Kır Çiçekleri şampiyon kızlar yetiştiriyor

Kır Çiçekleri şampiyon kızlar yetiştiriyor
Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer’in ‘Benim kız çocuklarım’ dediği Kır Çiçekleri’ne yeni yetenekler katılıyor. Bilhassa kırsalda yaşayan ve spora yetenekli kız çocuklarına bünyesinde eğitim veren Kır Çiçekleri Atlet Yetiştirme Merkezi, yeni yetenekler için seçmeler gerçekleştirdi.

MERSİN (İGFA) - Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde Nevin Karşılık Atletizm Kompleksi alanında gerçekleşen seçmelere, spora ilgisi ve yeteneği olan kız öğrenciler katıldı. Seçmelere aileleriyle birlikte gelen kızlar, ‘Kır Çiçekleri Projesi’ne dahil olmak için kıyasıya uğraş etti. Genel sportif performans değerlendirmesinin yapıldığı seçmelerde, her branştan farklı antrenörler kıymetlendirme yaptı. Değerlendirmeler uzunluk, kilo ve kulaç uzunluğu, dikey sıçrama, esneme, 30 m hız koşusu, 2 kg sıhhat topu atma, durarak uzun atlama ile 1000 m uzun ara dayanıklılık koşusu alanlarında yapıldı.

Turşin: “Türkiye şampiyonluklarımız var”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kır Çiçekleri Atlet Yetiştirme Merkezi 2. Sorumlusu Özge Turşin, maksatlarının kırsalda yaşayan spora yetenekli kız çocuklarını keşfetmek olduğunu tabir ederek, “Şu anda yaklaşık dördüncü yılımızın içerisindeyiz. Gayemize pek hoş bir halde ulaştık. Türkiye şampiyonluklarımız var. Atlet eğitim merkezine kazandırdığımız ve burs kazanan kızlarımız var. Şu anda da yeni kızlarımızı arıyoruz” dedi.

Kır Çiçekleri Projesi’nin kapsamından da bahseden Turşin, “Öncelikle sporla tanışıyorlar, sporun hayatlarına kattığı o hoş yanı görüyorlar. Okullarıyla ve sportif karşılaşmaya gittikleri yerlerde biz onlarla ilgileniyoruz. Beslenmeleri, gün içerisindeki aktiviteleri, özcesi her şeyleri ile biz ilgileniyoruz. Bir aile oluyoruz. Burada yalnızca atlet yetiştirmiyoruz. Onlar ‘Kır Çiçekleri’nin birer ferdi ve tıpkı vakitte Liderimizin kızları oluyorlar” diye konuştu.

“Genel bir sportif performans değerlendirmesi alıyoruz”

Seçmelerde genel bir sportif performans değerlendirmesi aldıklarını; kızları atletizm branşının temelini oluşturan uygulamalara tabi tuttuklarını kaydeden Turşin, “Sonrasında aşikâr bir formatta tahlilden geçiyorlar. Çocuğun doğum tarihine nazaran atladığı derece ya da koştuğu saniyenin, alışılmış ki şu anda aldığımız kızlara yakın olması gerekiyor. Aldığımız dereceleri daha ileriye taşıyabilmek ismine, yetiştirilebilir yetenekleri arıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kır Çiçekleri’nin de projeden şad olduğuna değinen Turşin, “Büyüyerek ve gelişerek, kızlarımızı hayata kazandırıyoruz. Şu anda Spor Lisesi’ni kazanan kızlarımız var. Eminim birinci aldığımız vakitten bugüne, kendilerine birçok şey katmışızdır. Hayat uzunluğu bizi unutmayacaklar” dedi.

“Çocuğumun burada daha hoş eğitim alacağını düşünüyorum”

Kızını elemelere getiren İlknur Gürge, “Kızımı getirdim. Profesyonel voleybolcu olmasını istiyoruz” derken, Kır Çiçekleri Projesi’ni de kıymetlendirerek, “Gençlerimizi, çocuklarımızı desteklemelerini ben de destekliyorum” diye konuştu.

Atletizm hocasının önermesi üzerine kızını seçmelere getirdiğini söyleyen Mehtap Tarhan, “Kızımı getirdim. Tarsus’tan katılıyoruz. Çocuğumun burada daha hoş eğitim alacağını düşünüyorum. Araştırdık biraz, çocuğumuza âlâ geleceğini düşünüyorum. Bu türlü bir şey olduğu için çok mutluyuz, çok keyifli olduk. Bu türlü bir proje yaptıkları için tebrik ediyoruz” tabirlerine yer verdi.

Kır Çiçekleri Projesini çok beğendiğini söyleyen Mine Mavi Özden ise, “Yeğenimi getirdim. Hoş bir proje diye düşünüyorum. Kız çocukların önünü açmak ismine, spor ismine hoş çalışma. Muhakkak destekliyorum, daha da fazla olması lazım” diye belirtti.

“Hedefim ulusal sportmen olmak”

17 yaşındaki Sudenaz Akköprü de atletizm altyapısını güçlendirmek istediğini belirterek, “Burada atletizmle ilgili çalışmalar yaptık. Küçüklükten kalma atletizm altyapım var. Onu tekrar devam ettirmek istedim” dedi. Kır Çiçekleri’nin kazandığı dereceleri görünce katılmak istediğini söyleyen Akköprü, “Çok yeterli dereceler yapıyorlar. Hatta geçen hafta Konya’dan Türkiye ikinciliğiyle dönmüşler. Buranın bana bir muvaffakiyet katacağını umduğum için buraya geldim. Gayem ulusal atlet olmak” diye belirtti. Projenin kız çocukları için kıymetli olduğunu da tabir eden Akköprü, “Aynı vakitte bayan sportmenler için de bir öncülük yapıyor. Ülkede bayanların isminin daha fazla duyurulması, daha çok işler başarabilmemiz için, projeyi çok hoş buluyorum” diye konuştu.

“Böyle bir proje olduğu için ben çok mutluyum”

Seçmelere katılan ve maksadının antrenör ya da Vücut Eğitimi Öğretmeni olmak olduğunu tabir eden Miraç Tarhan, “Ben aslında atletizmde yarışlara geliyordum. Kır Çiçekleri’nin idmanlarını biliyorum. Çok yeterli çalışıyorlar. Evvelce de gelmek istiyordum. Amacım evvel derece yapmak. Sonra da Vücut Eğitimi Öğretmeni ya da antrenör olmak istiyorum” dedi. Projeyle ilgili fikirlerini söyleyen Tarhan, “Bence çok hoş bir şey. Her yerde yapılması gerekiyor. Bu türlü bir proje olduğu için ben çok mutluyum” diye konuştu.

“Ben de Kır Çiçekleri üzere olabilirim diye düşündüm”

Kır Çiçekleri’ni öğretmeninden duyduğunu ve kimi arkadaşlarının da katıldığını söyleyen Semanur Orhan, “Bizim tekwando kursundan birkaç kişi daha buradaydı. Kıymetli muvaffakiyetler elde ediyorlardı. Ben de katılmak istedim, kendimi denemek istedim” dedi. Bilhassa Kır Çiçekleri Projesi’ni tercih etmesinin nedenini söyleyen Orhan, “Burada çok hoş muvaffakiyetler elde ediyorlar. Tahminen ben de onlar üzere olabilirim dedim. Ben de katıldım. Zati geçen seferde Türkiye ikincisi oldum” dedi.