Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

BDDK’nın bazı yetkilerini Merkez Bankası'na devreden kanun teklifi kabul edildi

Ödeme ve Menkul Kıymetler Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkı'nda Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

Kanun teklifine göre, BDDK ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarından katkı payı alamayacak. Ayrıca 'Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği' kurulacak.

 

Merkez Bankası, gözetim faaliyetlerinin kapsamına giren kuruluşların gerçekleştirdiği bütün işlemlere ilişkin kayıt, bilgi ve belgeyi, gerekli gördüğü durumlarda anlık ve işlem bazında olmak üzere talep edebilecek.

 

Teklife göre, kanunla ödeme hizmeti sağlayıcılarının faaliyetleri nedeniyle taraf oldukları hukuki ilişkileri, bu alanda oluşabilecek sorunların tespiti ve gelişim alanlarının belirlenmesi amacıyla Merkez Bankası tarafından izlenecek.

 

Elektronik para kuruluşu, elektronik para ihracında topladığı fonları bankalar nezdinde açılacak hesaba aktarmak zorunda olacak.

Devamını Oku
BDDK’nın bazı yetkilerini Merkez Bankası'na devreden kanun teklifi kabul edildi

MSB: 'Fırat'ın doğusunda 5. ortak kara devriyesi gerçekleştirildi'

Türk ve Rus askeri unsurlarının 5'inci ortak kara devriyesi, Fırat'ın doğusundaki Kobane'de (Aynularap) yapıldı.

 

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Fırat'ın doğusundaki Aynularap bölgesinde Türk-Rus askeri unsurlarının 4'er araç ve İHA'larla iştirak ettiği 5'inci ortak kara devriyesi tamamlandı." ifadelerine yer verildi.

MSB: 'Fırat'ın doğusunda 5. ortak kara devriyesi gerçekleştirildi'

Irak'taki yerel seçimler belirsiz bir tarihe ertelendi

Irak'ta Nisan 2020'de yapılması beklenen yerel seçimler, herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin belirsiz bir tarihe ertelendi.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında ana gündem maddesi gelecek yıl yapılacak yerel seçimler oldu.

 

Açıklamada, seçimlerin ertelenmesinin sebebine dair ise herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

 

Ülkedeki vilayetlerin meclis üyelerinin seçildiği yerel seçimlerin normal şartlarda Nisan 2020'de yapılması gerekiyordu.

 

Irak Meclisi, geçen ay da yerel meclislerin tüm faaliyetlerinin durdurulması yönünde karar almıştı.

 

Ülkede 1 Ekim'den bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilerde dile getirilen taleplerin başında seçim yasasının değiştirilmesi geliyor.

Devamını Oku
Irak'taki yerel seçimler belirsiz bir tarihe ertelendi

Antalya'da FETÖ operasyonu: 6 gözaltı

Antalya'nın Finike ilçesinde FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında 6 şüpheli gözaltına alındı.

Finike Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu belirlenen 6 zanlı hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

 

Operasyon düzenleyen İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 6 şüpheliyi yakaladı.

 

Örgütün gizli haberleşme programı "ByLock" görüşmelerinde zanlıların isimlerinin geçtiği, Bank Asya'nın faaliyetlerinin durdurulduğu 2015'te Kumluca şubesi önünde eylem yaptıkları ve destek amaçlı para yatırmaya çalıştıkları, örgütle iltisaklı dernek üyeliklerinin bulunduğu ileri sürüldü.

 

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

Devamını Oku
Antalya'da FETÖ operasyonu: 6 gözaltı

Morales Meksika'da

Bolivya’nın istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales’i taşıyan Meksika Hava Kuvvetleri’ne ait uçağın başkent Meksiko’ya indiği belirtildi.

 

Morales, havalimanında Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard tarafından karşılandı.

Ebrard, küçük basın toplantısında, “Bu bizim için sevinç dolu bir gün, çünkü sığınma sağlayabildik” dedi.

 

Meksika Hava Kuvvetleri’ne ait uçak, geçen gece Bolivya’dan önce Paraguay’a geçmişti. Peru ve Brezilya’da geçiş izni alındıktan sonra Gulfstream 550 tipi uçak Meksika yolunu tutmuştu.

Devamını Oku
Morales Meksika'da

Altun: ABD ile yeni bir sayfa açmaya hazırız

İletişim Başkanı Fahrettin Altun "ABD ile yeni bir sayfa açmaya ve stratejik ortaklığımızı güçlendirmeye hazırız" dedi.

 

İletişim Başkanı Fahrettin Altun kişisel Twitter hesabında Türkiye - ABD ilişkilerine ilişkin olarak bir paylaşımda bulundu.

 

Altun, şunları söyledi:

 

"Önceki konuşmaları sırasında Erdoğan ve Trump, ortak kaygıları gidermek için isteklerini dile getirdiler. Her ikisi de, güçlü bir Türk-Amerikan işbirliğinin değerini kabul ediyor. Yeni bir sayfa açmaya ve stratejik ortaklığımızı güçlendirmeye hazırız."

