Hakkında
Dizi dizi diziler
 • Hobiler: dizi izlemek
 • İlgi Alanları: tv dizileri
 • Yaşadığı yer Türkiye
 • Şehir istanbul
 • Doğum tarihi 10 October
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Moderna: Omicron varyantına karşı yeni aşı geliştirilmeli

ABD ilaç firması Moderna, koronavirüsün Omicron varyantına karşı yeni bir aşı geliştirmesi gerektiğini açıkladı.
Moderna Üst Yöneticisi (CEO) Stephane Bancel, Financial Times gazetesine verdiği mülakatta, söz konusu varyanttaki mutasyonların, Omicron'un mevcut aşıların sağladığı korumadan kaçmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Bancel, bu nedenle de yeni bir aşı geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Omicron'a karşı yeni bir aşı geliştirmenin aylar alabileceğine dikkati çeken Bancel, bu varyantın, COVID-19'un insan hücrelerine tutunmasını ve nüfuz etmesini sağlayan diken proteininde birçok mutasyona neden olduğunu belirtti.

Bancel, mevcut aşıların gelecek yıl değiştirilmesi gerekebileceğini kaydetti.

Devamını Oku
Moderna: Omicron varyantına karşı yeni aşı geliştirilmeli

KOVID-19 antikorlarının gücü yaşa ve cinsiyete göre değişiyor

Teksas Biyomedikal Araştırma Enstitüsü, İtalya Verona Üniversitesi ile yaptığı çalışmada, ikinci Pfizer aşısından sonra kadınlar ve çocuklarda antikor seviyelerinin erkeklere göre daha yüksek olduğunu buldu.
Yeni bir çalışmada , iki doz Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısı aldıktan sonra cinsiyetin ve yaşın antikor düzeylerinin gücünü belirlediği ortaya çıktı.

COVID-19 aşısının ikinci dozundan sonra kadınlar ve çocukların antikor seviyelerinin, erkekler ve 65 yaş üstü bireylerden daha yüksek olması bilim insanlarını şaşırttı.

Bilim insanları bunun nedeninin testosteronun doğal olarak bağışıklık sistemini baskılaması olduğunu öne sürüyor.

Testosteron 'doğal olarak bağışıklık sistemini baskılarken, kadınlarda daha yüksek olan östrojenin bağışıklık tepkilerini güçlendirdiği biliniyor.

Araştırmayı yürüten Teksas Biomed'de doktora sonrası araştırmacı Brandon Michael Henry "Çalışmamız, COVID-19 enfeksiyonuna karşı etkili bir bağışıklık tepkisi oluşturmaya ve COVID-19 ölümlerini önlemeye devam edebilmemiz için antikor seviyelerini yüksek tutmak için tüm yetişkinler için destekleyici aşıların önemli olacağına dair ek kanıtlar sağlıyor" diye konuştu.

6 ay içinde herkeste düşüyor

Bununla birlikte, zaman içinde antikorların yaygınlığı üzerine dünyanın en büyük çalışması olarak kabul edilen çalışma, yaş veya cinsiyetten bağımsız olarak herkes için seviyelerin altı ay içinde yüzde 50 oranında düştüğünü gösterdi.

Devamını Oku
KOVID-19 antikorlarının gücü yaşa ve cinsiyete göre değişiyor

İllere göre haftalık Kovid-19 vaka sayıları açıklandı: Osmaniye zirvede

Haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritası güncellendi. 13-19 Kasım arasında Covid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul'da 277.88, Ankara'da 197.20, İzmir'de 70.02 oldu.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 13-19 Kasım arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ili de açıkladı.
Bu iller, Tunceli, Adana, Gümüşhane, Mersin, Sinop, Hatay, Burdur, Kilis, Giresun, Mardin oldu.

İllere göre haftalık Kovid-19 vaka sayıları açıklandı: Osmaniye zirvede

DSÖ: Omicron'da risk çok yüksek ancak seyahat kısıtlamaları ve sınırların kapatılması yanlış

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün yeni Omicron varyantına ilişkin küresel riskin 'çok yüksek' olarak değerlendirildiğini açıkladı.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsün dünyayı alarma geçiren ve seyahat yasaklarının geri gelmesine yol açan yeni varyantı Omicron ile ilgili olarak 194 üye ülkeye teknik bilgilendirme yaptı.
Hâlâ belirsizliğini koruyan Omicron'un küresel çapta yayılması ihtimalinin ve varyantla ilgili küresel riskin çok yüksek olduğunun altını çizen DSÖ yetkilileri, varyantın özelliklerine bağlı olarak ileride büyük vaka artışları yaşanabileceği, bunun da ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyardı.

