Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Telefon ekranını maksimum ışıkla kullanan kadının korneası delindi

Tayvan'da, akıllı telefonunu iki yıldır maksimum ekran parlaklığında kullanan genç kadının korneasında yaklaşık 500 delik oluştu.

Gerek işi için gerek sosyal hayatında cep telefonunu sık sık kontrol eden Chen'in telefonundaki ekran parlaklığı sürekli maksimum seviyedeydi.

Chen, telefonundan dizi izlerken bile cihazı maksimum ekran parlaklığında tuttuğunu belirtti.

Ancak, parlak ekranına alışan Chen, geçen yılın Mart ayında gözlerinde rahatsızlık hissetmeye başladı.

Sık sık kanlı gözlerle uyanmaya ve gün boyunca bulanık görmeye başlayan Chen, önce göz damlaları kullanmayı denese de işe yaramadığını görünce doktora başvurdu.

İlk muayenede, Pingtung Fuying Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde profesör Hong Qiting, Chen'in gözlerindeki kan damarlarının tıkandığını ve sol korneası üzerindeki yaklaşık 500 küçük delik oluştuğunu keşfetti.
Durumunun daha da ağırlaşması üzerine hemen steroid tedavisine başlandı ve Chen'in üç gün içerisinde durumu düzelmeye başladı.

Chen'in gözündeki sorunun 2 senedir cep telefonunu maksimum parlaklıkta kullandığı için oluştuğu belirtildi.

Apple Daily'e konuşan Hong, genç kadının akıllı telefon ekranının 625 lümen parlaklığa sahip olduğunu ancak maksimum 300 lümende cihaz kullanılması gerektiğini belirtti. Profesör, özellikle karanlık bir odada bu kadar parlak ışığa bakmanın korneada çok ciddi hasarlar oluşturabileceğini söyledi.

Hong, bir telefonu böyle kullanmanın gözlerdeki etkisini ‘Gözünüzü mikrodalgaya koymak gibi bir şey' olarak tanımladı.

Devamını Oku
Telefon ekranını maksimum ışıkla kullanan kadının korneası delindi

Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu kuruldu

'Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu' kurulmasına ilişkin karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, özel hukuk hükümlerine tabi, tüzel kişiliğe sahip ve bağımsız statüde Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu kuruldu.

Söz konusu karar, 3289 sayılı Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu'nun ek 9'uncu maddesi gereğince verildi.
Kaybolmaya yüz tutan geleneksel okçuluk sporunu canlandırma amacıyla, Okçular Vakfı Spor Kulübü, "Malazgirt Zaferi'nin 946. yıl dönümü" için hazırlanan etkinlik alanında gençleri eğitiyor. Öğrencilere okçuluğun tarihini ve önemini anlatıyor.

Devamını Oku
Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu kuruldu

Dünyanın yapay zekalı ilk kadın haber sunucusu

Çin tarafından geliştirilen dünyanın ilk yapay zekalı haber sunucusunun ardından, yapay zekalı ilk kadın sunucusu da haber sunmaya başladı.
Şinhua Haber Ajansı tarafından tanıtılan dünyanın yapay zekalı ilk kadın haber sunucusu, ajansın mevcut erkek yapay zeka sunucularıyla Çin'de önümüzdeki dönem düzenlenecek bir dizi siyasi toplantıda bir araya gelecek.
İsmi Şın Şiaomıng olan ve Şinhua ile 'Sogou' adında bir arama motoru şirketi ortaklığında üretilen yapay zekalı sunucunun konuşma ve mimikleri, Şinhua haber sunucusu Qui Meng baz alınarak hazırlandı.

Gerçekçi görüntüsüyle dikkat çeken Şın, konuşurken göz kırpıyor ve konuşurken aynı anda el kol hareketleri sergiliyor.


​Şinhua ayrıca, gelecek ay yapılması planlanan bir dizi siyasi toplantıda yer almak üzere, erkek yapay zeka sunucularından birini de güncellediğini açıkladı.

Yapılan güncellemeye göre erkek görünümlü yapay zeka sunucusu, ayakta duran ve daha fazla vücut dili kullanan bir görüntüye sahip olacak.

Devamını Oku
Dünyanın yapay zekalı ilk kadın haber sunucusu

İnternette dolandırılmamak için neler yapılmalı? -video-

Dolandırıcılar, özellik alışveriş siteleri üzerine kredi kartı ve banka bilgilerini ele geçirerek internet kullanıcılarını mağdur ediyor. Peki, nelere dikkat edilmeli?

İnternette dolandırılmamak için neler yapılmalı? -video-

YouTube'da 'beyin orgazmı' trendi

Beyin orgazmını tetiklediği belirtilen sesleri çıkararak Youtube'da paylaşan AMSR performansçılarının sayısı ve ulaştıkları insan sayısı her geçen gün artıyor.

Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi ya da beyinsel orgazm, video paylaşım sitesi Youtube'da yeni bir mesleğin doğmasını sağladı. 'AMSR performansçıları' belirli sesleri çıkardıkları videolar kaydederek Youtube'da yayınlıyor. Videoların izleyici sayısı her geçen gün artıyor.

