Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Hakkari ekimde doğal gaza kavuşuyor

Hakkari Valisi İdris Akbıyık, "Bazı noktalardaki kazı, hat döşeme ve sistem kutularının yerleştirilmesi çalışmalarında son aşamaya gelindi. İnşallah ekim ayı içinde ilimizde doğal gaz kullanımına başlanacak." dedi.

Hakkari'de 3 yıl önce başlatılan doğal gaz boru hattı döşeme ve sistem kutuları yerleştirme çalışmaları devam ediyor.

 

Valiliğin internet sitesindeki bilgilendirmeye göre, çalışmalar kapsamında 25 kilometre boru hattı döşendi, bin 500 eve hat ulaştırıldı, 300 binaya sistem kutusu bağlandı.

 

 

 

Bu binaların yanı sıra Gazi ve Yeni Mahalle'de bulunan kamu kurumlarına da sistem kutusu takıldı.

 

Vali İdris Akbıyık, kent merkezindeki farklı noktalarda yürütülen boru döşeme çalışmalarını inceleyerek ilgililerden bilgi aldı.

 

Çalışmaların hızla sürdüğünü belirten Akbıyık, şunları kaydetti:

 

"Doğal gaz kent için büyük önem taşıyor. Bazı noktalardaki kazı, hat döşeme ve sistem kutularının yerleştirilmesi çalışmalarında son aşamaya gelindi. İnşallah ekim ayı içinde ilimizde doğal gaz kullanımına başlanacak. Kentimize hayırlı olsun."

 

 

 

Akbıyık, ayrıca Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü ziyaret ederek, Türkiye Bisiklet Federasyonunca yarın kentte organize edilecek Uluslararası Dağ Bisikleti Kupası yarışları için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi aldı. 

 

 

 

Sporcularla sohbet eden Akbıyık, kentin uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapacağına işaret ederek, herkesi yarışları izlemeye davet etti.

 

Akbıyık, daha sonra organizasyon için kentte bulunan Gençlik ve Spor Bakan Danışmanı Yusuf Tanrıverdi ile bir süre görüştü.  

Devamını Oku
Hakkari ekimde doğal gaza kavuşuyor

Ardahan'a mevsimin ilk karı yağdı

Ardahan'ın yüksek kesimlerine mevsimin ilk karı düştü.

Kentte gün içinde etkisini gösteren soğuk hava, akşam saatlerinde yüksek kesimlerde yerini kar yağışına bıraktı.

 

Ardahan-Artvin kara yolunun Sahara mevkisinde kar yağışı ile yoğun sis ve tipi, sürücülere zor anlar yaşattı.

 

Kar ve yoğun sisten dolayı sürücüler ilerlemekte güçlük çekerken, yetkililer ilerleyen saatlerde oluşabilecek buzlanmaya karşı sürücülerin tedbirli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Devamını Oku
Ardahan'a mevsimin ilk karı yağdı

Türkiye Maarif Vakfı Fransa'da eğitim merkezi açtı

Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Fransa'nın Strazburg kentinde, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine hitap edecek bir eğitim merkezi açtı.

Strazburg Üniversitesi kampüsü yanında açılan eğitim merkezinde tanıtım etkinliği düzenlendi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, merkezin eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

 

Maarif Vakfı Fransa Direktörü Ömer Tekin, Fransa'daki vatandaşların vakfın faaliyetleri açısından önemli bir hedef kitleyi oluşturduğunu belirtti.

 

Tekin, "Maarif Vakfı olarak bulunduğumuz ülkelerde toplumun geneline hitap eden eğitim kurumları kurma hedefimiz var. Bu amaç doğrultusunda çalışıyoruz, dolayısıyla kapılarımız herkese açık. Bulunduğumuz ülkede eğitim anlamında topluma ne gibi katkıda bulunabiliriz, bunun için mücadele veriyoruz." dedi.

