Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Akrep Burcunda bu gece (19 Mayıs 2019 ) dolunay meydana gelecek!

19 Mayıs Pazar günü Türkiye saatiyle 00:11’de 27 derece Akrep burcunda dolunay meydana geliyor.

27° Akrep burcunda oluşan dolunay Merkür ile karşıtlık yapıyor olacak. Öncelikle bu karşıtlık dolunayın yakınlarında yanlış anlaşılmaların yaşanabileceğini gösteriyor. Karşı tarafın dedikleri bu sefer bizi kırabilir. Belki de amacı bizi kırmak olmayacak ama yanlış anlamamız sonucu aradaki gerginlik uzayabilir. Bu dolunay Akrep burcunda olduğundan kırıldığımızda duygularımızı net ifade edemeyebiliriz. İçimize kapanabiliriz. Aklımızda kurduğumuz düşünceler gittikçe zihnimizi ele geçirebilir. Bir bakmışız ki hayatın iyi tarafına bakamaz olmuşuz. Bu sebeple bu dolunay bizleri ne kadar negatife sürüklemek istese de artık biliyoruz ki bu durumu tersine çevirebiliriz. “Yanlış anlamış olabilirim” diyerek, tepkilerimizde sakin kalarak, her şeyi zamana bırakarak göreceğiz ki aslında büyütülecek bir şey yokmuş.

Merkür’den bahsettikten sonra Plüton’a bakalım. Dolunay esnasında Plüton güzel bir kontak kuruyor olacak. En azından Merkür’ün karşıt pozisyonunu biraz daha hafifletmeye yardımcı olacak. Duygularımızın, hislerimizin gücüne şahit olabiliriz. Bazen ilişkide her şey ters gitse de biliriz ki karşı tarafla aramızda bir bağ vardır. Bu bağ ile partnerimizle her şeyin üstesinden gelebileceğimizi biliriz. İşte böyle bir ruh halinde olacağız. Belki dolunay sert etkiler getirecek ama Plüton sayesinde gerek ilişkimizde gerek başka bir konuda daha da güçleneceğiz. Bu bir ilişki problemiyse daha tutkulu olarak yola devam edeceğiz. Buradaki anahtar nokta Merkür’ün bu işi bozmasına izin vermemek olmalıdır. Bu yüzden bir problem olduğunda bunu açıkça ve net bir şekilde karşı tarafa söylemeliyiz. İçimizde kuruntular yaparak susarsak o zaman durum karmakarışık bir hal alır. Dün aşık olduğumuz kişiye bir gün sonra kin güttüğümüzü görebiliriz.

Dolunayın kontakları bu iki gezegenle bitmiyor. Dünya genelinde etkiler yaratabilecek temasları da olacak. Belki daha önce ismini duymadığınız cüce gezegenlerden biri olan Sedna ile dolunay karşıt durumda olacak. Sedna cüce bir gezegen olsa da böyle bir karşıtlık durumunda dünyaya sert etkiler getirebilir. Özellikle denizden gelen felaketler, tsunamiler, seller dolunay yakınlarında gündemde olabilir. Bulunduğumuz iklime ters olan hava durumu göstergeleriyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu mevsimde bu olur mu diyeceğimiz hadiseler yaşanabilir. Durum sadece Sedna ile kalmıyor. Yine dolunaya karşıt pozisyonda bir de sabit yıldızımız Algol ortaya çıkıyor. Algol sabit yıldızı da büyük kitleleri etkileyen hastalıkların çıkmasında pay sahibi olabilir. Bir afet sonucu hastalıkların ortaya çıktığını da duyabiliriz. Ayrıca kayıpların çok olabileceği şiddet içeren olaylar dünyada meydana gelebilir. Malesef dünya geneline bakınca durum pek iç açıcı olmuyor. Dolunayın Akrep burcunda olması da ölümleri, hastalıkları düşündürtmeden edemiyor. Akrep burcunun yer altını da temsil etmesi, madenler ile ilgili konuları da ön plana çıkartabilir.

