Milliler 18 Yıl Sonra Galibiyet Elde Etti

Milliler 18 Yıl Sonra Galibiyet Elde Etti
A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, 72 yıl aradan sonra Almanya deplasmanında elde edilen zaferin ardından galibiyeti takım ruhu ve milliyetçilik duygusuna bağlayarak, Türk futbolunun savaşçı ruhunu sahaya yansıttığını vurguladı.

A Milli Takım, 72 yıl sonra Almanya'da elde ettiği zaferle tarih yazdı. Teknik Direktör Vincenzo Montella, galibiyetin ardındaki sırrı açıklarken takımın başarısını takım ruhu ve milliyetçilik duygusuyla ilişkilendirdi.

Montella, maç sonrası yaptığı değerlendirmede, "Böyle bir galibiyet aldığımız için gerçekten mutluyum. Almanya'da 72 yıldır kazanamıyorduk. 18 yıldır da yenemiyorduk Almanya'yı. Kazandığımız için gerçekten gururluyum" dedi ve ekledi: "Fark yaratan şey, takım ruhu ve milliyetçilik."

montela2.jpg

Teknik adam, Türk milletinin savaşçı ruhunu ve milliyetçi kimliğini vurgulayarak, "Bütün detaylara baktığınızda, futbolcuların ruhlarına dokunmak en önemlisi. Bizim futbolcuların ruhu da, Türk milletinin ruhuna sahipler. Bu sadece milli takımla alakalı değil, yüzyıllardan beri önde gelen bir ruhtur bu. Biz bunu sahada gösteriyoruz. Çok çalışıyoruz ve hem de kendileri çok iyi uyguluyorlar. Kendi milliyetçilik duygularını yansıtan bir durumumuz var. Mesela ilk yarıda çok erken bir gol yedik. Ama hiçbir zaman, asla pes etmeyen bir ruh var ya, ondan bahsediyorum. Bizim çocuklarda hepsinde bu var. Onların sayesinde bu sonuçları alabiliyoruz. Teknik ve taktik anlamında, her şeyi bilen ve görebilen oyunculara sahibiz. Asıl fark yaratan takım ruhu ve o milliyetçilik ruhu. Bizim çocuklar, sahada kötü giden anlarda bile ruhlarıyla sahada kendilerini ön plana çıkarabiliyorlar. Çok büyük bir detay bu. Bu milliyetçilik duygularıyla hareket eden futbolcularımla gurur duyuyorum. Çünkü çok önemli bir detay bu" şeklinde konuştu.

Son olarak rakip Almanya'nın kalitesini vurgulayan Montella, "Türkiye'nin DNA'sında olan bir şey bu. Hiçbir zaman pes etmeyeceğimizi bugün de vurguladık. 1-0 geriye düşmemize rağmen maçı bırakmadılar ve galibiyeti istediler ve Almanya'yı yendik. Almanya, bir sonraki Avrupa Şampiyonası'nda öne çıkan takımlardan biri olacaktır. Biz onları yendik ve çok mutluyuz. 2 yıldır Türkiye'de yaşıyorum ve burada milliyetçilik duygularının ne kadar zirvede yaşandığını biliyorum. O yüzden futbolcularımı böyle görmek ve o ruhu her seferinde sahada yansıtmak çok önemli ve çok gururlandırıcı" dedi.

Haber Editörü