Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

L-Arginine (Arjinin) nedir?

Gelişime yardımcı esansiyel bir aminoasit olan L- Arginine diğer adı ile Arjinin olarak da bilinir. Özellikle fiziksel aktivitelerin yoğun olduğu zamanlarda veya büyüme, gelişme gibi çağlarda vücudun bazı talepleri olabilir. Bu taleplere odaklanırsak proteinlerin yapıtaşı aminoasitlerden biri olan bu esansiyelin çoğu kısmı vücudumuzda üretilemez ve protein kaynaklı besinlerle eksikliğin giderilmesi gerekir.

L-Arginine ne işe yarar?

Büyüme hormonu salınımı, toksik bazı birikimlerin vücuttan uzaklaştırılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi başta gelmektedir. Bunun dışında kötü kolesterolün etkilerini en aza indirmek ve insan vücudundaki su tutumu için hayati önem taşıyan tuz dengesini sağlamak gibi önemli görevleri vardır.

Faydaları nelerdir?

İleri yaşlarda kalp hastalıkları riski çok yüksek olan bir ülkede yaşadığımızı baz alırsak damar sağlığımızı yüksek seviyelerde tutmamız gerekir. L-Arginine'i bir de bu açıdan inceleyelim;

-Kan damarlarını temizler ve onarımına yardımcı olur,

-Damar sertleşmelerini engeller,

-Kanda iltihap oluşumunun önüne geçer,

-Kaslarda meydana gelen ağrıların iyileşmesine faydada bulunduğu gibi damar tıkanıklıklarına da engel olur,

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için avantajlar sağlar,

-Beyin aktiviteleri ve zihinsel gelişim için vazgeçilmez bir destektir.

Peki hangi besinlerde arjinin (l-arginine) bulunur; Protein kaynaklı yiyeceklerde daha yoğun olarak bulunur. Yani yumurta, beyaz ve kırmızı et, süt ve süt ürünleri gibi. Hindi eti, soya fasulyesi, kabak çekirdeği ve fıstık olmak üzere hem protein açısından hem de sağlıklı yağlar açısından zengin besinler harika Arjinin kaynaklarıdır.

Devamını Oku

Çocuklarda Boy Uzaması Nasıl Sağlanır?

Kemiklerdeki büyüme plağı adı verilen bölgenin kemik uzunluğunu arttırması sonucu boy uzaması eylemi gerçekleşmiş olur. Kemik uzunluğu arttıkça boyun uzaması da kaçınılmazdır.

 Çocuğunuzun gelişimi belli dönemlerden geçecektir. Ve bu dönemlerde bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Hormonlardaki değişimler sonucu kemiğin boyuna uzama eylemine yardımcı olan büyüme plaklarında kapanmalar meydana gelebilir. Eğer büyüme plaklarında kapanma durumu söz konusu ise artık uzama aktivitesi durmuş demektir.

 

Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

Ebeveynlerden gelen genetik özellikler doğrultusunda kişiden kişiye değişen rakamlar söz konusudur. Fakat ortalama bir değer vermek gerekirse 18-21 yaş aralığında uzama eylemi tamamıyla durur. 

Boy uzunluğuna etki eden faktörler neler olabilir?

Başta da dediğimiz gibi genetik faktörler  listenin zirvesinde yer alır. Genetik faktörleri doğum ağırlığı, beslenme, gelmiş olunan etnik köken, yaşam stili ve egzersiz alışkanlığı takip eder. Kalıtsal olan özellikler dışında hayatınıza katabileceğiniz fiziksel aktiviteler, doğru beslenme alışkanlıkları, hareketli yaşam stili boy uzunluğunu ve boy uzaması hızını direkt etkileyecektir.

Hangi Egzersizleri Yapmalıyız?

Aktif bir yaşamın size getirilerinden olan kemik sağlığı, boyuna uzama kapasitesi için çok sayıda seçenek mevcut. Hangi aktiviteye daha yatkın olduğunuzu bulduktan sonra bunu hayatınıza entegre etmeniz ve istikrarlı duruma getirmeniz çok önemlidir. Bu egzersizlerden bazıları;

-İp atlamak,

-Yüzmek,

-Basketbol oynamak

-Düzenli yürüyüşler,

-Esneme ve vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler,

-Voleybol vs. gibi sayısız spor dalı karşınıza çıkabilir. En keyif aldığınız alanı seçip onunla birlikte bu yola devam edebilirsiniz.

 

 

Devamını Oku

D vitamini faydaları nelerdir?

D vitamini faydaları nelerdir?

Özellikle kemik ve diş sağlığı denince başı çeken vitamin D, en çok güneş aracılığıyla alınabilecek bir vitamindir. Bacaklar, kollar ve yüz bölgelerinin her gün minimum yirmi dakika güneş görmesi kemikleriniz için gereken günlük miktarı sağlamaya yetecektir. 

30-50 yaş aralığı için günlük miktar yaklaşık 1000mg D vitamini iken 50 yaş üzeri bireylerde bu miktar 1200mga çıkar.

D vitamini eksikliğinde neler görülür?

İleri yaşlar için kemik erimesi yani osteoporoza yol açabilecek iken çocukları ise raşitizm gibi bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Beslenmeye D vitamini takviyeleri eklendiğinde, büyümedeki gecikmeler, kemik gelişimi ile ilgili sorunlar, kas güçsüzlükleri, motor becerilerdeki gecikmelerin hepsi için bir önlem alınmış olur. İleri yaşlar için ise eklemlerdeki ağrılar, basit hareketler sonucunda bile ortaya çıkabilen kırıklar, bel ağrılarının önüne geçmek için de vitamin D eksikliklerinin giderilmesi önemlidir.

 

D vitamini fazla alınırsa

Eksikliği zarar olduğu gibi fazlası da vücudumuz için zararlıdır. D vitamininin fazla alınması sonucu kanda kalsiyum birikmesi meydana gelir. Bunun sonucunda böbrek taşı oluşumu kaçınılmazdır.

Peki günlük d vitamini ihtiyacımızı yiyeceklerden karşılayabilir miyiz? D vitamini içeren yiyecekler besin değeri açısından yağ ihtivası yüksek olan yiyeceklerdir. Yani tamamını yiyeceklerden almaya çalıştığımızda kolesterol gibi bir sorun ile karşı karşıya kalabiliriz. Fosfor ile birlikte çalışıp kalsiyum emilimini vücudun gerekli yerlerine sağlayan bu vitamin için dozajı ayarlamak büyük önem taşır.

D vitamini içeren yiyecekler;

-Yumurta sarısı

-Karaciğer

-Tatlı patates

-Ayran, kefir, yoğurt

-Süt

-Maydanoz

-Tereyağı

-Ton balığı

-Yulaf

-Balık yağı 

100 gramında yaklaşık %10 d vitamini içeriği sayesinde yiyeceklerden alabileceğiniz d vitamini için yüksek verimli kaynaklardır.

 

Devamını Oku