Hakkında
Dizi dizi diziler
  • Hobiler: dizi izlemek
  • İlgi Alanları: tv dizileri
  • Yaşadığı yer Türkiye
  • Şehir istanbul
  • Doğum tarihi 10 October
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Hadi ipucu 16 Kasım 20:30 sorusu ve cevabı: Tarhana gibi çorbaları muhafaza etmenin geleneksel yöntemi hangisidir?

Hadiipucu 16 Kasım 20:30 sorusu ve cevabı: Tarhana gibi çorbaları muhafaza etmenin geleneksel yöntemi hangisidir?

Hadi bu akşam 20.30’da!
Ödül Knorr’dan 30.000 TL
Çorbalar kış aylarının vazgeçilmezidir. Üzerinde dumanı tüten bir kase tarhana çorbası, hastalıkta sağlıkta çoğumuzun gözdesidir. İpucumuz ise bu çorbanın hazırlanışı hakkında. Kışlık kiler hazırlığı yaparken tarhana gibi çorbaları muhafaza etmenin geleneksel yöntemi hangisidir?

Cevap: Kurutmak

Devamını Oku
Hadi ipucu 16 Kasım 20:30 sorusu ve cevabı: Tarhana gibi çorbaları muhafaza etmenin geleneksel yöntemi hangisidir?

Alişan: Bana 'yalaka' dediler, Cumhurbaşkanı'nı gönülden seviyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı gönülden sevdiğini belirten türkücü Alişan, cumhurbaşkanlığı seçimlerine gittikten sonra 'yalaka' diye eleştirildiğini söyledi. Alişan, "Cumhurbaşkanımızı çok sevdiğim için bugüne kadar tek bir şey istemedim. Telefon açıp 'televizyon programı, konser yapmak istiyorum' gibi bir şey demedim" ifadesini kullandı.

Kanal D ekranlarında yayınlanan 2. Sayfa programına konuk olan Alişan, kendisiyle ilgili eleştirilere yanıt verdi: "Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gittiğimden beri, ilk cumhurbaşkanlığı vizyon toplantısına gittiğimizden beri birtakım insanlar bizi 'Sanatçı değil bunlar, saray soytarısı, yalakalar, Cumhurbaşkanı yanlısı' gibi şeyler yazdılar."
​"Devletinin, milletinin, cumhurbaşkanının yanında olan insanı eleştiren bir grup var. Bunlara göre ağzımızla kuş tutsak bir şey yapamayız. Tabii ki herkesi mutlu edemezsin ama ben bunu defalarca anlatmama rağmen anlamıyorlar" ifadelerini kullanan Alişan, şöyle devam etti:

"Herkes kendinden meshuldur. Cumhurbaşkanımızı çok sevdiğim için bugüne kadar tek bir şey istememişimdir. Telefon açıp da 'Başıma bir şey geldi, bir televizyon programı yapmak istiyorum, şurada konser yapmak istiyorum' gibi tek bir şey dememişimdir. Bunu açık yüreklilikle söyleyeyim; AK Parti iktidarının bu sene 17. veya 18. senesi, bu kadar sene içinde 20 tane belediye konseri yapmadım, eskiden daha fazla konsere gidiyordum. TRT 1'de programım yok."
"Allah yardım ediyor, ondan bir yerlere geldim. Ama insanların gözünde sanki biz iş ve daha fazla para kazanmak için yalakalık yapıyormuşuz gibi" diyen Alişan, "Belki böyle insanlar vardır ama beni aynı kefeye koymaları üzüyor. Çünkü ben cumhurbaşkanını gönülden seviyorum. Bundan sonra da seveceğim, yanında olacağım" diye konuştu.

Devamını Oku
Alişan: Bana 'yalaka' dediler, Cumhurbaşkanı'nı gönülden seviyorum

Eleq ipucu 16 Kasım sorusu ve cevabı: Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk Rus yazar kimdir?