Görüldüğü gibi hem bireysel hem toplumsal olarak sert etkiler altında olabiliriz. Bireysel olarak özellikle partnerimize karşı daha ılımlı yaklaşırsak çözülemeyecek sorun olmayacaktır. Akrep burcundaki dolunayda kıskançlıkların ön plana çıkabileceğini unutmadan, içinizdeki kuruntuların sesini bastırmalısınız. Plüton’un güzel desteğiyle beraber aranızdaki duygusal ve cinsel bağın güçleneceği bir şekilde ilişkinize devam etmelisiniz. Bu dolunayda hislerinize ve gördüğünüz rüyalara güvenin. Sezgileriniz size bir mesaj vermek istiyor olabilir.

Devamını Oku
Akrep Burcunda bu gece (19 Mayıs 2019 ) dolunay meydana gelecek!

Mustafa Sandal'ın Boşandığı Eşi Emina Jahovic, Eski Aşkına Döndü

Mustafa Sandal'ın eski eşi Emina Jahovic'in, eski aşkı Marko Miskovic ile birlikte olduğu iddia edildi.

Mustafa Sandal ile Sırp asıllı eşi Emina Jahovic , 10 yıllık evliliklerini 6 Haziran'da sona erdirdiler. Emina Jahovic daha sonra iş adamı Sadettin Saran'la yeni bir aşka yelken açmış ancak bu ilişkisini de yürütememişti. Bu olaylardan sonra Sırp şarkıcının eski aşkı Marko Miskovic'e döndüğü iddia edildi.

GİZLİCE GÖRÜŞÜYORLAR

Bir Sırp gazetesinin iddiasına göre ünlü şarkıcı Emina Jahovic, eski sevgilisi Marko Miskovic ile tekrardan bir araya geldi. Jahovic ve Miskovic'in gizlice görüştüğü söylentisi ise dikkatlerden kaçmadı. Sırp gazetesi Alo, Emina Jahovic'in, eski sevgilisi Marko Miskovic ile birlikte olduğunu iddia etti. Söylentilere göre çift, bir süredir gizlice görüşüyor.

EVLİLİĞİN EŞİĞİNDEN DÖNMÜŞTÜ

Mustafa Sandal'ın eski eşi Emina Jahovic, geçmişte Marko Miskovic ile evliliğin eşiğinden dönmüştü.

 

Devamını Oku
Mustafa Sandal'ın Boşandığı Eşi Emina Jahovic, Eski Aşkına Döndü

'Annem' koreografisi

Suriye sınırında görevli Mehmetçik, 'Annem' koreografisi oluşturup, hep birlikte Komando Marşı okuyarak Anneler Günü'nü kutladı.

Suriye sınırında görev yapan Mehmetçik, Anneler Günü'nü hazırladıkları koreografiyle kutladı. Konuşlandıkları kışlalarda bulunan boş alanlarda toplanan askerler, 'Annem' yazılı koreografi oluşturdu. Mehmetçik, önünde Türk bayrağı açtıkları koreografi kapsamında hep birlikte Komando Marşı'nı okudu. Askerler, yüksek sesle okudukları marşın ardından tek ağızdan "Annem, Anneler Günün kutlu olsun" dedi.

Devamını Oku
'Annem' koreografisi 'Annem' koreografisi

Evin içindeki türbeye büyük ilgi

'Evliyalar ve Sultanlar şehri' olarak da anılan Bursa'da bir evde bulunan Tezeren Dede türbesi, Ramazan ayında vatandaşların ilgi odağı oluyor.

Uludağ’ın eteklerindeki Molla Fenari Mahallesi’nde bulunan bahçeli, iki katlı bir evin birinci katında bulunan Tezeren Dede türbesi, özellikle Ramazan ayı, dini bayram ve kandillerde, şehir dışından da olmak üzere çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Türbenin bugünkü halini alması ise, 20. yüzyılın başına dayanıyor. Fatih Sultan Mehmet zamanında lokman hekim olarak yaşadığına inanılan Tezeren Dede'nin türbesi, 1900'lü yılların başında bir aile tarafından yapılan evin içinde kalmış. Soyadı kanunuyla birlikte “Tezveren” soyadını alan ailenin üyeleri, yaklaşık üç yıl önce boşaltılana kadar evde yaşamış.

