Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Beyaz Saray, aynı telden çalmaya devam ediyor

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, Rahip Brunson'un serbest bırakılması halinde yaptırımların kaldırılabileceği açıklamasını yaptı.

Basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Sanders ''Brunson'un bırakılması halinde Türkiye'ye ek ithalat vergileri kalkmayacak. Çünkü bu mesele bizim ulusal güvenliğimizle ilgili. Fakat Brunson'in serbest kalması durumunda Türk yetkililere uygulanan yaptırımları kaldırmayı düşünürüz'' açıklamasını yaptı.

Devamını Oku
Tansu Tomak

Ünlü yatırımcı Marc Faber: Türk varlıklarına yatırım yapma zamanı

Uluslararası finans piyasalarındaki kriz tahminleriyle tanınan ünlü yatırımcı Marc Faber, Türkiye'nin yeni iş birlikleri konusunda seçenekleri bulunduğunu belirterek, bir miktar Türk hissesi alacağını ve Türk varlıklarına yatırım yapma zamanı olduğunu söyledi.

'The Gloom, Boom & Doom Report'un yayıncısı ve editörü olan Marc Faber, ABD'nin dış ve ekonomi politikalarının doğru olmadığını belirterek, "Trump dış politikada diplomasi yürütmüyor. Züccaciye dükkanındaki fil gibi. Ona, buna sataşıyor ama ortada hiçbir şeklide diplomasi yok" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin, son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından, elinde alternatif seçeneklerin olduğunu belirten ünlü yatırımcı, "Türkiye'nin elindeki Trump kartı; NATO. NATO'nun Türkiye'de son derece önemli üsleri var. Uzun vadede Türkiye'nin elinde iki seçenek mevcut; Avrupa ile yakınlaşıp NATO içerisinde kalabilir ya da Şanghay İşbirliği Örgütü'ne katılabilir. Bu Türkiye'nin batıyı terk ettiğine ya da artık daha az ilişki içerisinde olacağına, Rusya ve Çin ile daha fazla ilişki kuracağına işaret eder. Bu Sayın Erdoğan'ın elindeki bir olasılık. Sanıyorum Trump bunun çok gerçekçi bir olasılık olduğunu anlamıyor" ifadelerini kullandı.
Faber, "Türk hisseleri ABD doları üzerinde değerlendiriliyor. Şu anda alım sınırı içerisindeler. Bir miktar Türk hissesi alacağım, ETF's (Borsa Yatırım Fonu (BYF) olarak ifade edilen Exchange Traded Funds). Şu anda elimde Türk tahvilleri var. Portföyüm içerisinde çok büyük miktarda olmasa da mevcut. Bence Türk varlıklarına yatırım yapma zamanı" yorumunu yaptı.

Faber, Türkiye'nin ilerleyen dönemde volatiliteden etkilenmemek için ilerleyen dönemde hassasiyetlerini azaltıp, ticaret açığını daraltması ve cari açığı ortadan kaldırması gerektiğini de söyledi.

Devamını Oku
Tansu Tomak

Nükleer savaş tesadüfen başlayabilir

ABD merkezli askeri dergi The National Interest (NI), Rusya, ABD ya da Çin'in tesadüfen dünya çapında nükleer savaş başlatabileceklerini yazdı.

Derginin haberinde, dünya güçlerinin daha önce sahip oldukları izleme ve keşif sistemlerini sadece nükleer balistik füze fırlatılışlarını izlemek için kullandığını, şimdiyse aynı sistemlerin nükleer olmayan başlıkların takibinde de kullanılmaya başladığına dikkat çekilerek, sistemlerin nükleer ve nükleer olmayan silahları tesadüfen karıştırabileceği ve bunun karşı tarafın saldırmasına yol açabileceği vurgulandı.

Ülkelerin rakiplerini şaşırtmak için nükleer ve nükleer olmayan silahları ayı yerlere konuşlandırdığı ifade edilen haberde, örneğin Rusya'nın nükleer başlıklı balistik füzeleri taşıyan denizaltılarını, sıradan silahlarla donatılan denizaltılarla aynı yerlere konuşlandırdığı kaydedildi.

