Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

İran: Suriye'de istikrarı sağlayacak her adıma olumlu bakıyoruz

İran yönetimi Türkiye ile Rusya arasında imzalanan mutabakatı olumlu bir adım olarak değerlendirdi ve Suriye'de istikrarı sağlayak her adımı desteklediklerini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi, dün Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaklaşık 7 saat süren görüşmelerinin ardından imzalanan Suriye konulu mutabakatı değerlendirdi.
İki ülke arasında varılan anlaşmanın 'olumlu bir adım' olduğunu belirten Musavi, "İran, Suriye'ye istikrar getirecek ve ülkenin bütünlüğünü sağlayacak her adıma olumlu bakıyor" dedi.

Musavi, "Mutabakatın Türkiye'nin kaygılarını gidermesini, Suriye'ye barış ve istikrar getirmesini umuyoruz" diye konuştu.

Erdoğan ile Putin, dün Soçi'de gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından 10 maddelik mutabakata vardıklarını açıklamışlardı.

Devamını Oku
İran: Suriye'de istikrarı sağlayacak her adıma olumlu bakıyoruz

İngiltere'de bir kamyonda 39 ceset bulundu

İngiltere polisi Essex bölgesinde bir kamyonda 39 ceset bulunduğunu, kamyonun sürücüsünün gözaltına alındığını açıkladı.

İngiltere'de bir kamyonda 39 ceset bulundu

Almanların şaşırtan yasakları - videohaber

Almanların kurallara olan aşkı bir sır değil. Ama Almanya’da arabanızı yıkadığınız veya ortalıkta dans ettiğiniz için başınızın derde girebileceğini biliyor muydunuz? Rachel Stewart, Almanya'daki en şaşırtıcı yasakları araştırdı.

Almanların şaşırtan yasakları - videohaber

Karneler değişiyor: Artık tek sayfa olmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir karne düzenlemesi hazırlıyor. Buna göre artık karneler tek sayfa olmayacak, sadece not değerlendirmesi yapılmayacak ve öğrencilerin derslerdeki gelişim süreci de karnelere yansıyacak.

Milyonlarca öğrenci ve ailesini ilgilendiren yeni bir düzenleme hazırlanıyor.
CNN TÜRK muhabiri Duygu Bayram Ayaz'ın haberine göre düzenleme için Avrupa ülkeleri de incelendi ve konuyla ilgili görüşler alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenlemeye göre öğrenci karnelerinde değişikliğe gidiliyor. Karnelerdeki değişiklikler şöyle:

Artık karneler tek sayfa olmayacak.
Karnelerde sadece not değerlendirmeleri yer almayacak
Öğrencilerin derslerdeki gelişim süreçleri de karnede yer alacak
Karnelerde öğrencilerin aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadıkları bilgisi de yer alacak:
-Ezber yapabiliyor mu?

-Derste söz hakkı istiyor mu?

-Yüksek sesle okuyabiliyor mu?

-Okuyabildiğini anlayabiliyor mu?

-Bir kitabı okuyup anlatabiliyor mu?

Devamını Oku
Karneler değişiyor: Artık tek sayfa olmayacak

Ankara'da terör operasyonları: 17 gözaltı

Ankara'da terör örgütü PKK/KCK ve FETÖ'ye yönelik üç operasyonda 17 şüpheli yakalandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirmiş olduğu Barış Pınarı Harekatı'nı itibarsızlaştırmak amacıyla sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütün ideolojileri doğrultusunda paylaşımlar yapan 5 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

 

Şüphelilerden 3'ü Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınırken, firari 2 şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

 

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen iki ayrı soruşturma kapsamında PKK/KCK yanlısı faaliyette ve maddi yardımda bulundukları belirlenen 4 şüpheli düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı.

 

Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği bir diğer operasyonda ise FETÖ'nün haberleşme programı ByLock kullanıcısı oldukları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen 20 kişiden 10'u yakalandı.

 

Operasyonlarda gözaltına alınan 17 şüpheli, ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü.

Devamını Oku
Ankara'da terör operasyonları: 17 gözaltı

Tüketici Güven Endeksi 57 puana yükseldi

TÜİK ve Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, ekimde geçen aya göre yüzde 2.1 arttı. Eylülde 55.8 olan endeks değeri ekimde 57'ye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, ekimde geçen aya göre yüzde 2.1 arttı.
Eylülde 55.8 olan endeks değeri ekimde 57'ye yükseldi.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi, söz konusu dönemde yüzde 1.1 artarak 74.8 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi ekimde yüzde 3.4 artarak 71'den 73.4'e çıktı.
İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.7 yükselerek ekimde 56.8 olarak gerçekleşti.

Tasarruf etme ihtimali endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) eylül ayında 22.80 iken, ekim ayında yüzde 0.2 oranında artarak 22.84 oldu.

Devamını Oku
Tüketici Güven Endeksi 57 puana yükseldi

Hayvan dövüştürene ertelemesiz hapis cezası talebi

TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu, köpek ve horoz dövüştürenlere en az 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmesini ve cezaların ertelenmemesini talep etti.

TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı raporda, hayvanların dövüştürülmesinin "suç" değil, "kabahat" olarak düzenlendiği ve yaptırım olarak sadece idari para cezaları öngörüldüğü vurgulandı.
Hayvan dövüştürenler yakalandığında hayvanlara el konulurken, 7 bin 800 TL para cezası ödüyorlar. Raporda, "Dövüştürülmek üzere yetiştirilen köpeklerin, sahiplerinin elinde kayıt dışı olarak yaşamlarını sürdürdüğü ve bunu denetleyecek bir mekanizma oluşturulmadığı" tespiti yapıldı.