Omicron varyantında daha önce görülmediği kadar spike protein mutasyonu görüldüğünü vurgulayan DSÖ yetkilileri, bunlardan bazılarının pandeminin gidişatına olası etkileri açısından endişe verici olduğunu belirtti. Spike protein mutasyonu, virüsün insan hücresine girmesini sağlayan dıştaki dikensi kısmında mutasyon olması anlamına geliyor.
Üye ülkeleri ilk Omicron vakalarını bildirmeye çağıran DSÖ yüksek risk grubundakileri aşılama hızının artırılması gerektiğini de vurguladı.
Öte yandan seyahat kısıtlamaları ve sınırların kapatılmasını yanlış bulduğunu bir kez daha dile getiren yetkililer, ülkelerden bu konuda riske dayalı bir yaklaşım benimsemelerini istedi.

Devamını Oku
DSÖ: Omicron'da risk çok yüksek ancak seyahat kısıtlamaları ve sınırların kapatılması yanlış

WhatsApp, Android kullanıcıları için yepyeni bir özelliği daha kullanıma sundu.

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Android kullanıcıları için yepyeni bir özelliği daha kullanıma sundu. Son zamanlarda web platformunda güncellemelere odaklansa da Android tarafı içinde bir yenilik geliyor.

Kullanıcılar, mesajlaşma sırasında kendilerine gönderilen çıkartmaları kaydetmeye gerek duymadan yönlendirerek başkalarıyla paylaşabilecek.

WhatsApp, Android kullanıcıları için yepyeni bir özelliği daha kullanıma sundu.

Omicron varyantı Avustralya'ya da sıçradı

Koronavirüsün dünyada yayılmaya devam eden son varyantı Omicron, çok uzun bir süre sonra sınırlarını henüz açan Avustralya'da da tespit edildi.
Katar Havayolları ile Doha aktarmalı olarak Güney Afrika'dan Avustralya'nın Sydney şehrine uçan 2 yolcuda Omicron varyantına rastlandı.
Sağlık yetkilileri vakaların semptom göstermediğini, her ikisinin de aşılı olduğunu ve özel bir alanda karantinaya alındıklarını açıkladı. Aynı uçaktaki Güney Afrika'dan 12 yolcuda ise koronavirüse rastlanmadı ama önlem olarak bu kişiler de karantinaya alındı. Geri kalan 260 yolcu ve mürettebattan da kendilerini izole etmeleri istendi.

Devamını Oku
Omicron varyantı Avustralya'ya da sıçradı

Number 1 Token ile Bu Haftanın Hediyeleri

 • Flyzone – 29 Kasım
 • Oyuncak ve İllüzyon Müzesi – 30 Kasım
 • Fashion Tv Restorant – 1 Aralık
 • Gökhan Türkmen, Mask Beach -2 Aralık
 • Şimdi 90’lar, Metin Özülkü Orkestrası, Reyhan Karacasibel Bilgiç, Moda Kayıkhane – 2 Aralık
 • Nazan Öncel, Moda Kayıkhane – 3 Aralık
 • Oyuncak ve İllüzyon Müzesi – 4 Aralık
 • Flyzone – 5 Aralık
 • www.nr1token.com
Devamını Oku
Number 1 Token ile Bu Haftanın Hediyeleri

Aşısını erteleyenleri bilgilendirmek için rehber hazırlandı

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 aşısı olmayı erteleyenlerin doğru bilgiyle buluşturulması için "Aşı İletişimi Rehberi" hazırladı. Rehberde, aşılarla ilgili sıkça sorulan sorular da yer aldı.
Sağlık Bakanlığının hazırladığı rehber, ülke genelinde görev yapan sağlık personeline ulaştırılmak üzere 81 ile gönderildi. Ayrıca dijital ortamda ve internette kullanılması için rehberdeki bilgiler çerçevesinde eğitim videosu da bulunuyor.

COVID-19 aşısını erteleyen veya aşı yaptırmak istemeyenlerin, doğru olmayan birçok bilgiye maruz kaldığı anlatılan rehberde, bu kişilerin en önemli ihtiyacının doğru kaynaklardan gerçek bilgiye ulaşmak olduğu vurgulandı.

