Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Kızılay'dan Elazığ depremi için bağış çağrısı

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili "Gün dayanışma günü" diyerek bağış çağrısında bulundu.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Twitter adresi üzerinden Elazığ depremi ile ilgili açıklama yaptı. 

 

Kınık, "Bölgedeki vatandaşlarımızın olumsuz şartlardan korunması için ihtiyaç duyulan malzemeleri bölgeye sevk ediyoruz. Kizilay destekleriniz için

'Deprem' yazın, 2868’e SMS yollayın, 10 lira katkıda bulunun. Dilediğiniz kadar gönderebilirsiniz. Gün dayanışma günü." dedi. 

 

#Deprem #Elazığ #Sivrice

Devamını Oku
Kızılay'dan Elazığ depremi için bağış çağrısı

Meterolojiden Elazığ için don ve soğuk uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası, vatandaşları bu gece aşırı soğuk ve don riskine karşı tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası Twitter hesabından açıklama yaptı. 

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Deprem bölgesi ve yakın çevresinde bu gece havanın az bulutlu ve açık geçeceği, bu nedenle gece sıcaklıklarının yer yer eksi 7 ila eksi 12 derece civarına düşeceği tahmin edildiğinden vatandaşlarımızın aşırı soğuk ve don riskine karşı tedbirli olmaları önem arz etmektedir."

Devamını Oku
Meterolojiden Elazığ için don ve soğuk uyarısı

AFAD: 28 çalışma grubu faaliyete geçirildi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamada, Elazığ'da en büyüğü 5,4 olan 8 artçı sarsıntının meydana geldiği belirtildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde saat 20.55'te 6,5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

 

Deprem sonrası bölgede, en büyüğü 5,4 olan 8 artçı sarsıntı kaydedildi.

 

"28 çalışma grubu faaliyete geçirildi"

 

AFAD'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir."

 

Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerektiği uyarısı yapan AFAD, "Telefon görüşmelerinde mümkünse web tabanlı uygulamaların ve SMS'lerin tercih edilmesi önem arz önem arz ediyor. Doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kesinlikle kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır." ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
AFAD: 28 çalışma grubu faaliyete geçirildi

Bakan Soylu: Şu ana kadar can kaybı haberi gelmedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul AFAD'da deprem hazırlık toplantısına başkanlık ederken Elazığ Sivrice'de deprem oldu.

 

İçişleri Bakanı Soylu, ilk bilgilere göre, Elazığ'da meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremde 2 kişinin yaralandığını açıkladı.

 

Soylu, Elazığ merkezde şu ana kadar 10 binada hasar olduğu ihbarının geldiğini bildirdi.

 

Bakan Soylu, İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde (AFAD) düzenlenen Çalışma Grupları Değerlendirme Toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, İstanbul'da bugüne kadar 169 toplantı yaptıklarını, bugünkü toplantıda zarar tespit, enkaz kaldırma, trafik, güvenlik, nakliye, altyapı ve arama kurtarma başlıkları üzerinde kapsamlı bir çalışma oluşturacaklarını belirtti.

 

İstanbul'da yaptıkları çalışmaların bir anlamda diğer illere rehberlik ettiğini, yaptıkları çalışmalarla olası zararları en aza indirmeyi hedeflediklerini ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

 

"Burada bir tarafta olası bir İstanbul depremine hazırlanıyoruz. Aynı zamanda deprem öncesi yapılabilecek tüm hazırlıkların antrenmanını gerçekleştiriyor, diğer vilayetlere rol model çıkartmaya çalışıyoruz. Tüm toplantılara katılmak istememin temel nedenlerinden biri de, tüm meseleleri derinlemesine arkadaşlarımla birlikte tezekkür edebilme anlayışıdır. Her toplantının çok daha iyi bir noktaya geldiğini ben müşahede ediyorum. Eylül ayında İstanbul'da deprem oldu, başka illerde de hasar veren depremler oldu. Bütün arkadaşlarımız hemen olay yerine müdahale noktasında, risk olan yerlerde adımlarını attılar, atıyorlar da. Tam da böyle bir şey arıyoruz biz. İkazımız şudur, bu depremlere bakıp fay hattının enerjisinin bittiği düşüncesine kapılmak teorik olarak da bilimsel olarak da tam bir yanılgıdır. Deprem uzmanlarının bile garanti vermediği bir konuda aşırı iyimser çıkarımlar yapmak doğru değil. Bizde bir atasözü vardır. Sen önünü kış tut, yaz çıkarsa bahtına."

