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD) Başkanı Şeyhmus Özcan, kedilere günlük 2 kilo ciğer aldığını belirterek, şunları kaydetti: "Uzun süredir derneğimizde bulunan onlarca kedilere ben bakıyorum. Onlar için her gün düzenli olarak ciğer alırım. Beni caddenin köşesinde görünce yoluma çıkarlar. Sanki arabanın kokusunu tanıyıp beni karşılıyorlar. Sayıları zaman zaman 20-30 arasında değişir ama yemeklerini ve içeceklerini hiç aksatmam. Kedileri seviyorum çünkü sanılanın aksine çok vefalılar. Bir şey isteyecekleri zaman gözlerimin içine bakıyorlar. Gerçekten onların bakışlarından ne istediğini biliyorum" dedi. İnsanların hayvanlara karşı daha duyarlı olmaları gerektiğini dile getiren Özcan, başta lokantalar ve kasaplar olmak üzere tüm esnaftan yemek artıklarını çöpe atmayıp hayvanları beslemelerini istedi.

Devamını Oku
YOLUNU GÖZLEYEN KEDİLERİ CİĞERLE BESLİYOR YOLUNU GÖZLEYEN KEDİLERİ CİĞERLE BESLİYOR YOLUNU GÖZLEYEN KEDİLERİ CİĞERLE BESLİYOR

Balpınar Belediye Başkanı Hüseyin Geylani, beldeye top sahası kazandırdı.

Belde de yaptığı başarılı çalışmalarının yanı sıra gençlere yönelikte çalışmalar yapan Belediye başkanı Hüseyin Geylani Beldeye yeni bağlanan Zorköy ve Segirkaya 2 yeni saha yaparken, her iki mahalleden bir takım çıkararak gençlere sahip çıktı.Daha önce toz ve çamurda oynayan çocukları ve gençleri modern bir sahaya kavuşturan1

Balpınar Belde Belediye Başkanı Hüseyin Geylani, gençlerin hem bedeni, hem de fiziki açıdan daha sağlıklı ve sıhhatli bir hayat standardına kavuşması ve kötü alışkanlıklardan alıkoymasını temini açısından halı sahaları ve sportif faaliyetleri önemsediklerini söyledi.  
Batman’da sevilen Belediye başkanları arasında bulunan ve ilimizde hüsümetli aileleri bir araya getirerek barıştıran Hüseyin Geylani bölgede en çalışkan başkanlar arasında yer alıyor.

13537.jpg
Başkan Geylani açıklamasında “ Gençlerimize her yönüyle sahip çıkmak önceliğimizdir. Gençlerimizin tozlu ve çamurlu alanlarda değil modern sahalarda spor yapması için canla başla çalışıyoruz. Beldemizde iki mahalleden bir  takım çıkardık. Zorköy ve segirka’dan. Amacımız gençlere sahip çıkmaktır ve kötü yola çıkmalarını engellemektir. Gençlerimizin faydalanması için iki tane güzel sahada yaptık. Zorköy ve segirkaya birer futbol sahası yaptık. Gençlerimizi  kazanmak için hizmetlerimiz devam edecektir.” Dedi. 

Devamını Oku
 Balpınar Belediye Başkanı Hüseyin Geylani, beldeye top  sahası kazandırdı.

Başkan Söylemez’den İstanbul’daki Kirliliğe Tepki!

 

Çevre ve Orman Derneği Genel Başkanı Rıdvan Söylemez, İstanbul’da ortaya çıkan balık ölümleri ve çevre kirliliğine tepki göstererek yetkilileri göreve davet etti.

Çevre ve Orman Derneği Genel Başkanı Rıdvan Söylemez, İstanbul’da ortaya çıkan balık ölümleri ve çevre kirliliğine tepki göstererek yetkilileri göreve davet etti.

Söylemez, ‘’Küçükçekmece’de inanılmaz balık ve yengeç ölümleri yaşandı’’ dedi.

Söylemez konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; ‘’Milyonlarca hayvan kıyıya vurmuş durumdayken İstanbul Büyükşehir Belediyesi ne yazık ki görevini yerine getirmekte her zaman olduğu gibi yetersiz kalmaktadır. Geçmişten bugüne temizlik ve hijyen bakımından ülkemizin ve dünyanın göz bebeği olan İstanbul’da yaşanan bu rezalet karşısında Sayın Ekrem İmamoğlu ve ekibini göreve davet ediyoruz. Haliç, Küçükçekmece ve diğer bölgelerde ortaya çıkan rezalete derhal önlem alınmalı.

