Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu düzenlendi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM açılışının 99. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla resepsiyon verdi.

Şentop ve eşi Sabriye Şentop, TBMM Tören Salonu'nda düzenlenen resepsiyonda davetlileri karşılayarak, tek tek tokalaştı.

 

Resepsiyona gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şentop tarafından kapıda karşılandı.

 

 

 

Resepsiyona, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanları ve yabancı misyon temsilcileri katıldı.

 

 

 

Resepsiyon sırasında MHP Genel Başkanı Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarıyla ayrı ayrı sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Şentop, Destici ve beraberindeki bakanlarla Mermerli Salon'a geçerek, görüştü.

 

 

 

Şehit Halisdemir'in babası ve kardeşi de Meclis'te

 

Resepsiyona şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir ile kardeşi Soner Halisdemir de katıldı.

 

 

 

Erdoğan ve Şentop, Halisdemir'in babası ve kardeşi ile bir süre sohbet etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyonda görev alan aşçılarla da fotoğraf çektirdi.

 

 

 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener resepsiyona gelmezken, Grup Başkanı Orhan Çakırlar ile Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu ise katılanlar arasında yer aldı.

 

Şentop da gecenin sonunda basın mensupları, aşçılar, garsonlar ve TBMM personeliyle fotoğraf çektirdi.

 

Resepsiyonu çok sayıda gazeteci izledi. 

Devamını Oku
TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu düzenlendi

Türkiye'nin 2023 tarım hedefleri Ramazan'dan önce açıklanacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin 2023 tarım hedefleri politikasına ilişkin plan ve programlarını ramazan ayından önce açıklayacaklarını söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un ev sahipliğinde TBMM Şeref Salonu'nda düzenlenen 23 Nisan resepsiyona katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Türkiye'de tarım alanında yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Pakdemirli, "Kolay çözülebilecek sorunları zaten çözüyoruz. Diğer sorunlar ile ilgili bazıları için bir sene, bazıları için iki sene, bazıları için ise üç sene sürecek programlar hazırladık. Her şey takvimlendirildi. Tarımda 2023 yılına kadar yapılacak her şey takvimlendirildi. Bu takvim hızlı bir şekilde işleyecek. Tarıma ilişkin 2023 vizyonumuzu ve bunun yol haritasını açıklayacağız. Bu programlarımızı ramazan ayından önce açıklayacağız." diye konuştu.

Devamını Oku
Türkiye'nin 2023 tarım hedefleri Ramazan'dan önce açıklanacak

Şırnak'ta PKK'lı 4 terörist teslim oldu

Şırnak'ın Silopi ilçesinde PKK'lı 4 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Alınan bilgiye göre, terör örgütü PKK'nın kamplarından kaçarak Habur Sınır Kapısına gelen 2'si kadın 4 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Gözaltına alınan teröristlerin emniyetteki işlemleri sürdürülüyor.

Şırnak'ta PKK'lı 4 terörist teslim oldu

"FETÖ ile irtibatlı 240 bini aşkın kişi hakkında adli işlem yapıldı"

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Türkiye'de FETÖ iltisaklı 240 bini aşkın kişi hakkında adli işlem yapıldığını belirtti.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Karabük'te İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde (POMEM) incelemelerde bulundu, Karabük Valisi Fuat Gürel'i makamında ziyaret etti.

 

Eskipazar İlçe Amirliği Hizmet Binası açılış törenine de katılan Uzunkaya, burada yaptığı konuşmada, polis teşkilatının çağa ayak uydurarak hedeflerine ilerlediğini, terörle ve uyuşturucuyla mücadeleden asayiş ve trafiğe kadar birçok alanda başarılı çalışmalar gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Türkiye'de hem asayiş olaylarının, suçların aydınlatılmasında hem de önlenmesinde önceki yıllara göre daha çok iyileşmelerin yaşandığına dikkati çeken Uzunkaya, 2019 yılında tüm Türkiye'de hedeflerinin öncelikle suçların işlenmesini önlemek olduğunun altını çizdi.

 

Terör örgütü PKK ile 35 yıldır devam eden bir mücadele olduğunu, bu sorunun arkasında sadece bir örgütün değil bunu besleyen, büyüten devletlerin olduğunu ifade eden Uzunkaya, birkaç yıl öncesine kadar Türkiye sınırları içinde sayısı 8-10 binlerle ifade edilen PKK'lı terörist sayısının bugün 700'lü rakamlara indirildiğini vurguladı.