Küresel nükleer savaşın başlaması için diğer bir nedenin de izleme amaçlı askeri uyduların eksikliği, ayrıca eskiyen sistemlerin devreden çıkarılması olduğu belirtilen haberde, ABD'de şu anda hem nükleer, hem de nükleer olmayan füzelerin fırlatılmasını izlemek üzere Advanced Extremely High Frequency uydusundan sadece 4 adet hazırlandığı, bu sayının şimdiki şartlarda son derece yetersiz olduğu kaydedildi.
Bu sorunun çözülmesi için ülkelerin nükleer ve nükleer olmayan silahları ayırması ya da nükleer başlıkları takip edebilecek, ancak normal başlıklara tepki vermeyecek özel uyduların geliştirilmesi gerektiği belirtilen haberde, ancak yüksek maliyet nedeniyle böyle bir çözümün seçilmesinin de zor olduğuna dikkat çekildi.

Devamını Oku
Tansu Tomak

Dolar/TL yaklaşık yüzde 6 düştü

Dolar/TL kuru yaklaşık yüzde 6 düşüşle 5.8580 seviyesini gördü.

Güne 6.35'li seviyelerden başlayan Dolar/TL, Katar'ın Türkiye'ye 15 milyar dolarlık yardım yapacağını açıklaması sonrası yüzde 6'nın üzerinde düşerek 5.85'li seviyelere kadar indi.
Merkez Bankası'nin TL'nin zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 250 baz puan aşağı çekmesi ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirleri ile birlikte BDDK'nın swap hamlesi sonrası da doların yönünü aşağı çevirdiği gözlemlenmişti.

Devamını Oku
Tansu Tomak

Afganistan’da intihar saldırısı: 25 ölü -video-

Afganistan’da bir okula düzenlenen intihar saldırısında 25 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

Tansu Tomak

İstanbul Sultanbeyli'de özel bir hastanede yangın çıktı

İstanbul Sultanbeyli'de bulunan bir özel hastanenin çatısında çıkan yangına itfaiye ekiplerinin müdahalesi sürüyor.

İtfaiye ekipleri tarafından yapılan müdahalede, hastanenin çatı kısmında çıkan yangının kısmen kontrol altına alındığı öğrenildi.

14 yılda 6 bin mektubu dağıtmayan postacı

Hindistan'da 14 yıl içinde altı binden fazla mektubu sahiplerine teslim etmediği belirlenen bir postacı açığa alındı.

Orissa eyaletine bağlı Odhanga köyünde mektupların adreslere ulaştırılamaması nedeniyle, birçok kişinin ATM kartlarını, banka cüzdanlarını alamadığı ve iş başvurularının sonucunu göremediği belirtiliyor.

Köye 14 yıldır mektupların teslim edilmediği, başka bir yere taşınan postane binasının yakınlarında oynayan çocukların camdan sarkan mektup çuvallarını görmesiyle fark edildi.

Hindustan Times gazetesine göre, çuvallarda en eskisi 2004 tarihli olan 6 bin kadar mektup bulundu.

Birçoğu fareler tarafından kemirildiği ya da rutubetten ıslandığı için 1500 kadar mektup kurtarılabildi.

Mektupları teslim etmeyen kişinin, köyde çoğunlukla tek başına çalışan Jagannath Puhan adlı posta şefi olduğu belirlendi.

'Dikkat çekmemek için sadece taahhütlü mektupları teslim etti'
Puhan'ın bu süre içinde dikkat çekmemek için sadece teslimde imza gerektiren gönderileri dağıttığı diğerlerini çuvallarda sakladığı belirtildi.

Jagannath Puhan, Hindustan Times'a, son birkaç yıldır yürümekte zorlandığı için mektupları dağıtacak halde olmadığını söyledi.

Olayla ilgili inceleme başlatan Hindistan Posta Dairesi bugüne kadar kimsenin şikayetçi olmamasının şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Müfettişlerden biri, "Teslim edilmeyen gönderiler arasında Hindistan Donanması'na katılmak için başvuruda bulunan çocuğa gönderilen bir mektup da vardı" dedi.

Yetkililer, kurtarılan mektupların geç de olsa sahiplerine ulaştırılacağını açıkladı.