Haliç ve Küçüķçekmece başta olmak üzere İstanbul’da meydana gelen çevre kirliliği ve balıkların ölmesiyle ilgili Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’u ihmali olanlar hakkında gerekli yasal işlemi başlamaya davet ediyoruz. Çevre ve Orman Derneği olarak konun sonuna kadar takipçisi olacağız’’ ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Başkan Söylemez’den İstanbul’daki Kirliliğe Tepki! Başkan Söylemez’den İstanbul’daki Kirliliğe Tepki! Başkan Söylemez’den İstanbul’daki Kirliliğe Tepki!

Çevre ve Orman Derneği Genel Başkanı Rıdvan Söylemez Vali Hulusi Şahin’i Ziyaret Etti

Çevre ve Orman Derneği Genel Başkanı Rıdvan Söylemez Vali Hulusi Şahin'i ziyaret etti 
Batman Belediye Başkan Vekili Vali Şahin’i makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu. Vali Şahin'e çalışmalarında başarılar dileyen Söylemez , Vali Beyin büyük projeleri olduğunu, Batman halkına ve gençliğine hizmet edeceğine inandığını dile getirdi . Söylemez, şöyle devam etti: “Batman'ımız bundan sonra da Vallusi Şahin Başkan Vekili ile daha yüksek noktalara gelecektir. Belediye Başkan Vekili görevini layıkıyla en iyi şekilde yapacağına inandığımız başkanımız, önümüzdeki yıllar içerisinde gönül belediyeciliğini en mükemmel şekilde tahsis ve tesis edecektir. Vali Hulusi Şahin başkanımıza yeni görevinde, yapacağı hizmet ve çalışmalarda kendisine muvaffakiyet diliyoruz.”
Vali Şahin ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Devamını Oku
Çevre ve Orman Derneği Genel Başkanı Rıdvan Söylemez Vali Hulusi Şahin’i Ziyaret Etti

Batmanlı Bilim İnsanı Dr. Geylani Can, 400 Bin Dolar Değerindeki "Transatlantik Araştırma Ödülü"nü Kazandı.

Amerikan Kanser Araştırma Kurumu ve İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü ortaklığında verilen 400 bin dolar (2 milyon 750 bin TL) tutarındaki Transatlantik Araştırma Ödülü’nü kazanan Batmanlı bilim insanı Geylani Can, “Türkiye’nin güncel bir bilim politikasına ihtiyacı var” dedi.

Batman’da işçi bir ailenin çocuğu olarak büyürken moleküler biyolog olmayı hedefleyen, şimdi ise çalışmalarını Harvard Medical School’da sürdüren ödüllü bilim insanı Geylani Can, geçtiğimiz günlerde Amerikan Kanser Araştırma Kurumu ve İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü ortaklığında verilen 400 bin dolar (2 milyon 750 bin TL) tutarındaki Transatlantik Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu.

2003 Yılında Batman Anadolu Lisesi’nden mezun olan ve 2009 yılında ise İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun olan Geylani Can, aynı üniversitede başladığı yüksek lisansını İsveç’te tamamladı.

2012’de ise Cambridge Üniversitesi Gurdon Enstitüsü’nde doktoraya başlayan Can, daha sonra araştırmacı olarak Harvard Medical School’a (Tıp Fakültesi) geçti.

“17 Yıldır memleketimden uzağım, ara ara Batman’a geliyorum. Böylesi bir ödülü ülkem ve memleketim adına almak gurur verici. Genetik üzerine çalışmayı düşünen tüm gençlere destek olmaya hazırım” dedi.

Can, “Kanserli hücrelerin genomunda çok büyük bir kaos var. Bu kaosun nasıl başladığını bu projeyle anlamaya çalışıyorum. Projede bunu anlayacağız. Bunun sonucu istediğimiz sonuçlara ulaşırsak sadece kanser değil birçok hastalığın gelişimini engellemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarını Harvard Üniversitesi Kimyasal Biyoloji ve Moleküler Farmakoloji Bölümü'nde sürdüren Geylani Can, çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olan bir gen bozukluğu (mutasyon) keşfetti. Bilim insanı Can, DNA hasarı ve tamirleri üzerine uzmanlaştığı projesiyle binlerce kişi arasından 4 kişiye verilen 400 bin dolarlık ödülün sahibi oldu.

