Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM VE KAMU HASTANELER BİRLİĞİ /KIŞ AYLARI VE GRİP

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM VE KAMU HASTANELER BİRLİĞİ

 

Türkiye sağlık alanında artık hizmet alan değil nerdeyse tüm Avrupa’ya hizmet satan bir ülke konumunda. Avrupa ülkelerinden hastalar artık tedavi olabilmek umuduyla yollara düşüyor ve ülkemizdeki güzide hastanelerimize ve kıymetli doktorlarımıza başvuruyor. Elbette bu noktaya kolay gelinmedi. Uzun süren çalışmalar ve özveri üzerine kurulu ekiplerle başarı beraberinde geldi. Ama başarı arttıkça beklenti arttı ve bu beklentiden Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu kuruldu. Kurumun kuruluşu beraberinde bazı soru işaretlerini getirdi. Kısa süre içinde bu soru işaretlerinin yersiz olduğu, yeni oluşan yapının sorunları daha dinamik ve makul ölçütlerde çözülür hale getirdiği ve genel sekreterlikler aracılığı ile yerinden ve hızlı müdahalelerle hasta ve çalışan memnuniyetinin arttıracağı anlaşıldı. Türkiye gibi devasa büyük ülkelerde böylesi reformları hayata geçirmek büyük zorluklar içermektedir. Görünen, bu zorlukların  oluşturulan bu yepyeni ve dinamik yapı ile kolaylıkla aşılacağıdır. Yapılan tüm düzenlemelere rağmen kaynakların daha verimli kullanılması hususunda bu proje çok büyük atılımlara gebedir. Hastanelerin genel sekreterlik bünyesinde gruplandırılıp, stokların  beraber incelendiği yapı yepyeni bir dinamizm getirmektedir; bununla beraber harcamalar noktasında toplu alımlar gerçekleştirilecek , bu da daha ucuz ve kaliteli alımları oluşturacaktır. Sonuçta hastanelerimiz daha kaliteli hizmeti daha ucuza sunacaktır.

Başta da belirttiğim gibi konu sağlık alan Türkiye gibi devasa bir ülke ise yapılacak iş büyük güç ve inanç gerektirmektedir.  Hastalarımızın tamamına konforlu ve güzel sağlık hizmeti sunma  noktasında   sürekli çalışan ülkemin sağlık yönlendiricilerinin bu projeden de yüzlerinin akı ile çıkacağı kısa sürede anlaşılmış görünüyor. Şimdiden Hayırlı olsunnnnnnn.

KIŞ AYLARI VE GRİP

Sevgili ülkemize geçte olsa kış mevsimi bütün hızıyla geldi. Her yer bembeyaz karla kaplandı. Toprakların karaltısı gökten inen beyazlığa bıraktı kendini. Ne güzel bir duygudur bu. Ne kudretli bir güçtür bu ki her yer kirini tertemiz beyazlığa terk ediyor.  Altında gizli mesajlarla dolu, ne kadar kirlenirsen kirsen seni temizleyecek olan bellidir diyor adeta.  Bize de onu anlamak düşüyor sanırım.

Gelelim bu hususla ilgili ikinci duruma. Elbette ki bu kadar güzel bir olayı bir de bedeli var. Kışın soğuk havası da bunun bedeli gibi görünüyor. O nedenle bu havalarda daha fazla vitamin içeriği yüksek kış meyvelerinden almalı, uyku düzenine daha fazla dikkat etmeli, özellikle kronik hastalıkları ve vücut savunma sistemi defektleri olan kişiler toplu yerlerde daha dikkatli olmalı. Unutulmamalı ki grip gibi enfeksiyonlar damlacık yoluyla geçmekte; onun içinde el  yıkama çok önemli. El yıkama basit ama en etkili önlemlerden biri.

Unutulmaması gereken önemli bir konuda bu soğukta sokaktaki fakir fukara.  Onları, yardıma muhtaç elleri ve sevindirilmesi gereken yürekleri unutmayalım.    