 

Uzunkaya, "Düne kadar pek çok konuda taşeron örgüt olarak eylemler yapan başta DHKP/C olmak üzere türevi, yandaşı, akrabası olan pek çok terör örgütü bugün ülkemizde barınacak alan bulamayıp başka ülkelere kaçma yollarını aramış ve kaçmıştır." dedi.

 

"240 bin kişiye FETÖ'den işlem yapıldı"

 

DEAŞ terör örgütüyle gerek ülke sınırları içinde gerekse dışında her zaman net ve kararlı bir mücadelenin yürütüldüğüne işaret eden Uzunkaya, FETÖ ile mücadeleyi de şöyle anlattı:

 

"Hain darbe girişimiyle ülkemizi bölmek, parçalamak ve son Türk devletini tarih sahnesinden silmek isteyen örgütün hain planları ters tepmiş, ülkeyi parçalamak isteyenler farkına varmadan ülkenin birleşmesine, bütünleşmesine, kenetlenmesine vesile olmuş ve neticede bu örgütle de emniyet teşkilatımız başta olmak üzere, yargısından silahlı birimlerine, devletin her kademesine kadar amansız bir mücadele içine girilmiş, 15 Temmuz 2016'dan günümüze kadar Türkiye'de bugün itibarıyla 240 bini aşkın FETÖ terör örgütüyle irtibatlı kişi hakkında adli işlem yapılmıştır. Bugün itibarıyla bu örgütün cezaevlerinde 30 bin 427 tutuklu, hükümlü mensubu bulunmaktadır."

 

Zor bir coğrafyada bulunduklarını ve ülkede huzur bırakmamak için gece gündüz planlar, hesaplar yapan şer güçlerin çalıştığını söyleyen Uzunkaya, "Bizim tüm Türk milleti olarak, devlet olarak tüm kurumlarımızla uyanık olmamız, kenetlenmemiz, bütüncül bir yaklaşımla gücümüzü, irademizi, kararlılığımızı ve ülkeyi savunma noktasındaki duruşumuzu bir İstiklal mücadelesi ruhuyla hayata geçirmemiz gerekiyor." dedi.

 

PKK terör örgütünün sadece uyuşturucudan bir yılda 3 milyar dolar elde gelir ettiğinin ve bu geliri Türkiye'ye karşı top tüfek ve kan ve gözyaşına dönüştürmek için kullandığının unutulmaması gerektiğini dile getiren Uzunkaya, uyuşturucuyla mücadelenin de tıpkı terör örgütleriyle olduğu gibi kararlılıkla sürdürüldüğünü ve bu konu nedeniyle cezaevlerinde 57 bin kişinin yattığını açıkladı.

 

Uzunkaya, konuşmasının ardından Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Eskipazar Kaymakamı Mehmet Yasin Erkan, Karabük Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Sefa Yılmaz, POMEM Müdürü Mahmut Karabulut ve diğer protokol üyeleriyle açılışı gerçekleştirdi, binayı gezdi.

 

Polis memurlarıyla sohbet eden Uzunkaya, vatandaşların işlerinin en geç bir saat içinde bitirilmesi gerektiğini belirterek, bu çerçevede, 1269 polis merkezinde kadın polis memurlarının da görev alacağı Güven Masası oluşturacaklarını sözlerine ekledi. 

Devamını Oku
"FETÖ ile irtibatlı 240 bini aşkın kişi hakkında adli işlem yapıldı"

18 yaşındaki gençten Apple'a bir milyar dolarlık dava

ABD'de 18 yaşındaki öğrenci, yanlışlıkla tutuklanmasına sebep olduğu gerekçesiyle teknoloji devi Apple'a bir milyar dolarlık tazminat davası açtı.

ABD medyasında yer alan haberlerde, New York’ta yaşayan Ousmane Bah adlı genç, geçen sene 4 farklı eyalette gerçekleştirilen Apple mağazalarına yönelik soygunlarda şüpheli olarak tutuklanmasına neden olduğu için Apple'ı mahkemeye verdi.

 

Manhattan Federal Mahkemesinde açılan davada Bah, Apple şirketinin mağazalarında kullandığı yüz tanıma yazılımının yanlış yönlendirmesi nedeniyle haksız şekilde tutuklandığını, bundan dolayı psikolojisinin ve itibarının ciddi şekilde zarar gördüğünü belirtti.

 

Bah, hırsızlık olayını ilk olarak haziran 2018'de kendisine Boston'dan mahkeme çağrısı geldiğinde öğrendiğini, Manhattan'daki hırsızlık olayı nedeniyle kasım 2018'de gözaltına alınarak ifade verdiğini ancak güvenlik kamerasındaki kişilerden biri olmadığı anlaşılınca serbest bırakıldığını belirtti.

