Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Twitter, Suudi Arabistan'ın Cemal Kaşıkçı hakkında yazan bot hesaplarını kapattı

ABD'li NBC kanalı, Twitter'da Cemal Kaşıkçı hakkında Suudi Arabistan görüşlerini yaymak amacıyla tweet atan bir dizi bot hesabı kapattığını duyurdu.
Sosyal medya platformundaki bu hesapları fark eden kanal, Twitter'a hesapları bildirdikten sonra şirketin harekete geçerek bunları kapattığını yazdı.
NBC'nin haberine göre yüzlerce hesaptan oluşan Suudi Arabistan'ın bot hesapları, Suudi hükümeti yanlısı tweetleri aynı anda retweet ediyor, aynı vakitlerde hükümet yanlısı tweetler atıyordu.
Twitter adına konuşma yetkisi olmadığı için adının gizli tutulmasını isteyen bir Twitter çalışanı, şirketin Suudi Arabistan'ın bu tür faaliyetlerinden haberdar olduğunu, bu hesaplar dışında da çok sayıda hesabın kapatıldığını söyledi.
Twitter son aylarda bu tür hesapları kapattığını duyurmuştu. Rusya ve İran'la ilişkili hesapları da kapatan Twitter toplamda milyonlarca sahte hesabı engellediği açıkladı.

Devamını Oku
Twitter, Suudi Arabistan'ın Cemal Kaşıkçı hakkında yazan bot hesaplarını kapattı

MEB'den 'Andımız' açıklaması: Karar kesinleşmedi

Danıştay 8. Dairesi'nin 'Andımız' ile ilgili kararına ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) açıklama geldi. Bakanlık, kararın kesinleşmediğini ve hukuki sürecin devam ettiğini bildirdi.
MEB, medyaya 'Öğrenci andı geri dönüyor' başlığıyla yansıyan haberlere ilişkin olarak açıklama yaptı."Söz konusu karar henüz kesinleşmemiştir. Hukuki süreç devam etmektedir" denen açıklamada şunlar kaydedildi:
— Medyaya 'Öğrenci Andı Geri Dönüyor' başlığıyla yansıyan haberlerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. İlköğretim kurumlarında "Öğrenci Andı" okutulmasına ilişkin yönetmelik maddesi, 8 Ekim 2013 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik´in 1. Maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır. Danıştay 8. Dairesi, 24.04.2018 tarihinde söz konusu yönetmelik hükmünün iptaline, ilk derece mahkemesi olarak temyiz yolu açık olmak üzere karar vermiştir. Söz konusu karar henüz kesinleşmemiştir. Hukuki süreç devam etmektedir.

Devamını Oku
MEB'den 'Andımız' açıklaması: Karar kesinleşmedi

Hadi ipucu neden yayınlanmadı? Hadi yarışması bitti mi? İşte cevabı.

Hafta içi her gün yapılan Hadi bilgi yarışmasının bu öğlen ipucu sorusu Instagram hesabından paylaşılmadı. Hal böyle olunca uygulamayı kullananlar ve her gün yarışmaya katılanlar, "19 Ekim Hadi yarışması ipucu sorusu neden yok?" sorusuna cevap aradı. 
HADİ YARIŞMASI NEDEN YOK?
#Hadiipucu sorusunu görmek için uygulamanın Instagram hesabına girenler bir duyuru ile karşılaştı. Uygulama kullanıcılarına "Sevgili Hadiciler sizlere daha iyi bir yarışma deneyimi yaşatabilmek için bugün 12.30 yarışmamız yapılmayacaktır. Akşam 20:30’da tekrar sizlerleyiz" diye seslendi.
#Hadi Nedir?
Binlerce kişi tarafından aynı anda canlı oynanabilen yarışma; günde iki kez yayınlanıyor. Yarışmacıların binlerce lira gerçek parayı 12 soruyu bilmeleri durumunda kazandığı yarışmada; eğlence ve heyecan bir arada. Her gün aynı saatte sadece on iki soruluk yarışma boyunca canlı yayınlanan yarışmaya erişmek için Hadi uygulamasını indirmek yeterli. Uygulamayı kullanmak ise tamamen ücretsiz. Yapılması gereken tek şey, daha önce bildirilen yarışma saatinde uygulamayı açık tutmak. Akabinde telefon ekranını dolduran sunucu; canlı yayında soruları ardı sıra soracak; oyuncular ise çoktan seçmeli cevapları tek bir tık ile yanıtlayacak. Yanıtlama süresi ise on saniye. Yarışma sırasında yarışmacılar canlı yayında yazışabiliyor, arkadaşını yarışmaya üye edenler ise ekstra can hakkı kazanıyor.