 

Ülkede eğitim alanındaki eksikleri tespit edip artı değer kazandırmaya çalıştıklarını ifade eden Tekin, "Eğitim merkezimizde okul öncesinden üniversiteye kadar öğrencilere ve yetişkinlere hitap eden bir eğitim sistemi mevcut. İlkokul, ortaokul ve üniversite öğrencileri burada istediğini bulabilecek." diye konuştu.

 

Tekin, burada herkesin birbirine katkıda bulunabileceği bir merkez oluşturduklarını belirtti.

 

Öğrencilere matematik, biyoloji, kimya, Fransızca, İngilizce ve ney gibi derslerin verileceğini aktaran Tekin, merkezde öğrencilere yönelik ev ödevlerine yardım, Türkçe ve Türk kültürü ve daha yetişkinler için yazı dili geliştirme derslerinin yapılacağını söyledi.

 

 

 

Tekin, merkezde kültürel faaliyetlerin de düzenleneceğini ifade ederek, "Buraya gelen öğrenciler sadece kuru bilgi alıp gitmeyecek. Bu çocuklara farklı şeyler katmak istiyoruz. Bizim amaçlarımızdan biri burada vatandaşlarımıza eğitim anlamında katkı sağlamak, onların öz güven içerisinde eğitim alanında gelişmelerini sağlamak. Amaç Fransa'ya entegre olmuş ve nereden geldiğini bilen öz güven sahibi bireyler yetiştirmek." diye konuştu.

 

Türk Maarif Vakfının yurt dışında eğitim kurumları açarak Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) karşı da mücadele verdiğini vurgulayan Tekin, "(Eğitim alanında) Avrupa'da bir boşluk söz konusu. Bu boşluğun kötü niyetli insanlar tarafından kullanılmaması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Türkiye'yi doğru şekilde temsil ederek eğitim alanında görevimizi yerine getireceğiz." açıklamasında bulundu.

 

Tekin, vakfın Avusturya ve Almanya'da faaliyetler yürüttüğünü ve Belçika'da temsilciliğinin bulunduğunu, Hollanda'ya da açılmayı planladıklarını belirterek, şunları söyledi:

 

"Amacımız tüm Fransa ve Avrupa'ya yayılmak. Dolayısıyla bu eğitim merkezinin tam anlamıyla sistemini oturttuktan sonra Fransa'nın diğer şehirlerinde, vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı özellikle Lyon ve Paris'te faaliyetlerimize başlayıp yolumuza devam etmek istiyoruz. 2020'de en az 2-3 eğitim merkezi açarak faaliyetlerimize devam edeceğiz. Böyle bir hedefimiz var."

Devamını Oku
Türkiye Maarif Vakfı Fransa'da eğitim merkezi açtı

Evlat nöbeti tutan annelere, şehit anneleri de destek verdi

Evlat nöbeti tutan Diyarbakır annelerine bir destek de şehit annelerinden geldi. 15 Temmuz Derneği Kadın Komisyonu Başkanı Ayşe Arslantürk, "Terör örgütleri annelerimizin gözyaşlarında boğulacaklar." dedi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki Şehitler Makamı'nda 15 Temmuz Derneği Kadın Komisyonu'nca Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan ailelere destek vermek için basın açıklaması yapıldı.

 

Komisyon adına basın açıklamasını okuyan Arslantürk, 15 Temmuz şehitlerinin aileleri ve kadın gaziler olarak Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan ve sayıları her geçen gün artan analara, babalara destek olmak için toplandıklarını söyledi.

 

Arslantürk, terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği hain darbe girişiminde annesini, babasını, eşini, evladını, kardeşini kaybeden aileler olduklarını dile getirerek, "O gece şehitlerimiz gibi cesurca kurşunların üzerine yürüyüp gazilik makamına ulaşan kadınlarımız da bugün burada bizimle birlikte. Şehit yakınları olarak yaşadığımız acı tarif edilemez. Tek tesellimiz ise yakınlarımızın şehadet şerbeti içerek, Peygamber efendimize komşu olduklarını bilmek." diye konuştu.

