Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Türkiye robot kurulumunda dünyada 20'inci oldu

IFR Raporu’na göre Türkiye’de 2017’de 2050 yeni robot kurulumu yapıldı
Robotik teknolojilere olan ilgi Türkiye’deki yükselişini sürdürüyor. Robotik teknoloji alanında faaliyetlerini sürdüren Universal Robots’un Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, Türkiye’de yüzde 11’lik artışla 2017’de 2050 yeni robot kurulumu yapıldığını ve Türkiye’nin robot kurulumuyla dünya sıralamasında 20’inci olduğunu belirtiyor
İnsanla iş birliğine dayalı kolaboratif robotları (cobot) ile 50’den fazla ülkede yüzde 60’lık pazar payıyla liderliğini sürdüren Universal Robots’un Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, Türkiye’de robot teknolojisine dair yıl sonu değerlendirmeleri yapıyor. Gök, IFR (Uluslararası Robot Federasyonu) 2018 Raporu verilerine dayanarak yaptığı değerlendirmede, yeni robot kurulumlarının yüzde 54’ünün taşıma uygulamaları, yüzde 28’inin kaynak, yüzde 39’nun otomotiv, yüzde 14’ünün metal, yüzde 14’ünün plastik ve kimya sektöründe gerçekleştiğini açıkladı.

Devamını Oku
Türkiye robot kurulumunda dünyada 20'inci oldu

Çine'de yaşayacak 485 kişi aranıyor

Aydın’ın Çine ilçesinde her geçen yıl nüfusun giderek azalması nedeniyle CHP’li Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, hemşerilerinin memleketlerine dönmeleri için kampanya başlattı. Başkan Dinçer, 49 bin 515’e düşen nüfusun yeniden 50 binin üzerine çıkması için 485 kişinin gerektiğini söyledi.

Çine'nin 2016 yılında 49 bin 888 olan nüfusu, 2017 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 373 kişi azalarak, 49 bin 515'e düştü. Son 10 yılda her sene ortalama 430 kişi ilçeden göç etti, nüfus 50 binin altına düştü. Eğer 2019 yılına kadar Çine'nin nüfusu 50 binin üzerine çıkmazsa, birçok kazanımı elinden gidecek. Bunun önüne geçmek için CHP'li Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, Aydın Çineliler Derneği Başkanı Altuğ Karaköse ile kampanya başlattı.

Devamını Oku
Çine'de yaşayacak 485 kişi aranıyor

Ağlayan bebekleri sakinleştiren cihaz üretildi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şenay Çetinkaya "Bebeklerin ağlamasını önceden tespit edip, beyaz gürültü dinleterek sakinleşmelerini sağlayan cihaz" projesiyle ikinci oldu.

3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı'na, Türk Patent Kurumu'nun stant daveti üzerine katılan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şenay Çetinkaya 'Bebeklerin ağlamasını önceden tespit edip, beyaz gürültü dinleterek sakinleşmelerini sağlayan cihaz' projesiyle ikinci oldu.


Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Çetinkaya, ürünün üst düzey bir teknolojiye sahip olduğunu belirterek dünyada bir ilk olacağını söyledi. Bebeklerin ağlamasını önceden tespit edip, beyaz gürültü dinleterek sakinleşmelerini sağlayan cihazı icat eden Doç. Dr. Çetinkaya, bu buluşun uluslararası pazarda da satılabilecek bir ürün olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Şenay Çetinkaya, ürün hakkında şu bilgileri aktardı:
— Henüz ön prototipi yapılmadı ve bunun için maddi destek aranıyor. PCT raporu temiz geldi ve Avrupa'da tesciline başvuruldu. Ayrıca Amerika'ya da ön araştırma için başvuruldu. Patente konu olan, bebeklerin ağlamasını önceden tespit edip, beyaz gürültü dinleterek sakinleşmelerini sağlayan cihaz, bebek gövdesine yerleştirilen ve kas kasılma dalgaları, ölçülen dalgaların genişlik ve hız oranları arasındaki farklılıkları değerlendirme, bebeğin nefes alış verişlerinin ne derinlikte ve ne hızda birleştiği, kalp atışının ölçümünü yapan ve fazla kasılma olması halinde mikro işlemciye ağlama olabileceği bilgisi ileten GSR sensörü içeren en az iki adet elektrot, kulaklık, elektrotlardan gelen verilerin ağlama bilgisi olması halinde hafızasında kayıtlı olan veya dışarıdan bir medya oynatıcı ile bağlanan beyaz gürültüyü çalmaya başlayan mikro işlemci ve dijital ekran içermesiyle karakterizedir.

