Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Kampüsten merhaba!

2011 itibariyle Türkiye’deki üniversite sayısı 172’ye ulaşırken, adaylar da doğal olarak tercihte zorlanıyorlar. Çünkü artık aday için sadece  akademik kadronun özellikleri ve eğitim olanakları belirleyici değil. Hayatlarının en değerli yıllarını geçirecekleri üniversite kampüsünün  konumu, avantajları, kısacası fark yaratan özellikleri de karar aşamasında büyük rol oynuyor. Bu noktada üniversitelerin de kampüs yaşamını daha çekici hale getirmek için yoğun bir çaba içinde olduğunu görüyoruz. Kampüsten köşesi, bundan böyle üniversitelinin yaşam alanına farklı bir pencereden bakacak. Üniversitelerdeki yeni trendlerin yanı sıra yüksek öğrenimde yaşanan gelişmeler, etkinlikler, sorunlar ve daha fazlasına da köşemizde yer vereceğiz.

Nobel ödüllü öğretim üyesi

Ülkemizde ilk kez girişimcilik derslerini başlatan Okan Üniversitesi, bu alandaki öncü rolünü farklı bir boyuta taşıdı. Ülkesi Bangladeş’teki yoksulluğa çare bulmak amacıyla geliştirdiği “Mikrokredi” sistemini tüm dünyaya yayarak 2006 Nobel Barış Ödülü’nü kucaklayan Prof. Dr. Muhammed Yunus, Türkiye’de açacağı tek merkez için Okan Üniversitesi’ni seçti. Uluslararası Muhammed Yunus Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik Merkezi’nin temelleri geçtiğimiz günlerde imzalanan protokolle atıldı. Okan Üniversitesi öğrencileri merkez sayesinde Nobel ödüllü bir ekonomistten sosyal girişimciliğin inceliklerini öğrenme ayrıcalığına sahip olacaklar. Merkezin bir başka fonksiyonu da mikrokredi sisteminin Türkiye’de yaygınlaşmasına sağlayacağı katkı. Sosyal girişimcilik konusuyla ilgilenen STK’lar ile Okan Üniversitesi’ndeki merkez elele vererek bu faydalı projenin daha etkin şekilde yürütülmesine öncülük edecek.

Yeni yıldan beklentiler

2011, elinde bastonu, uzayan sakalları ve bitkin görüntüsüyle bizlere veda ederek yerini genç, dinamik ve umut dolu 2012’ye bırakacak. Hepimizin dileği ortak. Yeni yılda sevgi, barış, huzur dolu bir Dünya.  Umarız Türkiye için de sorunların çözüme kavuştuğu, daha aydınlık bir geleceğe umutla bakabileceğimiz bir yıl olur. Üniversite adayları için ise temennimiz her türlü şaibeden uzak bir sınavla özlemle hayalini kurdukları üniversitenin kapısından girebilmeleri.  Yıllardır arap saçına dönen sınav sisteminin rayına oturması artık yediden yetmişe herkesin ortak beklentisi.  ÖSYS’de katsayı uygulamasının kaldırılması, 2012’de daha adil bir sınav sisteminin habercisi olabilir. Türkiye’deki eğitimin kalitesi dünya liginde giderek yükseliyor. Dolayısıyla sınav sistemi tartışmalarını geride bırakmamız şart. Ben yeni yılda kemikleşmeye yüz yutan bu sorunun çözüme kavuşacağına inanıyorum. 

 

Sevgiyle kalın… 

Devamını Oku