Beyinsel orgazmın, endorfin salgılanmasını tetikleyen, rahatlatıcı etkiye sahip sesler sayesinde meydana geldiği belirtiliyor. AMSR olarak adlandırılan bu tepkiyi tetikleyen sesleri içeren videolarda yemek yeme sesi, saç kesimi sırasında çıkan ses, fısıltı ile konuşma, emme ya da dudakları yalama gibi sesler yer alıyor.


Son dönemde ASMR videolarında şehvetli sesler çıkaran, örneğin mikrofonu ya da kamerayı yalayan performansçıların ortaya çıkması da ilginin artmasını sağlayan nedenler arasında. Ancak ASMR videoları üretenlerin bazıları, bu seslerin seksi ya da cinsel uyarıcı olmadığı konusunda ısrarcı. ASMR performansçılarının yıllık kazancının 100 bin dolara kadar ulaştığı belirtiliyor.


Beyinde karıncalanma hissi olarak tanımlanan "orgazm" türü hakkında henüz yeterli çalışma ve veri bulunmuyor. ASMR'nin etkileri konusunda dünyanın ilk bilimsel çalışmalarından biri geçen yıl Sheffield Üniversitesi'nden psikolog Dr. Giulia Poerio tarafından gerçekleştirildi. Poerio konuya ilişkin açıklamasında, herkesi etkilemese de, ASMR'nin izleyicileri rahatlattığını belirterek bu tür videoların stres, uykusuzluk, depresyon, anksiyete ve yalnızlık sorunlarını hafifletebileceğini belirtti.

ASMR'nin müzik dinlemek ya da korku gibi diğer karmaşık duygusal tepkilerle ilişkilendirilebileceğinin altını çizen Poerio "Yine de oldukça farklı bir duygu türü. Çalışmamızda ASMR'nin gevşeme duyguları ve düşük kalp atış hızı ile ilişkili olduğunu gösterdik, oysa müzik kaynaklı ürperti kalp atış hızının artmasıyla ilişkili" dedi.


Yaklaşık on yıl boyunca küçük bir gruba hitap eden beyin orgazmını tetikleyici sesler bir süredir reklam sektöründe de kullanılmaya başlandı. Örneğin ABD'de reklam saniyesi başına ödenen paranın rekor seviyeye ulaştığı Super Bowl maçı sırasında bu yıl bir bira şirketi, ünlü bir mankenin parmaklarını bira şişesine vurduğu reklamını milyonlarca kişiye ulaştırdı.

Devamını Oku
YouTube'da 'beyin orgazmı' trendi

TÜSİAD'ın yeni başkanı Simone Kaslowski kimdir?

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin 49. genel kurul toplantısında, başkanlığa Simone Kaslowski seçildi.

Seçime tek aday olarak giren Kaslowski, görevi Erol Bilecik'ten devraldı.

İtalyan asıllı iş adamı, 1985 yılında aile şirketi olan Organik Kimya İstanbul'da satış bölümünde göreve başladı.

1995 yılında da Organik Kimya şirketinin CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyeliği'ni üstlendi.

Kaslowski'nin TÜSİAD'ın sitesinde yer alan özgeçmişi şu şekilde:

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Simone Kaslowski ABD’de Clark Worcester Üniversitesi’nden 1984 yılında mezun olduktan sonra, 1985 yılında aile şirketi olan Organik Kimya İstanbul’da satış bölümünde göreve başladı.

Organik Kimya üretim ürünlerinin ihracat pazarını geliştirme yönünde çalışmalar yapan Kaslowski 1993 yılında Organik Kimya’nın satış bölümü yöneticisi oldu. Yatırım projelerinde aktif olarak görev aldı. 1995 yılında Organik Kimya CEO’su olan ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ni üstlenen Kaslowski firmanın büyümesine liderlik etti. Halihazırda 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren Organik Kimya, İstanbul’da Kemerburgaz ve Tuzla’da, yurtdışında ise Hollanda’nın Roterdam ve İsviçre’nin Lugano kentlerindeki üretim tesislerinde yılda 250 bin ton kapasiteyle üretim yapıyor ve distribütörlük faaliyetleri yürütüyor.

Simone Kaslowski kimya sektörünün gelişimi için önemli sivil toplum projeleri geliştirilmesine öncülük yaptı ve Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği bünyesinde “Kimya İhtisas Bölgesi” Chemport projesinin hayata geçirilmesine yönelik girişimlere katkıda bulundu. TÜSİAD bünyesindeki çalışmalarına ilk olarak Kimya Görev Gücü Başkanlığı görevini üstlenerek başladı. 2013 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Kaslowski, bu süre içinde önce AB İşleri Komisyonu Başkanlığı, ardından da Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Kaslowski TÜSİAD Yönetim Kurulu'ndaki sorumlulukları kapsamında başta AB ve ABD olmak üzere Türkiye'nin küresel ilişkilerinin geliştirilmesi yolunda çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2017 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Kaslowski, 20 Şubat 2019 tarihli Genel Kurul Toplantısı’nda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir. Kaslowski evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.

Devamını Oku
TÜSİAD'ın yeni başkanı Simone Kaslowski kimdir?