İpucuna hazır mısınız #eleqsever’ler? Nobel Edebiyat Ödülü’nü duymuşsunuzdur. Dünyanın en prestijli edebiyat ödülü olan Nobel Edebiyat Ödülü’nü bugüne kadar tam 5 Rus yazar kazandı. Biz bunlardan ilkini merak ediyoruz. Kimler biliyor?

eleq canlı bilgi yarışması
Türkiye'nin Mobil ve Canlı Bilgi Yarışması
Appstore ve Google Play'de!
Eleqseverler Unutmayın; Her Akşam 20.00’de Yayında

#Eleq ipucu 16 Kasım 2018

Nobel Edebiyat Ödülü’nü bugüne kadar tam 5 Rus yazar kazandı. Biz bunlardan ilkini merak ediyoruz. Kimler biliyor?

Cevap: İvan Alekseyeviç Bunin

İvan Alekseyeviç Bunin, Rus yazar ve şair. Kırsal kesimde, taşrada yaşayan sıradan Rus insanının gündelik yaşamını yansıttığı şiirleriyle ün kazandı. 1933'te Nobel Edebiyat Ödülünü alan ilk Rus yazar oldu.

Devamını Oku
Eleq ipucu 16 Kasım sorusu ve cevabı: Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk Rus yazar kimdir?

Hadi ipucu 16 Kasım 12.30 sorusu ve cevabı: Ayaklı lambanın ismini bilen var mı?

Hadi bugün 12.30’da!
Ev dekorasyonunun şıklığını tamamlayan küçük detaylar vardır. Bugünün ipucu, bu detayların en aydınlatıcısından geliyor. ☺️ Hem aydınlatma hem dekoratif amaçla kullandığımız ayaklı lambanın ismini bilen var mı?

Cevap: Lambader

#Hadi Duyurusu

Sevgili Hadiciler, teknik aksaklıklar sebebiyle iptal olan yarışmamızın ödülü yarın akşama devretmiştir. Herkese bir joker tanımlanacaktır. 
İlginize teşekkür ederiz

Devamını Oku
Hadi ipucu 16 Kasım 12.30 sorusu ve cevabı: Ayaklı lambanın ismini bilen var mı?

Boyu kısa bulunan Tom Cruise başrolden alındı

Aksiyon filmi Jack Reacher'ın televizyon dizisinde Tom Cruise başrolde olmayacak. Nedeni ise "boyunun kısa olması."
Kahramanın yaratıcısı Lee Child'ın 2005'te yayımlanan kitabında Jack Reacher, "elleri tabak kadar büyük" olan 1.95 boyunda bir karakter olarak tasvir ediliyor. İlk iki filmde başrol oynayan ünlü yıldız Tom Cruise'un boyu ise 1.70 santimetre.
Child, #BBC'ye yaptığı açıklamada, bu kararı okuyuculardan gelen eleştirileri dikkate alarak verdiklerini belirterek "Cruise iyi bir oyuncu. Ama sonuçta okuyucular haklı. Fiziksel özellikleri bu karaktere uymuyor. Cüsse, bu karakterin ana unsuru. Hikayeye göre Reacher içeri girince bir dakika falan bir şaşkınlık yaşamanız gerekiyor" dedi.
Bu nedenle, artık Tom Cuise ile film yapmayacaklarını söyleyen Child, "Yeni bir aktörle, Netflix ya da benzeri bir platform için dizi yapacağız. Tom Cuise'la ilgili düş kırıklığı yaşayan okuyucularımdan başrol için mükemmel adamı bulma konusunda yardım istiyorum" diye konuştu.
Tom Cruise'un Amerikan ordusundan emekli bir binbaşıyı canlandırdığı ilk Jack Reacher filmi 2012'de gösterime girmişti. Yönetmenliğini Christopher McQuarrie'ın yaptığı film dünya genelinde 218 milyon dolar gişe hasılatı elde etmişti.
2016'da ikincisi çekilen filmin hasılatı 162 milyon dolara düşmüştü.
Tom Cruise'ın kadrodan çıkarılmasında bu düşüşün de rol oynamış olabileceği belirtiliyor.