 “Kansere, DNA hasarına neyin neden olduğunu anlayabilecek bir yöntem geliştirmeyi önerdim"

Independent Türkçe’den Lale Elmacıoğlu'na konuşan Can, ödül almaya hak kazanan projesini "çok yapılabilir ama kimsenin aklına daha önce gelmemiş" bir proje olarak açıkladı.

Geylani Can, şu ifadeleri kullandı:

“Hücrelerde DNA'nın kopyalanması esnasında bir hata oluyor ve bu hata, kanser ve başka hastalıklara sebep olabiliyor. Normalde hücrelerde önce DNA  kopyalanıyor, sonra yeni kopyalar, diğer hücrelere dağıtılıyor. DNA'nın kopyalanması bitmeden dağıtılmaya çalışılırsa, o DNA’lar parçalanıyor ve çok kırık olduğundan, hücrelerde eski yerlerine değil de karmaşık bir şekilde yapıştırıyor. Sık karşılaşılmasa da tek bir hücrenin bunu yapması, kanser olmanıza neden olabiliyor. Kanserli hücrelerde ne yanlış gidiyor da tamir edilemiyor? Bu detayları anlayabilecek yeni bir yöntem geliştirmiş sayılırım. Gözlemlemesi çok zor bir olay ve nasıl gözlemleyebileceğim üzerine projeler yazdım. Ödülün gelme amacı, sunduğumuz projenin çok yapılabilir ama kimsenin aklına gelmemiş olması. Benim önerdiğim çalışma, bunu mekanizmal olarak anlayabilmek. Kanser dahil pek çok hastalığın nedenini araştırırken, bir yandan da bunun oluşumunu engelleyebilmek için hücrelerin nasıl mekanizmalara sahip olduğunu kavrayabilmek. 1940’lardan beri görülen ancak açıklanamayan bir şeydi. Bu konuda bir yöntem, bakış açısı yoktu. Geliştirmeyi sunduğum yöntemle bunun bulunabileceğini öne sürdüm, bilim insanları da güvendi, destek gördüm ve ödülü kazandım.

 “Ödülün amacı araştırmacıların bağımsızlıklarını hızlandırmak”

Doktora sonrası araştırmacı ve grup lideri olarak çalışıldığını ancak ödül sayesinde kişilerin bağımsızlıklarını kazanmalarının hızlandırılmasının amaçladığını belirten Can, “Ödül bir maddi getiriden çok daha fazlasını sunuyor. Kariyerinizi hızla geliştirebilmeniz, kendi bağımsızlığınızı kazanıp çalışmalarınızı sürdürebilmeniz için veriliyor” yorumunu yaptı.

 “Çocukluk hayalimi yaşıyorum”

Moleküler biyolog olmanın çocukluk hayali olduğunu vurgulayan Can, “Bizim orada insanlar hep tıp fakültesini seçer. Ona da puanım yetiyordu ama ben özellikle bu bölümü seçtim. Şuanda çocukluk hayalimi yaşıyorum” dedi.

 “Ödülü kazanmayı bekliyor muydunuz?” sorusuna ise Can, beklemekten ziyade bunu çok istediğini ve başardığı için de mutluluk duyduğunu söyledi.

 “Çocukluğum Batman’ın en zorlu zamanlarında geçti ama yılmadım”

Batman’da bir işçi ailenin çocuğu olarak büyüyen Geylani Can’a, gençlere tavsiyelerini de sorduk. Can, bu soruya şu yanıtı verdi:

“Aslen Batmanlıyım. Çocukluğum Batman’ın en zorlu zamanlarında geçti ama karakter olarak hiçbir zaman yılmadım. Çok isteyerek, çok çalışarak açığı kapattım. Onlar da önce istesin, sonra da çok çalışsın ve hiç yılmasın. Herkesin zorlukları aşacak gücü vardır, önemli olan gerçekten isteyip bunun için çalışmak. Batman Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimim için İzmir’e gittim. Oradan İsveç’e geçtim, Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden birinde master tezimi tamamladım. Benim yeteneklerime ihtiyaç duyulan ve zevk aldığım yerlerde çalıştım. Benim durumum özelinde, zor problemlere farklı bakış açısıyla İngilizce’de ‘out box’ dedikleri bakış açısıyla, kısa ve basit çözüm gerektiren yöntemler geliştirmek beni bir adım öteye taşıdı. Bu yeteneğimin farkında olarak, ilgimi çeken projelerde hep yer aldım. Tavsiye olarak verebileceğim, gençlerin bir şekilde kendi yeteneklerini keşfedip, buna ihtiyaç duyulan ama aynı zamanda zevk alacakları işlere yönelmeleri olur.”