 

Devamını Oku

Bayram yaklaşırken

Bayram yaklaşırken

 

Sevgili yurdumun topraklarına yavaş yavaş bayram coşkusu yaklaşıyor. Tüm sorunlarına ve acılarına rağmen umulur ki bayramın güzelliği ülkemi bir baştan bir başa kuşatacak ve acılar unutulacak küsler barışacak ve iklim güzellikler dolacak. İnsanımızın ve tarihimizin en müthiş duygularından biridir bayramlarımız. Fakirliğimiz en tepe noktalarında dolaşırken, belki de yılda sadece bayram sabahları giyilebilinen yeni elbiselerimizin heyecanı ile uyanırken, daha geceden baş ucumuzda bekleyen yeni ayakkabılarımızın kokusunu içimize çekerken, çarpan kalplerin güzelliğidir bayramlarımız. Hep beraber kılınan bayram namazlarının ardından gidilen mezarlıkların hüznünü yaşamaktır bayramlarımız. Artık aramızda olmasa da analarımızın babalarımızın ellerini öpebilmektir bayramlarımız. Baba evinde buluşmanın coşkusudur bayramlarımız.

Unutulmaması gerekir ki bu değerler bizleri bir arada tutan hiç kopmayacak şekilde birleştiren kavramlardır. Son günlerde acılarla imtihan olan insanımızın sımsıkı sarılması gereken ve nesilden nesile aktarmak zorunluluğunu hissettiğimiz güzelliklerimizdir. İnanıyorum ki yüzyıllar sonra bile evlatlarımız bayram sabahları o coşkuyla uyanacak ama içinde açlık içinde yokluk olmayacak.   

Hep Rabbime şükrederim böyle bayramları yaşayabilenlerden kıldığı için bizleri. Bu mutlulukları tadanlardan eylediği için bizleri. Umut ederim ki yetmiş beş milyon insanımızın hiçbirinin gözlerinde hüzün kalplerinde kırıklık olmasın bu günlerde, analarımız bacılarımız ağlamasın ve çocuklarımızın gözleri gülsün. Ve umudum odur ki kimse açlığa uyanmasın sabahın seherinde.

Geçmişten günümüze bakarken her geçen gün gelişen ülkemin sağlık hizmetlerinde bayram coşkusunun yaşanması dileklerimle Ramazanın son cumasından bayramınızı selamlarım.  

Devamını Oku

VARİS VE LAZER

VARİS VE LAZER

Yaz sıcaklarının artmasıyla beraber özellikle bayanların en büyük problemlerinden biri olan varis şikayetleri  artmaktadır. Hem estetik olarak hem de medikal  nedenlerle günlük yaşamı kısıtlayan bu hastalıkla ilgili olarak tedavi yöntemleri hususunda teknoloji hızla ilerlemektedir. Özellikle lazer cihazlarının yaygınlaşması ve artan cerrahi tecrübelerimizin ışığında neredeyse her hastada lazer yapabilmek mümkün olabilmektedir.

Lazer teknolojisi ile yapılan varis tedavisinde; daha önce büyük kesilerle yapılan ameliyatların yerini hiçbir dikiş atılmadan ve hemen hemen hiç iz kalmadan yapılan müdahaleler sayesinde hastalar 24 saat içinde günlük yaşamına dönebilmektedir.

Bununla beraber varis hastalarına günlük yaşantılarında kolayca yapabilecekleri bazı tavsiyelerde bulunmak gerekmektedir.  Özellikle yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılması çok önemlidir. Çünkü yüksek topuk bacak toplardamarlarındaki basıncı arttırmakta bu bu durumda varislere yol açmaktadır.

Her gün soğuk su ile bacaklara masaj hastaların şikayetlerini gideren kolay ve maliyetsiz bir yöntemdir. Bu teknikle hem ağrılardan kurtulan hastalar hem de yaz sıcaklarında serinleme imkanına ulaşmaktadırlar.

Ayakları yükselterek bacakların kan boşalmasını sağlayan pozisyonlardaki istirahatlerde hastaları  çok rahatlatmaktadır. Özellikle akşam saatlerindeki bu egzersizle birçok hastanın şikayetlerinde ciddi azalmalar tespit edilmiştir.