Özellikle Ramazan ayında şehir dışından çok sayıda ziyaretçinin akınına uğrayan türbeye gelen vatandaşlar, Tezeren Dede'nin kabri başında evlenmek, iyi bir iş, bebek sahibi olmak için Allahü Teala'ya dua ediyor. Bazı kadınlar ise türbe içinde Kur'an-ı Kerim okuyor. Ramazan ayında türbelerini gezdiklerini ifade eden vatandaşlar Tezeren Dede’nin kabri başında da dua ettiklerini söyledi.

Devamını Oku
Evin içindeki türbeye büyük ilgi Evin içindeki türbeye büyük ilgi Evin içindeki türbeye büyük ilgi

Hıdırellez duası ve bilinmesi gerekenler

Hıdırellez bolluğun bereketin sembolü Hızır ile İlyas'ın yıl içerisinde bir araya geldiği bayram günüdür. Türk-İslam tarihinde büyük bir öneme sahip olan bu günde çeşitli gelenek ve adetler yerine getirilir. Hıdırellez nedir niçin kutlanır önemi nedir? Hıdırellez'de hangi dualar edilir?

Hıdırellez, Hızır ile İlyas'ın biraraya geldiği bayram günüdür. Türk ve İslam kültürünün bir bütün olarak harmanladığı bu günde hangi dualar yapılır? Hızır / İlyas - Hıdırellez'in Kur'an-ı Kerim'deki yeri ve önemi nedir hangi ayetlerde geçiyor? Bu bayram havasında geçen özel günde ne gibi Türk gelenekleri uygulanır hangi dilekler tutulur? İşte Hıdırellez'e dair bilmeniz gereken tüm bilgiler burada.

Hıdırellez gününde baharın gelişi ile bolluk ve bereketin artması için çeşitli dileklerini gül ağacına asacaklar. Hıdırılellez 5 Mayıs gecesi başlayıp ve bir sonraki gün de ikindiye kadar devam edecek. Hıdırellezde dileklerin kabul olması için gül ağacının dibine şekiller çizilir notlar bırakılır. Hıdırellez Sabahı da o notlar alınıp suya bırakılır.

HIDIRELLEZ NE ZAMAN? : İnanışa göre iyileri mükafatlandırıp, kötüleri cezalandıran, zorluklarda yardımcı olan ve bolluğa kavuşturan Hızır'ın İlyas peygamberle buluştuğu 6 Mayıs, bir bayram olarak binlerce yıldır kutlanıyor.

HIDIRELLEZ NEDİR? : "Hızır" ve "İlyas" kelimelerinin halk arasındaki telaffuzundan aldığı bilinen Hıdırellez, Türk dünyasının mevsimlik bayramı olarak "kış mevsiminin bitip, sıcak yaz günlerinin başladığını" müjdeliyor. Doğanın canlanmasının habercisi olarak görülen bu günde, Hızır ve İlyas'ın her türlü dileği yerine getireceği inanışı yaygın olarak kabul görüyor.

HIDIRELLEZ NASIL KUTLANIR? : Onların su kaynaklarında, kırlarda buluştuğunun düşünülmesi nedeniyle kutlamalar genellikle yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılıyor. Bu gibi yerlere bu nedenle "Hıdırlık" da deniliyor. Hızır ve İlyas'ın kavuştuklarında Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulduğuna inanılıyor.

HIZIR KİMDİR? : Hızır'ın kim olduğuna dair çeşitli görüşler var. Tasavvuf çevreleri Hızır'ı bir veli olarak kabul ettiği gibi, onun peygamber olduğunu düşünenler de bulunuyor. Onun ak saçlı, nur yüzlü, sakallı yaşlı bir adam veya dilenci, fakir kılığında göründüğüne inanılıyor. O zor durumdaki insanlara yardım etmesi, iyileri mükafatlandırıp, kötüleri cezalandırması, berekete ve bolluğa kavuşturması gibi özelliklerle biliniyor. Hızır'ın, "hayat suyu" içtiği için sonsuza kadar yaşayacağı da inanışlar arasında yer alıyor.