Devamını Oku
Boyu kısa bulunan Tom Cruise başrolden alındı

Hadi 15 Kasım 20.30 hadi ipucu sorusu ve cevabı: River Plate – Boca Juniors maçı hangi ülkede oynanıyor?

Hadi bu akşam Spor Gecesi ile 20.30’da!
Futbol derbileri ülkemizde olduğu kadar dünya futbolunda da çok çekişmeli geçer. Bu akşamın #Hadi’sinin ipucu dünya derbilerinden geliyor. En ünlü futbol derbilerinden olan River Plate – Boca Juniors maçının hangi ülkede oynandığını biliyor musunuz?

Hadi 15 Kasım 20.30 hadi ipucu sorusu ve cevabı: River Plate – Boca Juniors maçı hangi ülkede oynanıyor?

Eleq ipucu 15 Kasım sorusu ve cevabı: II. Abdülhamit döneminde görev yapan son Osmanlı saray ressamının adı nedir?

Eleq ipucu 15 Kasım 2018 Sanat ve tarih meraklıları; bu #eleqipucu tam size göre! Osmanlı Devleti’nde çeşitli dönemlerde kimi oryantalist ressamlar, “saray ressamı” sıfatıyla görev yapmıştı. Peki II. Abdülhamit döneminde görev yapan son Osmanlı saray ressamının adını kimler biliyor?

Soru: II. Abdülhamit döneminde görev yapan son Osmanlı saray ressamının adı
Cevap: Fausto Zonaro
Fausto Zonaro, İtalyan ressam. II. Abdülhamid döneminde saray ressamı olarak Osmanlı sarayına hizmet vermiş oryantalist bir ressamdır. Tarih, savaş, deniz, manzara ve portrenin yanı sıra özellikle "Türk ressamı" olarak tanınır.

Fausto Zonaro
1854 yılında İtalya'nın Masi şehrinde doğdu. Gençliğinde duvar ve bina yapımı işlerinde çalıştı. Bu işten sıkılınca ressamlığa merak sardı. Özellikle kiliselerde fresk yenileme gibi sanatını gösterebileceği işlerde çalıştı. Kendisinden resim almak isteyen Elisabeth Pante ile tanıştı ve ona aşık oldu. Onunla birlikte 1891 yılında oryantalist bir tutkuyla İstanbul'a geldiler ve burada 1892 yılında evlendiler. Taksim civarlarında yaşamaya başladılar. Suluboya tabloları beğeni topladı.

Bir gün Teşrifat Nazırı Münir Paşa tarafından Yıldız Sarayı'na davet edildi ve burada Osman Hamdi ile tanıştı. Daha sonra Münir Paşa'nın eşine resim dersi vermeye başladı. Zonaro çifti İstanbul'da sanata yakın çevrelerde iyice tanındı. Zonaro, Münir Paşa'ya, eserlerini II. Abdülhamit'e göstermek istediğini belirtti. Bu isteği yerine getirildi. Abdülhamit Zonaro'nın suluboya tablolarını beğendi.

1896 yılında bir gün Galata Köprüsü üzerinde geçit yapmakta olan Ertuğrul Süvari Alayı'nı gördü. Bu töreni çok beğendi. Her cuma günü buraya gelerek geçidi izledi ve sonunda bu töreni resmeden ayrıntılı bir tablo yaptı. Bu tabloyu Münir Paşa ve II. Abdülhamit çok beğendi. Mecidiye Nişanı'nı verildi. Bununla birlikte "Ressam-ı Hazret-i Şehriyari" yani "Saray Ressamlığı" unvanına layık görüldü. 1905 yılında II. Abdülhamit, ressamdan İstanbul'un Fethi'ni tasvir eden tablolar yapmasını istedi. Yaptığı bu tablolar çok beğenildi ve maaşına zam yapıldı.

