35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'na geri sayım

35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'na geri sayım
20 Ağustos'ta 35’incisi düzenlenecek olan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, dünyanın en itibarlı açık su yüzme etkinliklerinden biri olarak gösterilmeye devam ediyor.

İSTANBUL (İGFA) - 35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, doğal hoşlukları ile tarihi zenginliğiyle ünlü İstanbul Boğazı'nda düzenlenen ve Asya Kıtası’ndan Avrupa Kıtası’na yüzülen tek yarış olarak uzun müddettir devam ediyor. Bu yıl 35. sefer düzenlenecek olan aktiflik, yüzme tutkunları için büyük bir heyecan kaynağı olmayı sürdürüyor.

Yarış, yalnızca Türkiye’den yüzücüleri değil tıpkı vakitte dünyanın dört bir yanından gelen iştirakçileri da bir ortaya getirerek sportmenlerin dostça rekabet ruhu ile yarışını hedefliyor. Yarışa bu yıl rekor sayıda ülkeden müracaat yapıldı. Türkiye’den toplamda 1331 (288 bayan ve 1043 erkek) yüzücü İstanbul Boğazı’nda yüzmeye hak kazanırken, 78 ülkeden müracaat yapan 1310 yabancı yüzücünün (450 bayan ve 860 erkek) yarışa katılması bekleniyor.

35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, yarışmacıların gücü, dayanıklılığı ve kararlılığına odaklanan bir aktiflik olmanın yanı sıra, İstanbul'un eşsiz hoşluklarını dünya çapında tanıtmaya da devam ediyor. İştirakçiler, 35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nda yüzmenin keyfini çıkarırken, İstanbul'un tarihi ve kültürel mirasını keşfetme fırsatı da yakalıyorlar.

Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından birinci kere 23 Temmuz 1989’da Milletlerarası Olimpiyat Komitesi dayanağı ve 68 yüzücünün iştiraki ile düzenlenen yarış, 2022 yılında 50’den fazla ülkeden 2500’e yakın yüzücüyü bir ortaya getirmişti. 2010 yılından beri yarışı tamamlayan yüzücüleri “Kıtalararası Yüzücü” sertifikası ile ödüllendiren Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 2016 yılında Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından “Yılın En Âlâ Açık Su Yüzme Organizasyonu” olarak seçilmiş, 2019 yılında ise “Dünyanın En Uygun 100 Açık Su Yüzme Yarışı” listesinde birinciliği elde etmişti.

Samsung'un yaklaşık 20 yıldır süren 35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na olan dayanağı, TMOK tarafından İstanbul Valiliği’nin uyumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 26 kamu kuruluşunun iş birliği ile düzenlenen aktifliğin büyümesine ve milletlerarası alanda tanınmasına değerli katkıda bulundu. Bu güçlü iş birliği sayesinde yarış, dünya çapında spor ve yüzme tutkunlarının dikkatini çekmeye devam ediyor.