İlyas'ın peygamber olduğu konusunda ise genel kabul bulunuyor. Halk arasında kabul edilen inanışa göre, Hızır karaların ve havanın, İlyas ise suların hakimidir ve bu ikisi birleştiğinde, doğada var olan her şeye güç yetecek konuma gelinmektedir.

HIDIRELLEZ'DE NELER YAPILIR?

Hızır ve İlyas'ın bir araya geldikleri günde her türlü dileğin onlar tarafından yerine getirileceğine inanılıyor. Bu nedenle çeşitli dilekler için çeşitli ritüeller gerçekleştiriliyor.

HIDIRELLEZ'DE NELER YAPILMAZ?

*5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkattırılmaz.

*Hıdırellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz.

*Bazı bölgelerde Hıdırıllez günü çamaşır yıkanması, ev temizlenmesi ve iş yapılması da uygun bulunmaz.

HIDIRELLEZ GECESİ BEREKET İÇİN NELER YAPILIR?

Hıdrellez gecesi Hızır'ın bereket vermesi için yiyecek kaplarının, erzak torbalarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılıyor.

HIDIRELLEZ'DE NEDEN ATEŞ ÜZERİNDEN ATLANIR?

En yaygın ritüel, nazardan ve hastalıktan korunmak için ateş yakarak üzerinden atlamaktır. Bu ritüel adeta Hıdırellez'le özdeşleşmiştir. Günahlardan arınmak için de bu uygulamaya başvurulduğu ifade ediliyor.

Evlenmek isteyen kızlar gelin maketi yapar ve gül dalına asarlarsa evlenecekleri kişiyi düşlerinde göreceklerine inanılıyor. Evlenmekte geciktiği düşünenlerin başının üzerinden kilit açılıyor.

HIDIRELLEZ DİLEĞİ GÜL AĞACINA NE ZAMAN ASILIR?

5 mayıs akşam ezanı ile gül dallarına paralar asılır.(Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Böylelikle bolluk ve berekete ulaşmak, varlıklı kişiler olmak düşlenir. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır. Evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir.

5 Mayıs günü (Nişanlılar arsında) oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir. Bu kurban ertesi gün kesilerek birlikte yenir. Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler. Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.

Hıdırellez günü, erkenden kalkılıp kapılar açılır. Genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır. Açılır ki eve bereket dolsun, genç kızımız da iyi bir evlilik yapsın.

Hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler.

Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

HIDIRELLEZ NE ZAMAN BİTER?

6 Mayıs günü ikindi zamanı Hıdırellezin bittiğine inanılır. Ancak eğlenceler hava kararıncaya değin sürer. Hızır uğrasın! dileği bolluk gelmesi anlamında kullanılır

HIDIRELLEZ DİLEĞİNİ ASARKEN OKUNAN DUA

İşte dilek dilerken ve Gül ağacına astıktan sonra edeceğiniz Dua…

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /allah bir adım adım / kerim kerem allah /başımda bir Duman var yardım eyle ya allah / la ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin

Devamını Oku

Survivor dokunulmazlık oyununu kim kazandı? 27 Nisan Survivor son bölümünde neler yaşandı?

Survivor'da dokunulmazlık oyununu kim kazandı sorusu Survivor izleyicisi tarafından merak konusu oldu. Survivor'ın son bölümünde yarışmacılar önce erzak ödülü için ardından dokunulmazlık oyunu için kıyasıya mücade etti. Peki, dokunulmazlık oyununu kim kazandı? İşte 28 Nisan Survivor son bölümünde yaşananlar...

Dokunulmazlık oyununu kim kazandı sorusu Survivor izleyicisi tarafından büyük merak konusu oldu. Survivor'da Siyah ve Beyaz takım olarak ikiye ayrılan Türkiye ve Yunanistan yarışmacılar önce erzak ödülü için mücade ettiler ardından da dokunulmazlık oyunu için ter döktüler. Öte yandan Survivor adası ilginç anlara da şahit oldu. İşte 28 Nisan Survivor son bölümünde yaşananlar...

