Gençlik ve Spor BakanlığI FETÖ Propagandası Sebebiyle Altın Portakal'dan Çekildiğini Duyurdu

Gençlik ve Spor BakanlığI FETÖ Propagandası Sebebiyle Altın Portakal'dan Çekildiğini Duyurdu
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sonrasında Gençlik ve Spor Bakanlığı da Altın Portakal Film Festivali'nden çekildiğini duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Yapılan Açıklama

KANUN HÜKMÜ BELGESELİNDE MAĞDURİYET ALGISI ÜZERİNDEN FETÖ PROPAGANDASI YAPILIYOR"Konuyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60'ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Antalya Spor Salonumuz tahsis edilmişti. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde, belgesel yarışması bölümünde Kanun Hükmü adlı belgeselde mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılması nedeniyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden desteğimiz' çekmiş bulunmaktayız. Belgeselde FETÖ Terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması nedeniyle, tahsisi yapılan salonun tahsisi iptal edilmiştir. Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuzda verdiği destansı mücadelenin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır" ifadeleri kullanıldı.

genclik-1.jpg

Altın Portakal Festivalinde Ne Oldu?

Kanun Hükmü belgeseli, Antalya Altın Portakal Film Festivali Uzun Metraj Film yarışmasına kabul edilmesinin ardından belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam etmesi iddiası üzerine kategoriden çıkarılmıştı. Festivalin 20 jüri üyesinin, Ulusal Belgesel Yarışma seçkisinden çıkartılırken, Nejla Demirci'nin "Kanun Hükmü" isimli belgeselinin yarışma seçimine geri alınmasına kadar görevlerini yerini yapmayacaklarını duyurmasının ve festivale gelen tepkilerin sonrasında "Kanun Hükmü" yarışma seçimine geri alındığı söylenmişti. Filmin festival seçimine tekrar girmesinin sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali'nden çekildiklerini açıkladı. Tartışmalara sebep olan filmle alakalı yeni gelişme oldu. Kanun Hükmü filmi bir kez daha festival seçiminden çıkartıldı

kanun-hukmu.jpg