Tüm bunlara rağmen şikayetleri azalmayan hastaların bir doktora başvurmasında kesinlikle büyük fayda olduğu unutulmamalıdır.

Sağlıcakla kalın…………………

 

 

Devamını Oku

KÜRESELLEŞEN DÜNYA VE DOST ARAYIŞI

KÜRESELLEŞEN DÜNYA VE DOST ARAYIŞI

 Küreselleşiyoruz…….

 Her geçen gün daha küçük ve teknolojik bir mega köy halini alan dünyamızda binlerce kilometre ötedeki insanları telefonun ucundan hissedebiliyoruz, kameranın objektifi kadar yakından görebiliyoruz ama hissedebiliyor muyuz? Yoksa gitgide artan yalnızlıklar gemisinin birer yolcusu mu oluyoruz. Çalmayan telefonların gizemini çözmeye çalışırken aslında adım adım Küreselleşiyoruz.

Önce komşuluklarımızı yitirdik. İnsanlar birbirlerine kapı deliklerinden bakar oldular, koca koca apartman yığınlarının içinde birer yalnızlık türküsü olduk. Sonra akrabalıklarımızı. Sadece bayramdan bayrama görüşür olduk. Acı ama artık nesil değiştikçe kuzenler birbirini tanımaz oldu. Sonra  arkadaşlıklarımızı ve dostluklarımızı. Küreselleşen dünyada dost yoktur rakip vardır zihniyeti yavaş yavaş bedenlerimize ve beynimize nüfus etti.

Evet küreselleşiyoruz , ve yalnızlaşıyoruz. Megaköylerin tam ortasında bir dost bir nefes arıyoruz. Ama aslında o dost çok uzağımızda ya da karanlıklar ardında değil. Onu derin delhizlerde aramak yerine içimize daha içimize dönüp bakmalıyız. Unutmamalıyız ki kalbimizin derinliklerinde bize kollarımızı açmış ve karşılıksız şekilde bekleyen var. Unutmamalıyız ki orada bizden sadece kendimiz olmamızı ve sevgiyle yoğrulmamızı isteyen var , ve unutmamalıyız ki orada büyük sevgili var. Sağlıcakla kalın ……

 

Devamını Oku

YAŞAMIN DİĞER ADI MUCİZELER TİYATROSU

YAŞAMIN DİĞER ADI

MUCİZELER TİYATROSU

 Sabah oldu yeniden,güneşin doğuşu ile beraber insanlar evlerinden yavaş yavaş çıkmaya başladılar. Bir o yana bir  bu yana koşturan insanların arasında savrulan umut yumaklarının kayboluşu ve hayaller. Oysaki bu muydu hayat , bu muydu o büyük varlık ve insan denilen o büyük mucize?

Elbette sadece bu değil olamaz da . daha yaşamın ilk anında ilk nefes alışla beraber başlar mucizeler tiyatrosu. Bir nefes , akciğerlerin açılması ve nefesle doluşu, kalbin yeni yaşamına adapte olarak gümbür gümbür atışı  . Mucizeler tiyatrosunun ilk sahnesinin muazzamlığı karşısında  ağlamamak mümkün mü.

Hayat ilerler , ama mucizeler hiç bitmez. Her doğan yeni gün başka mucizelerin habercisi olur. Kainatın her noktasında her gün ama her gün yepyeni mucizeler bizi karşılar. Bir bakarsınız yeni bir bitki türü şu amansız hastalığa iyi gelir, bir bakarsınız küçücük bir maddeciğin içinde evrene yetecek enerji bulunur , bir bakarsınız uzaydaki galaksilere bir yenisi eklenmiştir. Bu hiç bitmez. Sürekli olarak mucizeler tiyatrosu yeni mucizeleri ile karşımıza çıkar ve eşsiz tiyatrosunun muhteşem senaristi bizi hep şaşırtır.

Şaşırırız şaşırmasına ama basit düşünceler , kişisel hırslar , ayak oyunları bizi biz olmaktan çıkarır, benlik duygusunun bastırışlarının arasında , id-ego kavgalarının çırpınışları arasında hayatımız ayak gider. Bir bakarız geride hiçbir şey kalmamış.