"Beden dili, yüz ifadesi de önemli"

Aşı olmayanların, ikna edilmesi için değil bilinçli karar verebilmelerinin sağlanması için bilgilendirilmesi gerektiğine işaret edilen rehberde, sağlıkçılara şu tavsiyelerde bulunuldu:

"İnsanlarla iletişim kurma yolunuz konuşmak, kaygılarını öğrenmek, empatiyle yaklaşmaktır. İçtenlikle dinlemek, karşınızdaki kişiye kendisinin kabul edildiğini hissettirecektir. Karşınızdaki kişi kabul edildiğini hissettikten sonra bilimsel veriler ışığında yapacağınız açıklamalar yerine ulaşacaktır."

Rehberde, beden dili, yüz ifadesi, jest ve mimiklerin yapılan konuşmadan daha etkili olduğu bilgisi verildi.

Etkili iletişim için görüşme yapılan kişiyle karşı karşıya durulması, göz teması kurulması, kişinin aktif şekilde dinlenmesi gerektiği anlatıldı.

Soruların dinlenmesi ve anlaşılır şekilde cevaplanması önemli

COVID-19 aşısı yaptırmayı erteleyenlerin sorularının dinlenmesi ve anlaşılır şekilde cevaplanması önem taşıyor. Rehbere göre, bu kişilere endişelerinin anlaşıldığının hissettirilmesi gerekiyor.

Rehberde, toplumsal hayatın sağlıklı devam edebilmesi için aşının önemine işaret edilerek, aşı konusunda kararsız olanlara "Aşı sevdiklerinizle güvenle bir araya gelmenizi ve onlara sarılmanızı sağlar. Toplumumuzun çoğunluğu aşı olduğunda maske takmadan ve mesafeler olmadan sevdiğimiz etkinlikleri yapmaya dönebileceğiz" hatırlatmasının yapılması istendi.

Aşılarla ilgili sıkça sorulan sorular

Rehberde, COVID-19 aşılarıyla ilgili sıkça sorulan sorulara da yer verildi. Bu sorulardan bazıları şöyle:

Soru: Yeni duyulan mRNA aşıları nasıl geliştirildi?

Cevap: Yeni duyulan mRNA aşı teknolojisi 20 yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan bir yöntemdir. Pandemi nedeniyle bazı üniversiteler ve laboratuvarlar mevcut mRNA teknolojisini kullanarak bir aşı geliştirmeye odaklanmıştır.

Soru: mRNA aşıları DNA'ya etki eder mi?

Cevap: mRNA aşıları DNA'nızı hiçbir şekilde etkilemez veya değiştirmez. Bu aşı yalnızca bağışıklık sistemine gönderilen ve virüsün nasıl göründüğünü, onu bertaraf etme talimatlarını içeren bir mesajdır. Vücudunuzun antikorları oluşturmasına yardımcı olduktan sonra yok edilir.

Soru: Aşılar doğurganlığı etkiler mi?

Cevap: COVID-19 aşıları doğurganlık sorunlarına neden olmamaktadır.

Soru: Geliştirilen aşılar güvenli mi?

Cevap: COVID-19 için geliştirilen aşılar dünyanın pandemiyi yavaşlatma ve sona erdirme umudu haline gelmiştir. Bu nedenle bütün dünya aşı geliştirmenin her adımını yakından takip etmiştir. Aşının güvenlilik ve etkililiği için dünya çapındaki kuruluşlarla birlikte her ülke aşıların güvenliliğini titizlikle izlemeye ve değerlendirmeye devam etmektedir.

Türkiye'ye gelen aşıların tamamı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından laboratuvar ortamında incelendikten ve kontrollerden geçtikten sonra uygulanmaya başlamıştır.

Soru: Aşı yaptırdıktan sonra alerjik reaksiyonlar görülebilir mi?

Cevap: COVID-19 aşılarından sonra çok nadir de olsa alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu reaksiyonlar genellikle aşı yapıldıktan sonra 30 dakika içinde ortaya çıkmaktadır.

Soru: Aşıların yan etkileri var mı?

Cevap: Aşılanma sonrasında görülebilen hafif ve kısa süreli yan etkiler, yorgunluk hissi, ateş, titreme, kusma, ishal, baş ağrısı, kas eklem ağrısı, enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık, şişlik şeklindedir.

