Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Murat Çelik: Arınç, 'İstifa mektubumu Erdoğan'la konuştuktan sonra verebilirim' dedi

Posta gazetesi yazarı Murat Çelik, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç ile telefonda konuştuğunu belirtti. Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok ağır bir konuşma yaptığını belirten Arınç, "Kendisinden dinledikten sonra, ‘O konuşmanın muhatabı bendim. Bu durumda buyurun istifa mektubumu’ diyebilirim" dedi.

Posta gazetesi yazarı Murat Çelik, kişisel Twitter hesabında Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç ile yaptığı konuşmayı aktardı.

Çelik Arınç’ın kendisine “Dünkü konuşma beni çok rencide etti. Sayın Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil” dediğini söyledi.

Çelik’in aktardığına göre Arınç şunları kaydetti:

“Ben başkaları gibi Twitter’dan, Instagram’dan istifa etmem. Oluşan durumla ilgili, Sn. Cumhurbaşkanı ile bizzat görüşmeyi bekliyorum.
Sn. Cumhurbaşkanı bugün İstanbul’daymış. Programı yoğun. Dolayısıyla bugün görüşemedim. Sanırım yarın Ankara’da olacak ve görüşebiliriz diye düşünüyorum. Kendisiyle görüştükten sonra gereken neyse onu yapacağım.
Gelişen şartlar altında o konuşmayı yapmaya neden ihtiyaç duyduğunu kendisinden dinlemek isterim. Kendisinden dinledikten sonra, ‘O konuşmanın muhatabı bendim. Bu durumda buyurun istifa mektubumu’ diyebilirim.
Benim üzerimden hem Sayın Cumhurbaşkanımızın hem de Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) yıpratılmasına izin vermem. Bana yakışmaz.
Daha önce de bazı açıklamalarım üzerine ‘Bunları söyleyen birinin YİK’te ne işi var?’ türünden yorumlar yapanlar oldu. Oysa benim yapacak daha çok işim var. Ama öyle bir noktaya gelir ki bazen, orada kalmaktansa gitmek daha yerinde olur.”
Çelik, Arınç’a sadece YİK’ten istifa etmeyi mi düşündüğünü yoksa AK Parti’den de istifa edip etmeyeceğini sorduğunu, Arınç’ın kendisine “Elbette sadece YİK’ten. Partiden neden istifa edeyim?" yanıtını verdiğini belirtti.

Devamını Oku
Murat Çelik: Arınç, 'İstifa mektubumu Erdoğan'la konuştuktan sonra verebilirim' dedi

Avrupa'da COVID-19 aşısına bu yıl izin çıkması umuluyor

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Avrupa’da yeni tip koronvirüse (COVID-19) karşı bir aşıya bu yıl içinde izin verileceğine ilişkin iyimser olduğunu söyledi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülke basınına yaptığı açıklamada, eyalet yönetimlerden aşı merkezlerinin aralık ortasına kadar hazır hale getirilmesini istediğini söyledi.

 

Aşı merkezlerinin gelecek ayın ortasına kadar hazır olmasının başarılabileceğini ifade eden Spahn, "Avrupa'da bir aşıya bu yıl onay çıkması konusunda iyimser olmak için nedenler var. Onayın ardından hemen aşı yapmaya başlayabiliriz" dedi.

 

Spahn, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve ikili anlaşmalar kapsamında Almanya için 300 milyon dozdan fazla aşı temin edildiğini aktararak, "Kişi başına iki doz aşı yapılması halinde bile kendi nüfusumuza yetecek aşı olacak ve başka ülkelerle de paylaşabiliriz" diye konuştu.

 

Maliye Bakanı Olaf Scholz da aralık ayında aşıya başlanabilmesi için hazırlık yapıldığına işaret ederek, aşılamaya beklenilenden daha önce başlanabileceğini kaydetti.

Devamını Oku
Avrupa'da COVID-19 aşısına bu yıl izin çıkması umuluyor

Fuat Oktay: Alman fırkateyni tarafından yük gemimize karşı gerçekleştirilen hukuksuz müdahaleyi şiddetle kınıyorum

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Bir Alman fırkateyni tarafından yük gemimize karşı gerçekleştirilen hukuksuz müdahaleyi şiddetle kınıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda "AB’nin meşru Libya Hükümeti, NATO ve ülkemizle istişare etmeden başlattığı Irini Harekâtı son operasyonuyla taraflı olduğunu bir kez daha tescil etmiştir" tepkisini gösterdi.

