Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Alevler, termik santrale ulaştı, personel tahliye edildi

Muğla’nın Milas ilçesinde 5 gündür devam eden yangın, yoğun güvenlik önlemi alınmasına rağmen Kemerköy Termik Santrali'ne sıçradı. Bölgede bulanan ekipler, yangını söndürmek için yoğun mücadele veriyor. Milli Savunma Bakanlığı, bölgedeki vatandaşların çıkarma gemileriyle emniyetli bölgelere tahliye edildiğini açıkladı.

Alevler, termik santrale ulaştı, personel tahliye edildi

ABD, DSÖ'nün 3. doz aşıların askıya alınması çağrısını reddetti

ABD, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşıya erişimdeki eşitsizliğinin giderilebilmesi için destekleyici 3. doz aşıların ertelenmesi çağrısını reddetti.

 

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, basın toplantısında, DSÖ'nün, söz konusu Kovid-19 aşısı çağrısına ilişkin, bunun "yanlış bir seçim" olduğunu düşündüklerini, ABD'nin hem aşı paylaşımını hem de gerekli görülürse 3. doz aşıları yapabileceğini söyledi.

 

'Bu seçimi yapmamıza gerek yok'

ABD'nin 110 milyon doz ile dünyada en fazla Kovid-19 aşısı bağışlayan ülke olduğunu ve düşük gelirli ülkelerle 500 milyon doz aşı daha paylaşacağını belirten Psaki, "Biz küresel seviyede adım attık ve uluslararası toplumdan da harekete geçmesini istiyoruz" dedi.

 

ABD'de herkese yetecek aşı stoklarının olduğunu vurgulayan Psaki, "Her ikisini de yapabileceğimize inanıyoruz ve bu seçimi yapmamıza gerek yok" ifadesini kullandı.

 

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyadaki aşı adaletsizliğinin giderilebilmesi ve düşük gelirli ülkelere aşı sağlanabilmesi için destekleyici 3. doz aşıların ertelenmesi çağrısında bulunmuştu

Devamını Oku
ABD, DSÖ'nün 3. doz aşıların askıya alınması çağrısını reddetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Termik santral yanma tehdidi ile karşı karşıya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangın tehlikesi altındaki termik santrale ilişkin olarak "Termik santral yanma tehdidi ile karşı karşıya. Aşırı rüzgar olmasa söndürmek daha kolay" dedi.

 

A Haber, ATV ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine "Son günlerde yaşadığımız orman yangını ve sellerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum" diyerek başladı.

 

Türkiye'deki orman yangınlarına değinen Erdoğan, "Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarında büyük artış yaşandı, burada siyasete yer olmamalı" dedi.

 

8 gün içinde 187 orman yangını çıktığını, bu yangınlardan 15 kadarının devam ettiğini belirten Erdoğan, Bodrum'da alevlerin tehdit ettiği termik santrale yönelik verdiği bilgide, "Termik santral yanma tehdidi ile karşı karşıya. Gün boyu uçaklar söndürme çalışması yaptı. Az önce kendileriyle görüşme yaptım, bunu söndürebilmek için aşırı bir rüzgar durumu söz konusu, rüzgar olmasa söndürmek kolay olacak" ifadesini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine değinerek, "Rusya yanarken sayın Putin ile görüştüm, sağ olsun üç tane uçak bize, o haldeyken gönderdi. 4 tane de helikopter gönderdi. Onlar da bizim şu andaki çalışmalarımızın içerisinde yer alıyor. Bu bir dayanışmadır" dedi.

 

Erdoğan, "Burada niye uçak yok, niye helikopterler yok, filan gibi bir yalan terörü estiriliyor. Şu anda 16 uçak var, bugün gelenlerle bu 20'ye çıktı. Bunun yanında 51 helikopter var. Hep bunlar devrede, çalışıyor" diye konuştu.

 

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

 

- Son günlerde yaşadığımız orman yangını ve sellerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Selin adet istila ettiği evlerin durumu üzücüydü. Anında konut yapım işine de başlayalım istedik bu bölgede. 1 yıl içerisinde Rize ve Artvin Arhavi sakinlerine konutlarını teslim edeceğiz. Yangınlarda 8. gün. Yangınlar tüm şiddetiyle devam ediyor. Yangının bu şekilde devam etmesi, yangından birçok otellerde kalanların tahliye edilmesi çalışmaları oldu. Silahlı Kuvvetlerimiz, kıyı emniyeti hepsi devreye girdi.