SURVİVOR SON BÖLÜMDE NELER YAŞANDI? 27 NİSAN

BÜŞRA İLE SABRİYE ARASINDA TARTIŞMA

Survivor Türkiye Yunanistan beyaz takımda Büşra ile Sabriye arasında tartışma yaşandı. Sabriye, Büşra'nın konsey hesabı yaptığını ve ikili oynadığını söyledi..

ATAKAN'DAN ÖZ ELEŞTİRİ

Survivor Türkiye Yunanistan'da son dönemde olayların merkezindeki isimlerden olan Atakan öz eleştiride bulundu. 'Benliğimi kaybettim' diyen Atakan en kısa sürede toparlanacağını söyledi.

SURVİVOR'DA ERZAK ÖDÜLÜNÜ KİM KAZANDI?

Survivor Türkiye Yunanistan erzak oyunu için yarışmacılar kıyasıya mücadele ettiler. Survivor'da erzağı kazanan takım büyük moral toplayacaktı. Survivor 2019’da rekabet giderken artarken, siyah takım ve beyaz takım erzak oyunu için yarıştılar.

Survivor Türkiye Yunanistan’ın 56. bölümünde erzak oyununu 10'a 4 siyah takım kazandı.

DOKUNULMAZLIK OYUNU KİM KAZANDI?

Survivor Türkiye Yunanistan’da siyah ve beyaz takım 27 Nisan 2019 Cumartesi günü dokunulmazlık için mücadele ettiler. İlk dokunulmazlık oyunu her iki takım açısından oldukça önem taşıyordu. Dokunulmazlık oyununda her iki takım kıyasıya mücadele ettiler.

Survivor 2019’un 56. bölümünde dokunulmazlığı 10'a 5 beyaz takım kazandı.

Devamını Oku
Survivor dokunulmazlık oyununu kim kazandı? 27 Nisan Survivor son bölümünde neler yaşandı?

Demirören Grubu'nun Eski Yöneticisi : Buket Aydın Pazartesi Yine Ekranda Olacak

Demirören Grubu'nun eski Dijital Yayın Koordinatörü Serkut Bozkurt, Kanal D Ana Haberi sunarken görevine son verildiği iddia edilen Buket Aydın'ın pazartesi günü tekrar ekranda olacağını iddia etti.

Demirören Grubu'nun eski Dijital Yayın Koordinatörü Serkut Bozkurt, Kanal D Ana Haberi sunarken görevine son verildiği iddia edilen Buket Aydın'ın 'araya birilerini soktuğunu' ve pazartesi günü tekrar ekranda olacağını iddia etti.

Kanal D Haber Başkanı ve ana haber bülteni sunucusu Buket Aydın'ın görevine geçtiğimiz cuma günü son verildiği iddia edildi. Aydın'ın yerine CNN Türk'ün haber sunucusu Semiha Şahin Kanal D Ana Haberi sundu.

"BÜLTENİ BEN SUNACAĞIM" DİYEREK STÜDYOYA GİRMEYE ÇALIŞTI

Aydın'ın "Bülteni ben sunacağım" diyerek stüdyoya girmeye çalıştığı ancak kanal güvenliği kendisini zorla dışarı çıkardığı öne sürüldü. Edinilen bilgiye göre Buket Aydın kendini odasına kilitledi. İçeri kimse giremezken Aydın'ın odasının önünde ve stüdyonun girişinde güvenlik görevlisi bekledi. Buket Aydın, kanalın bulunduğu binadan güvenlik eşliğinde dışarı çıkarıldı.

"PAZARTESİ YİNE EKRANDA OLACAK"

Buket Aydın'ın yerine kimin geçeceği halen konuşulurken, yeni bir iddia gündeme geldi. İddiayı gündeme getiren kişi, Demirören Grubu'nun eski Dijital Yayın Koordinatörü olan Serkut Bozkurt. Gazeteci Bozkurt Twitter hesabından şu iddiayı paylaştı:

"Taze medya dedikodusu; Buket Aydın, Kanal D'ye geri dönebilmek için Ankara'dan birilerini araya koymuş. Duyduğuma göre, Pazartesi yine ekranda olacak."