Devamını Oku
Hadi ipucu neden yayınlanmadı? Hadi yarışması bitti mi? İşte cevabı.

Cüzdana sığan telefon

Japonya'nın en büyük telekomünikasyon firmalarından NTT Docomo, 5,3 milimetre kalınlığında bir telefonun ülkede önümüzdeki ay piyasaya çıkacağını duyurdu. 4G destekli telefon kredi kartı büyüklüğünde ve böylece cüzdanların kredi kartı ceplerine sığabiliyor.

Yeni telefon, büyük akıllı telefonlara sahip olan ve ikinci bir küçük telefon taşıyan kişilerin sayısının artması sonucu piyasaya sürülecek.

47 gram ağırlığındaki telefonun ekranı da elektronik kitap okuyuculardaki gibi e-kağıt teknolojisine sahip.

Yalnızca arama, mesaj gönderme ve internet tarayıcısı özelliklerine sahip olan cihaza harici bir uygulama yüklenemiyor.

Telefonda kamera da bulunmuyor.

Card Ketai KY-01L adlı telefon, elektronik firması Kyocera tarafından üretilecek.

Fiyatı yaklaşık 1610 TL

NTT Docomo, telefonun basit ve taşıması kolay bir cihaz olmasını öne çıkartıyor.

Şirket bunun dünyanın en ince telefonu olduğunu söylese de 2014 yılında üretilen Oppo R5 modeli 4,85 milimetre, aynı yıl piyasaya sürülen Vivo X5 Max de 4,75 milimetre kalınlığa sahipti.

