Bursa'da okul bahçelerinde serinleten eğitim

Bursa'da okul bahçelerinde serinleten eğitim
Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘Neşeli Havuzlar Keyifli Çocuklar’ projesi kapsamında kurulan portatif yüzme havuzları ile okul bahçelerini yüzme eğitim merkezlerine dönüştürdü.

BURSA (İGFA) - Bursa’nın sporda da marka kent olması, sporun tabana yayılarak 7’den 70’e herkesin sporla buluşması ve bilhassa yeni jenerasyonun boş vakitlerini sporla iç içe geçirmesi için farklı projeleri hayata getiren Büyükşehir Belediyesi, yaz devrinde de okul bahçelerini havuzlarla renklendirdi.

‘Neşeli Havuzlar Memnun Çocuklar’ projesi kapsamında; Osmangazi’de Lütfü Banuşoğlu İlkokulu ve Şehit Jandarma Uzman Çavuş İlyas Genel İlkokulu, Yıldırım’da Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu ve Kestel’de Şehit Mustafa Kurt Ortaokulu bahçesine portatif yüzme havuzları kuruldu. Yarı olimpik yüzme havuzlarına yakın olarak 12x24 metre ebatlarında ve 1.20 metre derinliğindeki havuzların yanı sıra, tıpkı alanda çocukların yaz tatilini keyifli atmosferde geçirebilmeleri için oyun ve spor alanları oluşturuldu. 26 Ağustos’a kadar devam edecek proje kapsamında, uzman eğitmenlerle 6-13 yaş aralığındaki çocuklara fiyatsız yüzme eğitimi veriliyor.

Proje kapsamında yaklaşık 5 bin çocuğun yüzme sporuyla buluşması hedeflenirken, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş da Yıldırım ilçesindeki Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu bahçesine kurulan havuzda yüzme eğitimi alan çocukları ziyaret etti.

Küçük yüzücülerle sohbet edip, şakalaşan Lider Aktaş, “Bursa’da hayat çocuklara ve gençlere hoş derken, aslında bunu bir motto olarak değil, bir ömür biçimi olarak hayata geçiriyoruz ve buna dair yatırımlar yapıyoruz. Bunlar bizim geleceğimiz, bunlar bizim yarınlarımız, kentimizin ve ülkemizin ilerdeki yöneticileri. Onları sporla, kültürle, bilimle ve sanatla büyütmek istiyoruz. Bursa’da 13 tane yarı olimpik kapalı yüzme havuzumuz var lakin 3 milyonu aşan nüfusa çok kâfi bir sayı değil. Kurduğumuz portatif havuzlarla çocuklarımızı bu imkanla buluşturuyoruz. Onların sevinçlerine şahit olmak benim için de büyük bir mutluluk” diye konuştu.