Beyaz ses olarak tanımlanan frekansların bebeklerin sakinleşmesinde önemli olduğunu belirten Çetinkaya şöyle konuştu:

— Koliği olan bebeklerin yakınına saç kurutucu, elektrik süpürgesi gibi değişik frekanslı seslerin dinletilmesiyle bebeklerin sakinleştiği gözlemlenmiştir. Ayrıca beyaz gürültüyle kolikli bebekleri sakinleştirmede, cerrahi operasyon sırasındaki sedasyonu ve anksiyeteyi azaltmada, ağrılı işlemler sırasında bebeği sakinleştirmede, anne karnındaki bebeğin hareketlerine etkisinin incelenmesi gibi çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Beyaz ses olarak da adlandırılan beyaz gürültü tüm farklı frekanslarda seslerin kombinasyonundan oluşur. Yirmi bin farklı tonun çıkmasından oluşan uğultu gibi tanımlanabilir, genellikle frekans ve sinyal olarak, ağaçların üzerinden gelen rüzgar sesi, şelale, radyo dalgaları ya da okyanus dalgalarına benzeyen sinyal ve frekanslar gibidir. Ayrıca beyaz gürültü, uğultu şeklinde ve sürekli monoton ses olmasından dolayı bebeğin anne karnındaki sese benzemektedir. Bu sesler bebeğin anne karnında bulunduğu ortamdaki seslere benzemekte ve bebekleri rahatlatmaktadır.

Devamını Oku
Ağlayan bebekleri sakinleştiren cihaz üretildi

A Haber: Yerel kaynaklara göre, ABD taşınıyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, dün Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde önce terörle mücadelen söz etti, ardından ABD’nin yanı başımızda kurduğu gözlem noktalarına değindi. Erdoğan daha sonra ise "Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon birkaç güne başlıyor." dedi. Öte yandan bölgeden son dakika haberi de geldi. Yerel kaynaklara göre ABD’nin Fırat’ın doğusundaki üslerinde bir taşınma söz konusu olduğu bildirildi. Peki, Başka Erdoğan’ın tarihe geçen cümleleri Suriye cephesine nasıl yankılandı? Özgür Suriye Ordusu operasyona hazır mı? TSK’nın Fırat’ın doğusunda hangi askeri unsurları kullanacak? Operasyon ne zaman başlayacak? Bölgede neler yaşanıyor? A Haber muhabiri Mehmet Sabri Uğurbaş Suriye’den aktardı..

Devamını Oku
A Haber: Yerel kaynaklara göre, ABD taşınıyor

Türk Telekom, kotasız internet tarifelerini sitesinden kaldırdı

Türk Telekom, dün açıkladığı limitsiz internet paketlerini, internet sitesinden kaldırdı, yerine 14 sorudan oluşan ancak yeni paket fiyatları ve hızlarına yer verilmeyen Sıkça Sorulan Sorular sayfası geldi.

Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine göre, Türkiye'de 1 Ocak 2019'da kalkacak olan Adil Kullanım Kotası (AKK, diğer adıyla Adil Kullanım Noktası, AKN) sonrası için yeni paketlerini duyuran Türk Telekom, şimdilik geri adım attı. Türk Telekom, dün açıkladığı ve kullanıcılardan oldukça fazla tepki alan yeni kotasız tarifelerini, internet sayfasından kaldırdı.

