Cumhuriyet’in 100. yılına özel yarış rotası

Cumhuriyet’in 100. yılına özel yarış rotası
13. Trans Anatolia Rally Raid bu yıl 2-9 Eylül tarihleri ortasında Samsun- İzmir ortasında gerçekleştirilecek.

İSTANBUL (İGFA) - TransAnatolia 13. yılındaki yarış rotasını düşmanın geri çevrildiği, büyük taarruzun yapıldığı, zaferlerle dolu, Dünya savaş tarihine ismini yazdırmış Kurtuluş Savaşı’nın izini sürerek oluşturdu.

2 Eylül’de Ulusal uğraşın başlatıldığı Samsun’dan start alacak yarış, İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’de İzmir’de sona erecek.

TransAnatolia, 13. yılını Cumhuriyet’in 100. yılına yakışır nitelikte unutulmaz bir rotayla karşılamaya hazırlanıyor.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı müsaadesi, Türkiye Araba Sporları Federasyonu TOSFED ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) takviyesiyle düzenlenen TransAnatolia 2350 Km’lik parkuru ile Dünyanın en uzun ve en kuvvetli rally raid yarışlarından biri olarak tanınıyor.

YARIŞ TOPLAM 17 VİLAYET SONUNDAN GEÇECEK

Yarışmacılar, bu yıl yarış kapsamında Cumhuriyetin 100. yılı için hazırlanan Türkiye'nin en pahalı tarihi rotalarını kat edecek. Samsun’dan Start alacak yarışçılar, sırasıyla Amasya, Tokat, Sivas, Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya, Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Manisa vilayet sonlarından geçerek İzmir’de Finiş görecek.

2 Eylül’de Ulusal uğraşın başlatıldığı Samsun’dan start alacak yarışta, Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya'ya seyahat ettiği Kurtuluş Yolu güzergâhı Amasya'ya kadar izlenecek.

Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ve birinci kuruluş dokümanı olan Amasya Genelgesi’nin yayınladığı gün Amasya’dan geçilecek.

Tokat’ın akabinde 4 Eylül’de de Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi'nin yıl dönümünde Sivas’ta olunacak.

Tuz Gölü etabı ile devam eden rotada Haymana’ya varılarak dördüncü gün sonunda kamp yapılacak.

TransAnatolia’nın beşinci gününde birinci etap Frig Medeniyeti’nin tarihi başşehri Gordion Antik kenti önünden start alacak ve Sakarya Meydan Muharebesi'nin gerçekleşmiş olduğu, hala savaşın izlerini taşıyan alanlardan geçecek. Günün ikinci etabı ise Yazılıkaya Midas Kenti ile Ayazini ortasında Frig vadisinde gerçekleşecek. Afyon’a varılmasının akabinde konaklayacak olan yarışçılar altıncı gün için güç depolayacak.

6. günün birinci etabı süvarinin izinde Büyük Taarruz’un kıymetli evrelerinden biri olan Çiğiltepe Savaşı’nın izlerini taşıyan Çiğiltepe Şehitliğinden başlayacak ve 5. Süvari Kolordusu’nun izini takip ederek Elvanpaşa’da sona erecek. Büyük zaferinin kazanıldığı Dumlupınar Başkomutanlık Meydan Muharebesi alanından start alacak Dumlupınar etabı ile devam eden gün, Simav Gölcük Gölü Kamp alanında sona erecek. Transanatolia Ralli Raid 7. ve son gününde Demirci Akıncıları olarak bilinen milis kuvvetlerinin müsaadeden giderek Demirci üzerinden İzmir’e ulaşılacak ve yarışın son etabı 9 Eylül etabının akabinde yapılacak Finiş merasimi ile sona erecek.