Oktay, şöyle devam etti:

"Darbeci Hafter'e gelen silah desteğini denetlemeyen, aksine meşru Libya hükümetini cezalandırmayı hedefleyen bu tartışmalı harekât çerçevesinde bir Alman fırkateyni tarafından yük gemimize karşı gerçekleştirilen bu hukuksuz müdahaleyi şiddetle kınıyorum."

Devamını Oku
Fuat Oktay: Alman fırkateyni tarafından yük gemimize karşı gerçekleştirilen hukuksuz müdahaleyi şiddetle kınıyorum

Irak'ın kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi

Irak'ın kuzeyi Metina ve Avaşin bölgelerinde tespit edilen 4 PKK'lı terörist hava harekatlarıyla etkisiz hale getirildi.

Terör örgütlerine yönelik operasyonlar yurt içi ve sınır dışında kararlılıkla sürdürülüyor.

 

Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından, Irak'ın kuzeyi Metina ve Avaşin bölgelerine operasyon düzenlendiğini duyurdu.

 

Keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 4 PKK'lı terörist, düzenlenen hava harekatlarıyla etkisiz hale getirildi.

Devamını Oku
Irak'ın kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi

'Topkapı Sarayı'nda ağaç katliamı' haberine yalanlama

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, 'Topkapı Sarayı'nda ağaç katliamı' başlıklı haberlerle ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada, söz konusu iddia yalanlandı.

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 'Topkapı Sarayı'nda ağaç katliamı' başlıklı haberin asılsız olduğu belirtildi.

Topkapı Sarayı'nın Cumhurbaşkanlığı'nın 06 Eylül 2019 tarih ve 44 numaralı kararnamesi ile Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'na devredildiği hatırlatılan açıklamada, Topkapı Sarayı gibi benzersiz bir kültür mirasının dünyadaki örnekleri gibi Cumhurbaşkanlığı himayesine alınmasının, koruma ve tanıtım faaliyetlerinin daha planlı ve başarılı yürütülmesine imkan tanıdığı aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu haberde 'ağaç katliamı' diye iddia edilen faaliyet, Topkapı Sarayı'nın alt bahçelerinde yer alan ve Bizans döneminden kalma manastır-sarnıç gibi yeraltı yapılarının üzerine yakın dönemde bilinçsizce dikilen ve kendiliğinden yetişen ağaçların Bilim ve Değerlendirme Kurulu kararları çerçevesinde kaldırılmasından ibarettir.
Topkapı Sarayı'nın alt bahçelerinde yer alan ve 'Askeri Yurt Binası' olarak adlandırılan yapılar ise 500 yıllık Saray bahçesine 1984'te kaçak ve ruhsatsız şekilde yapılmış binalardır. 1. derece sit alanı üzerine inşa edilmiş ve hiçbir tarihi niteliği bulunmayan bu binalar, doğal olarak Bilim ve Değerlendirme Kurulunun kararıyla yıkılmıştır, söz konusu alanın tarihi niteliğine uygun hale getirilmesi çalışmalarına devam edilmektedir."
'Gerekli hukuki girişimler başlatılmışır'
Söz konusu haberin özensiz ve tarihi gerçeklerden uzak hazırlanmasının haberin metnine de yansıdığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Zira Topkapı Sarayı'nın haberde ifade edildiği gibi 30 değil 25 padişaha ev sahipliği yaptığı tarihi bir gerçektir. Topkapı Sarayı gibi benzersiz bir kültür mirası ile ilgili haber yapılırken bu bilgilerin doğru şekilde ifade edilmesine özen gösterilmesi asgari bir sorumluluktur. Milli Saraylar, tüm restorasyon ve konservasyon uygulamalarını bilim ve danışma kurulları yönetiminde ve gözetiminde, alanında tecrübeli ve etik kurallara bağlı personel tarafından yürütmektedir. Kamuoyunu doğru bilgilendirme misyonuna sahip habercilik mesleğinin gereklerinden biri de araştırma ilkesidir.
Bu ilke doğrultusunda Başkanlığımızın her türlü iletişim kanalları medya mensuplarına açık olduğu hususu izahtan varestedir. Bu minvalde bahse konu asılsız ve maksatlı haberlerle ilgili olarak gerekli hukuki girişimler başlatılmıştır."