 

Kimliğinin hırsızlar tarafından çalınıp kullanılmış olabileceğini savunan Bah, hayatında hiç Boston'a gitmediği, Manhattan'daki hırsızlık olayı sırasında da okulundaki bir törende bulunduğu bilgisini paylaştı.

 

Dava dilekçesinde, "Bu olay, Apple şirketinin hırsızlıktan şüphelenilen kişileri izlemek için mağazalarındaki güvenlik sisteminde kullandığı yüz tanıma uygulaması ile de alakalı. Apple'ın Orwell'ci (1984 romanının yazarı George Orwell) şekilde müşterilerinin haberi olmadan yüzlerini tarayarak, hırsızlık olaylarında 'şüpheliler' listesindekilerle eşleştirdiği anlaşılmaktadır." ifadesi kullanıldı.

 

Massachusetts, Delaware ve New York'ta Bah hakkındaki suçlamalar geri çekilirken, New Jersey'de ise Bah hakkındaki suçlamanın hala bekletildiği kaydedildi.

 

Dava ve iddialara yönelik Apple'dan henüz açıklama yapılmadı.

 

New York, Massachusetts, Delaware ve New Jersey bölgelerindeki Apple mağazalarında geçen yıl mayıs ayında gerçekleştirilen soygunlarda hırsızların bin 200 dolar değerinde ürün çaldığı bildirilmişti.

Devamını Oku
18 yaşındaki gençten Apple'a bir milyar dolarlık dava

Binali Yıldırım: YSK süreci tamamlanmış değil, konuşmam doğru olmaz

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım "YSK süreci tamamlanmış değil konuşmam doğru olmaz çünkü işin konusu benim. YSK’nın kararına yorum yapmam yanlış olur. Kanaat belirtmem doğru olmaz." dedi.

Binali Yıldırım: YSK süreci tamamlanmış değil, konuşmam doğru olmaz

İran: ABD'nin rüyası asla gerçekleşmeyecek

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, ABD'nin İran petrol ihracatını sıfıra indirme hayalinin gerçekleşmeyecek bir hayal olduğunu söyledi.

İran milletvekillerinin sorularını yanıtlamak üzere Meclis Genel Kuruluna gelen Zengene, ABD'nin muafiyetleri sona erdirmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Piyasadaki petrol arzı ve talebinin kırılgan bir durumda olduğunu, ABD ile bölgedeki müttefikleri tarafından yapılan açıklamaların, piyasanın tepkisinden duydukları endişeyi ortaya koyduğunu belirten Zengene, "Petrol sanayisi, ABD'nin ekonomi savaşında hedeflerin en başında yer almaktadır. Ancak İran'ın petrol ihracatını sıfıra indirme hayali asla gerçekleşmeyecek bir rüyadır" dedi.

 

Petrol piyasasının öngörülerde bulunmaya uygun olmadığını ve ihtiyaç duyulduğu kadar petrolün üretileceğine dair güvence verilemeyeceğini dile getiren Zengene, bazı bölge ülkelerinin üretim kapasitelerini gerçek miktarın üstünde açıkladığına işaret ederek, "ABD ve onun bölgedeki müttefikleri, petrolü siyasi bir silah olarak kullanıyor ancak alınan bu kararın dumanı kendi gözlerini yakacak" diye konuştu.

 

'İRAN, ABD VE RUSYA'DAN SONRA DÜNYANIN 3'ÜNCÜ DOĞAL GAZ ÜRETİCİSİDİR'

 

Zengene doğal gaz üretimiyle ilgili de enerji santralleri ve petrokimya tesislerinin herhangi bir kısıtlama olmadan faaliyetlere devam ettiğini belirtti.

 

"İran, ABD ve Rusya'dan sonra dünyanın 3'üncü doğal gaz üreticisidir" diyen Zengene, şöyle devam etti:

 

"Türkiye ile yapılan doğal gaz anlaşması tüm yönleriyle uygulanıyor. Irak ile de 60 milyon metreküp doğal gaz ihracatı için iki anlaşma imzalandı. Ermenistan ve Azerbaycan ile yapılan anlaşmalar da uygulamaya konuldu ancak Pakistan, ABD ve bazı bölge ülkelerinin baskısı nedeniyle anlaşmayı hayata geçirmiyor".

 

Zengene, Umman ile de doğal gaz anlaşmasının gündemde olduğunu ifade ederek, boru hatlarını dünyada 2 şirketin döşediğini ve yaptırımlar nedeniyle de bunun şimdilik gerçekleşmesinin mümkün olmadığını aktardı.