İşte o tweet;

Devamını Oku
Demirören Grubu'nun Eski Yöneticisi : Buket Aydın Pazartesi Yine Ekranda Olacak

23 Nisan şenlikleri

İstanbul Oyuncak Müzesi : Eğer İstanbul Oyuncak Müzesi’ni henüz görmediyseniz tam fırsatı. İstanbul Oyuncak Müzesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu anlamlı günde hem yeni yaşını hem de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı dünyanın farklı ülkelerindeki çocuklara sevgi dolu mektuplar ve resimler göndererek kutlayacak. Minik ziyaretçiler yazdıkları mektupları, çizdikleri resimleri Nurnberg Oyuncak Müzesi, Salzburg Oyuncak Müzesi, Charlie Chaplin Müzesi, Rusya Ulusal Oyuncak Müzesi, Yunanistan Çocuk Müzesi ve St.Petersburg Oyuncak Müzesi’ne ulaşması için İstanbul Oyuncak Müzesi’nin bahçesinde yer alan posta kutusuna atacaklar. … Atölye çalışmasının öncesinde ise Gönül Yeprem ve Kukla Şerbet çocuk şarkıları ile minik ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatacaklar. Şenlik havasında geçecek 23 Nisan kutlamaları 13:00- 15:00 saatleri arasında gerçekleşecek. 23 Nisan gününe özel olarak 0-18 yaş misafirlerimiz müzeyi ücretsiz olarak gezebilecek.

Emaar Square : 21-23 Nisan arasında bütün çocuklar Emaar Square Mall’da. Dolu dolu bir hafta için bakın Emaar’da neler var.
Bando ve Kostümlü Geçit Töreni (12:00 – 17:00 arası)
Scobby Doo Hayalet Ev (12:00 – 20:00 arası)
Tom ve Jerry Labirent (12:00 – 20:00 arası)
Oz Büyücüsü Gösterisi (14:00 – 18:30 arası)
D&R’da Karlar Ülkesi Kıyafet Tasarlama (13:00 – 18:00)
Emaar Akvaryum ‘da LEGO City ve LEGO Friends etkinliği (12:00 – 19:00 arasında)
Çocuk Sanatı Atölyesi (13:00 – 19:00 arası)
Alper Erözer Performansı (16:00 – 18:00)
Ayrıca Emaar Akvaryum’da 20 bin deniz canlısı ile sualtının gizemli dünyasını keşfederken, VR ROOM’da en iyi görüntü kalitesi ve en yeni teknoloji ile sanal gerçeklik macerasına atılacak. 30 metre uzunluğundaki dev kaydırak Kaydırax ile alışveriş merkezinin en üst katından en alt katına kadar adrenalin dolu bir yolculuk yapabileceksiniz. Nisan ayı boyunca geçerli olacak Emaar Akvaryum, VR ROOM, Kaydırax ve FunLab’ın yer aldığı 4’lü eğlence paketi 125TL, Emaar Akvaryum ve FunLab’ın yer aldığı 2’li eğlence paketi ise 90TL.

Devamını Oku
23 Nisan şenlikleri 23 Nisan şenlikleri

Ahde vefasızlık etti demeyesiniz diye geldim...

Vefa nedir, bilir misin? Vefâ arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefâ; dostluğun asaletine, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır. Vefâ; ötelerin sonsuz mükafatı karşısında, cehennemi hafife almaman, ulvi güzellikleri dünyaya satmamandır. (Hz. Mevlana) ... 

Hz.Ömer arkadaşlarıyla sohbet ederken, huzura üç genç girerler, derler ki 
-Ey halife bu aramızdaki arkadaş bizim babamızı öldürdü ne gerekiyorsa lütfen yerine getirin. 
Bu söz üzerine Hz.Ömer suçlanan gence dönerek:
-Söyledikleri doğrumu diye sorar.

Suçlanan genç derki evet doğru bu söz üzerine Hz Ömer:-Anlat bakalım nasıl oldu diye sorar.
Bunun üzerine genç anlatmaya başlar,derki :
-Ben bulunduğum kasaba hali vakti yerinde olan bir insanım ailemle beraber gezmeye çıktık kader bizi arkadaşların bulunduğu yere getirdi. Hayvanlarımın arasında bir güzel atım var ki dönen bir defa daha bakıyor hayvana ne yaptıysam bu arkadaşların bahçesinden meyve koparmasına engel olamadım, arkadaşların babası içerden hışımla çıktı atıma bir taş attı atım oracıkta öldü, nefsime bu durum ağır geldi, ben de bir taş attım babası öldü, kaçmak istedim, fakat arkadaşlar beni yakaladı,durum bundan ibaret,dedi.