 

"Özellikle ağır hasarlı nitelendirdiğimiz tüm binalardan çıkılması gerekiyor"

 

Soylu, vatandaşlara uyarılarda bulunarak, "Benim hala anlamadığım bir şey var. Hasarlı binalarla ilgili, hasarlı olduğunu söylüyoruz ve oradan çıkmıyorlar. Biz her şeyini karşılıyoruz, çıkın diyoruz. Kiraysa kira, binanın yeniden yapılması gerekiyorsa bu konuda ortaya koyduğumuz modellemeler çerçevesinde bütün yardımları yapıyoruz. 'Ben bu binadan çıkmam.' diyorlar. Buradan tekrar söylüyorum, özellikle ağır hasarlı nitelendirdiğimiz tüm binalardan çıkılması gerekiyor. Bunun başka bir yolu ve yöntemi yok." ifadesini kullandı.

 

Geçmiş yıllardaki depremlerde iletişim kanallarının çok güçlü olmadığını, ne devletin ne de milletin ağır depremlere hazırlıklı olmadığını vurgulayan Soylu, "Oysa bugün iletişim imkanlarımız var. Dolayısıyla bu hazırlığı yapabiliriz ve gecikmeden yapmak durumundayız çünkü bütün işaretler, bilimsel bütün veriler, bu gerçekle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Gerçekler bize kendisini dayatmadan, bize acılar yaşatmadan, bizlerin kendi gerçeğimizle yüzleşmemizde, tedbir almamızda fayda var. Binalarımız sağlam olursa, kurumlarımız depreme karşı hazırlıklı olursa, müdahale ekiplerimiz hazırlıklı olursa, deprem dediğimiz hadise, bir yıkım olmaktan çıkar, bir doğa olayı olarak kalır." ifadelerini kullandı.

 

"Buradan bütün vatandaşlarımıza bu konuda çağrı yapmak istiyorum." diyen Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Bizler bu toplantılarda kamu tarafında müdahale tarafında herhangi bir aksama yaşanmaması için bir gayret ortaya koyuyoruz. Elimizden geldiğince ve kanunların izin verdiği ölçüde, bina stokumuzun depreme dayanıklı hale gelmesi için de yoğun bir gayret gösteriyoruz. Ancak bunu yalnız yapamayız. Vatandaşlarımızın da gayreti, fedakarlığı, tedbiri ve teyakkuzuna ihtiyacımız var. İnanıyorum ki aziz milletimiz, tarihi boyunca pek çok olayda gösterdiği ferasetini ayakta kalma refleksini afet meselesinde de gösterecektir."

 

Soylu'nun yanı sıra, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Yaşar Aksanyar ve ilgili kurum yöneticilerinin katıldığı Çalışma Grupları Değerlendirme Toplantısı'nda, Güvenlik ve Trafik Çalışma Grubu, Nakliye Çalışma Grubu, Altyapı Çalışma Grubu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu ile Arama ve Kurtarma Çalışma Grubu'nun faaliyetleri değerlendirilecek.

Devamını Oku
Bakan Soylu: Şu ana kadar can kaybı haberi gelmedi

Elazığ depremi birçok ilde hissedildi

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yaptığı açıklamada, depremin kentte de hissedildiğini belirterek, "Allah'a şükür, Adana'da bir olumsuzluk yok. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum." diye konuştu.

 

Hatay ve Osmaniye

 

Depremin hissedildiği Hatay'da da vatandaşlar sokaklara çıktı.

 

Hatay Valisi Rahmi Doğan, kentte depremi hissettiklerini ifade ederek, "Ciddi bir sıkıntı yok. Kaymakamlardan ve yetkililerden de bilgi aldım. İlk belirlemelere göre bir olumsuzluk görünmüyor. Araştırmalarımız sürüyor." dedi.

 

Osmaniye'de hissedilen depremle ilgili açıklamada bulunan Vali Ömer Faruk Coşkun da "Depremi ilimizde hissettik. İlk incelemelerimizde, ilimiz genelinde herhangi bir sorun gözükmüyor. Ekiplerimiz özellikle kırsal kesimde incelemelerini sürdürüyor. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun." ifadelerini kullandı.

 

Tunceli

 

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli depreme ilişkin, "Bölgemizde meydana gelen depremi Tunceli olarak hissettik. 8 ilçemiz ve bağlı köylerimizi araştırdık. Şu ana kadar bildirilen olumsuz bir durum yok." dedi.