NTV’nin Milliyet’ten aktardığı habere göre, komisyon, hayvan dövüştürenlerin hapis cezası almadıkça milyonlar kazandıkları bu fiilden vazgeçmeyecekleri kanaatine vardı. Bu çerçevede köpek ve horoz gibi hayvanları dövüştürenlere uygulanan 7 bin 800'lik idari para cezası yerine, ertelemesiz hapis cezası" istenildi.
Raporun sonuç bölümüne, "Hayvan dövüştürme suç kapsamına alınmalı; hayvanlara yönelik suç işleyenlerin hayvan sahibi olması engellenmeli. Hapis cezası getirilen fiiller için uygulanacak cezaların alt sınır; ertelemeye, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve para cezasına çevrilemeyecek şekilde belirlenmeli" ifadesi konuldu.

Raporda, hayvan dövüşlerinin internet üzerinden duyurulması ve yayınlanmasının da hapis ile cezalandırılması talep edildi. Raporda, "Bu internet sitelerine erişim engellenmelidir. Hayvanlara karşı işlenen suçlar için açılacak davalara ilgili kuruluşlar müdahil olabilmelidir" denildi.
Öte yandan TBMM Sokak Hayvanlarını Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Yel, Burdur'da uğradığı şiddet sonucu felç olan 'Dost' isimli köpeğin bakım masraflarını komisyon üyelerinin karşılayacağını açıkladı.

Raporda, deve ve boğa güreşleri gibi geleneksel hayvan dövüşlerinin akıbetinin ne olacağı sorusuna da yanıt verildi. Geleneksel dahi olsa hayvan dövüştürmenin doğru olmadığını belirten ve bununla ilgili kurumların hassas denetimini isteyen komisyon, raporunda, "5199 sayılı kanunda hayvanları başka bir hayvanla dövüştürmenin yasak olduğu hükme bağlanmış, ancak folklorik amaca yönelik, şiddet içermeyen geleneksel gösterilerin bakanlığın uygun görüşü alınarak, il hayvanları koruma kurullarından izin alınmak suretiyle düzenlenebileceği hükme bağlanmıştır. Komisyonumuz, geleneksel dahi olsa hayvan dövüştürmenin doğru olmadığı, ilgili kurumların bu konuda hassasiyet göstermesi gerektiği düşüncesini taşımaktadır" ifadelerine yer verildi.

Devamını Oku
Hayvan dövüştürene ertelemesiz hapis cezası talebi

Kremlin: Terör unsurları çekilmezse Türk ordusu onların üzerinden geçer

Kremlin Sözcüsü Peskov, PKK/YPG terör unsurlarının Suriye sınırından çekilmemeleri halinde, Türk ordusunun üzerlerinden geçeceğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakatla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

"Çekilmemeleri halinde Türk ordusu onların üzerinden geçer"

 

ABD’nin son yıllarda PKK/YPG'li unsurların en yakın müttefiki olduğunu belirten Peskov, "Bunun sonucunda ABD onları terk etti ve bir bakıma ihanet etti. Şimdi onları sınırda bırakıp Türklerle savaştırmayı tercih ediyorlar" diye konuştu.

 

Peskov, mutabakat çerçevesinde terör örgütünün sınırdan çekilmesi gerektiğini vurgulayarak şu uyarıda bulundu:

 

"Eğer çekilmezlerse Suriye sınır güvenliği ve Rus askeri polisi çekilmek zorunda kalır. Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakat kapsamında çekilmemeleri halinde Türk ordusu onların üzerinden geçer."

Devamını Oku
Kremlin: Terör unsurları çekilmezse Türk ordusu onların üzerinden geçer

Sosyal medyadan tropik hayvan satışına operasyon

İstanbul'da, sosyal medya üzerinden ticareti özel izine tabi olan tropik hayvanları yasa dışı şekilde pazarlamaya çalıştığı iddia edilen şüpheli yakalandı.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 'Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme' (CİTES) kapsamında alınıp satılması özel izne tabi olan ve tropikal bölgelerde yaşayan sürüngenler ile kuşları yasa dışı yollarla yurda sokularak sosyal medya üzerinden satışlarının yapıldığı bilgisi üzerine çalışma başlattı.
Müşteri gibi sosyal medya üzerinden Hasan K. ile pazarlık yapan kaçakçılık polisi, bir timsah için 11 bin liraya anlaştı.

Soruşturma kapsamında, Çekmeköy’de bir adrese operasyon düzenleyen ekipler, Hasan K.’yı gözaltına aldı.

Evde yapılan aramada bulunan 1 timsah, 1 boğa yılanı ve 1 papağana el konuldu.

Zanlıya, 5607 Sayılı Kaçakçılık Kanunu'na muhalefetten adli işlem yapılırken, el konulan hayvanlar ise Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Devamını Oku
Sosyal medyadan tropik hayvan satışına operasyon

Bakan Çavuşoğlu: Dünyanın en büyük iki gücü, harekatımızın meşruiyetini kabul etti

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile varılan mutabakatla ilgili olarak "Dünyanın en büyük 2 gücü olan ABD ile Rusya, harekatımızın meşruiyetini kabul etti" açıklamasında bulundu.

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Rusya arasında dün Soçi'de imzalanan anlaşma ve Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki askeri varlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

- Türkiye 5 gün içinde 2 önemli güçle mutabakat sağladı.

- Oyunu bozduğumuz için dışarıdan tepkiler geldi.

- Herhangi bir terörist unsur karşımıza çıkarsa onları etkisiz hale getiririz.

Devamını Oku
Bakan Çavuşoğlu: Dünyanın en büyük iki gücü, harekatımızın meşruiyetini kabul etti