KY-01L'nin fiyatı 32 bin yen (yaklaşık 1610 TL) olacak

Devamını Oku
Cüzdana sığan telefon

Bugün hava nasıl? 19 Ekim Cuma 2018 hava durumu

#Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu ve kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun güneyi ve batısı, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Siirt, Tokat, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri ile Sakarya'nın güney ve doğu, Diyarbakır'ın kuzey kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Akdeniz, İç Anadolu, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde toz taşınımı ile birlikte, bu akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın güney ve doğusu, İç Ege ile Batı Karadeniz bölgelerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.
HAVA SICAKLIĞI: Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklığının; hafta sonunda yağışla birlikte biraz azalacağı tahmin ediliyor.
RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif eseceği tahmin ediliyor.
UYARILARTOZ TAŞINIMI UYARISI: Akdeniz, İç Anadolu, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde toz taşınımı beklendiğinden; görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
BÖLGELERİMİZDE HAVAMARMARAParçalı yer yer çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde Sakarya ve Bilecik çevreleri ile yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra Bilecik çevreleri ile Sakarya'nın güney ve doğu kesimlerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin güney ve doğu kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.
BURSA 16°C, 23°CParçalı ve çok bulutlu
ÇANAKKALE 16°C, 22°CParçalı ve çok bulutlu
#ISTANBUL 17°C, 22°CParçalı ve çok bulutlu
KIRKLARELI 14°C, 21°CParçalı ve çok bulutlu
EGEParçalı ve az bulutlu, iç kesimleri yer yer çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde Kütahya çevreleri ve Denizli'nin kuzeybatı kesimleri, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra Kütahya çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.
A.KARAHISAR 11°C, 24°CParçalı bulutlu
IZMIR 16°C, 24°CAz bulutlu
KÜTAHYA 11°C, 22°CParçalı, çok bulutlu, bu akşam ilk saatler ile yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
MANISA 16°C, 25°CParçalı bulutlu
AKDENİZParçalı ve az bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra iç kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Akdeniz'de toz taşınımı bekleniyor.
ADANA 19°C, 31°CParçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kuzey kesimleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
ANTALYA 20°C, 29°CParçalı bulutlu
HATAY 19°C, 32°CParçalı bulutlu
ISPARTA 11°C, 24°CParçalı bulutlu
İÇ ANADOLUParçalı yer yer çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde Eskişehir, Kayseri ve Sivas çevreleri ve yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra bölgenin doğusu ve kuzeybatısı ile Karaman çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor.
AKSARAY 11°C, 23°CParçalı, çok bulutlu
#ANKARA 12°C, 22°CParçalı, çok bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
CANKIRI 10°C, 24°CParçalı, çok bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
ESKISEHIR 12°C, 24°CParçalı, çok bulutlu, bu akşam ilk saatler ile yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
BATI KARADENİZParçalı yer yer çok bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra bölgenin iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.
BOLU 12°C, 21°CParçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
DÜZCE 16°C, 20°CParçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
KARABÜK 15°C, 25°CParçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
ZONGULDAK 17°C, 20°CParçalı yer yer çok bulutlu
ORTA ve DOĞU KARADENİZParçalı zamanla çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde Tokat çevreleri ile yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde yarın (Cuma) sabah saatlerinden itibaren toz taşınımı bekleniyor.
AMASYA 13°C, 28°CParçalı bulutlu
GİRESUN 17°C, 22°CParçalı bulutlu
SAMSUN 18°C, 22°CParçalı bulutlu
TRABZON 18°C, 22°CParçalı bulutlu
DOĞU ANADOLUParçalı yer yer çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde Malatya çevreleri ile yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra güney ve batı kesimlerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin batı kesimlerinde yer yer toz taşınımı bekleniyor.
ELAZIĞ 12°C, 24°CParçalı, zamanla çok bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
ERZURUM 4°C, 18°CParçalı, zamanla çok bulutlu
HAKKARİ 11°C, 20°CParçalı, zamanla çok bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
KARS 2°C, 20°CParçalı bulutlu
GÜNEYDOĞU ANADOLUParçalı bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra Siirt çevreleri ile Diyarbakır'ın kuzey kesimlerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor.
ADIYAMAN 17°C, 26°CParçalı bulutlu
DIYARBAKIR 13°C, 29°CParçalı bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kuzey kesimleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
GAZIANTEP 15°C, 25°CParçalı bulutlu
SIIRT 19°C, 27°CParçalı bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
DENİZLERDE HAVAFırtına beklenmiyor.
KARADENİZHava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, Rüzgar: Batı Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan, gece saatlerine kadar kuzeydoğudan, Doğu Karadeniz’de doğu ve güneydoğudan, yarın batı ve kuzeybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5m, Görüş: İyi.
MARMARAHava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,0m, Görüş: İyi.
EGEHava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan, güneyi kuzeybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa), Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, Görüş: İyi.
AKDENİZHava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, doğusunda yer yer toz taşınımı bekleniyor. Rüzgâr: Batı Akdeniz'de kuzey ve kuzeybatıdan, yarın öğleden sonra doğusu kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa), Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan, batısı kuzeybatıdan 2 ila 4 yer yer 5 (10-30 yer yer 40 km/sa)kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 1,5m Görüş: İyi, toz taşınımı anında orta.
VAN GÖLÜHava Durumu: Parçalı bulutlu, yarın sabah saatlerinden itibaren sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batı ve güneybatıdan, gece ve sabah saatlerinde kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,50m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

Devamını Oku
Bugün hava nasıl? 19 Ekim Cuma 2018 hava durumu

Demet Akbağ: 40 gün sonra vizyondayız

Ata Demirer'le başrolünü paylaştığı 'Hedefim Sensin' adlı sinema filminde yer alan Demet Akbağ, önceki akşam Karaköy Mana'daydı.

