İki yakayı birleştirmek için kulaç attılar

İki yakayı birleştirmek için kulaç attılar
Kocaeli spor tarihinde bir birincinin daha gerçekleştiği; Derince ile Değirmendere ortasında düzenlenen Ulusal Açık Su Yüzme Yarışları, yüzlerce atletin iştiraki ile Körfez’in iki yakasını bir ortaya getirdi.

KOCAELİ (İGFA) - Kocaeli spor tarihinin en değerli etkinliklerinden biri ile İzmit Körfezi’nin iki yakasını bir birinciyle daha bir ortaya geldi. Körfez’in İki Yakası Bir Ortaya Geliyor Ulusal Açıksu Yüzme Yarışları; Gölcük Belediyesi, Derince Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yüzme Federasyonu ile Kocaeli Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirildi. İzmit Körfezi’nin iki yakasında bir ortaya getiren, Derince ve Değirmendere kıyısı ortasında düzenlenen Ulusal Açık Su Yüzme Yarışları’nda; verilen start ile yüzlerce atlet 2650 metrelik parkurda karşı kıyıya ulaşmak için kıyasıya gayret ettiler.

93 KULÜP VE 583 ATLET YARIŞLAR İÇİN KAYIT YAPTIRDI

Ulusal Açık Su Yüzme Yarışları’na 93 kulüp ve 583 atlet müracaat etti. Sabah erken saatlerde yarış alanına gelen atletler, kayıt süreçlerini tamamladılar. Derince kıyısında ısınma çalışmalarını da tamamlayan atletler, heyecanla yarışın başlangıç saatini beklemeye başladılar.

Yarışlara Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Doç.Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Vali Yardımcısı Gölcük Kaymakam Vekili Ali Ada, Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer, Derince Belediye Lideri Zeki Aygün, siyasi partilerin ilçe liderleri, atletler, aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Protokolün Derince kıyısından verdikleri start ile İzmit Körfezi’nde tarihi bir gün daha yaşatan Ulusal Açık Su Yüzme Yarışları’nda atletlerinin kıyasıya gayreti başladı.

TARİHİ YARIŞI TAMAMLAMANIN SEVİNCİNİ YAŞADILAR

Deniz trafiğinin durdurulduğu İzmit Körfezi’nde yaklaşık iki saat boyunca kulaç atan çeşitli yaş gurubundan atletler, geniş güvenlik tedbirleri ortasında Gölcük Değirmendere kıyısına ulaştılar. Bitiş noktasına varan sportmenler, tarihi yarışı tamamlamanın sevincini, antrenörleri ve aileleriyle kucaklaşarak kutladılar. Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer ve Derince Belediye Lideri Zeki Aygün ise bitiş noktasında karşıladıkları atletleri tek tek tebrik ettiler. Yarışta dereceye giren sportmenler, düzenlenen merasimde mükafatlarını protokol davetlilerinin elinden aldılar.

Tarihi bir güne daha tanıklık ettiklerini söyleyen Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer, “Tarihi yarışların ikincisini yapıyoruz fakat aslında ancak bu yarışta yeniden bir birinci. Geçen sene Değirmendere’den Derince’ye yüzmüştü sportmenler. Bu sene Derince’den Değirmendere’ye yüzdü sportmenler. Yaklaşık 600 atletin katıldığı bu aktiflik, Körfez’in iki yakasını sahiden bir ortaya getiriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gölcük Belediyesi ve Derince Belediyesi’nin iş birliği ile İzmit Körfez’in hoşluğunu tüm Türkiye görmüş olacak. Gelecek yıl da inşallah; ‘Körfez'in İki Yakası Bir Ortaya Geliyor Ulusal Açık Yüzme Yarışı’ milletlerarası yapılarak, tüm dünyaya Kocaeli'nin ve ilçemizin tanıtımına katkı sağlayacak. Katılan tüm atletlere ve tertipte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.