Bu söz üzerine Hz Ömer söyleyecek bir şey yok bu suçun cezası idam, madem suçunu da kabul ettin...
Bu sözden sonra delikanlı söz alarak: -Efendim bir özrüm var, ben memleketinde zengin bir insanım babam rahmetli olmadan bana epey bir altın bıraktı, gelirken kardeşim küçük olduğu için saklamak zorunda kaldım şimdi siz bu cezayı infaz ederseniz yetimin hakkını zayi ettiğiniz için Allah indinde sorumlu olursunuz, bana üç gün izin verirseniz ben emaneti kardeşime teslim eder gelirim, bu üç gün için de yerime birini bulurum der. Hz Ömer dayanamaz derki: -Bu topluluğa yabancı birisin, senin yerine kim kalır ki? der,

Sözün burasında genç adam ortama bir göz atar derki, 
-Bu zat benim yerime kalır, o zat Hz peygamber (s.a.v) efendimizin en iyi arkadaşlarından, daha yaşarken cennetle müjdelen Amr ibni As' dan başkası değildir. Hz Ömer Amr 'a dönerek 
-Ey amr delikanlıyı duydun, der. O yüce sahabe: -Evet, ben kefilim, der ve genç adam serbest bırakılır. 
Üçüncü günün sonunda vakit dolmak üzere ama gençten bir haber yoktur, Medine’nin ileri gelenleri Hz Ömer’e çıkarak gencin gelmeyeceğini, dolayısıyla Amr ibni As'a verilecek idamın yerine, maktulün diyetinin verilmesini teklif ederler, fakat gençler razı olmaz ve babamızın kanı yerde kalsın istemiyoruz, derler.
Hz Ömer kendinden beklenen cevabı verir, derki, -Bu kefil babam olsa fark etmez, cezayı infaz ederim. 
Hz Amr ibni As ise tam bir teslimiyet içerisinde derki, -Biz de sözümüzün arkasındayız. 
Bu arada kalabalıkta bir dalgalanma olur ve insanların arasından genç görünür. 
Hz Ömer gence dönerek derki, -Evladım gelmeme gibi önemli bir fırsatın vardı neden geldin. 
Genç vakurla başını kaldırır ve: -Ahde vefasızlık etti demeyesiniz diye geldim, der. 
Hz Ömer başını bu defa çevirir ve Amr ibni As'a derki, -Ey amr sen bu delikanlıyı tanımıyorsun nasıl oldu da onun yerine kefil oldun?

Amr ibni As : -Bu kadar insanın içerisinden beni seçti, insanlık öldü dedirtmemek için kabul ettim der. 
Sıra gençlere gelir derler ki, -Biz bu davadan vazgeçiyoruz, bu sözün üzerine Hz Ömer : -Ne oldu biraz evvel babamızın kanı yerde kalmasın diyordunuz ne oldu da vazgeçiyorsunuz? 
Gençlerin cevabı dehşetlidir : - Merhametsiz insan kalmadı demeyesiniz diye...

Devamını Oku

'Mavi Balina' kurbanı Evrim 3 gün odasından çıkmamış!

Ankara'da, 2017 yılında 'Mavi Balina' adlı oyunu oynadıktan sonra intihar ettiği öne sürülen Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Evrim Mertin'in (24) ölümüyle ilgili savcılık soruşturması sürdürülüyor. Ailenin avukatı Mehtap Demirhan, Mertin'in, oyun yöneticilerinin verdiği komutları yerine getirmek için odasından 3 gün çıkmadığını, tuvaletini bile odasındaki şişelerin içine yaptığını belirterek, "Aileler; 3 saatten fazla çocuklarına hiçbir oyunu oynatmasınlar" dedi.