 

"Analarımızın siyaset üstü birlikteliği terörü bitirecektir"

 

 

 

Ülkede yıllardır terörle mücadele edildiğini anlatan Arslantürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"PKK, DHKP/C, FETÖ, DEAŞ fark etmiyor. İsimler değişse de Türkiye'mizi bölme, parçalama ve dış güçlerin maşası yapma isteği baki kalıyor. Terör örgütleri militanlarını ithal etmiyor. Evlatlarımızı kullanarak, ellerine tutuşturdukları silahları bize karşı doğrultmalarını sağlıyorlar. FETÖ'nün bunu nasıl yaptığını 15 Temmuz'da hep beraber gördük. Diyarbakır'da Hacire Akar'ın yaktığı ateş bu kısır döngüyü kırmak için büyük bir fırsat oldu. Evlatlarını çocuk yaşta dağa kaçıran örgüte karşı ayaklanan aileler, korku duvarını aştı. Bizler de geçen hafta Diyarbakır HDP İl Binası önünde evlat nöbeti tutan ailelere destek ziyareti yaptık. Gördüğümüz tablo umutlarımızı tazeledi. Bir yanımızda çocuğu dağa kaçırılan anne, başka bir yanımızda asker oğlu PKK'nın elinde olan anne. Hiç şüphemiz yok ki analarımızın bu siyaset üstü birlikteliği terörü bitirecektir. Diyarbakırlı annelerin başlattığı mücadele bizlere 15 Temmuz'da vatan için canını feda eden ve geri adım atmadan korkusuzca kurşunların üzerine yürüyen en yakınımızdakileri hatırlatıyor. Biz o gece nasıl vatan için canımızdan geçtiysek, sonrasında tüm Türkiye'nin meydanlarında günlerce demokrasi nöbeti tuttuysak bugün Diyarbakır'daki anne ve babalar da aynı kararlılıkla evlatları için nöbet tutuyorlar."

 

Arslantürk, bu ailelerin çocukları dağdan ininceye dek onlara destek olmaya devam edeceklerini, terörün en büyük mağduru olarak, çocukları ne PKK'ya ne de FETÖ'ye kurban etmeyeceklerini kaydetti.

 

"Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar" atasözünü hatırlatan Arslantürk, "Analarımızın gözyaşlarının ve kararlılığının tüm silahlardan ve söylemlerden daha etkili olduğunu biliyoruz. Şundan hiç şüphemiz yok ki terör örgütleri analarımızın gözyaşlarında boğulacaklar. Analarımızın yüreğindeki ateş, terörü bitirecek." ifadelerini kullandı.

 

Basın açıklamasının ardından Arslantürk ile şehit yakınları ve gaziler, "Hafıza 15 Temmuz Müzesi"ni ziyaret etti. 

Devamını Oku
Evlat nöbeti tutan annelere, şehit anneleri de destek verdi

TEKNOFEST'e beşinci gününde yoğun ilgi

Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul), beşinci gününde misafirlerini ağırladı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST İstanbul beşinci gününde büyük ilgi gördü. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün sosyal medya hesabında TEKNOFEST'e katılacağını duyurması ve vatandaşları da davet etmesi üzerine festivale katılmak isteyen 7'den 70'e çok sayıda kişi, sabahın erken saatlerinde festival alanını doldurdu.

Güzel hava ve hafta sonunu değerlendirerek ailesi ve arkadaşlarıyla festival alanına gelen vatandaşlar, yerli ve milli imkanlarla üretilen teknoloji ürünlerini inceleme fırsatı buldu.

Festival alanına kurulan ana sahnede, gün boyu performanslar ve yarışmalar devam etti. En yoğun katılımın görüldüğü festivalin beşinci günü, şarkıcı Murat Dalkılıç'ın konseriyle sona erecek.

