Triatlon Avrupa Şampiyonası Türkiye'de

Triatlon Avrupa Şampiyonası Türkiye'de
Triatlon dünyasının kalbi 3 gün boyunca Balıkesir’de atacak. Avlu Balıkesir Triatlonu ile Türkiye birinci kere Triatlon Avrupa Şampiyonluğu’na konut sahipliği yapıyor.

BALIKESİR (İGFA) - Balıkesir, triatlonda birincileri gerçekleştirmeye devam ediyor. 4. sefer düzenlenecek Avlu Balıkesir Triatlonu ile Türkiye birinci kere Triatlon Avrupa Şampiyonluğu’na konut sahipliği yapacak.“Güç Seninle” sloganıyla 4-5-6 Ağustos’ta 3 gün boyunca triatlonun kalbi Balıkesir’de atacak. Bu harika tertip öncesinde gerçekleştirilen basın lansmanında; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Lideri Yücel Yılmaz, Türkiye Triatlon Federasyon Lideri Bayram Yalçınkaya ve Avrupa Triatlon Birliği İdare Konseyi Üyesi Herwig Grabner his ve niyetlerini anlatarak bilgilendirmelerde bulundu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğindeki tertibe katılmak için 32’i ülkeden ve Türkiye’den 700’ü aşkın atlet ve 2 binin üzerinde izleyici Balıkesir’e geldi. Balıkesir’in tanıtımına e iktisadına büyük katkı sunan “Triathlon Balıkkesir 2023” birçok ülkeden 3 gün boyunca canlı olarak yayınlanacak.

BALIKESİR’İN TANITIMINA BÜYÜK KATKI

Böyle hoş ve manalı bir aktifliğin Balıkesir’de gerçekleştiriliyor olmasının gurur verici olduğunu söyleyen Balıkesir Valisi Hasan Şıldak “Büyükşehir Belediyemizin mesken sahipliğinde bilhassa triatlon üzere güçlü bir spor alanında kentimizin tanıtımı, gelişimi ismine büyük bir katkı. Bu sporun milletlerarası seviyede de gerçekleştiriliyor olması bambaşka bir paha taşıyor. Bu manada hem Triatlon Federasyonu’nu Balıkesir’i seçtiği için hem de bu hoş aktifliğe konut sahipliği yapan Büyükşehir Belediyemizi tebrik ediyorum. Biz de Valilik olarak güvenlik, sıhhat alanında şampiyonanın başarılı ve verimli geçmesi için tüm önlemlerimizi aldık. Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğümüz uyumunda çalışmaları takip ediyoruz. Avlu Hayat Merkezi bu iş için biçilmiş kaftan. Bu türlü bir kentte misyon yapmak benim adıma da son derece memnunluk verici.” dedi.

“BALIKESİR’DE BU İŞİN MAYASI VAR”

Sadece konut sahibi değil birebir vakitte Triatlon Federasyonu İdare Konseyi Üyesi olduğunu lisana getiren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Lideri Yücel Yılmaz “Böyle hoş bir tertipte devletimizin tüm imkânlarını kullanmamızı sağlayan Valimize çok teşekkür ediyorum. Federasyonumuza takviye veren Avrupa Federasyonu İdare Konseyi Üyesine geldiği için de teşekkür ederim. Balıkesir triatlonu çok seviyor. En çok kulübü ve atleti olan kentlerden biriyiz. Balıkesir’de bu işin mayası var.” dedi.

HEDEFİMİZ; DÜNYA TRIATLON YARIŞMASI’NA KONUT SAİPLİĞİ YAPMAK

Bayram Yalçınkaya’nın, Balıkesir’e geldiğinde Avlu’yu gördüğünü ve buranın gerekli şartlar sağlandığında triatlon için çok elverişli olduğunu söylediğini belirten Lider Yücel Yılmaz “Bu vakte kadar yaptığımız tertipleri çok beğendikleri için bizi idareye aldılar. Hem gençlerimize örnek olacak hem de kentimizin tanıtımını yapacak bir tertip. İştirak çok fazla şu an kentteki tüm oteller dolu. Vilayetimizin yapacağı en değerli etkinliklerden biri. Bir sonraki amacımız Dünya Triatlon Yarışının burada yapılması. Etkinliğimizde birçok istekli çalışıyor hepsine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

TRIATLON LİSESİ AÇILACAK

Triatlon Avrupa Şampiyonası’nın, Türkiye’de gerçekleştirilen en değerli tertiplerden birisiolduğunu söz eden Türkiye Triatlon Federasyon Lideri Bayram Yalçınkaya “Burada olmak bizi inançta hissettirdi. Zira Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bizlere geçmişte çok büyük dayanaklarda bulundu. Burada Avrupa Kupası’na talip olurken çok rahat ve kendimizden emindik.Talebimiz Avrupa Federasyonu tarafından çabucak kabul edildi. Balıkesir yıllardır inanılmaz triatlona takviye veren bir kent. Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik Spor Vilayet Müdürlüğü triatlona çok sahip çıkmışlar. Bu yıl birinci kere Triatlon branşında tematik bir lise, Triatlon Lisesi açılacak. Balıkesir’de daima birincileri gerçekleştirdik. Bu parkur; Avrupa ve Dünya’da yok. Gören yabancılar inanılmaz etkileniyor. Kompakt bir parkur. Bu türlü bir parkurun örneği yok. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

AVLU TRIATLON İÇİN HARİKA BİR LOKASYON

Balıkesir’e birinci defa 2 yıl evvel geldiğini ve yine geldiği için büyük memnunluk duyduğunu söyleyen Avrupa Triatlon Birliği İdare Heyeti Üyesi Herwig Grabner “Mükemmel bir lokasyon, bir şampiyona için tüm kaideler çok elverişli. Görüp görebileceğimiz en hoş havuz. 32 ülkeden gelerek şampiyonada yarışacak tüm atletlere muvaffakiyetler dilerim.” dedi.

İLK ALTIN MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU

Avrupa Triatlon Şampiyonası’na verdikleri takviyelerinden ötürü Avrupa Triatlon Birliği İdare Heyeti Üyesi Herwig Grabner tarafından; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz ve Türkiye Triatlon Federasyon Lideri Bayram Yalçınkaya’ya altın madalyalarını takdim etti.