Bursa'da cet sporları ile görsel şölen

Bursa'da cet sporları ile görsel şölen
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 6’ncısı organize edilen Türk Dünyası Cet Sporları Şenliği, 55. Keles Kültür Şöleni ile birlikte Kocayayla’da yapıldı. Türk kültürünün ayrılmaz bir kesimi olan cet sporları, birbirinden renkli karşılaşmalarla günümüze taşındı.

BURSA (İGFA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin uyumunda Bursa Valiliği, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Türkiye Klâsik Spor Kısımları Federasyonu, Dünya Etno Spor Konfederasyonu, Türksoy ve Keles Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 6’ıncı Türk Dünyası Cet Sporları Şenliği, ağır bir iştirakle Keles Kocayayla’da yapıldı.

Orhan Gazi’nin Nilüfer Hatun’la evlendiği, Murad-ı Hüdavendigar’ın savaşa hazırlandığı alandaki programa, vatandaşlar ağır ilgi gösterdi. Atlı cirit ve kökbörü karşılaşmaları, rahvan binicilik, atlı okçuluk, atlı akrobasi şovları, aba, jenerasyon, karakucak, şalvar ve yağlı güreşler, Alpagut savaş sanatları şovları beğeniyle izlendi.

Oluşturulan ok meydanında vatandaşlar ok atma talimi yaparken, Türk okçuluğu atış teknikleri eğitimi de verildi. Klasik çocuk oyunları alanında ise aşık atma, körebe, ip atlama, yakan top, halat çekme, çuval yarışı oynayan çocuklar gönüllerince eğlendi. Oba alanında yöresel konserler ve halk oyunları şovları düzenlenirken, epey çekişmeli geçen yağlı güreş karşılaşmaları da vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, şenliğin açılış merasiminde yaptığı konuşmada birlik beraberlik iletileri verdi.

Binlerce yıldır barışta ve savaşta yaşatılan cet sporlarının Türk kültürünün ayrılmaz bir modülü olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, “Büyük bir kültürün varlıklı mirası olan cet sporlarımızı bugün de yaşatarak geleceğe miras bırakmayı amaçlıyoruz. Süratle değişen ve dönüşen dünyada atalarımızın binlerce yıllık kültürünü hatırlatmak, tanıtmak, öğretmek bizim görevimiz. Türk dünyasının kalbi, Osmanlı’nın dibacesi, Cumhuriyet’in gözbebeği olan Bursa’mızda, bugün, binlerce yıllık Türk kültürü birikimine şahit olacaksınız. Bizler kültürüne, medeniyetine, tarihine sahip çıkan insanlarız. Bilhassa anne ve babalardan isteğim şudur. Geleneklerimize sahip çıkalım. Güreşimize, okçuluğumuza, başka cet sporlarımıza sahip çıkalım. Zira bunlara sahip çıktığımız ve yaşattığımız sürece ‘biz olmaya’ devam edeceğiz. Böylece birlik ve bir arada içerisinde olacağız. Geleceğe itimatla bakmak için birlik ve beraberlik içinde olmak ve çok çalışmak zorundayız” diye konuştu.

Bursa Milletvekili Osman Mesten de bu cins aktifliklerin Keles başta olmak üzere tüm dağ bölgesini bir cazibe merkezi haline getireceğini söyledi.

Harmancık Kaymakam Vekili Esma Atasever ve Keles Belediye Lideri Mehmet Keskin de şenliğin hem dağ bölgesinin turizme kazandırılması hem de birlik ve beraberliğin sağlanmasına büyük katkı verdiğini vurguladı.

Gün uzunluğu devam eden aktiflikte vatandaşlar hem cet sporlarını izleme hem de deneyimleme imkanı buldu.