TEKNOFEST kapsamında, Dış Hatlar Terminali'nde Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı bugün de devam ederken, Uçan Araba Tasarım Yarışması Çadırı'nda "10 Yıl Sonra Uçan Araba", 226 numaralı körükte ise "Gıda-Çevre-Enerji Bağlantısında Yosunlar ve Biyoyakıt Uygulamaları" konulu seminerler düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST'te

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ailesiyle katıldığı festivalde katılımcılara hitap etti.

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren projelerin sahiplerine ödüllerini takdim eden Erdoğan, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Akıncı SİHA'ya imzasını attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Esra Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar ve torunları ile Akıncı SİHA önünde aile fotoğrafı çektirdi. Erdoğan ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve bakanlarla da fotoğraf çektirdi.

Daha sonra vatandaşları tokalaşarak selamlayan ve onlarla sohbet eden Erdoğan, çocuklara ve gençlere oyuncak ile satranç takımı hediye etti.

Festival kapsamında gerçekleştirilen Solo Türk gösterisini izleyen Erdoğan'a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar da eşlik etti.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İçişleri Bakanı Soylu ile görüşme gerçekleştiren Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov da festivali izledi.

Uçuş gösterileri büyüledi

Solo Türk, Türk Yıldızları, Hürkuş, İçişleri Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetleri paraşüt atlayışı, Atak helikopteri, Rus Hava Kuvvetlerinin Su-30M uçaklarından oluşan Rus Şövalyeleri Akrobasi Takımı ve Rus yangın söndürme uçağı Be-200 ES ile Red Bull gösteri uçuşlarıyla TEKNOFEST'e renk kattı.

Katılımcılar, TEKNOFEST sergi alanında, Türkiye'nin milli ve yerli imkanlarla ürettiği hava ve kara araçlarının yanı sıra yurt dışından gelen uçakları da yakından görme fırsatı buldu.

Ziyaretçiler ayrıca, alanda Türk Hava Kuvvetlerinin A400 M uçağı, C160 askeri nakil uçağı, Türk Kara Kuvvetlerinin CH-47 ve sikorsky helikopterleriyle F4 2020 savaş uçağı, KT1 ve T38 eğitim uçaklarının yanı sıra Sahil Güvenlik CN-235 MSA uçağı ile jandarma ve polis helikopterlerini de inceledi.

Sergilenen araçlar içerisinde Milli Muharip Uçağı, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı, milli uçan araba Cezeri, mayına karşı korunaklı araç Kirpi, bomba imha robotları Ertuğrul ve Kaplan, çok motorlu insansız hava aracı Serçe, Altay tankı, özel operasyon aracı, su altı arama kurtarma timi aracı, taktik tekerlekli araç ve yerli tasarım sürücüsüz elektrikli araç da yer aldı. 

Hem eğiten hem eğlendiren atölyeler

Festivalde, çocuklar ve gençler hem eğiten hem de eğlendiren atölye çalışmalarına da katılma fırsatı buldu.

T3 Vakfı stant alanında "Uzay Taşları Atölyesi", "Robotumu Kodluyorum Atölyesi", "Roketimi Tasarlıyorum Atölyesi", "Eğlenceli Robotik Atölyesi", "Havacılık ve Uzay Atölyesi", "Nanoteknoloji Atölyesi", "Enerji Teknolojileri Atölyesi", "Elektronik Programlama", "Robotik Kodlama", "Mobil Uygulama ve Programlama" etkinlikleri gerçekleştirildi. Roket Yarışması Etkinlik Çadırı'nda ise "TÜBİTAK SAGE Roketimi Tasarlıyorum Atölyesi" düzenlendi.

Festival kapsamında, Dikey Rüzgar Tüneli, Gökbilim Planetaryum, Bilim Seferberliği Planetaryum da katılımcılara eğlenceli anlar yaşattı.

Öte yandan, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin yürütücülüğünü üstlendiği ve Drone Yarışçıları Spor Kulübü tarafından düzenlenen, 37 ülkeden 64 drone pilotunun birincilik için mücadele ettiği World Drone Cup'ın finali de yapıldı.