O zaman bu  muhteşem oyunun içinde bir figüran olarak yer aldığımız için mutlu olmamız gerekmez mi. O oyunun her anını özümseyerek yaşamamız gerekmez mi . günlük karmaşaların içinde kaybolan insanlığımızı bulup çıkarmamız gerekmez mi . haydi hep beraber haykıralım. Hayat insana sunulmuş bir armağandır ve onu  kırmayalım.  

 

Devamını Oku

GÖKLERDEN YERE SAĞLIK HİZMETİ

Yıllar önce bir Cuma sabahıydı. Ameliyathanede bir hastanın ameliyatı ile meşgul iken telefonum çaldı. Sevgili yengem  telefonun diğer ucunda bana adeta ömrümün en acı, ömrümün en zor haberlerinden birini veriyordu. Annem ağır bir şekilde rahatsızlanmış ve hastaneye kaldırılmıştı. İster doktor olun ister başka bir meslekten, ama bu haberin agırlıgı mesleğe göre değişmiyordu, verdiği hüzün hep aynıydı ve hissettiğiniz biçarelik dayanılmazdı.   Ameliyat biter bitmez uçağa atlanıp ana-baba ocağımıza doğru yol aldık. Yol boyunca sevgili eşimin telkinleri, teselli cümleleri ile yolculuğumuzun bitişi , uçağın inişi ile beraber  ilk defa anamın evine değil de başka bir yere hastaneye koşuşturuşumuz ve annemle karşılaşmamız , söylenemeyen cümleler gözlerin arasından tutulamayıp dökülen yaş damlacıkları, ve ardından yaklaşık 6 aylık süren yoğun bakım günlerimiz. O zaman diliminde defalarca paylaşılan daha iyi bir merkeze nakil  ihtiyacı ama bunun imkansızlığı , sağlık sektöründeki  hava taşımacılığının yokluğu, hastanelerimizin eksikleri vs.vs.

O sürecin sonunda  sevgili annemi sonsuz yolculuğuna uğurladık ama bir şey oldu benim sevgili yurdumda , bir şey oldu benim sevgili vatanımda , bir şey oldu canim canım ülkemde.  İnsanlar koşturdular, durmadan koşturdular. Hizmeti yönetenler ve hizmeti halkına sunanlar bunu bir görev değil gerçekten bir nimet kabul ettiler, yılmadan usanmadan koştular ve geldik bugüne. Evet her gün hastane bahçesinden gururla izliyorum; helikopterlerimiz havada yurdumun her köşesinden ihtiyacı olanları sevgili hastalarımızı hiçbir karşılık beklemeden şifa yurtlarına ulaştırıyorlar. İnen her helikopterde ben sevgili anneme el sallıyorum ve biliyorum ki artık ülkemde  insanlar doğum yapabilmek için karların kapattığı yolların açılmasını beklemiyor, biliyorum ki kimse hastane kapılarında rehin kalmıyor. Bize bu mutluluğu yaşatan hem hizmeti yönetenlere hem de sunanlara başta sevgili meslektaşlarımıza ve tüm sağlık çalışanlarına şükran borcumuzun olduğunu hissediyorum.

Elbette yapılacaklar bitmedi, elbette eksikler çok fazla, ama şundan eminim ki ülkemi yönetenler ve sevgili sağlık çalışanları el ele gönül gönüle sağlık hizmetini arttırmaya ve çoğaltmaya çalışacaklar.

Bu sütunlarda sizlerle ilk buluşmam ve ilk yazım , ilk buluşmalarda güzellikler konuşmak adettendir dedik ve bizde öyle yaptık  , bundan sonraki yazılarımda hem ülkemizdeki sağlık politikaları hem de güncel sağlık konularını paylaşmak istiyorum. Umarım önümüzdeki zamanlar bizler için hep güzellikleri paylaşma dönemleri olur derken; pencereden bakıyorum , bir helikopter daha iniyor semadan ve uzaklardan bir hastamızı kapmış geliyor , bense bana gülümseyen anneme el sallıyorum. Sağlıcakla kalın……

 

                                                                                                                                                                                     Dr. Serdar Bayrak

Devamını Oku