 “Türkiye’nin güncel bir bilim politikasına ihtiyacı var”

Farklı ülkelerde yaşamış ve çalışmalarını Harvard Üniversitesi’nde sürdüren bir bilim insanı olarak Türkiye’nin bu alanda neler yapabileceğini de sorduğumuz Geylani Can, ülkede öncelikle güncel bir bilim politikasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

“İleride ülkeme dönmek istiyorum, Türkiye bir başka”

Bakanlıkların Türkiye’den yurt dışına giderek ‘beyin göçü’ olarak nitelendirilen kişilerin ülkeye dönmesine yönelik başarılı çalışmalarda bulunduğunu kaydeden Can, “Şu an arafta gibiyiz, ne tamamen dönebiliyoruz ne de tamamen burada kalabiliyoruz. 10 yıldır yurt dışındayım, çok farklı kültürlerle tanıştık, ufkumuz açıldı ama Türkiye bir başka… Düzgün bir politika yürütülmesi halinde yurt dışına gidenlerin bir bölümü, özellikle nitelikli beyin göçü, Türkiye’ye dönmek istiyor. Ben de ileride ülkeme dönmek istiyorum” dedi.

 “DNA ile ilgili birikimimi uzaktan da olsa Türkiye’ye aktarıyorum”

Geylani Can, yurt dışında bulunsa da Türkiye’deki gençlere bilgi aktarımını hiç kesmediğini de sözlerine ekledi:

“Aslında bilginin transferi açısından bakıldığında bir insanın nerede olduğunun çok da önemi yok. İzmir’de lisans eğitimimde birlikte çalıştığım hocamla ortak bir şirketimiz var. Türkiye’de yürüyen projelerimiz var, TÜBİTAK’tan destek alıyoruz. Öğrencilerle sürekli iletişim halindeyiz. Bu yüzden kendimi beyin göçü olarak değerlendirmiyorum, DNA ile ilgili bilgi birikimimi uzaktan da olsa Türkiye’ye aktarıyorum. Şuan için burada kalıp, bilgiyi aktarmak daha doğru ama ileride mutlaka ülkeme döneceğim.”

 “Keşke gençlerin hayatına dokunanlar olsa”

Ailesi dışında kendisine destek veren bir ismin olup olmadığını da sorduğumuz Geylani Can, “Bana özellikle manevi açıdan çok destek veren hâkim bir akrabamız vardı. Ayrıca üniversite eğitimim esnasında danışmanlığımı yapan Prof. Dr. Yusuf Baran, hiçbir zaman desteğini eksik etmedi. Keşke başka gençlerin de böyle hayat dokunan, onların ellerinden tutan insanlar olsa” yanıtını verdi.

Türkiye'de başarılı, potansiyel sahibi gençlerin bulunduğunu belirten Can, onlara verilecek desteğin gerek bireylerin gerek ise ülke menfaati açısından kilit önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

Devamını Oku
Batmanlı Bilim İnsanı Dr. Geylani Can, 400 Bin Dolar Değerindeki "Transatlantik Araştırma Ödülü"nü Kazandı.

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ ÖZDEMİR, BATMAN İL BAŞKANLIĞIMIZI ZİYARET ETTİ

Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, 26 Haziran 2020 tarihinde, Batman İl Başkanlığımızı ziyaret etti.

Ziyarette Özdemir’in yanı sıra, Batman İl Başkanımız Bünyamin Söğüt, Genel Merkez Teşkilatlanma Uzmanlarımız M. Zeki Özen ve Gökhan Demircioğlu ile Batman Gençlik Komite Başkanımız Ömer Saburdur hazır bulundu.