Teknoloji üreten bir topluma dönüşme hedefi

TEKNOFEST İstanbul teknoloji yarışmaları destekçilerinden ASELSAN, BAYKAR, İGA, İSBAK, ROKETSAN, TAI, THY, TÜBİTAK, TÜRKSAT ile festivale AFAD, BMC, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, DHMİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, HAVELSAN, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Sivil Havacılık, STM, TEİ, TR Motor, Turkcell, Bilişim Vadisi, Türk Havacılık Uzay Sanayi, Türk Hava Kurumu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı destek veriyor.

Festivalin akademik paydaşları arasında Boğaziçi Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi yer alıyor. TEKNOFEST 2019'un medya paydaşları arasında TRT'nin yanı sıra Albayrak Medya, Ciner Medya, Demirören Medya, Doğuş Yayın Grubu, Kanal 7, Sabah Gazetesi, TGRT Haber, AA ve Türk Medya bulunuyor.

Katılımın ücretsiz olduğu festivalle Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefleniyor.

Festival, yarın sona erecek. 

Devamını Oku
TEKNOFEST'e beşinci gününde yoğun ilgi

ABD'de bara silahlı saldırı: 2 ölü, 8 yaralı

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde bir barda düzenlenen silahlı saldırı sonucu 2 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi yaralandı.

CNN'de yer alan habere göre, polis yetkilileri, Güney Carolina'nın Lancaster kentinde Ole Skool isimli bir barda saldırganın etrafına ateş açması sonucu 2 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

 

Silahlı saldırıda yaralanan 8 kişinin hastanede tedavi altına alındığı kaydedildi.

 

Kaçan saldırgan aranıyor.

Devamını Oku

Karadeniz kıyıları için yağış uyarısı

Doğu Karadeniz kıyılarında, Sinop, Artvin ve Ordu çevreleri ile Kastamonu'nun kıyı kesimlerinde sağanak bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmelerine göre, Türkiye'nin kuzey kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu olması, Doğu Karadeniz kıyıları, Sinop, Artvin ve Ordu çevreleri ile Kastamonu'nun kıyı kesimlerinde sağanak öngörülüyor.

 

Karla karışık yağmur geliyor

 

Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinin (2 bin metre üstü) karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

 

Yağışların bu akşam saatlerinde Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

 

Rüzgarın Marmara'nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerinden esmesi öngörülüyor.

 

Hava sıcaklıklarının Güneydoğu kesimlerde azalacağı, diğer yerlerde önemli bir

değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Devamını Oku
Karadeniz kıyıları için yağış uyarısı

Arnavutluk'ta deprem

Arnavutluk'ta 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Arnavutluk Savunma Bakanlığı, depremin son 20-30 yılda ülkede meydana gelen en büyük deprem olduğunu açıkladı.

Arnavutluk Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 5,8 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün, ülkenin batısındaki Dıraç şehrinin 30 kilometre kuzeyinde olduğu ifade edildi.

 

"Deprem, son 20-30 yılda ülkede meydana gelen en büyük depremdir." vurgusu yapılan açıklamada, olası can veya mal kaybına ilişkin bilgi verilmedi.

 

Başkent Tiran'da paniğe kapılanlar sokağa çıkarken, bazı binalarda hasar oluştuğu görüldü.

Devamını Oku
Arnavutluk'ta deprem

Taha Akgül gümüş madalya kazandı

Milli güreşçimiz Taha Akgül, Kazakistan'ın Başkenti Nur Sultan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda dünya ikincisi oldu.

Başkent Nur Sultan'da gerçekleştirilen organizasyonda milli güreşçi Taha, serbest stil 125 kilo finalinde son iki Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Gürcü Geno Petriashvili ile karşılaştı.