Şirket, AKK sonrası limitsiz paketlerini dün internet sitesi üzerinden duyurmuştu. 4 Mbps hızından başlayan yeni paketler teknoloji dünyasında hayal kırıklığı yaratırken, 100 Mbps için 340 TL'yi aşan paket fiyatları, kullanıcıların yoğun tepkisine neden olmuştu.
Bunun üzerine Türk Telekom, "Limitsiz İnternet Çağı" sloganıyla duyurduğu bu paketlerle ilgili hız, fiyat ve taahhüt bilgilerinin yer verildiği sayfasını, internet sitesinden kaldırdı. "Limitsiz İnternet Çağına Hoş Geldiniz" mesajıyla aşılan şirketin ana sayfasında, şu anda kampanya detayları yerine, yeni dönemle ilgili "Sıkça Sorulan Sorular" (SSS) bölümüne yer veriliyor.

İlgili sayfada 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçilecek olan kotasız internet ile ilgili merak edilen soruların cevapları bulunuyor. Sayfada, kotasız internet paket fiyatları bilgisi yer almazken, hem mevcut hem de yeni müşteriler için yeni tarifelerin yakında duyurulacağı belirtiliyor.

SSS sayfasında 14 soruya yer verilirken, Kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan olan "Limitli Kota Aşımlı paketler limitsiz internet düzenlemesinden etkilenecek mi?" sorusuna ise sitede şu cevap veriliyor: "Limitli kota aşımlı paketlerde kota aşımı sonrasında aşım bedeli uygulaması devam edecek olup 25 GB olan AKN uygulamasına son verilecektir. Aşım bedeli uygulanmaya devam edecektir."

Ayrıca limitsiz ve AKN'li paketlerde olan taahhütlü ve taahhütsüz tüm müşterilere limitsiz internet hizmeti verileceği ifade ediliyor. Şirketin, gelen tepkiler üzerine yeni dönemle ilgili tarifelerini gözden geçirmesi bekleniyor.

Devamını Oku
Türk Telekom, kotasız internet tarifelerini sitesinden kaldırdı

Rusya'nın yeni nesil savaş uçağı MiG-35 -video-

Rus televizyon kanalı Zvezda, 4. nesil hafif savaş uçağı MiG-35’in neredeyse dikey olarak uçtuğu görüntüleri yayınladı. Televizyonun haberine göre, uçağın böyle bir manevra yapabilmesinin nedeni, iki motorun itiş gücünün, uçağın ağırlığından daha fazla olmasından kaynaklanıyor.

Televizyon, ayrıca MİG-35’in havadan çekilen ilk ‘titiz’ inişini de yayınladı.

Nisan ayında MiG şirketi genel müdürü İlya Tarasenko, MiG-35 teknolojisinin Hindistan’a transferine izin verdi.

Mayıs ayında, birleşik uçak şirketi OAK başkanı Yuri Slyusar, uçağın iki yıl sürecek devlet test uçuşlarının başladığını belirtti. Uçakların birliklere teslimatının 2019'un sonununda yapılması planlanıyor.
Kasım ayında İlya Tarasenko, MiG-35’in lazer silahlarla donatılacağını açıkladı.

MiG-35, üreticiler tarafından beşinci nesil savaş uşaklarına geçiş modeli olarak MiG-29 baz alınarak yapıldı. MiG-35, kendinden önceki modellerin bir buçuk katı daha uzun bir uçuş menziline sahip. Uçak, 2.2 Mach sayısından daha fazla bir hıza ulaşabiliyor. MiG 35’lerin gelecekte Rus hafif uçak filosunun temelini oluşturması planlanıyor.

Devamını Oku
Rusya'nın yeni nesil savaş uçağı MiG-35 -video-

Fatih Portakal: Başıma bir şey gelirse, sebebi yandaş medyanın internet siteleri, televizyonları

kendisini hedef alan haber ve yayınlara tepki gösterdi. Portakal, "Bir gün başıma bir şey gelirse, sebebi sizsiniz" dedi.

Fransa'daki 'Sarı Yelekler' eylemlerini ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eylemlere ilişkin olarak değerlendirmesini yorumlayan Portakal, "Hadi bakalım barışçıl bir eylemle zamları, doğalgaz zamlarını protesto edelim. Hadi bakalım, yapalım. Yapabilecek miyiz?" demişti.

Portakal'ın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in de "Bu çağrıları masum çağrılar olarak görmüyoruz kınıyoruz" tepkisini gösterdiği yorumunu çok sayıda haber sitesi okurlarına duyurmuştu.