Demet Akbağ, 'Hedefim Sensin' filmiyle ilgili, "Film muhteşem oldu. 40 gün sonra vizyondayız, daha fazla beklemeye gerek yok diye düşündük" dedi.

Demet Akbağ: 40 gün sonra vizyondayız

Antalya İslam ülkelerini ağırlayacak

Uluslararası İslam Dünyası Sağlık Turizmi Konseyi-MEDTİS 2018, Antalya'da toplanacak.

MEDTİS 2018 Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Kanpolat, yaptığı açıklamada, 7-11 Kasım'da İslam ülkelerini bir araya getirerek, Türkiye'yi sağlık turizmi alanında lider ülke konumuna getirecek adımlar atmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kanpolat, konsey toplantısını, Türkiye Sağlık Turizm Dernekleri Federasyonu (TURSAF), Uluslararası Antalya Sağlık Turizmi ve Eğitimi Derneği (UASTED) ve Alanya Sağlık Turizmi Derneği (ALSTUD) işbirliğiyle yapılacağını aktardı.

Organizasyonun, İslam ülkeleri arasında sağlık turizmiyle ilgili bir konsey oluşturarak, bu görüşmelerin sürekliliğini sağlamak, ortak çalışma grupları oluşturmak, ülkeye giren yabancı hasta sayısını arttırmak için planlandığını dile getiren Kanpolat, şunları kaydetti:

"Uluslararası İslam Dünyası Sağlık Turizmi Konseyi- MEDTİS 2018, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlıkta küresel bir marka haline gelecek Türkiye'nin, sağlık turizmi alanında da dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girmesi hedefine yönelik planlanmıştır. Toplantıya, 56 İslam ülkesinden 400'ün üzerinde yabancı delegenin, 100'ün üzerinde üst düzey konuşmacının, ülkemizden kamu ve özel sağlık kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunacağı, toplamda bin 500 katılımcının iştirak etmesi beklenmektedir."

Devamını Oku
Antalya İslam ülkelerini ağırlayacak

İstanbul'da 5G Vadisi kurulacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Ankara'da 5G Vadisi oluşturulduğunu belirterek, İstanbul'da da kurmak için rektörlerle ve şirketlerle konuştuklarını söyledi.

Türk Telekom'un gelecek nesil telekomünikasyon çözümleri sağlayıcısı şirketi Argela tarafından, 5G şebekelerinin altyapı ve ağ teknolojilerinde gelinen noktanın yanı sıra bu alandaki fırsatların, yeni iş modellerinin ve sektörel iş birliği olanaklarının konuşulduğu 5G ve Şebeke Dönüşüm Konferansı başladı.

Telekomünikasyon dünyasının önde gelen oyuncularını İstanbul'da bir araya getiren konferansın açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, teknolojileri sadece kullanan değil üreten tarafta da yer alma konusunda gösterdikleri faaliyetlerden bahsetti.

Teknolojiyi ilk kullanan değil iyi kullananın, ilk üretenin değil iyi üretenin kazandığını dile getiren Sayan, teknoloji kararları alırken ekonomik ve sosyal boyutların da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Sayan, Eylül 2018 itibarıyla dünyada 5 milyardan fazla mobil abone olduğunu kaydederek, 5 milyarı aşan mobil bağlantıların yüzde 57'sinin akıllı cihazlarda gerçekleştiğini, bu cihazlar üzerinden alınan mobil internet abonelik sayısının 3,3 milyarı geçtiğini aktardı.