 

- Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarında büyük artış yaşandı. Burada siyasete yer olmamalı. 8 gün içerisinde 187 yangın çıktı ve bu 187 yangından 15 yangın devam ediyor. Bunların bir kısmı kontrol altında.

 

- Termik santral yanma tehdidi ile karşı karşıya. Gün boyu uçaklar söndürme çalışması yaptı. Az önce kendileriyle görüşme yaptım, bunu söndürebilmek için aşırı bir rüzgar durumu söz konusu, rüzgar olmasa söndürmek kolay olacak. Rüzgar tehdidi yüzünden genişleterek, yayarak devam ettiriyor.

Devamını Oku
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Termik santral yanma tehdidi ile karşı karşıya

Bakan Koca: BioNTech aşılarımız dün gece gelmeye başladı

Sağlık Bakanı Koca, "BioNTech aşılarımız dün gece gelmeye başladı. 13 milyon doza yakın aşımızı pazartesi gününe kadar teslim alacağız. Cuma günü normal hızımıza dönüyoruz" dedi.

 

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

 

"Biontech aşılarımız dün gece gelmeye başladı. 13 Milyon doza yakın aşımızı Pazartesi gününe kadar teslim alacağız. Cuma günü normal hızımıza dönüyoruz. Olağanüstü bir durum olmadıkça biz randevularımıza sadığız.

 

Aşı olmayı erteleyenlerimiz var. Aşı olmamakla bugün risk alsalar da, bilim insanları onlara ikna edici açıklamaları sundukça, düşünceleri değişecektir. Sağlık; kararsızlığa, karşıtlığa elverişli değildir. İnsanlığın ve bilim dünyasının tamamına yakını ise yanlışta birleşmez."

Devamını Oku
Bakan Koca: BioNTech aşılarımız dün gece gelmeye başladı

CHP yangınlar için TBMM komisyonlarını göreve çağırdı

CHP İzmir Milletvekili Murat BakanImage caption: CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan
TBMM Çevre Komisyonu ile İklim Krizi Araştırma Komisyonu’nun CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, devam eden orman yangınları için bu komisyonları göreve çağırdı.

Komisyonların CHP’li üyeleri adına dilekçe veren CHP’li Bakan, “CHP’li Belediye Başkanlarımız ve milletvekillerimiz yangın bölgelerindeler. Ancak TBMM ihtisas komisyonları ile araştırma komisyonlarının da harekete geçmesi ve ivedilikle yangın bölgelerine giderek incelemeler yapması gerekiyor. Ülkemiz yanıyor. Bundan daha önemli bir konumuz, önceliğimiz yok. Komisyonları sorumluluğa ve göreve davet ediyoruz” dedi.

Devamını Oku
CHP yangınlar için TBMM komisyonlarını göreve çağırdı

Jandarma'nın Sikorsky helikopteri yangın söndürme filosuna dahil oldu

Jandarma Teşkilatı bünyesindeki Sikorsky helikopter, su sepeti (bambi) takılarak Milas’taki yangın söndürme filosuna dahil edildi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından, Sikorsky helikoptere su sepeti (bambi) takılarak Milas’ta yangın söndürme filosuna katıldığını duyurdu.

Helikopterin görüntüsünü de paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

"Jandarma'nın yeni başarısı. Tarihimizde bir ilk. Jandarma Teşkilatımız bünyesindeki, Sikorsky helikoptere su sepeti (bambi) takarak Milas’ta yangın söndürme filosuna katıldı."

Devamını Oku
Jandarma'nın Sikorsky helikopteri yangın söndürme filosuna dahil oldu

Son 24 saatte 26 bin 822 vaka tespit edildi, 122 kişi hayatını kaybetti

Türkiye'de son 24 saatte 26 bin 822 vaka tespit edildi, 122 kişi hayatını kaybetti

Son 24 saatte 26 bin 822 yeni vaka tespit edildi. 122 kişi hayatını kaybetti, 6 bin 96 kişi sağlığına kavuştu.
Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Buna göre, Türkiye'de son 24 saatte 262 bin 48 COVID-19 testi yapıldı, 26 bin 822 kişinin testi pozitif çıktı.

122 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 6 bin 96 oldu.

Devamını Oku

40 liralık ısıya dayanıklı eldivenin fiyatını 400 liraya çıkardılar

Türkiye'nin güneyinde yaşanan orman yangınları devam ederken, birçok yangın söndürme ekipmanına fahiş zamlar yapıldı. 40 liraya satılan ısıya dayanıklı yangının eldivenini fiyatı 400 liraya, bazı modellerde 700 liraya kadar ulaştı. 20 metrelik yangın söndürme hortumları 5 Temmuz'da 426 lira iken, bugün 740 liraya kadar yükseldi.

