Tarihi Kırkpınar için 'Erdoğan' önerisi

Tarihi Kırkpınar için 'Erdoğan' önerisi
Yalnızca Edirne'nin değil Türkiye'nin gurur kaynağı olan Tarihi Kırkpınar Güreşleri için Saadet Partisi'nden cumhurbaşkanlığı himayesine alınma önerisi geldi.

Erdoğan DEMİR/ Keşan Postası (EDİRNE İGFA)
Bu yıl 7-9 Temmuz tarihleri ortasında 662 ncisi gerçekleştirilen Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin akabinde bir açıklama yapan Saadet Partisi Vilayet Lideri Av. Sinan Tekin, yaklaşık 8 bin yıllık tarihe sahip Edirne’nin, dünyada gibisi olmayan miraslarından birisinin Kırkpınar Güreşleri olduğunu belirten yazılı bir açıklama yayınladı.

Tekin’in açıklaması şöyle; “Edirne’de gerçekleştirilen Klâsik Kırkpınar Güreşleri kültürel boyutu olan en eski spor tertibidir. Kırkpınar Güreşlerinin Edirne iktisadı açısından sosyo-ekonomik tesirleri bulunmaktadır. Her yıl farklı bir coşkuyla, şenlik ortamında gerçekleştirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri yurttaşlarımızın beğeniyle izledikleri, ülkemizin en değerli spor organizasyonlarındandır. Değerini daha düzgün bilmemiz gerekir! Mahalli yönetimler komitemiz ile toplantı yaparak bu yıl yapılan Kırkpınar güreşlerini değerlendirdik. Birçok eksiklik tespit ettik. Otopark meselesinden güreşlerin yapıldığı alana kadar birçok sorun var. Tertipte büyük eksiklikler var. Hiç vakit kaybetmeden, en kısa vakitte konusunda uzman şahısları bir ortaya getirerek bir çalıştay yapmak lazım. Şimdiden planlama yaparak önümüzdeki yılların Kırkpınar güreşlerine hazırlanmak gerekiyor. Gönül tertibin en hoş halde yapılmasını istiyor.

Ancak tabiki herşey imkan problemi, Edirne Belediyesinin kısıtlı mali gücüyle böylesine kıymetli bir tertibin altından kalkmak mümkün değil, kesinlikle suretle iktidarın mali dayanak sağlaması gerekir. UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesinde yer alan Kırkpınar Güreşlerine yağlı güreşlerin olimpiyatı diyebiliriz. Devlet dayanağı ile tanıtımı tüm dünyaya yapılabilir, tertip ve mali eksiklikler giderilebilir. Teklifimiz şudur; malumunuz Cumhurbaşkanlığı Himayelerinden gerçekleşen birçok spor ve kültür tertipleri bulunmaktadır. Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin de T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde yapılması çok yararlı olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanının bu teklife olumlu yaklaşacağını düşünüyorum. Tabi ki Edirne Belediyesinin de geçmişten gelen katkı ve deneyimleri de dikkate alınarak Edirne Belediyesi’nin de paydaşlığında yürütülmelidir. Bu bahiste başta Edirne Valiliği, Belediye Liderimiz, tüm siyasi parti Vilayet liderleri ve STK’lar ile bir ortaya gelerek ortak bir fikir ve aksiyon geliştirebiliriz. Teklimiz; daha yeterli, daha hoş bir Kırkpınar Yağlı Güreşleri yapılabilmesi içindir!” dedi.