Fatih Sayan, 5G ve ötesi çalışmalara değinerek, şebekelerinin yerli ve milli olmasını hedeflerken cari açığı azaltmak ve şebekelerdeki güvenliği artırmak düsturuyla ilerlediklerini vurguladı.

Yerli ve milli üretim hamlesinden ve teknoloji alanında yaptıkları faaliyetlerden bahseden Sayan, "Biz, 'Ürettiğimizi tüm dünya kullanmalı ve farklılığınızı ortaya koyarak üretmelisiniz' diyoruz. Bugün Argela'nın sunduğu teknolojiler daha önce kullanılmış teknolojiler değil. Argela burada, 'Daha öncekilerden farklı ne yapabilirim, taş üzerine taş nasıl koyabilirim' düşüncesiyle hareket ederek patent ve projeler hayata geçirmiş" diye konuştu.

5G'de hangi uygulamaların kimi nereye sürükleyeceğini aslında bilmiyoruz ama istiyoruz ki dünyayı sürükleyecek bu yenilikler yine buradan, sizlerden ve bu salonda bulunan arkadaşlardan çıksın. Sonunda yabancı rakipleri karşısında piyasadan çekilmek veya satın alınma yoluyla onlarla birleşmek zorunda kalınmasın. Yerli firmalarımız yeni fikirleriyle ortaya çıksın ve rakiplerini adeta kendilerine katarak kullanılan uygulamalara dönüştürsünler istiyoruz."

"5G'de sektörün önünü açıyoruz"

Sayan, Türkiye'nin geçen yıl 5G Türkiye Forumu'nu kurduklarını ve bu forumun çok sayıda paydaşı olduğunu belirterek, forumla ilgili ayrıntıları paylaştı.

Sayan, bu forumun Ankara'da ODTÜ, Bilkent ve Hacettepe üniversiteleri ile 5G Vadisi'ni oluşturduğunu dile getirdi.

"Burada rektörlerimizle, şirketlerimizle aynısını kurmak üzere konuşuyoruz. Bunun bir ayağı kesinlikle İTÜ'de olacak. İTÜ'de bu konuda çok ciddi çalışmalar var. Burada yapılacak bütün denemelerle ilgili frekans izinleri vesaire hepsini zaten karşılamış durumdayız. Ama 5G Vadisi'ne şu anda İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile devam etmeyi planlıyoruz. Buna Ankara'da bulunan operatörlerimiz de dahil olacak. Bu şekilde biz sektörün önünü 5G noktasında açmayı planlıyoruz."

"Geliştirdiğimiz altyapı paylaşım modelleri dünyaya örnek"

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, şebeke dönüşümü için tüm dünyanın kullanacağı yenilikçi çözümler geliştiren iştirakleri Argela ve Netsia ile birlikte konferansa ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Doany, Türk Telekom'un şebeke dönüşümünü sağlama hedefi doğrultusunda, Açık Ağ Vakfı (ONF) ve Açık Ağ Otomasyon Platformu (ONAP) ile birlikte 5GPPP, Networld 2020 ve ETSI NFV'ye katıldığını aktardı.

"Türk Telekom olarak ülke ve sektör menfaatlerine uygun şekilde geliştirdiğimiz sabit ve mobil altyapı paylaşım modelleri, 5G'ye geçme planları yapan birçok ülke için de örnek oluşturacak niteliktedir. Argela ile Netsia’nın geliştirdiği Yazılım Tanımlı Ağlara (SDN) dayalı ‘mobil ağ dilimleme’ çözümü olan ProgRAN, mobil şebeke kapasitesinin programlanarak sanal dilimlere ayrılmasını ve böylece şebekenin ihtiyaca göre en esnek ve etkin şekilde yapılandırılmasını sağlıyor."

