Memleketler arası yol bisikleti yarışlarına tam not

Memleketler arası yol bisikleti yarışlarına tam not
Kayseri Büyükşehir Belediyesi himayelerinde devam eden Milletlerarası Yol Bisikleti Yarışları Grand Prix Kültepe etabı büyük çekişmeye sahne olurken, sportmenler hem Kayseri’nin yollarından hem de yarıştan çok mutlu kaldıklarını söylediler.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Birçok sportif kısımda profesyonel sportmenlerin cazibe noktası olan Erciyes, merkezi İtalya’da bulunan Memleketler arası Bisikletçiler Birliği UCI (Union Cycliste Internationale) takviminde dünyada en fazla bisiklet yarışına konut sahipliği yapan yer olarak bilinirken, Erciyes Memleketler arası Yol Bisiklet Yarışları, Milletlerarası Bisikletçiler Birliği UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu öncülüğünde, Erciyes Yüksek İrtifa ve Spor Turizmi Derneği tertibi ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi himayesinde Erciyes A.Ş., Spor A.Ş. ve Bisiklet Turizm Derneği takviyeleri ile devam ediyor.

Hafta sonu gerçekleşen Grand Prix Kültepe etabında 144 kilometre uzunluğundaki parkurda, Kazakistan, Irak, Cezayir, Ukrayna, Rusya, Eritre, İngiltere, Özbekistan ve Türkiye’den olmak üzere 60 atlet yarıştı.

Yarış, büyük çekişmeye sahne olurken, hem sportmenler hem de hakemler Kayseri’nin yollarından ve yarıştan çok şad kaldıklarını söylediler.

“KAYSERİ ÇOK MUHTEŞEM, ÇOK HOŞ BİR YER”

Uluslararası Bisiklet Birliği ( UCI) Yarış Komiseri Zsolt Törzsök, yaptığı açıklamada, “Organizasyon geçmiş periyotlara nazaran pek hoş ilerliyor. Son 5 yıl ile kıyasladığımızda her şey çok hoşa gidiyor. Milletlerarası düzeyde bir tertip Kayseri için hakikaten büyük bir kazanımdır. Kayseri çok muhteşem, çok hoş bir yer, yarışı da çok sevdim, eksiksiz bir yarış, her şey çok hoş. Misafirperverlikten ötürü teşekkür ederim” diye konuştu.

“KAYSERİ’Yİ ÇOK BEĞENDİM, YOLLARI ÇOK İDEAL”

Yarışın 1’incisi olan Kazakistanlı atlet Daniil Marukhın de, “Bu turnuvaya birinci kere katıldık, bugün çok sıcaktı fakat her şeyi çok beğendik, çok hoş geçti. Kamplarımız güzel geçti, çok yorucuydu, onun meyvesi olarak kazandık. Kayseri’yi çok beğendim, yolları çok ülkü bir yer, çok beğeniyoruz” dedi.

Yarışta, dereceye giren sportmenlerin madalya ve çiçeklerini Erciyes A.Ş. İdare Şurası Lideri Hamdi Elcuman takdim etti.

Büyükşehir himayelerinde gerçekleşen yarışlar, 19 Ağustos 2023 Grand Prix Kaisareia (Erkek) ve 24-27 Ağustos 2023 Tour of Anatolia MTB Cup ile devam edecek.