Atış Motorsport'tan 3'te 3'lük muvaffakiyet

Atış Motorsport'tan 3'te 3'lük muvaffakiyet
Motor sporlarıyla ilgilenenlerin ‘efsane yarış’ olarak nitelendirdiği Avis Türkiye Tırmanma Şampiyonası'nın üçüncü ayağı olan Şahintepe tırmanışı nefesleri kesti. Geçtiğimiz hafta sonu Gemlik Şahintepe radar yolunda düzenlenen yarışlara binlerce araba tutkunu akın etti.

BURSA (İGFA) - Gemlik Belediyesi, Bursa Araba Sporları Spor Kulübü, Türkiye Araba Sporları Federasyonu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı, tarafından ortaklaşa düzenlenecek yarışlara Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden profesyonel yarışmacı ve kadrolar katıldı.

52 arabanın çaba ettiği Şahintepe Tırmanma Yarışı, Gemlik İskele Meydanı’ndaki seramonik start ile başladı.

Yaklaşık 7,30 kilometre uzunluğundaki asfalt tabanlı yarışı binlerrce kişi büyük heyecanla takip etti.

Yarışlarda dereceye girenlere mükafatları Kumla İskele Meydanı’nda takdim edildi.

Nefes kesen yarışlar, arabaların performanslarıyla göz doldurdu.

Yoğun iştirakle gerçekleşen yarışların en dikkat alımlı yanlarından biri de bayan atletler oldu.

Beş farklı kategoride düzenlenen yarışların 4 kategorisine damga vuran bayanlardan Sevcan Sağıroğlu ve Çiğdem Tümerkan Ford Fiesta R1, Deniz Kübra Ulusoy Fiat Siena, Elif Gizem Filiz Citroen Sako, Nuray Ürkmez Opel Corsa Opc ve Kübra Demirci Keskin Volkswagen Polo aracıyla parkurun tozunu attırdı.

Parkurda üç çıkış üzerinden yapılan yarışlarda kategori 1’de Atış Motorsport grubundan Mehmet Göksever birinciliği elde etti.

İkinciliği Peugeot 106 aracıyla dava motorsport grubundan İbrahim Cabacı, Üçüncülüğü ise tekrar Atış Motorsport ekibinden Sevcan Sağıroğlu kazandı.

Kategori 2’de Peugeot 208 ile yarışan GP Garage My Team pilotu Yiğit Yalçın zafere ulaştı. Yalçın’ı İdeal Motorsport gruptan Ford Fiesta R2 ile Taner Oruç ikinci ve Atış Motorsport grubundan Ford Fiesta R2 ile Engin Apaydın üçüncü olarak takip etti.

Kategori 3’te Atış Motorspor’dan Burak Başlık Peugeot 208 aracıyla kendi kategorisinde en süratli süreyi elde ederken, tekrar tıpkı gruptan Serdar Kaan Yalçın Ford Fiesta St ve Honda Civic Type R ile Murat Soyçopur kürsüyü paylaştı.

Kategori 4’de ise Atış Motorspor ismine Skoda Fabia R5 ile İsmet Toktaş, 03.57,18’lik müddeti ile en süratli çıkış ödülünün de sahibi oldu. GP Garage My Team ekipten Mitsubishi Lancer Evo ıx ile Cem Yalın ikinciliğin, Mitsubishi Lancer Evo IX ile Sinan Soylu üçüncülüğün sahibi oldu.

Yarışın gruplar birincisi Atış Motorsport olurken, beşinci kategoride, BMW E36 aracıyla Ertekin Tekneci birinci, İdeal Motorsport kadrosundan Bahadır Sevinç Mazda RX 8 ile ikinci, yeniden tıpkı ekipten BMW E36’ ile Deniz Dursun üçüncü oldu.

BURAK BAŞLIK: “SEZONUN BİRİNCİ İKİ YARIŞINI GRUPLAR BİRİNCİLİĞİ İLE KAPATTIK”

Gemlik Şahintepe’de olmaktan duydukları memnuniyeti lisana getiren Atış Motorsport Grup Yöneticisi Burak Başlık, Türkiye tırmanma şampiyonasında en eski parkuru ve en efsane parkurunda olmanın gurur verdiğini söyledi.

Çok eski bir tarihten beri tüm araba yarışlarının yapıldığı bir parkur olduğuna dikkati çeken Başlık, "Bizde burada yeni kurduğumuz bir ekiple yarışıyoruz. Bizimde birinci iki yarıştan sonraki üçüncü yarışta 10 otomobil ile en kalabalık takımımızla katıldık. Bütün hazırlıklarımızı yaptık. Dünden beri buradayız, servisimizi kurduk, araçlarımızı hazırladık. Bu parkur ve yarışlar dönemin en fazla seyirci alan yarışı olmuştur. Tam bir ralli parkuru, süratli kısımları var inişli kısımları var, çok dik kısımları var ve ziyadesiyle virajlı kısımları var. Hakikaten sürüş açısından çok eğlenceli bir parkur, esasen şampiyonada yarışan bütün pilotların en fazla sevdiği parkur Şahin zirvedir. Çok heyecanlıyız kendi evimizdeyiz, çok âlâ hazırlandık. Dönem başından beri aslında argümanlı bir ekibiz, birinci iki yarışı ekipler birinciliği ile kapattık. Bu sefer kendi evimizdeyiz, kendi konutumuzda de tekrar birinci olmak istiyoruz” diye konuştu.

Şahintepe her vakit için favori etaplardan biri olduğunu belirten Sevcan Sarıyol ise, “Burayı çok seviyoruz, elimizden gelenide yapacağız. Sonuç inşallah hoş olur hepimiz için. Parkur güçlü zira burada zira çok karakter var. Her şeyi burada yaşayabiliyoruz. Ben biraz oğlan çocuğu üzereydim. Otomobillere çok düşkündüm. Bunu da keşfettikten sonra bu spora başladım. Birinci başladığımda bu kadar bayan yoktu, daha azdı. Umarım bu spora ilgisi olan bayanlara örnek oluruz. Bayanların olduğu her yer pek hoş oluyor. Ben geçen sene kendi kategorimde Türkiye şampiyonu olarak bitirdim, bu yılında üçüncü yarış dönemini birinci iki yarışı birinci olarak bitirdim” formunda konuştu.

Yolun başına şampiyonluk gayesi ile çıktıklarını belirten Atışmotorsport pilotlarından Engin Apaydın da, “İlk iki yarışı kadrolar birincisi olarak tamamladık. Hem kendi kentimiz olması hem yarışın geçmişten gelen pahası ile kazanmayı çok istiyoruz. 55 araba, kategorilerde 10’dan fazla araçlar ilginin de bir göstergesi aslında. Parkurumuz Türkiye’deki tırmanma parkurlarının standardında aslında yer yer bozuk tabanlar daralan virajlar alışık olduğumuz sevdiğimiz, hızlı bir parkur yarışı da izlemesi de heyecan verici” dedi.