Türkiye, EURO 2032'ye İtalya ile ortak müracaat yapacak

Türkiye, EURO 2032'ye İtalya ile ortak müracaat yapacak
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) yapılan görüşme ve değerlendirmeler sonrasında, UEFA EURO 2032’yi birlikte düzenlemek için UEFA’ya ortak müracaat yapma kararı aldı.

İSTANBUL (İGFA) - EURO 2032 için UEFA'ya ortak müracaat kararını TFF toplumsal medya hesabından duyurdu.

Federasyonun toplumsal medya hesabında yer alan açıklamada, "TFF ile İtalya Futbol Federasyonu, yapılan görüşme ve değerlendirmelerin akabinde EURO 2032'yi birlikte düzenlemek için UEFA'ya ortak müracaat yapma kararı almıştır." denildi.

Ortaklaşa düzenlenen EURO 2008, 2012 ve 2020 ile 2022 FIFA Dünya Kupası'nın muvaffakiyetle tamamlandığının belirtildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Geçmişte düzenlenen EURO 2020, EURO 2012 ve EURO 2008 ile 2002 FIFA Dünya Kupası üzere turnuvaların muvaffakiyet ile tamamlanması, yakın gelecekte Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada'nın mesken sahipliğinde düzenlenecek 2026 FIFA Dünya Kupası için yapılan çalışmalar, bu büyüklükteki turnuvaların ortak düzenlenmesi halinde daha fazla futbol sever ile etkileşim sağlandığını ve turnuvaların verimli ve sürdürülebilir tamamlandığını göstermiştir. UEFA'nın, Türkiye Futbol Federasyonu ve İtalya Futbol Federasyonunun bugün ortaklaşa yaptıkları adaylık müracaatlarını kabul etmesi durumunda, kalan adaylık süreci ortak yürütülecek olup UEFA tarafından istenilen bilgi ve dokumanlar güncellenerek UEFA'ya sunulacaktır. Mesken sahipliği yapacak kentler ve stadyumlar iki federasyonun daha evvel UEFA'ya bildirdiği stadyumlar ortasından belirlenecek, turnuva iki ülke ortasında eşit olarak dağıtılacaktır. Mesken sahibi kent ve stadyumların seçilmesi konusundaki kesin karar gelecekte yapılacak değerlendirmelerin akabinde verilecektir".