Devamını Oku
İstanbul'da 5G Vadisi kurulacak

Bakan Varank, ilik donörü oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanlığı ile Kızılay iş birliğinde yürütülen kök hücre projesi kapsamında, kan örneği verdi ve kemik iliği donörleri arasına katıldı.
Bakan Varank, Güvenpark'ta bulunan Kızılay Kan Bağışı TIR'ını ziyaret ederek, Sağlık Bakanlığı ile Kızılay iş birliğinde yürütülen kök hücre projesi kapsamında kan örneği verdi. Kemik iliği donörleri arasına giren Varank, kemik iliği nakli bekleyen kanser hastalarının umudu olan kök hücre bağışçılığına dikkati çekti.
Türkiye'de ilik nakli bekleyen pek çok hasta bulunduğuna işaret eden Varank, "Bir hastamızın bile şifasına vesile olabilirsek, bu bizim için büyük bahtiyarlık olur. Bunun için ben de 'Hikayeme Can Ver' diyorum. Kızılay'ın kök hücre bağış kampanyasına destek oluyorum" dedi.
Varank'ın, kan örneği vererek ilik donörü olduğunu öğrenen gazeteci Nazlı Sümer Akdoğar, sosyal medyadan açıklama yaparak, "Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank da 'Hikayeme Can Ver' dedi ve ilik nakli için bağışçı adayı oldu. Sayın @varank'a çok teşekkür ederim" mesajını paylaştı.

Devamını Oku
Bakan Varank, ilik donörü oldu

Çin, uzaya 'Yapay Ay' gönderecek

Çin'in uzaya yapay ay görevi üstlenecek ve güneşin ışığını dünyaya yansıtacak bir uydu göndereceği bildirildi.Çin'in eğitim kamplarından görüntüler yayınlandı: Parti ve hükümet beni zamanında kurtardı, kendimi düzeltme fırsatı verdiŞinhua ajansının haberine göre, ülkenin güneyindeki Sıçuan eyaletine bağlı Çıngdu kentinde geliştirilecek uydunun yapımı 2020 yılına kadar tamamlanacak ve güneşin ışığını dünyaya yansıtmak için devasa aynalar taşıyacak.Yapay Ay adlı uydudan üç tane üretilerek 2022'de uzaya gönderilmesi planlanıyor.Kentteki Sistem Bilimi Araştırma Enstitüsü Başkanı Vu Çunfıng, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, gerçekleştirdikleri araştırma çerçevesinde yapay Ay'ın yörünge ayarı, açılma ve aydınlatma gibi kontrollerinin 2020'de tamamlanacağını söyledi.Vu, uyduya dev aynaların yerleştirileceğini ve bu uyduların 24 saat boyunca sürekli aydınlanma sağlayacağını belirtti.Çin'in Uygur bölgesinde eğitim kampları kararı: Aşırıcılıktan etkilenmiş kişilere psikolojik danışmanlık sağlanacakUydunun güneşten dünyaya yansıtacağı ışığın 3 bin 600 ila 6 bin 400 kilometrekarelik alanı aydınlatacağını ifade eden Vu, ışımanın yoğunluğunun Ay ışığından sekiz kat fazla parlak olmasını beklediklerini dile getirdi.Vu, dünyadan 500 kilometre uzaklıktaki bir yörüngeye yerleştirilecek yapay Ay'ın ışık yoğunluğunun ayarlanabileceğini ve insanlar tarafından gökyüzünde sadece bir yıldız şeklinde görüneceğini ifade etti.Söz konusu yapay Ay'ın özellikle sivil alanda kullanılacağına dikkati çeken Vu, uydunun 50 kilometrekarelik bir alanı aydınlatmak için kullanılması durumunda 1,2 milyar yuan tutarında elektrik masrafından tasarruf etme imkanı sağlayacağını ve deprem gibi doğal afetler meydana geldiğinde yeryüzünde karanlıkta kalan kör noktaları da aydınlatabileceğini belirtti.
Çin'in haricinde Rusya da daha önce yapay Ay çalışmaları denemiş ancak teknik sorunlar nedeniyle başarı sağlayamamıştı.

Devamını Oku
Çin, uzaya 'Yapay Ay' gönderecek