Down sendromlu Ulusallar Konya Şeker'de

Down sendromlu Ulusallar Konya Şeker'de
Türkiye’nin başarılı gençlik kulüplerinden Torku Şeker Spor, Dünya’da kıymetli başarılara imza atan özel atletleri Konya Şeker yerleşkesinde ağırladı.

KONYA (İGFA) - Konya’da yaptığı kamp ile İtalya’da,Eylül ayında yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan Down Sendromlular Futsal Ulusal Grubu antrenör ve atletlerini Torku Şeker Spor Kulüp Lideri Ahmet Bozdam ve kulüp yöneticileri kapıda karşıladı.

Kulüp yöneticileri ve Konya Şeker çalışanı, özel atletlerle tek tek ilgilendiler. Asker selamı ile karşılık veren sportmenlerin sıcak ve sempatik davranışları güne damga vurdu.

Dünya üçüncüsü Down Sendromlu ulusal grup atletleri ve teknik heyetini Konya Şeker toplumsal tesislerinde konuk eden Torku Şeker Spor Kulübü Lideri Ahmet Bozdam, “Hem Avrupa Şampiyonu hem de Dünya üçüncüsü olarak kıymetli bir muvaffakiyete imza atan, hayallerinin peşinde koşup tepeye çıkan atletlerimizi, onları destekleyen ailelerini ve fedakarca muvaffakiyetlerin mimarı olmayı sürdüren teknik heyetimizi tebrik ediyorum. Her özel bireyin kesinlikle bir spor branşına yönlendirilmesini önemsiyoruz. Yalnızca muvaffakiyet için değil, toplumsallaşma için de bu çok kıymetlidir. Kulüp olarak bizde bedensel engelliler badminton branşında faaliyet göstererek bu mevzuya hassasiyetimizi ve takviyemizi ortaya koyuyoruz. Bugün örnek gösterilecek bir azmin, kararlılığın, çalışmanın sonucunu almış bir grubu konuk etmekten çok gururluyuz. Özel çocuklarımızın ellerinden tutulduğu vakit hayata nasıl sarıldıklarını, kendilerine nasıl inanç duyduklarını ve memnun olduklarını görmenin hazzı diğerdir. Bunu gözlerinde görüyoruz. İnşallah ikinci kere Avrupa Şampiyonluğunu da kazanarak ülkemize dönerler. Bu türlü bir grubu konuk etmek bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Hepsinin alnından öpüyor ve muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Down Sendromlular Futsal Ulusal Takımı’nın antrenörlerinden İbrahim Acar ise, Türkiye Futbol Federasyonu’nun “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi kapsamında kurdukları grupla bu çocukların hayatlarına dokunduğunu belirtti.

YENİ MAKSAT 2.KEZ AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU

1952 yılında dikilmiş olan dev çınar önünde hatıra fotoğrafı da çektirmeyi ihmal etmeyen Özel Sportmenler, Eylül ayındaki Avrupa Şampiyonası için de şampiyonluk kelamı verdiler.

Programa Down Sendromlular Futsal Ulusal Grup Antrenörleri İbrahim Acar, Uğur Arı, Hüseyin Dağdelen, İlyas Sarı ve atletler Volkan Yavuzaslan, Hami Haldız, Anıl Koçak, Birkan Dikici, Resul Orakçı, Mert Uruk, Hüseyin Dinç, Tahra Kavis, Furkan Özdemir, Muhammet Emin Bekgöz, Yasin Kadir Çayır, Hacı Ömer Arslantürk, İsmail Karakaya katıldı.

TFF Engelliler Uyum Şurası ve Özel Atletler Spor Federasyonu iş birliği ile birinci defa 2017 yılında kurulan Down Sendromlular Futsal Ulusal Kadrosu, 2018’de Avrupa üçüncüsü oldu. Ulusal grup, 2021 yılında ise Avrupa şampiyonu oldu. Özel Atletler Down Futsal Ulusal Ekibi, Peru’da yapılan 2022 FIFDS Dünya Futsal Şampiyonası’nda da ise Portekiz’i yenerek tarihinde birinci kere Dünya Üçüncüsü olmayı başardı.