Kocaelili Ayşe, 'sporda ben de varım' dedi

Kocaelili Ayşe, 'sporda ben de varım' dedi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin "Sporda Ben de Varım" projesiyle Boccia sporuyla tanışan ve Türkiye üçüncülüğünü elde eden Ayşe, Kocaeli’nin gururu oldu

KOCAELİ (İGFA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin özel ihtiyaçlı bireylere yönelik başlattığı ‘Sporda Ben De Varım’ projesinde bireyler yetenekler göz dolduruyor.

Serebral Palsi hastası Ayşe Gençbay engellilik durumuna nazaran kendisine uygun olan Boccia sporu ile tanıştı. 3 ay evvel ‘Sporda Ben De Varım’ projesiyle keşfedilen Ayşe, ağır idmanların akabinde Türkiye Şampiyonası BC1 bayanlar kategorisinde 3. olarak Kocaeli’ni gururlandırdı.

GÖZLE GÖRÜLÜR GÜZELLEŞMELER OLDU

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Sporda Ben De Varım’ projesiyle idmanlara başlandığını tabir eden Ayşe’nin annesi Hacer Hanım, ‘’Kızım Ayşe serebral palsi hastası. Arkadaşının tavsiyesi üzerine Boccia sporu ile tanıştı. Bu spor sayesinde gözle görülür güzelleşmeler oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor bünyesinde lisans çıkararak Türkiye Şampiyonası BC1 bayanlar kategorisinde 3. olarak bizi gururlandırdı’’ dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan “Sporda Ben de Varım” projesi kapsamında bireylere geçen sene Gazi Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı akademisyenleri tarafından medikal ve işlevsel değerlendirmeler yapılmıştı.

HEDEF AVRUPA’DA MADALYA

Hedeflerinin daha sıkı çalışmalar ile Türkiye 1.’si olmak ve olimpiyatlara katılmak olduğunu belirten Hacer Hanım, ‘‘Avrupa’da istiklal marşımızı okutmak, göndere bayrağımızı çekmek ve gururla madalyamızı alıp Türkiye’ye ülkemize dönmek istiyoruz. Kızım Boccia oynarken çok mutlu’’ sözüne yer verdi.

KISA BİR MÜDDETTE MUVAFFAKİYETE ULAŞTIK

Ayşe’nin antrenörü Yavuz Acar da, Ayşe ile 3 ay evvel tanıştıklarını ve Ayşe’nin spora başladığında kasılmaları olan bir sportmen olduğunu belirtti, ‘’Bu üç ay içerisinde kendisinin fiziki durumunu gözlemleyerek, ona uygun atışlar yaptırarak, atışlarının nasıl olması gerektiğini gözlemleyerek, uygun atışlarla idmanlara devam ettik. Ayşe’yi Türkiye Şampiyonasına hazırladık. Kısa bir müddette muvaffakiyete ulaştık. Biz bu kadar kısa müddette ‘Sporda Ben De Varım’ projesinde bu muvaffakiyete ulaştık’’ açıklamasını yaptı.