Bazı yayınlarda kendisinin hedef gösterildiğini belirten Portakal, şunları söyledi:

— Bu kadar mı endişe veriyorum size. Canıma zarar geleceğinden korkuyorum. Kendim için önemli değil. Ailem var, sevdiklerim var. Doğrular üzerine haber yapın. Eleştirin ama hedef göstermeyin. Bir gün başıma bir şey gelirse, sebebi sizsiniz. Yandaş medyanın internet siteleri, televizyonları.

Devamını Oku
Fatih Portakal: Başıma bir şey gelirse, sebebi yandaş medyanın internet siteleri, televizyonları

Bugün hava nasıl? 13 Aralık 2018 hava durumu

#Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Afyon, Isparta, K. Maraş, Osmaniye, Hatay, Çankırı ve Ankara çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Malatya, Elazığ, Osmaniye, K. Maraş, Hatay ve Şırnak çevrelerinde yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde Doğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

HAVA SICAKLIĞI: Marmara'da 1 ila 3 derece artacağı, diğer yerlerde 2 ila 5 derece azalacağı tahmin ediliyor.

 

RÜZGAR: Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, bu akşam ve gece saatlerinde Doğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

 

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde Doğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzlara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın bu akşam ve gece saatlerinde Doğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/sa) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (çatı uçması, ulaşımda aksamalar, doğalgaz ve baca kaynaklı zehirlenmeler, ağaç devrilmesi vb.) karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

 

BUZLANMA VE DON UYARISI: Bu gece ve yarın sabah saatlerinde Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Bilecik, Kocaeli ve sakarya çevrelerinin yağmur ve karla karışık yağmurlu, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 

BURSA -3°C, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

ISTANBUL 2°C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

KIRKLARELI -2°C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

SAKARYA 1°C, 8°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

 

EGE

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Afyon çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde iç kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

A.KARAHISAR -5°C, 3°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

IZMIR 3°C, 10°C

Parçalı, yarın zamanla yer yer çok bulutlu

 

KÜTAHYA -5°C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

MANISA 0°C, 8°C

Parçalı, yarın zamanla yer yer çok bulutlu

 

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Isparta, Osmaniye, Hatay ve K. Maraş çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 

ADANA 8°C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

ANTALYA 7°C, 15°C

Parçalı, zamanla az bulutlu

 

HATAY 10°C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde sağanak yağışlı

 

ISPARTA -4°C, 5°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kuzey kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

ANKARA -3°C, 1°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

CANKIRI -4°C, 2°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı

 

ESKISEHIR -4°C, 3°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde hafif kar yağışlı

 

KAYSERİ -2°C, 0°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimler ile kıyıların yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

 

BOLU -4°C, 2°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

DÜZCE 0°C, 7°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

KARABÜK -2°C, 5°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

ZONGULDAK 4°C, 8°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yağmurlu, yüksek kesimleri kar yağışlı

 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

 

AMASYA 1°C, 4°C

Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

GİRESUN 6°C, 8°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

 

SAMSUN 6°C, 9°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

 

TRABZON 6°C, 9°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

 

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Elazığ ve Malatya çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; bölgenin doğusunda yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğu kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

 

ELAZIĞ -1°C, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yağmurlu

 

ERZURUM -3°C, 0°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bu akşam saatlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

 

HAKKARİ 1°C, 3°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, zamanla kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bu akşam ve gece saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

 

KARS -3°C, 0°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bu akşam saatlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde bölge geneli, gece saatlerinde doğu kesimlerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 

ADIYAMAN 3°C, 10°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

 

DIYARBAKIR 5°C, 12°C

Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

 

GAZIANTEP 2°C, 10°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

 

KİLİS 4°C, 11°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

 

DENİZLERDE HAVA

Güney Ege açıkları ile ilk saatlerde Akdeniz’de fırtına, Karadeniz, Güney Ege kıyıları ve Batı Akdeniz'de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

 

KARADENİZ

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz yağmurlu ok bulutlu, batısı kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağmurlu Rüzgâr: Batı Karadeniz'de batı ve güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), doğusunda 5 ila 7(40-60 km/sa), sabah 4 ila 6 (30-50 km/sa), Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), yer yer 7(60 km/sa), akşam saatlerinden itibaren 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, doğusunda 1,5 ila 2,5m, zamanla tamamında 0,5 ila 1,5m Görüş: İyi, yağış anında orta.