31 Mart Ayaklanması'ndan sonra II. Abdülhamit devrildi. Ardından Abdülhamit'in kadroları da tasfiye edilmeye başlandı. Zonaro'ya da Ekim 1909'da saray ressamlığı ünvanının kaldırıldığı bildirildi. 20 Mart 1910 tarihinde ailesiyle birlikte İstanbul'u terk etti. İtalya'ya döndü. 1920 yılında eşinden ayrıldı ve kızıyla yaşamaya başladı. 1929 yılında San Remo'da öldü.

Devamını Oku
Eleq ipucu 15 Kasım sorusu ve cevabı: II. Abdülhamit döneminde görev yapan son Osmanlı saray ressamının adı nedir?

Hadi ipucu 15 Kasım sorusu ve cevabı: 'Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz' ve 'Tatlı Betüş' kitaplarının yazarı?

Hadi bugün 12.30’da! 15 Kasım 2018
Hepimiz mizahı severiz değil mi? O halde bugünkü ipucumuz "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" ve "Tatlı Betüş" kitaplarının yazarından geliyor☺️ Bu ünlü mizah yazarımızı tanıyan var mı?
Bilgi yarışması Hadi ipucu sorusu belli oldu. #Hadi Instagram hesabından Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" ve "Tatlı Betüş" kitaplarının yazarından geliyor. Bu ünlü mizah yazarımızı tanıyan var mı? diye sordu. İşte #Hadiİpucu Cevabı Sevilerek takip edilen canlı bilgi yarışması hadi ipucu sorusunun cevabı belli oldu. Hadi Instagram hesabından bugün saat 12:30'daki yarışma için sorulacak olan soruyu paylaştı. Hepimiz mizahı severiz değil mi? O halde bugünkü ipucumuz "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" ve "Tatlı Betüş" kitaplarının yazarından geliyoR. Bu ünlü mizah yazarımızı tanıyan var mı? diye sordu. Bu öğlen yayınlanacak olan yarışma 6.000 tl değerindeki ödül kazananlar arasında paylaştırılacak. Öte yandan dün akşam Hadi'de bir ilk gerçekleşti. 20.000 TL'lik yarışmayı sadece 1 kişi kazandı.

HADİ İPUCU CEVABI: Aziz Nesin

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz`ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. Okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu an elinizde tuttuğunuz roman oldu.

Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz`ın ağzından şöyle açıklıyor:

"...Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık... Nasıl hepimizde biraz Don Kişot`luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz`lık varmış... Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız?"

Devamını Oku
Hadi ipucu 15 Kasım sorusu ve cevabı: 'Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz' ve 'Tatlı Betüş' kitaplarının yazarı?

Orhan Gencebay'ı duygulandıran Müslüm Gürses anısı

CNN TÜRK'te Buket Aydın'ın sunduğu '40' programına konuk olan usta sanatçı Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ile ilgili anısını anlattı. 

 

Usta sanatçı, 'Sizin filminiz çekilsin ister miydiniz?' sorusuna verdiği yanıtla izleyenleri şaşırttı.

Sözlerine, cumhuriyetin ülkemiz için olan önemine vurgu yaparak başlayan Gencebay, şunları söyledi:

 

