Kayseri'yi yamaç paraşütü heyecanı sardı

Kayseri'yi yamaç paraşütü heyecanı sardı
Kayseri'nin Talas Belediyesi tarafından Türkiye Hava Sporları Federasyonu ile birlikte düzenlenen Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonası Ara Müsabakası, Ali Dağı’nda başladı.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Şenlik Talas 100. Yıl Aktiflikleri kapsamında 2 bin rakımlı Ali Dağı’nda gerçekleşen müsabakaya 20’si yabancı 150 atlet katıldı.

Ali Dağı’n tepesinde düzenlenen açılış programında konuşan Türkiye Hava Sporları Federasyonu Lideri Ahmet Saim Yılmaz, Ali Dağı’nın hava sporlarında Türkiye’de en bilinen yerlerden olduğunu söyleyerek, tertip için Kayseri'nin Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın’a teşekkür etti.

“TÜRKİYE’DE HAVA SPORLARI DENİLİNCE ALİ DAĞI AKLA GELİYOR”

Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın da, artık Türkiye’de hava sporları denilince Ali Dağı’nın akla geldiğini belirterek, “Ali Dağımız yalnızca yamaç paraşütünde değil, yelken kanat ve model uçak üzere hava sporlarında da evvel geliyor. Biz hava sporlarında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. En büyük avantajımız Ali Dağı. Dağın kent merkezinden 650 metre yükseklikte bulunan bir kule olarak vazife yapması ve kente çok yakın arada olması avantajımızı artırıyor. Termik olarak da büyük bir avantaja sahibiz. Başka ülkelerdeki yerlere bakıldığında hava kalma mühleti buradaki kadar mümkün değil. Burada müsabaka boyunca her gün uçuş yapılabiliyor. Bu avantajımızın ileride daha da ses getirerek dünya şampiyonalarına konut sahipliği yapma konusunda katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bugüne kadar da 10’un üzerinde milletlerarası şampiyona gerçekleştirdik.” dedi.

“CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Memduh Büyükkılıç ise Kayseri turizminin en kıymetli destinasyonlarından birinin Ali Dağı olduğunu söz ederek, “Buraya zenginleştirmek, geliştirmek, ulusal ve milletlerarası boyutta tanıtımına vesile olmak gayesiyle sayın valimiz başta olmak üzere canla başla çalışıyoruz. Ali Dağı’na çıkınca da Kayserimiz bir öbür hoş görünüyor. O açıdan Talasımızın bu güzide yeri bizim için çok manalı. Kente yakınlığı bakımından her türlü spor için değerli fakat yamaç paraşütü ve öbür hava sporları açısından da kıymet arz etmekte. Müsabakanın sağlıklı bir halde tamamlanmasını temenni ediyorum. Talasımızın pahalı çalışkan belediye liderine bu çalışma ve çabalarından ötürü teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“BİZE TÜRKİYE ŞAMPİYONALARI YETMEZ”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek de kentin özelliklerinden bahsederek, “Kayseri ile ilgili daima sanayi, ticaret, teşebbüsçüler kenti olduğunu bilirdim. Lakin Kayseri’ye atandıktan sonra gördüm ki Kayseri birebir vakitte bir turizm kenti. Spor konusunda çok büyük imkanları olan bir kent. Potansiyeli yüksek bir kent. Talas Belediyemiz burayla ilgili önemli bir gayret sarf etti. Artık bize Türkiye şampiyonaları yetmez. Federasyonumuzdan sonraki periyot dünya şampiyonalarını buraya almalarını istiyoruz. Biz bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız. İnşallah burada hoş yarışlar olur. Kayserimizin tanıtımına büyük katkı olacağını düşünüyorum.” formunda konuştu.

Konuşmaların akabinde müsabaka Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın’ın telsizden atletlere kalkış anonsuyla başladı.

Kayseri semalarını yamaç paraşütleriyle renklendiren şampiyona 12 Ağustos Cumartesi gününe kadar devam edecek.