Cem Yılmaz'dan NASA'ya: İşim var

2033'te Mars'a gerçekleştirmeyi planladığı ilk insanlı seferi için 'komik' astronotlar aradığını duyuran Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) yanıt komedyen Cem Yılmaz'dan geldi. Yılmaz, "İşim var" ifadesini kullandı.
BBC'nin haberine göre, kurumun komik bir kişinin ekiplerin gergin ortamlara baş etmesini kolaylaştıracağına işaret eden araştırmalara dayanarak dört astronot grubuyla çalışma yürüttüğü açıklandı.
NASA'nın araştırmasına öncülük eden Florida Üniversitesi'nden antropolog Prof. Jeffrey Johnson, "Mars yolculuğu gibi, sınırlı bir alanda uzun bir süre kalmak sinirleri yıpratıyor. Bu nedenle uzay aracında, işlerin normal seyrinde yürümesi için ekibin moralini yüksek tutacak birine ihtiyacınız var" dedi.
Johnson, Antarktika'da dört yıl süren araştırmaları sonunda, "komik, lider, ahbap, hikaye anlatıcı, uzlaştırıcı ve dert ortağı" gibi karakterlerin ekipleri birleştirdiği ve işlerin daha iyi yürümesi sağladığı sonucuna vardığını belirtti.

NASA'nın bu açıklamasına komedyen Cem Yılmaz'dan yanıt geldi. Cem Yılmaz Twitter hesabından söz konusu haberi "İşim var" notu ile paylaştı.

Devamını Oku
Cem Yılmaz'dan NASA'ya: İşim var

Almanlar ve para -video-

Almanların dörte üçü hâlâ ödemelerini nakit parayla yapıyor. Kredi kartı ya da mobil cihazlarla ödeme yapmaktan kaçınıyorlar. Çünkü onlar için veri güvenliği pratiklikten çok daha önemli. Ayrıca Almanların kanaatkâr bir toplum olduğunu söylemek de mümkün. Belki de II. Dünya Savaşı'nda çökmüş bir ekonomiyi Avrupa'nın en büyük ve dünyanın da dördüncü büyük ekonomisi yapmalarının sırrı da budur. Rachel Stewart, bu hafta Almanların para ile imtihanı hakkında bilimesi gerekenleri anlatıyor:

Devamını Oku
Almanlar ve para -video-

Ünlü modacı Karl Lagerfeld yaşamını yitirdi

Günümüzün en önemli moda tasarımcılarından biri sayılan Karl Lagerfeld'in yaşamını yitirdiği belirtildi.
Chanel'in kreatif direktörü olan modacı 85 yaşındaydı. Fransız medyası tarafından duyurulan haber, Chanel'e yakın bir kaynak tarafından da doğrulandı.
Modacı, Chanel'in 22 Ocak'taki defilesini kaçırmış, firmadan ‘Lagerfeld'in yorgun hissettiği' açıklaması yapılmıştı.

10 Eylül 1933'te Almanya'nın Hamburg şehrinde doğan ve hayatını modanın kalbi olarak bilinen Paris'te sürdüren ünlü modacı, 1980'li yılların başlarında kendine ait parfüm ve giyim eşyası üreten markasını piyasaya sürdü.

Devamını Oku
Ünlü modacı Karl Lagerfeld yaşamını yitirdi

Peak reklamları durduruldu

41 kanalda aynı anda gösterilmesiyle birlikte tüm Türkiye'de gündeme oturan Peak reklamı, çalıntı olduğu gerekçesiyle durduruldu. Firma "Reklam filmimizin özgün olmadığını, hepinizle aynı anda öğrendik. Karın ağrımızı ve üzüntümüzü tarif etmemiz imkansız" açıklamasında bulundu.

Yerli oyun şirketi Peak Games, dün gece 41 ulusal televizyon kanalında aynı anda yayınlanan reklamıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Peak'ın bünyesine katmak istediği yeni çalışanlara yönelik başlattığı kampanya için hazırlanan reklam filmi kısa sürede sosyal medyada da gündem oldu.

Ancak, büyük etki yaratan reklamın Audi'nin 2017 yılında İsveç'te yayınlanan 'Safety Code' adlı reklamın bire bir aynısı olduğu belirtildi.
Peak, konuyla ilgili Twitter hesabından bir açıklama yaparak reklamı hazırlayan Medina Turgul DDB hakkında hukuki süreç başlattıklarını ve kampanyayı durdurduklarını belirtti.

Reklam ajansına dava açılacağının kaydedildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Reklam filmimizin özgün olmadığını, hepinizle aynı anda öğrendik. Karın ağrımızı ve üzüntümüzü tarif etmemiz imkansız. Yaratıcı işlerde fikirlerin özgün olması bizim için çok değerli, bu nedenle tüm reklamları durduruyoruz. Ajans'la 3 aylık tüm görüşmelerimiz kayıt altında. Sadece Türkiye değil, Ajans'ın bağlı olduğu network'e Amerika'da da hukuki süreci başlatarak sonucu sizlerle paylaşacağız."

Devamını Oku
Peak reklamları durduruldu