 

Vali Sonel, yaptığı açıklamada, depremin kent genelinde hissedildiğini söyledi. Sonel, deprem sonrası ilgili kurumlara gerekli talimatları verdiğini ifade etti.

 

"Bölgemizde meydana gelen depremi Tunceli olarak hissettik. 8 ilçemiz ve bağlı köylerimizi araştırdık. Şu ana kadar bildirilen olumsuz bir durum yok. Köylerimize de ulaşmaya çalışıyoruz. AFAD başta olmak üzere tüm ekiplerimiz teyakkuzda."

 

Malatya

 

Depremin hissedilmesiyle kentlerde bulunan vatandaşlar evlerini terk ederek güvenli noktalara çıktılar.

 

Parklara çıkan vatandaşlar, büyük korku yaşadıklarını dile getirdi. Malatya Valisi Aydın Baruş, depremin Malatya'da hissedildiğini ifade etti.

 

Deprem nedeniyle şu ana kadar kendilerine yansıyan olumsuz bir durumun bulunmadığı aktaran Baruş, "Birkaç evde çatlaklar oluştuğuyla ilgi ihbarlar aldık." dedi.

 

Baruş, kentte kriz masası oluşturduklarını, ilgili kurumların görev başında olduğunu söyledi.

 

Gaziantep

 

Gaziantep Valisi Davut Gül, ilk belirlemelere göre kentte herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını ifade etti.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise depremin kentte de hissedildiğini ve ekiplerin hemen sahaya çıktıklarını dile getirdi.

 

Şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk haberi almadıklarını aktaran Şahin, herkese geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

Şanlıurfa

 

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, depremin Şanlıurfa'da da hissedildiğini belirterek, ilgili kurumların hemen sahaya çıktığını söyledi.

 

Vali Erin, kentte şu ana kadar kendilerine gelen olumsuz bir durumun bulunmadığını belirtti.

 

"İlk belirlemelere göre herhangi bir olumsuz durum bulunmamakta. Elazığ'a ve ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. AFAD ve kolluk ekipleri görevlerinin başındalar. AFAD her türlü olumsuzluklara hazırlar ihtiyaç olması halinde yardımcı olmaları için arkadaşlarımızı Elazığ'a göndereceğiz, şu an için ihtiyaç yok." 

Devamını Oku
Elazığ depremi birçok ilde hissedildi

Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde deprem

Elazığ Sivrice'de 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 

 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verilerine göre, Elazığ'ın Sivrice ilçesi 6,8 büyüklüğünde deprem ile sallandı. 

 

Deprem yerin 6,75 derinliğinde saat 20.55'de meydana geldi.

 

Deprem çevre illerde de hissedildi. 

 

Depremden 13 dakika sonra 5,4 büyüklüğünde 2. bir deprem daha meydana geldi. 

Devamını Oku
Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde deprem

Sudan'da barışın çerçevesi çizildi

Sudan hükümeti ve ayrılıkçı Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) örgütü, Güney Sudan'ın başkenti Cuba’da barış süreci için bir çerçeve anlaşma imzaladı.

Sudan Egemenlik Konseyi Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, hükümet ile ayrılıkçı SPLM-N örgütü, başkent Cuba’da barış süreci için bir çerçeve anlaşmaya imza attı.

 

Anlaşmaya Sudan hükümeti adına Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Dakalu, SPLM-N'den ise Ahmed Umde imza attı.

 

İmza töreninde Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit de hazır bulundu.

 

Çerçeve anlaşmanın, güvenlik düzenlemeleri ile insani dosyaları kapsadığı aktarıldı.

 

Cuba müzakereleri

 

Cuba müzakereleri, batıdaki Darfur bölgesi, güneydeki Güney Kurdufan ve güneydoğudaki Mavi Nil eyaletleri ile ülkenin doğu, kuzey ve orta kesimlerindeki barış görüşmelerine odaklanıyor.

 

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, 30 yıllık Ömer el-Beşir iktidarının devrildiği darbenin ardından Sudan yönetimi ile silahlı hareketler arasında uzlaşı sağlanması amacıyla ara buluculuk girişimi başlatmıştı.

 

Sudan hükümeti ile Devrimci Cephe arasındaki barış görüşmeleri 14 Ekim'de Cuba'da başlamıştı. Devrimci Cephe, "Adalet ve Eşitlik Hareketi", "Sudan Kurtuluş Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N)" isimli silahlı hareketlerini bünyesinde barındırıyor.