#BBC

Devamını Oku
Tansu Tomak

Rus uydusu ABD'de endişe yarattı

Gizemli bir Rus uydusu, ABD'de alarma yol açtı. Bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi uydunun "oldukça anormal bir davranış sergilediğini" söyledi.

Genel Sekreter Yardımcısı Yleem Poblete, dün İsviçre'deki bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Ne olduğunu kesin olarak bilemiyoruz ve ne olduğunu doğrulamanın hiçbir yolu yok" dedi.

Yleem Poblete, bunun bir silah olup olmadığını bilmenin imkansız olduğunu da kaydetti.

Rusya açıklamaları "şüpheye dayanan temelsiz, karalayıcı suçlamalar" şeklinde nitelendirdi.

Söz konusu uydu, geçen yıl Ekim ayında fırlatılmıştı.

#BBC

Devamını Oku
Tansu Tomak

Kablosuz internet 'silah ve patlayıcı tespitinde kullanılabilir'

Sistem daha ucuz ve geleneksel güvenlik sistemlerine kıyasla daha az sayıda personel gerektiriyor.
ABD'nin New Jersey eyaletinde bulunan Rutgers Üniversitesi'nde yapıla bir araştırmada, sıradan kablosuz internet (wi-fi) sistemlerinin kamusal alanlarda silah ve patlayıcıları tespit etmekte kullanılabileceği tespit edildi.

Araştırmacılar kablosuz internet sinyallerinin, çantalardaki metal nesnelerin boyutlarını ya da sıvı miktarını ölçebileceği belirtti.

İlk denemelerde sistemin en az yüzde 95 oranında başarılı olduğu görüldü.

Uzmanlar, sistemin havaalanlarında kullanılanlara kıyasla daha düşük maliyetli bir seçenek olabileceğini söyledi.

Araştırmayı yapan ekip, 15 farklı türde obje ve altı farklı tipte çantayı inceledi.

Wi-fi sistemi tehlikeli nesneleri yüzde 99 oranında tespit ederken, metal nesneleri yüzde 98, sıvıları ise yüzde 95 oranında başarıyla buldu.

Nesneler çantaların içine sarılarak konduğunda ise başarı oranı yüzde 90'a geriledi.

Düşük maliyetli sistem için iki ya da üç antenli bir wi-fi cihazı gerekiyor ve mevcut wi-fi şebekelerine entegre çalışabiliyor.

Sistem wi-fi sinyallerinin nesneler ve materyallerin içine girmesi ya da yansımasıyla işliyor.

Müzelerde, stadyumlarda, okullarda ya da riskli herhangi bi yerde kullanılabileceği söyleniyor.

Araştırmayı yapan ekipten Elektrik ve Bilgisiyar Mühendisliği Bölümü Profesörü Yingying Chen "Büyük kamusal yerlerde, havaalanlarındaki gibi arama altyapısı kurmak pahalı bir şey. Çantaların kontrol edilmesi için personel gerekiyor ve biz de gerekli personel sayısını azaltabilmek için bir sistem geliştirdik" dedi.

Diğer uzmanların da incelediği araştırma 2018 IEEE İletişim ve Güvenlik Konferansı'nda en iyi siber güvenlik çalışması ödülünü aldı.

Devamını Oku
Tansu Tomak

Haluk Levent: Haydi İncirlik'i kapatalım, NATO'dan çıkalım

Haluk Levent, ABD ile yaşanan ekonomik krizle gündeme gelen boykot çağrılarına ilişkin olarak açıklama yaptı. Haluk Levent açıklamasında İncirlik'in kapatılıp NATO'dan çıkılmasını sonuna kadar destekleyeceğini söyledi.
Haluk Levent, kişisel #Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, #İncirlik Üssü'nün kapatılması ve #NATO'dan çıkılması gerektiğini savunarak, "Bana 'Vatanın için #Iphone telefonu kullanma' diyor bazı twitler. Yakında döviz kuru da bana bağlanır. Ben dolarla sümkürenlerden değilim. Yıllardır şarkılarımda vardır anti Amerikancılığım. Haydi İncirliği kapatalım NATO'dan çıkalım. Sonuna kadar varım. Tavır böyle olmalı" ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Tansu Tomak