Devamını Oku
Altun: ABD ile yeni bir sayfa açmaya hazırız

Türkiye'den Tel Abyad'a yol ve elektrik hizmeti

Türkiye'den giden ekiplerce, Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütü PKK/YPG'den kurtarılan Suriye'nin sınır ilçesi Tel Abyad'da yol ve elektrik hizmeti için çalışmalar devam ediyor.

Şanlıurfa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütlerinin işgalinden kurtarılan Tel Abyad'da hayatın normale dönmesi için kamu hizmeti veriliyor.

 

Şanlıurfa Valiliği İl Koordinasyon ve Harekat Merkezi nezaretinde sınır ötesinde görev yapan kamu kuruluşları, çeşitli altyapı hizmetlerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

 

Karayolları ekiplerince Akçakale Sınır Kapısı ile Tel Abyad şehir merkezi arasındaki 10 kilometrelik kara yolu da onarıldı. Yaklaşık 50 ton sıcak karışım asfaltın kullanıldığı çalışmalar sonucu uzun yıllardır bakım görmemiş olan kara yolu, yama ve serim çalışmalarının ardından kullanılabilir hale getirildi.

 

Tel Abyad'da yaşanan enerji sorununu çözmek için de sahada çalışmalarını sürdüren İl Koordinasyon ve Harekat Merkezi, TEİAŞ marifetiyle ilçeye enerji sağlayan trafo merkezi ile dağıtım hatlarında onarım çalışmalarını tamamlayarak test çalışmalarını yaptı. Arızaların giderilmesinin ardından şehre elektrik verilmesi planlanıyor.

 

Öte yandan, kısa bir süre önce de Resulayn'da, ilçenin içme suyu ihtiyacının karşılanması için DSİ tarafından sondaj kuyusu kazılarak şebeke bağlantıları yapılmıştı.

Devamını Oku
Türkiye'den Tel Abyad'a yol ve elektrik hizmeti

Irak'ın kuzeyinde 6 terörist etkisiz hale getirildi

Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekatında 6 terörist etkisiz hale getirildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, TSK ve MİT'in koordinesinde Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Metina bölgelerine hava harekatı düzenlendi.

 

Hava harekatında, PKK'lı 6 terörist etkisiz hale getirildi.

 

Bakanlığın açıklamasında şunlar kaydedildi; 

 

"Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak kuzeyindeki Kandil ve Metina bölgelerinde tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 6 PKK'lı terörist hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi."

Devamını Oku
Irak'ın kuzeyinde 6 terörist etkisiz hale getirildi

İspanya tarihinde ilk koalisyon hükümeti için sol partiler anlaştı

Hükümeti kurmak için son 5 ayda uzlaşamayan Sosyalist İşçi Partisi ve Unidas Podemos, pazar günkü seçimlerden 48 saat sonra anlaştı.

İspanya'da pazar günü yapılan erken genel seçimlerin ardından, ülke tarihinde ilk olacak bir koalisyon hükümeti kurulması için sol görüşlü Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve Unidas Podemos arasında ön anlaşma sağlandı.

Seçimlerden 1. parti çıkan ancak tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde edemeyen PSOE'nin lideri ve Başbakan Pedro Sanchez, hükümetin kurulması için hızlı adım attı.

Sanchez ve sol görüşlü Unidas Podemos ittifakı lideri Pablo Iglesias mecliste bir araya gelirken, iki lider hükümet kurulması için ön anlaşma imzaladı.

Basın mensuplarına soru kabul etmeden açıklama yapan Sanchez, "Her iki partinin de taahhüdü İspanya'daki siyasi belirsizliği kaldırmaktı. Tüm yasama dönemini kapsayan, 4 yıllık, istikrarlı bir hükümet kuracağız" dedi.

28 Nisan'daki seçimlerin ardından hükümet kurmayı başaramamalarının vatandaşlarda "hayal kırıklığı yarattığının farkında olduklarını" kaydeden Sanchez, "Hükümet ruhuna uymayacak tek şey İspanyollar arasında kin ve nefret olacaktır" diye konuştu.

Devamını Oku
İspanya tarihinde ilk koalisyon hükümeti için sol partiler anlaştı

Ahmet Altan hakkında yakalama kararı çıkarıldı

15 Temmuz 2016'da düzenlenen darbe girişiminin ardından tutuklanan ve yaklaşık 3.5 yıl kaldığı cezaevinden 4 Kasım'da tahliye edilen eski Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan hakkında, yeniden yakalama kararı çıkarıldı.

FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik dava kapsamında yaklaşık 3.5 yıl tutuklu kalan ve 4 Kasım'da hakkında tahliye kararı verilen eski Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan hakkında yeniden yakalama kararı çıkarıldı.

Sabah gazetesinden Nazif Karaman'ın haberinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Altan'ın tahliyesine yönelik karara yaptığı itirazın kabul edildiği belirtildi. Buna göre İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Altan hakkında verilen tahliye kararını kaldırdı ve yakalama kararı çıkardı.

Devamını Oku
Ahmet Altan hakkında yakalama kararı çıkarıldı