Aysu yüzmede ölümsüzlüğü kucakladı... Başarısı tarihe geçti

Aysu yüzmede ölümsüzlüğü kucakladı... Başarısı tarihe geçti
Aysu Türkoğlu, Kuzey Kanalı'nı da geçen en genç yüzücü oldu. Manş kanalı geçişinin akabinde Aysu Türkoğlu Kuzey Kanalı'nı da fethederek yüzme efsanelerinde ölümsüzlüğü kucakladı

İSTANBUL (İGFA) - 22 yaşındaki yüzme tutkunu Aysu Türkoğlu, Farmasi sponsorluğundaki Kuzey Kanalı etabında sarsılmaz kararlılığı ve eşsiz maharetiyle ismini su sporları tarihine altın harflerle yazdırdı.

Kuzey İrlanda'daki Bangor kentinden saat 05:45'de yüzmeye başlayan Aysu, yaklaşık 12 saat boyunca kulaç atarak saat 17.31'de İskoçya'nın Portpatrick kıyısından karaya çıktı. İrlanda ve İskoçya ortasındaki 39 kilometrelik amansız ve tehlikeli Kuzey Kanalı'nı fetheden Aysu, 11 saat 48 dakika 19 saniye boyunca bu sularda, zehirli denizanalarına karşı yüzerek bu inanılmaz başarıyı elde eden birinci Türk ve en genç bayan oldu. Geçtiğimiz yıl 16 saat 28 dakikada Manş Kanalını geçerek yeniden bir efsaneye imza atmıştı.

TÜM DÜNYA HAYRANLIKLA İZLEDİ

Geçen yıl Manş Denizi'ni geçerek elde ettiği hayranlık uyandırıcı zaferin akabinde, sonlarını mümkün olanın ötesine taşımak için yılmaz bir hırsla idmanlarına devam etti. Bir evvelki Manş Denizi zaferinden dersler çıkaran Aysu, zihinsel ve fizikî maharetlerini ince eleyip sık dokuyarak bu kıymetli eforun temelini atmıştı.

Yüzme dünyasının ünlü "7 Oceans" kulübünün ürkütücü bir üyesi olan Kuzey Kanalı ise meşhur Manş Denizi de dahil olmak üzere 7 farklı ve affetmeyen deniz şartıyla biliniyor. Kuzey Kanalı'nı 2023 yılına kadar toplam 112 atlet geçti. Lakin Türkoğlu, bu kanalı geçen birinci Türk bayan ve en genç Türk atlet unvanını da kazandı. Su sıcaklığının 12-13 dereceye kadar düştüğü ve tehlikeli denizanalarına karşı büyük bir kararlılıkla uğraş eden Aysu, sıradanlığın ötesine geçen bir cüret ve azim sergiledi.

Aysu Türkoğlu'nun hem yaz hem de kış aylarındaki soğuğa dayanıklılık eğitimi tam olarak karşılığını verdi. Dondurucu sularda yüzerek, buz dolu küvetlerde yatarak geçirdiği sonsuz saatler ve haftada altı gün yaptığı sıkı kuvvet idmanları, onu imkânsızı başarmaya hazır bir tabiat gücü haline getirdi. Su sıcaklığının bu ay sahiden de 12 derece civarında olduğu Kuzey Kanalı geçişinde Aysu'nun attığı kulaçları Instagram üzerinden on binlerce kişi canlı takip etti.

AYSU'NUN PERFORMANSININ SIRRI

Aysu'nun bu destansı zafere giden seyahati, aylarca süren sarsılmaz bir özveri ve titiz hazırlıklarla mümkün oldu. Aysu, eşsiz fizikî hünerinin ötesinde, muvaffakiyetini zihninin gücüne de bağlıyor. "Psikolojik ve zihinsel gücünüz ne kadar yüksekse, bir kanal geçişinde elde edebileceğiniz performans da o kadar yüksek olur," diyerek cüret ve inancın insan ruhunu en yüksek potansiyeline ulaştırdığı derin gerçeğine ışık tutuyor.

Aysu Türkoğlu'nun Kuzey Kanalı'nı zaferle yüzerek geçmesi ferdî muvaffakiyetin ötesinde, Türkiye için tarihi bir ulusal gurur anına işaret ediyor. Onun bu başarısı, yüzme dünyasında silinmez bir iz bırakarak, jenerasyonlar uzunluğu gelecek vadeden yüzücülere ve maceracılara ilham kaynağı oluyor.

Aysu Türkoğlu, büyük zorluklar karşısında hayallerin hudut tanımadığını ve cüretin hudut tanımadığını gösterdi.

Onun öyküsü hayallerinin peşinden azim ve kararlılıkla koşan herkese ilham vermeye devam edecek.

Aysu Türkoğlu, Kuzey Kanalı geçişinden çabucak sonra “7 Oceans” kanallarını 5 sene içerisinde tamamlayarak Guinness rekorunu da kırmayı hedefliyor.