 

Cibril İbrahim liderliğindeki Adalet ve Eşitlik ile Arko Minavi liderliğindeki Sudan Kurtuluş Hareketi, 2003'ten bu yana Darfur'un, SPLM-N ise 2011'den itibaren Kurdufan ve Mavi Nil eyaletlerinin bağımsızlığı için silahlı mücadele yürütüyor.

Devamını Oku
Sudan'da barışın çerçevesi çizildi

İzmir'de 2 lastik botta 84 düzensiz göçmen yakalandı

İzmir'in Karaburun ilçesinde 2 lastik botta toplam 84 düzensiz göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik unsurları, Karaburun açıklarında hareket halinde 2 lastik bot tespit etti.

 

Botu durduran ekipler, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 30 Orta Afrika, 29 Suriye, 25 Somali uyruklu 84 düzensiz göçmeni kıyıya çıkardı.

 

Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.  

Devamını Oku
İzmir'de 2 lastik botta 84 düzensiz göçmen yakalandı

Almanya'da silahlı saldırı: 6 kişi öldü

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Rot am See kasabasında düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti.

Aalen polisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, saldırıyla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığı ve saldırının olduğu yere çok sayıda polis ekibinin sevkedildiği belirtildi.

 

Alman medyasında yer alan haberlerde, saldırının kişisel bir tartışmanın akabinde yaşandığı iddia edildi.

Devamını Oku
Almanya'da silahlı saldırı: 6 kişi öldü

İBB'den 'ayvalı protesto' açıklaması: İzinsiz satıcılık yapan vatandaş uyarılmasına rağmen faaliyetlerine son vermedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), zabıtanın kamyonetine el koyması üzerine çürüyen ayvaları belediye önüne döken seyyar satıcının, uyarılara rağmen izinsiz satış faaliyetlerine son vermediğini açıkladı.

İBB, zabıtanın kamyonetine el koymasını çürüyen ayvaları belediye önüne dökerek protesto eden seyyar satıcıya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada zabıta ekiplerinin, izinsiz satış yaparak halkın sağlığını yok sayanlara karşı sorumluluğunu, yasaları esas alan kurallar çerçevesinde yerine getirmeye devam ettiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Maltepe E-5 Küçükyalı benzin istasyonunun yanında, izinsiz olarak seyyar satıcılık yapan vatandaş, İBB Zabıtası tarafından üç defa uyarılmasına rağmen faaliyetlerine son vermedi. Bunun üzerine, zabıta ekipleri 14 Ocak'ta yanlarına kolluk kuvvetlerini alarak, ilgili mevzuat kapsamında, izinsiz satış yapan seyyar satıcıya müdahale etti. Seyyar satıcının aracı, zabıta ekipleri tarafından müdürlüğün deposuna tutanakla teslim edildi. Olayın ardından seyyar satıcı zabıta müdürlüğüne giderek, el konulan araç ve sattığı ürünlerin iade edilmesini talep etti. Yetkililer tarafından depoya yönlendirilen satıcı, malzemeleri almaktan son anda vazgeçti. Seyyar satıcı, 22 Ocak'ta tekrar depoya gidip, malzemeleri teslim alarak poşetlerdeki gıdaları bina içerisine savurdu. Aynı seyyar satıcı, dün de Saraçhane'deki İBB binası önünde ayvaları yere dökerek protestoda bulundu. Olay yerine gelen polis, seyyar satıcıyı uzaklaştırdı. Daha sonra polis tutanak tutarak seyyar satıcıya aracını teslim etti."
'İstanbullu hemşehrilerimizin sağlıklı yiyecek tüketmesi için faaliyetlerimize devam ediyoruz'
Açıklamada görüşlerine yer verilen İBB Zabıta Daire Başkanı Engin Ulusoy da görevlerini yasal çerçevede yerine getirmeye devam edeceklerini anlatarak, "Tüm İstanbullu hemşehrilerimizin sağlıklı yiyecek tüketmesi için 7 gün 24 saat faaliyetlerimize devam ediyoruz. Zabıta Daire Başkanlığımız, 5393 Belediye Kanunu'nun 15. maddesi ve Zabıta Yönetmeliğinin 15.maddesi gereği, ihlalde bulunan her kişi ve kuruma müdahale ediyor" ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
İBB'den 'ayvalı protesto' açıklaması: İzinsiz satıcılık yapan vatandaş uyarılmasına rağmen faaliyetlerine son vermedi