Ankara'da yaşayan Nuran-Rıza Mertin çiftinin 2 çocuğundan üniversite öğrencisi olan Evrim Mertin (24),2017 yılında, evinde intihar etti. Olaydan sonra aile, çocuklarının son zamanlarda sürekli 'Mavi Balina' oyununu oynadığını, davranışlarının çok değiştiğini, intiharda bu oyunun etkili olduğunu iddia ederek, sorumlular hakkında dava açılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

"BUGÜN ANNENLE KONUŞMAYACAKSIN"

Ailenin avukatı Mehtap Demirhan, oyunun oynayanları yalnızlaştırıp, özgüvenini ortadan kaldırarak, değersiz hissettirmeyi amaçladığına dikkat çekti. Oyunun sonunda ölümle sonuçlandıran komutların bulunduğunu kaydeden Demirhan, "Mesela ilkinde, 'Bugün annenle hiç konuşmayacaksın'. Sonunda kendini jiletlemesi, korku filmi izlemesi, uçurumun kenarında oturup, aşağı bakması, tren raylarının üzerinde yürümesi. Yani komutlar gittikçe ağırlaşıyor ve en sonunda da ölümü kabullenmiş oluyor çocuk" diye konuştu.

''TUVALETİNİ BİLE ODASINDA YAPMIŞ"

Avukat Demirhan, ailenin, Evrim Mertin'in son zamanlarındaki davranışlarını 'sınav stresi' ya da 'bunalım' olarak yorumladığını aktararak, "3 gün boyunca hiçbir şekilde odadan çıkmamış, tuvaletini bile odada belli su kaplarının içerisine yapmış. Kolunda izler var. Yine otopsi raporunda, vücudunda bacaklarının üzerinde balinamsı, jiletle çizilmiş şekiller var. Bunun haricinde bir dönem sürekli kusma hali. Sürekli bilgisayar başından kalkmama, geceleri, gecenin bir yarısı çok yüksek sesle korku filmi izleme. Bunlar tespit ettiğimiz davranışlar" dedi.

"BİLGİSAYAR HALEN İNCELEMEDE"

Demirhan, gencin intiharı nedeniyle suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatarak, "Şüpheliler hakkında, yani kimliği belirsiz şüpheliler hakkında, suç duyurusunda bulunduk. Bu oyunlar internet üzerinden olduğu için IP'lerden, yurt dışında da olsa ilgilileri ya da yerleri, adresleri tespit edilebiliyor. O ilgililer yabancı uyruklu da olsa yine bizim ülkemizde yargılanabiliyorlar. Bu yüzden de kimliği belirsiz kişiler hakkında şikâyetçi olduk" diye konuştu.

Savcılık soruşturmasının sürdüğünü dile getiren Demirhan, Mertin'in bilgisayarı üzerinde teknik inceleme yapıldığını belirterek, "Biz şu an bilgisayarın dökümünü bekliyoruz. Halen incelemede bilgisayar. Zaten bilgisayar dökümü geldiğinde her şeyin daha da ayrıntılı olarak ortaya çıkacağını düşünüyoruz" dedi.

"3 SAATTEN FAZLA OYUN OYNATMASINLAR"

Avukat Mehtap Demirhan, çocukları ve gençleri 'Mavi Balina' oyunundan korumada en büyük görevin ailelere düştüğünü vurgulayarak, şunları söyledi: "Aileler 3 saatten fazla hiçbir oyunu çocuklarına oynatmasın. Bunun haricinde bu 3 saat boyunca oynadıkları oyun ile ilgili bilgi alsınlar. 'Başka oyun reklamları veriyor mu? Başka oyunlara yönlendirmeler var mı? Görüşmeler yapıyorlar mı? Tanışma, arkadaşlıklar kuruyorlar mı oyunlar içerisinde?' Bunları tespit etsinler. Çocuklarını yalnızlaştırmasınlar, değersizleştirmesinler, özgüvenini kaybetmesine izin vermesinler. Ne olursa olsun, çocukları ne yanlış yaparlarsa yapsın yanlarında olduklarını çocuklarına hissettirsinler."

Devamını Oku
'Mavi Balina' kurbanı Evrim 3 gün odasından çıkmamış!
}