 

40 liraya satılan ısıya dayanıklı yangının eldiveninin fiyatı 400 liraya, bazı modellerde 700 liraya kadar ulaştı. 20 metrelik yangın söndürme hortumları 5 Temmuz'da 426 lira iken, bugün 740 liraya kadar yükseldi. 28 Temmuz'da 165 lira olan tozlu 6 kilogramlık yangın söndürme tüpünün fiyatı yüzde 21 artışla 200 liranın üzerine çıktı.

 

Bakanlık harekete geçti

Yapılan bu zamlarla ilgili de Ticaret Bakanlığı hareket geçti. Bakan Mehmet Muş, "Yangın söndürme ekipmanlarında fahiş fiyat artışları yapıldığına ilişkin iddialar Bakanlığımızca incelemeye alınmıştır" dedi. 

Devamını Oku
40 liralık ısıya dayanıklı eldivenin fiyatını 400 liraya çıkardılar

AB kurumlarından "aşı" uyarısı

Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, onay verdikleri aşıların Delta dahil COVID-19'un tüm varyantlarına, ciddi hastalık ve ölüm riskine karşı koruma sağladığını duyurdu.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nden (ECDC) yapılan ortak yazılı açıklamada, en yüksek korumanın son dozun üzerinden 7-14 gün geçtikten sonra sağlandığı belirtildi.

 

Açıklamada, "Aşı ayrıca hastalığı ciddi geçirme ve hastaneye yatış riski en yüksek olanları korumak, virüsün yayılmasını azaltmak ve endişe verici yeni varyantların ortaya çıkmasını önlemek için de önemli." denildi.

 

Açıklamada ayrıca iki kurumun da onay verdiği aşıların etkinliğinin çok yüksek olduğuna, ancak bunun, hiçbir aşının yüzde 100 etkili olduğu anlamına gelmediğine dikkat çekildi.

 

"Hepimiz ilk fırsatta tam aşı olmak için çaba göstermeliyiz"

 

Ortak açıklamada, EMA Klinik Çalışmalar ve Üretim Başkanı Fergus Sweeney'in, şu görüşlerine yer verildi:

 

"Bu, (aşılı kişilerin hastalığa yakalanması) aşıların işe yaramadığı anlamına gelmiyor. Aşılanmış kişiler, COVID-19'u ağır geçiren kişilere göre, çok daha iyi korunmaktadır ve hepimiz ilk fırsatta tam aşı olmak için çaba göstermeliyiz."

 

Vakaların yüzde 90'ı Delta kaynaklı

 

15 Temmuz'da da benzer bir uyarı yayımlayan EMA, şu ana kadar AB ülkelerinde BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson firmalarınca üretilen aşıların kullanımına izin veriyor. Sinovac, Curevac, Novavax, Sputnik V ve Sanofi Pasteur'un aşılarının ön değerlendirmesi devam ediyor.

 

ECDC, hazirandaki raporunda ağustos sonunda AB'deki vakaların yüzde 90'ının Delta varyantından kaynaklanacağını vurgulamıştı.

Devamını Oku
AB kurumlarından "aşı" uyarısı

6 ilde yangınlarla mücadele sürüyor

Antalya, Muğla, Aydın, Isparta, Denizli ve Hatay’da orman yangınlarına müdahale sürüyor. Yangının ilerlediği Muğla'daki Yeniköy ve Kemerköy santrallerinde önlemler arttırıldı.

Muğla’nın Marmaris ilçesi Armutalan Mahallesi'nde çıkan orman yangın, Orhaniye, Turunç ve Turgut Mahallerinde etkisini sürdürüyor.

 

Ekipler, sarp arazi ve rüzgar sebebiyle yangına müdahalede güçlük yaşıyor. Orman ve itfaiye ekiplerine, polis, asker ve zabıta ekipleri de destek veriyor.

Uçak ve helikopterlerin yanı sıra Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyetine ait gemiler de söndürme çalışmalarına katılıyor.

 

Yangın, Bodrum'da Kisebükü, Mazı Çocuk Mezarı mevkisi ve Yeniköy'de, Milas'ta ise Fesleğen Yaylası ve Ören yönünde etkisini sürdürüyor. Ekipler, helikopter ve uçak desteğinde alevlerin ilerleyişini durdurmaya çalışıyor. Alevlerin dün ulaştığı Ören'deki bazı sitelerde yazlıklar yandı.

Devamını Oku
6 ilde yangınlarla mücadele sürüyor