Batman İl Başkanlığımızın 2017 yılında kurulduğu hatırlatan Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, “Biz HİZMET-İŞ olarak Batman’da kalıcı olmak istiyoruz. Üç yıl önce Batmanlı işçi kardeşlerimiz için çıktığımız bu yolda çalışmalarımızla pek çok emekçinin gönlünde yer edindik. Bundan sonra da Batmanlı işçi kardeşlerimiz için yapacağımız mücadelelerimizle daha çok emekçimize ulaşacağımıza inanıyorum. Batman İl Başkanımız Bünyamin Sögüt’e ve ekibine çalışmaları ve bizleri ağırladıkları için şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Batman İl Başkanımız Bünyamin Söğüt ise Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir’e ziyaretleri ve temennileri için teşekkür etti.

Devamını Oku
GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ ÖZDEMİR, BATMAN İL BAŞKANLIĞIMIZI ZİYARET ETTİ

Çevreci Genel Başkan Rıdvan Söylemez Uyardı: Maske virüsü yaymak ve kirlilik oluşturmak için değil

Son günlerde insanların virüsten korunmak için taktıkları maskeleri sokağa attığı gözlendi. Çevre ve Orman Derneği Genel Başkanı Rıdvan Söylemez, konu hakkında vatandaşları uyararak, ‘’Virüsten korunurken çevre kirliliğine neden olmayalım’’ dedi.

Türkiye’de hemen hemen tüm şehirlerde maske takma zorunluluğu getirildi. Ancak vatandaşlar, pek çok şehirde kullandıkları maskeleri etrafa atarak çevre kirliliğine neden oldu. Ortaya çıkan görüntüler üzerine Söylemez, ‘’Çevremize karşı hassas olmalıyız’’ diyerek vatandaşları uyardı.

Söylemez, ‘’Maske takarak virüsten korunmak hem kendi sağlığımız hem de toplu sağlığı açısından duyarlı bir davranış. Ancak kullanılan maskeleri sokağa atmak maske kullanım amacımızla çelişiyor. Şöyle ki maskeyi virüsten korunmak için taktıktan sonra sokağa attığımızda kullanılmış maskeler tekrar virüs yayabiliyor. Ayrıca çöp yerine sokağa attığımız maskeler çevre kirliliğine neden oluyor. Sokaklarda kaldırımlarda gördüğümüz maskeler bizlere yakışmıyor. Lütfen çevremize karşı daha hassas olalım’’ ifadelerini kullandı.

‘’Maske virüsü yaymak ve kirlilik oluşturmak için değil’’

Söylemez, maske virüsü yaymak ve çevre kirliliği oluşturmak için kullanılmamalı uyarısında bulunarak; ‘’Maske virüsten korunmak içindir, virüsü yaymak için değildir. Vatandaşlarımızın bu konuyu iyi idrak etmeleri gerekmektedir. Sokaklara kullandıkları maskeleri atanlar, insan sağlığına darbe vurup, kul hakkına girdiklerini unutmasınlar. Tüm vatandaşlarımızdan istirhamımızdır. Lütfen hükümetimizin ve tüm yetkililerin uyarılarına dikkat verelim. Kurallara uyalım ve uymayan vatandaşlarımızı da uyaralım. Allah’ın izni ile güzel günler uzak değil’’ şeklinde konuştu.

Devamını Oku
Çevreci Genel Başkan Rıdvan Söylemez Uyardı: Maske virüsü yaymak ve kirlilik oluşturmak için değil

Batman Şehir Kütüphanesine Şehit Öğretmen Aybüke YALÇIN’ın adı verilecek

Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD) Başkanı Şeyhmus Özcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan Batman Şehir Kütüphanesine Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın isminin verilmesi talebinde bulunduklarını ve talebin kabul edildiğini söyledi.

Özcan, Bakan Karaismailoğlu'nun Batman ziyaretinde kendilerine Şehir Kütüphanesine Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın isminin verilmesi talebinde bulunduklarını ve Bakanlık tarafından aranarak taleplerinin kabul edildiğinin müjdesini aldıklarını kaydetti. Taleplerinin kabul edilmesine çok sevindiklerini belirten Özcan, "Geçtiğimiz günlerde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Batman'a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan Batman'da yapımı tamamlanan Şehir Kütüphanesine Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın adının verilmesi talebinde bulunmuştuk. Bakanımızın talimatı ile Başdanışmanı tarafından bizler telefonla arandık. Şehidimizin ismi kütüphaneye verileceğine dair müjdeyi aldık. Vatanımıza ve Milletimize Hayırlı Olsun" dedi.