Soru: COVID-19 geçirmiş kişi aşı olmalı mı?

Cevap: Halihazırda COVID-19 teşhisi konmuş ve tedavi görmüş olsanız bile aşı olmanız önemlidir. Hastalığı geçiren kişilerin aşılanması, mevcut olan bağışıklık yanıtını artırmaktadır.

Soru: Gebeler ve emziren anneler de aşı olabilir mi?

Cevap: Gebelikte ve emzirme döneminde COVID-19 aşılarının uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde, aşı uygulanması tavsiye edilmektedir. Aşı, gebe kalmayı planlayanlar, gebeler ve emzirenler için güvenlidir. Bilimsel araştırmalar, aşılamanın gebelerde düşük riskini artırmadığını ortaya koymaktadır.

Devamını Oku
Aşısını erteleyenleri bilgilendirmek için rehber hazırlandı

'Gerçek enflasyon yüzde 40' diyen Nagehan Alçı, maaşına yüzde 40 zam istedi

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, enflasyonun yüzde 40 olduğunu söyleyerek maaşların eridiğini dile getirdi.
Habertürk yazarları Alçı, Nihal Bengisu Karaca, Sevilay Yılman ve Habertürk TV Ekonomi Müdürü Ebru Baki HT Masa isimli bir ekonomi programı gerçekleştirdi. Programda uygulanan ekonomi politikaları eleştirirken Nagehan Alçı, 'gerçek enflasyonun yüzde 40 olduğunu' söyledi.
Bunu dile getirirken kendi maaşlarının da eridiğini ifade eden Alçı, gülerek canlı yayında yüzde 40 zam istedi.

Devamını Oku
'Gerçek enflasyon yüzde 40' diyen Nagehan Alçı, maaşına yüzde 40 zam istedi

WhatsApp Avrupa'daki gizlilik politikasını değiştirdi

WhatsApp, bu yılın başlarında İrlanda'da büyük bir veri koruma cezası alması sonucu Avrupa'da gizlilik ayarlarına ince ayar getiriyor. Avrupa'daki kullanıcılar, mevcut uygulamaları herhangi bir şeyi kabul etmeden kullanmaya devam edebilecek.
İrlanda Veri Koruma Gözlemcisi, WhatsApp'a 225 milyon euro para cezası verdi ve politikalarını değiştirmesini istedi.

WhatsApp para cezasına itiraz ediyor, ancak Avrupa ve İngiltere'deki politika belgelerinde değişiklik yapıyor.

Ancak, gerçek hizmetiyle ilgili hiçbir şeyin değişmediği konusunda ısrar ediyor.

Bunun yerine, ince ayarlar "mevcut uygulamalarımıza ek ayrıntı eklemek" için tasarlandı ve yalnızca gizlilik politikasının Avrupa versiyonunda görünecek.

Değişikliği duyuran şirket, "Süreçlerimizde veya kullanıcılarla yapılan sözleşmeye dayalı sözleşmelerde herhangi bir değişiklik yok ve kullanıcıların WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek için herhangi bir şeyi kabul etmesi veya herhangi bir işlem yapması gerekmeyecek" dedi.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi tartışmalarında neler yaşandı?

WhatsApp 4 Ocak 2021’de gizlilik ilkelerinde yapılan değişikliği ve yeni kullanım koşullarını açıkladı. 8 Şubat 2021’e kadar kullanıcılar sözleşmeyi onaylamazsa, kullanıcıların WhatsApp’ı kullanamayacakları duyuruldu.

Yayınlanan ilkeleri kullanıcının kabul etmesi halinde Facebook şirketleriyle hesap, durum, bağlantı, cihaz, otomatik olarak toplanan kullanım, kayıt ve konum gibi kullanıcı verilerinin paylaşılabileceği belirtildi.

Uygulamayı kullanacakların verilerini Facebook ile paylaşmayı kabul etmesi gerektiği, sözleşme kabul edilmediği takdirde de kullanıcının artık WhatsApp’a erişemeyeceği açıklandı.

WhatsApp 15 Ocak 2021'de resmi soruşturmalar ve kullanıcıların tepkilerinin ardından kullanıcılara yeni sözleşmedeki değişimleri daha iyi anlatabilme gerekçesiyle 8 Şubat tarihini 15 Mayıs 2021 olarak güncelledi.

Devamını Oku
WhatsApp Avrupa'daki gizlilik politikasını değiştirdi