Gençlik ve Spor Bakanı İstanbul'daki Yaz Spor Okulları'nın Kapanışında Genç Sporcularla Buluştu

Gençlik ve Spor Bakanı İstanbul'daki Yaz Spor Okulları'nın Kapanışında Genç Sporcularla Buluştu
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul'daki GSB Yaz Spor Okulları'nın kapanış törenine katıldı.

İstanbul'da, yaz spor okullarının sona erdiği anlamlı bir tören gerçekleşti. Ahmet Cömert Spor Salonu'nda düzenlenen etkinliğe, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın yanı sıra İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu da katıldı. Ayrıca yaz spor okullarında eğitim alan birçok çocuk da bu özel günde yer aldı.

Bakan Bak, tören öncesinde salon dışında kurulan oyun alanlarında çocuklarla bir araya gelerek onlara ilgi gösterdi. Top sektirme yarışmalarına katılan Bakan Bak, aynı zamanda penaltı atışlarıyla da genç sporculara keyifli anlar yaşattı.

Gençlik ve Spor Bakanı Bak, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sahip olduğu spor tesislerine dikkati çekerek, "Türkiye'nin dört bir yanındaki tesislerimizde spor yapan gençlerimize paylaşmayı, arkadaş olmayı, yeteneklerini keşfetmeyi ve iyi bir birey olmayı öğrettik. Bundan sonra da öğretmeye devam edeceğiz. Türkiye'nin dört bir yanında müthiş tesislere sahibiz. Türkiye, Avrupa'nın en genç spor tesis yapısına sahip ülkesi konumunda. Bu süreçte bizlere öncülük eden, sporun içinden gelen çok değerli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için sporun önemine vurgu yapan Bakan Bak, "Amaçlarımızdan biri de sporu tabana yaymak, tüm gençlerimizin en az 2 branşta spor yapmasını sağlamak. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak en önemli görevlerimizden bir tanesi, gençlerimizi kötü alışkanlıklardan, madde bağımlılığından, ekran alışkanlığından uzak tutmak." dedi.

Bakan Velilere Seslendi

Velilere seslenen Osman Aşkın Bak, "Çocuklarınızı spor salonlarına, tesislerine, yüzme havuzlarına getirin. Onlarla konuşun, sohbet edin. Çünkü onların sizlerle konuşmaya ihtiyacı var. Artık evde, aileler birbiriyle mesajlaşmaya başladı. Bir odadan diğer odaya mesaj gönderiyorlar. Bu çok doğru bir şey değil. Aileler olarak çocuklarla, gençlerle konuşmak, onları dinlemek gerek. Çocuklarınızı spora yönlendirin, ellerinden tutup tesislere getirin, spor yapmalarını sağlayın. Paylaşmayı, arkadaşlığı, takım oyununu öğretin, yeteneklerini keşfedin." şeklinde konuştu.Gençlik ve Spor Bakanı İstanbul'daki Yaz Spor Okulları'nın Kapanışında Genç Sporcularla Buluştu

Bakan Bak, Türkiye çapındaki yaz spor okullarının faaliyetlerine değinerek, şunları söyledi:

"Bu yaz, Türkiye çapında yaklaşık 4 milyon gencimizle bir araya geldik. 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın' projesiyle bugüne kadar 8 milyon kişiye yüzme öğrettik. Yetenek taramasıyla okullarda, çocukları uygun oldukları branşlara yönlendiriyoruz. Her zaman hareket etmek zorundayız. Hareket etmezsek başta obezite olmak üzere çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz. Bunun için aileler çocuklarını spor okullarına getirmeli. Bu sadece bir ara verme. Kış spor okullarımız da olacak. Tüm salonlarımız, havuzlarımız açık kalacak. Sizleri bekliyoruz."

Hacıcaferoğlu: "350 bin gencimizi sporla tanıştırdık"

İl Müdürü Hacıcaferoğlu ise GSB Yaz Spor Okulları çerçevesinde bu yaz İstanbul'da 350 bin gence eğitim verdiklerini söyledi.

İstanbul'un 39 ilçesinde çeşitli branşlarda sporla tanışan gençlerin, sportif kazanımların yanı sıra takım ruhunu öğrenerek sosyal becerilerini geliştirdiklerini ifade eden Hacıcaferoğlu, "Bu yaz döneminde bin 921 antrenör arkadaşımızla yaklaşık 350 bin gencimizi sporla tanıştırdık. Bunun mutluluğunu ve keyfini yaşıyoruz. Ayrıca 13 engelli branşında, Bakanlığımızın 'Spor aşkı engel tanımaz' sloganıyla engelli gençlerimizi sporla buluşturduk. Bakanlığımızın önem verdiği en kıymetli projesi olan 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın'da 39 ilçemizde kapalı ve portatif havuzlarda devam etti. 2018'de başlayan projeyle İstanbul'umuzda 5 yılda 1 milyon 624 bin 361 kişiye ulaştık."

Bu yıl için İstanbul'da GSB Yaz Spor Okulları'nın kapandığını aktaran Hacıcaferoğlu, "Ancak her mevsim hizmetlerimiz devam edecek. Eğitim öğretim yılı içinde de gençlerimizin derslerinden kalan zamanlarında, kış spor okullarımızda eğitimlerimizi devam ettireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu da "Be Active" (Aktif ol) mottosuyla programda yer aldı.

Tören, smaç, halk oyunları, wushu, geleneksel okçuluk ve break dans gösterileriyle sona erdi.

Haber Editörü