Devamını Oku
Batman Şehir Kütüphanesine Şehit Öğretmen Aybüke YALÇIN’ın adı verilecek

Batman Yeşilay’dan uyuşturucu bağımlılığı ile topyekün mücadele çağrısı

Bağımlılıklarla mücadelesini 100 yıldır sürdüren Yeşilay, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü’nde, bağımlılıktan uzak bir yaşamın önemine vurgu yaptı. Bağımlılıklarla mücadelede önleyici adımlar büyük önem taşırken, bağımlılığın oluştuğu durumlarda ise bunun bir hastalık olduğunu kabul ederek tedavi için destek almak gerekiyor. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı ile yediden yetmişe toplumun tüm kesimlerine ulaşan Yeşilay, önleme çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin 36 şehrindeki 42 Yeşilay Danışmanlık Merkeziyle de tamamen ücretsiz olarak rehabilitasyon çalışmalarını sürdürüyor.

 

Yeşilay’ın 100’üncü yılında da uyuşturucu bağımlılığı ile mücadeleyi kesintisiz çok boyutlu sürdürdüğünü vurgulayan Yeşilay Batman Şube Başkanı Şehmus Yılmaz şunları söyledi:

 

“Uyuşturucu maddelerin kullanımı, insanlarda fiziksel, ruhsal ve davranışsal olarak olumsuz değişikliklere ve ölümcül sonuçlara sebep oluyor. Yeşilay olarak bu olumsuz sonuçların önüne geçmek için çalışıyor; özellikle gençlerimizin bağımlılıklardan uzak, sağlıklı bir yaşam sürmesi için pek çok faaliyet gerçekleştiriyoruz. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı ve Okulda Bağımlılığa Müdahale programları ile bağımlılıkların oluşmadan önlenmesi ve gençlerimizde farkındalığın oluşmasını hedefliyoruz. Ayrıca ülke çapında ve uluslararası alanda düzenlediğimiz yarışma ve etkinliklerle farklı açılardan bağımlılık konusuna dikkat çekerek toplumun bilinç kazanmasını hedefliyoruz. Her yaş grubundan, bağımlı bireylerin bireysel mücadelelerine destek olmak için YEDAM’lar ile rehabilitasyon desteği veriyoruz. Yeşilay olarak yürüttüğümüz çalışmaların ilimizdeki kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve kamuoyunun sahiplenmesi ve desteğiyle daha da başarılı olacağına inanıyoruz. Herkesi bu konuda bilinçli olmaya ve bağımlılıklarla mücadeleye çağırıyoruz.”

 

YEDAM’larda bağımlılıkla mücadeleye ücretsiz destek

 

Bağımlılara ve yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon desteği hedefiyle kurulan Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) bağımlılığı bulunan danışanlara ve yakınlarına ücretsiz hizmet veriyor. YEDAM’ın tamamı bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan ekibi, uyuşturucunun yanı sıra; sigara, alkol ve internet ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyor. Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzeninin onarılmasını ve ilişkilerin sağlıklı devam etmesini destekliyor. YEDAM’a 444 79 75 numaralı Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı'ndan ulaşılarak destek alınabiliyor.

 

Yeşilay hakkında

1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dahil olmuştur.

 

Türkiye genelinde 118 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 80 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 444 79 75 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde aktif olarak 42 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile bağımlılık alanında profesyonel psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan kadrosu ile psikolojik ve sosyal hizmet desteği sağlamaktadır.

 

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette 5 Yıldızlı Yetkinlik” belgesine sahip olan Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşudur.

Devamını Oku
Batman Yeşilay’dan uyuşturucu bağımlılığı ile topyekün mücadele çağrısı

“Dicle Life’ten İHA Muhabirine Plaket”

  •  

    Dicle Life ve ARM Danışmanlık tarafından düzenlenen “yılın enleri” çalışması kapsamında, İHA Muhabiri Osman Arslan’a plaket verildi. 2019 yılının en iyi ajans muhabiri seçilen İhlas Haber Ajansı Batman Temsilcisi Osman Arslan'a plaketi Dicle Life editörü Serhat Tufan tarafından verildi. Tufan, muhabir Osman Arslan’a başarılar dilerken, “Bölge genelinde yaptığımız bu çalışmanın her alanda rol model teşkil etmesini diliyoruz. Batmanımızı ve bölgemizi, iyi çalışmalarla temsil ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Devamını Oku
“Dicle Life’ten İHA Muhabirine Plaket”