Devamını Oku
İran: ABD'nin rüyası asla gerçekleşmeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD Başkanı ile bugünlerde görüşmemiz olabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yakın zamanda bir görüşmenin olabileceğini söyledi.

TBMM'nin 99. açılış yıl dönümü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un ev sahipliğinde TBMM Şeref Salonu'nda resepsiyon verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

 

Trump ile olası görüşme

 

 "ABD Başkanı Donald Trump ile yakın zamanda bir görüşmemiz olabilir."

 

Kabine revizyonu

 

"Hiçbir zaman bununla ilgili açıklama yapmadım. Medya veya birileri istedi diye eğer kabine değişikliği yoluna gidecek olursak, bu ülkede istikrar diye bir şey kalmaz. Eğer bir değişme gerekiyorsa gerektiği zaman onu zaten yaparız ama birilerinin siparişi üzerine ben kabine değişikliğine hiçbir zaman gitmem böyle bir adetim yok."

 

YSK'nin İstanbul seçimlerine ilişkin kararı

 

"Karara yönelik herhangi bir yoruma girmeyeyim. Şu anda aklımda kaldığı itibarıyla 9 maddede itiraz vardı. Diğer 8'i üzerinde de onların incelenmesine ayrıca karar vermişler. 8 maddenin de incelenmesini şu anda izliyoruz. Onlar da tabii çok çok ciddi başlıklar. Onlar da incelendikten sonra nihai kararı bekleyeceğiz."

 

Türkiye İttifakı

 

"Türkiye İttifakı, Cumhur İttifakı'nın farklı bir versiyonudur. Biz şu anda 82 milyonu ayırarak konuşamayız. 82 milyonu biz bir ittifak içerisinde 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' olarak topluyoruz. Kastımız da budur."

Devamını Oku
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD Başkanı ile bugünlerde görüşmemiz olabilir

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: S-400'ler NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "S-400 ile ilgili ara formül gündeme gelmedi. Alacağımız sistem NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması geldi. 

 

S-400 ile ilgili ara formülün gündeme gelmediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Alacağımız sistem NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek." dedi.

 

ABD'nin İran ambargosunda muafiyeti sonlandırmasıyla ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "Yanlış bir karar, uygulanması zor bir karar." diye konuştu. 

Devamını Oku
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: S-400'ler NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek

Bakan Akar'dan yeni askerlik sistemi açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemiyle ilgili düzenlemenin çok kısa zamanda Meclis'e geleceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Akar, "FETÖ, DEAŞ, PKK/YPG ile mücadelemiz süresiz, sınırsız devam ediyor." dedi. 

 

Bakan Akar yeni askerlik sistemiyle ilgili de açıklama yaptı. 

 

Akar, yeni askerlik sistemiyle ilgili düzenlemenin çok kısa zamanda Meclis'e geleceğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan merakla beklenen yeni askerlik düzenlemesinin ayrıntılarını şubat ayında Balıkesir'de açıklamıştı.

 

Yeni askerlik sistemi şöyle:

 

Bedelli askerlik kalıcı hale getirildi

 

Bedelli askerlik uygulaması, ordunun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getirilecek.

 

İsteyen herkes başvurabilecek

 

Bedelli askerlikten her yıl 145 bin kişi yararlanacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecek.

 

Önlisans mezunları 12 ay astsubay olacak

 

Yeni askerlik sistemi ile lisans ve lisansüstü mezunları 12 aylık yedek subay olarak askerlik yapabilecek. Meslek Yüksek Okulu mezunları da yedek astsubay olarak askerlik görevini yerine getirebilecek.  

 

Maaş ödenecek

 

İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getirdiklerini anlatan Erdoğan, "Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek." dedi.

 

Lise ve altı mezunlar

 

Lise ve altı mezunları için 6 ay+6 ay askerlik uygulaması getiriliyor. Bir aylık eğitimini tamamlayıp beş aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecek. Askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacak.

 

12 aylık sürenin sonunda arzu edenler sözleşmeli er erbaş kadrosuna geçiş için müracaat edebilecek.

 

Yurt dışındakiler için dövizle askerlik uygulaması sürecek

 

Yurt dışındakiler için ise dövizle askerlik uygulaması sürecek. Dövizle askerlik ile bedelli askerlik arasında ücret farkı olmayacak. Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak. 

Devamını Oku
Bakan Akar'dan yeni askerlik sistemi açıklaması
}