"Biz Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz. Biz cumhuriyet ile idare ediliyoruz. Cumhuriyet demek, halkın kendi kendisinin idaresi demektir. Bu bir rejimdir. Bunu hiç kimse bozamaz. Bu bizim değiştirilmesi teklif edilmeyen maddelerimizin en başında gelir. Biz Cumhuriyet devletiyiz. Bu devletimizi korumamız lazım. Bu devletimizin getirmiş olduğu nimetlerimizden hepimizin yararlanması lazım. Ama devletimi eleştiren varsa ve bu değişmesi mümkün olmayan maddelerimiz değiştirmeye kalkan varsa o, devletimize zarar veriyordur. Ben ona tepki gösteririm, ülkemi, insanımı, değerleri korumak için. Benim devletim, benim için kutsaldır. Benim bir sözüm vardır, kimliğim odur. 'Bu vatanın çatısı, yaşam kadar kutsaldır. Yaradanım yaratmış, dünya ana vatandır. Dil, din, ırk, cins ayırmam şu dünya gurbetinde. Bana Orhan diyorlar, asıl adım insandır.' Benim kimliğimdir bu. Ben devletime sahip çıkarım. Devletime de herkesin sahip çıkmasını isterim. Devletimizin her şeyinden yararlanan bir insanın da devletimizi kötülemesine razı olmam mümkün değil. Benim devletimi çeşitli insanlar, halkımızın seçtiği hükümetler yönetebilir. Önemli olan yönetimlerin iyi olmasıdır. Bu değerleri korumasıdır. Bunu yapana saygı duyarım."

Yıllar önce için hastaneden randevu aldığını söyleyen Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ile ilgili anısını şöyle anlattı:

 

"Seneler önce bir gün, Sayın Muhterem Hanım beni aradı, 'Orhan Bey, Müslüm Baba'nın anjiyo olması lazım kalbi iyi değil. Sizden rica etsem sizin doktorunuz bir söyleyebilir misiniz?'. 'Tabi' dedim. Doktorum Deniz Şener Bey'i aradım, rica ettim. 'Müslüm Baba anjiyo olacak' diye. O da hastaneyi hazırlattı. Yarım saat sonra beni aradı. 'Şu saatte, şu gün anjiyo gününüz hazır' dedi. Teşekkür ettim. Muhterem Hanım'ı aradım. Muhterem Hanım çok teşekkür etti. Anjiyodan sonra hastaneye ziyarete gittiğimde anlattılar. Muhterem Hanım, Müslüm'e demiş ki 'Kesinlikle anjiyo olman lazım'. Müslüm Baba 'Hayır' demiş. 'Ama olman lazım, iyi değilsin.' 'Olmam' demiş. 'Ama demiş anjiyo saatin ve günün alındı' demiş. 'Gitmem' demiş. 'Peki, ama kim aldı bu randevuyu biliyor musun?'. 'Kim aldı?'. 'Orhan Baba aldı' deyince durmuş. 'Yok ya... Şimdi gitmesem ayıp olur' demiş. Bana ayıp olmasın diye anjiyo oldu. Bana bunu ziyarete gittiğimde anlattılar, güldük."

 

ORHAN GENCEBAY O SORUYU DUYUNCA PAS GEÇTİ

 

CNN TÜRK'te 40 programında Buket Aydın'ın sorularını yanıtlayan Orhan Gencebay, 'Sizin filminiz çekilsin ister miydiniz?' sorusuna verdiği yanıtla izleyenleri şaşırttı.

 

Müslüm filminin yankıları sürerken, Buket Aydın ile 40 programına katılan Orhan Gencebay, kendisine yöneltilen soruya ilginç bir yanıt verdi. Aydın'ın, "Siz hayattayken filminiz çekilse, kimin oynamasını istersiniz?" sorusu karşısında Gencebay, "Bunu geçelim. Hiç düşünmediğim bir konu, benim filmimin çekileceğini de düşünmedim hiç. Lütfen boşverin bunu. Pas geçelim" dedi.

Devamını Oku
Orhan Gencebay'ı duygulandıran Müslüm Gürses anısı

Oyuncak mı, gerçek mi? -video-

Canlı anime bebeği olarak adlandırılan genç Çinli model, anime karakterlerininkini andıran vücudu sayesine dünya çapında üne kavuştu #videohaber

Oyuncak mı, gerçek mi? -video-