 

Barys Arena'daki günün son müsabakasında ilk devreyi 2-0 önde tamamlayan Taha, ikinci yarıda farkı açarak skoru 4-0 yaptı. Petriashvili daha sonra 4-4'lük eşitliği yakalarken, milli güreşçi son bölüme 6-4 önde girdi. Gürcü sporcu, müsabakanın son saniyelerinde aldığı 2 puanla skoru 6-6'ya getirdi.

 

Petriashvili son puan avantajıyla altın madalyanın sahibi olurken, Taha gümüş madalya aldı. Gürcü Petriashvili, üst üste 3. kez dünya şampiyonluğuna ulaştı.

 

Taha, dün ilk maçında Moldovalı Alexandr Romanov'u 8-0, çeyrek finalde Özbek Khasanboy Rakhimov'u 3-0, yarı finalde ise Çinli Zhiwei Deng'i 5-0 yenerek 2020 Tokyo Olimpiyatları'na kota almıştı.

 

Olimpiyat şampiyonu Taha, dünya şampiyonalarında daha önce 2014 ve 2015 yıllarında altın madalya kazanmıştı. 2017'de Fransa'nın başkenti Paris'te finalde Petriashvili'ye yenilen Taha, geçen yıl Dünya Şampiyonası'na çeyrek finalde sürpriz bir şekilde veda etmişti.

 

Taha, Petriashvili'yi bu yıl Romanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nın finalinde 7-0 mağlup ederek bu organizasyondaki 7. şampiyonluğuna imza atmıştı. 

 

Bakan Kasapoğlu'ndan Taha Akgül'e tebrik mesajı

 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Kazakistan'da düzenlenen şampiyonada finalde Gürcü rakibi Geno Petriashvili'ye kaybederek gümüş madalyada kalan Taha Akgül'ü kutlayarak, şu ifadeleri kullandı:

 

"Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda serbest stil 125 kiloda gümüş madalya kazanan Taha Akgül'ü kutluyorum. 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılmaya da hak kazanan milli sporcumuzun ikinci kez olimpiyat şampiyonu olacağına yürekten inanıyorum. Dünya Güreş Şampiyonası'nda Ay-yıldızlı bayrağımızın dalgalandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Devamını Oku
Taha Akgül gümüş madalya kazandı

Hong Kong'daki protestolarda göstericilere müdahale

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde hükümet karşıtı protestolar sırasında polis, göstericilere biber gazı ile müdahale etti.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin Tuen Mun bölgesinde binlerce göstericinin katıldığı protestolar sırasında bir grup, hükümet binasından indirdikleri Çin bayrağını yakarken bir grup da tren istasyonuna molotof kokteyl attı.

 

Polis, Tuen Mun tren istasyonunda raylara zarar veren göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

 

Gösteriler sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

Hong Kong Özel İdari Bölgesi, 1 Ekim Çin Ulusal Bayramı'nda geleneksel havai fişek gösterisinin "kamu güvenliği dikkate alınarak" iptal edildiğini açıklamıştı.

 

Hong Kong'da protestolar sürüyor

 

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki protestoların hedefindeki iade tasarısı yerel meclise nisan ayında sunulmuş ancak protestolar üzerine Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam temmuzda tasarının "öldüğünü" açıklamıştı.

 

"Tasarı öldü" açıklamasına rağmen devam eden gösterilerin ardından Baş Yönetici Lam, 4 Eylül'de tasarının geri çekileceğini belirterek, "Hükümet, halkın endişelerini yatıştırmak için tasarıyı resmi olarak geri çekecek." ifadesini kullanmıştı.

 

Protestocular, tasarının geri çekilmesinin yanı sıra eylemcilere yönelik polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurulması, tutuklanan protestoculara af çıkarılması, protestoların "ayaklanma" olarak adlandırılmasına son verilmesi ve siyasi reformların yeniden başlatılmasını talep ediyor.

 

Protestolar, zaman zaman göstericiler ile polis ya da karşıt görüşlü göstericiler arasında çatışmalara sahne oluyor.

Devamını Oku
Hong Kong'daki protestolarda göstericilere müdahale