 

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, ilk saatler ile yarın (Perşembe) öğle saatlerinden sonra yağmurlu Rüzgâr: Güney ve güneybatı, akşam güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

 

EGE

Hava Durumu: Parçalı bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey Ege'de güney ve güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), akşam güneyi 6 (50 km/sa), Güney Ege'de güney ve güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), akşam 5 ila 7 (40-60 km/sa), açıkları 8 (75 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, akşam Orta ve Güney Ege'de 1,5 ila 2,5m, güneyinin açıkları 4,0mGörüş: İyi, yağış anında orta.

 

AKDENİZ

Hava Durumu: : Parçalı bulutlu, ilk saatler ile yarın (Perşembe) öğle saatlerinden sonra yağmurlu Rüzgâr: Batı Akdeniz'de batı ve kuzeybatı, akşam güneybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/sa), gece 5 ila 7 (40-60 km/sa), sabah saatlerinden sonra 2 ila 4 (10-30 km/sa), Doğu Akdeniz'de batı ve kuzeybatı, akşam güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), sabah 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde Dalga: 1,0 ila 2,0m, batısı ilk saatlerde 2,5 ila 3,5mGörüş: Orta.

 

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı, Rüzgâr: Güney ve güneybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,0m, Görüş: Orta

Devamını Oku
Bugün hava nasıl? 13 Aralık 2018 hava durumu

Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'a 36 ay hapis cezası

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili özel soruşturma kapsamında 36 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Michael Cohen, 2016 başkanlık seçimlerinde kampanya yasalarını ihlal ettiği ve ABD Kongresi'ne yalan söylediğini kabul etmişti.

Cohen, Trump'ın yakın çevresinden Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine yönelik özel soruşturma kapsamında hapis cezası alan da ilk kişi oldu.

Trump'ın eski avukatı, daha önce "Başkanı için namlunun önüne atlamaya" hazır olduğunu öne sürmüştü.

Ancak Cohen daha sonra özel yetkili savcı Robert Mueller'in yürüttüğü soruşturmada iş birliği yaparak itirafçı oldu.

'Trump'a olan kör sadakatim zaafımdı'
52 yaşındaki Cohen geçen ay mahkemeye 2016 başkanlık seçimi kampanyası döneminde Moskova'daki Trump Tower anlaşmasının takibinin boyutlarıyla ilgili olarak Kongre üyelerine hatalı ifade verdiğini itiraf etmişti.

Cohen ayrıca, Trump'ın ilişki yaşadığı iddia edilen kadınlara susmaları karşılığında para ödendiğine dair açılan soruşturmada finans yasalarını ihlal ettiği yönündeki suçlamaları da kabul etmişti.

Çarşamba günü Manhattan mahkemesinde hakim karşısına çıkan Cohen, Trump'ın kendisini "aydınlık değil karanlık bir yoldan yürümeye mecbur bıraktığını" öne sürdü, "Donald Trump'a olan kör sadakatim, benim zayıflığımdı" dedi.

ABD Adalet Bakanlığı'na bağlı özel savcılığın, 2016 başkanlık seçimlerinin sonucunu etkilemeye yönelik olarak Rusya ile iş birliği yapıp yapmadığına dair açtığı soruşturmada ilk kez Trump'ın yakın çevresinden biri hapis cezası aldı.

Mahkeme, Cohen'in teslim olması için 6 Mart tarihini verdi.

#BBC

 

Devamını Oku
Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'a 36 ay hapis cezası

Londra'da Halk Bölünmüş Durumda -video-

İngiltere, tarihinde görülmemiş siyasi olaylara sahne oluyor. Ortada referandumla kesinleştirilmiş bir karar olmasına rağmen Avrupa Birliği’nden ayrılma konusunda hala ilerleme yok. Peki siyasetteki bu boşluk halka nasıl yansıyor? Barış Çimen Londra’da sokaktaki vatandaşla konuştu, görüş aldı

Londra'da Halk Bölünmüş Durumda -video-