Kayseri Talas'ta yamaç paraşütü coşkusu

Kayseri Talas'ta yamaç paraşütü coşkusu
Kayseri'nin Talas Belediyesi tarafından Türkiye Hava Sporları Federasyonu ile birlikte Ali Dağı’nda düzenlenen Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonası Aralık Müsabakası tamamlandı.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri'nin Talas Belediyesi tarafından düzenlenen Şenlik Talas 100. Yıl Aktiflikleri kapsamında 2 bin rakımlı Ali Dağı’nda gerçekleşen müsabakaya 20’si yabancı 150 sportmen katıldı. Bir hafta süren tertip Yamaç Paraşütü İniş Alanında düzenlenen merasimle sona erdi.

Törende konuşan Türkiye Hava Sporları Federasyonu Asbaşkanı Abdullah Karaman, 6 Ağustos’ta başlayan müsabakanın başarılı bir biçimde gerçekleştiğini belirterek, Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın’a konut sahipliğinden ötürü teşekkür etti.

“HAVA SPORLARINDA ALİ DAĞI AKLA GELİYOR”

Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın, artık Türkiye’de hava sporları denilince Ali Dağı’nın akla geldiğini tabir ederek, “Ali Dağı yelken kanattan yamaç paraşütü ve model uçağa kadar hava sporlarının merkezi olma yolunda. Bu yarışla birlikte korona periyodunda dahi kesintisiz her yıl Türkiye şampiyonası yaptık. Yarışlarımıza yurttan ve yurttan dışından katılan atletlerimizi kutluyorum. Bize güvendikleri, Kayseri’ye inandıkları için teşekkür ediyorum.” dedi.

“ALİ DAĞI ARTIK BİR MARKA”

AK Parti Kayseri Milletvekili Dr. Murat Cahid Cıngı ise, yamaç paraşütü sporunda Talas’ın bir marka haline geldiğini anlatarak, “Yamaç paraşütü gitgide kurumsallaşarak burada bir iniş alanı oluşturuldu. Bu alan Kayseri’ye önemli katkılar sağlayan, insanların toplumsallaşmasını sağlayan, ailesiyle çocuklarıyla bir ortaya gelerek keyifli vakit geçirdiği bir hoşluğa vesile oldu. Yamaç paraşütünde Ali Dağı ve Talas artık dünyada çok değerli bir yere geldi. Çok şükür Ali Dağı artık bir marka oldu. Bu hoşluğu paylaşan bütün atletlere teşekkür ediyorum. Kentimiz turizm kenti olma yolunda çok süratli ilerliyor. Erciyes’e kayak yapmak için gelen birtakım yabancılar Ali Dağı’nda yamaç paraşütü de yapıyorlar. Yani yalnızca sportif gayeli bir tertip değil kentimizin iktisadına, turizmine ve hasebiyle da tanınmasına da vesile olan bir spor.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde dereceye giren atletlere mükafatları verildi. Yarışta genel klasmanda Hüseyin Tanrıverdi, bayanlarda Fatemeh Eftekhar, kulüplerde Atbatros, spor sınıfında Erfan Atave ve Talas Belediyesi özel ödülünde Maşat Bayat birinci oldu.

“HER ŞEY ÇOK GÜZEL”

Dereceye giren atletlerden bayanlar birincisi Fatemeh Eftekhar yarışa 10 yıldan beri katıldığını tabir ederek, “Her şey çok hoş. Talas, Kayseri çok güzel” formunda değerlendirmede bulundu.

“ÇOK HOŞ BİR ORGANİZASYON”

Kadınlar kategorisi ikincisi Mashad Bayat ise, tertipten çok şad olduğunu anlatarak, “Yarışma boyunca uçuş gerçekleştirdim. Burada herkes çok yardımcı oldu. Uçuşlar çok inançlıydı. Tertibi hoş bir formda tamamladım.” sözlerini kullandı.