Devamını Oku
'Topkapı Sarayı'nda ağaç katliamı' haberine yalanlama

TCMB Başkan Yardımcısı Özbaş: Önceki fonlama gereksiz derecede karmaşıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, bankanın önceki dönemdeki fonlamasının gereksiz derecede karmaşık olduğunu belirtti.

 

Son toplantısında sadeleşme kararı alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, bankanın önceki dönemdeki fonlamasının karmaşık olduğunu belirtti.

 

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Zirvesi'nde konuşan Özbaş, ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Özbaş, "Son koronavirüs tedbirlerinin Türkiye ekonomisi üzerinde muhtemelen sınırlı etkisi olacak. Göstergeler toparlamanın Ekim'de de sürdüğünü gösteriyor. 2020'de yüksek ihtimalle pozitif büyüme gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

 

Türk Lirası'nda değer kaybının şirketler için yarattığı riskler konusunda tetikte olduklarını söyleyen Özbaş şirket bilançolarına yönelik risklerin yönetilebilir seviyede olduğunu belirtti.

 

TCMB son toplantısında politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 15 seviyesine çıkarmıştı. Banka toplantıda tüm fonlamanın haftalık repodan sağlanmasına da karar vermişti.

 

Dr. Oğuzhan Özbaş, TCMB Başkan Yardımcılığı görevine 30 Ağustos 2019 tarihinde atanmıştı.

Devamını Oku

İkna yoluyla 4 terörist daha teslim oldu

Terör örgütü PKK’da çözülme hızlandı, 4 örgüt mensubu daha ikna yoluyla teslim oldu.

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yürütülen ikna çalışmaları bir kez daha sonuç verdi. 

 

PKK terör örgütünden kaçan 4 terör örgütü üyesi daha bugün yurda giriş yaparak güvenlik güçlerine teslim oldu.

 

İkna yoluyla 210 teslim

 

Teslim olan örgüt üyelerinin 1997 ve 2018 arasında terör örgütüne katıldıkları, Suriye, İran ve Irak’ta faaliyet yürüttükleri tespit edildi.

 

Yürütülen ikna çalışmaları sonucunda 1 Ocak’tan bugüne kadar teslim olan terörist sayısı 210'a yükseldi. 

Devamını Oku
İkna yoluyla 4 terörist daha teslim oldu

Bakan Elvan: İş dünyasının görüşlerini de alıp adımlarımızı hızla atacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, "Önümüzdeki günlerde iş dünyasının görüşlerini de alıp adımlarımızı hızla atacağız." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül ile bir araya geldik. İş dünyası ve STK'lar ile yapacağımız toplantılar öncesi değerlendirme yaptık.Önümüzdeki günlerde iş dünyasının görüşlerini de alıp adımlarımızı hızla atacağız. " dedi.

Devamını Oku
Bakan Elvan: İş dünyasının görüşlerini de alıp adımlarımızı hızla atacağız

Menemen Belediye Başkanı Aksoy serbest bırakıldı

"Zimmet ve irtikap" iddialarıyla gözaltına alınan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, serbest bırakıldı.

 

İzmir'in Menemen'de başlatılan soruşturmada aralarında CHP'den istifa eden Belediye Başkanı Serdar Aksoy, bir belediye başkan yardımcısı ve belediye yetkililerin de bulunduğu toplamda 29 kişi geçen cuma günü gözaltına alındı. 

 

Aksoy'un da aralarında bulunduğu kişilere yönelik "zimmet ve irtikap" iddialarıyla ilgili soruşturmada gözaltına alınan 27 zanlıdan 23'ü adliyeye sevk edildi. Aksoy'un, suçlamaları reddettiği ve "Yaptığım her şey hukuka uygundur" dediği öğrenildi. 

 

Belediye Başkanı Serdar Aksoy, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Devamını Oku

Cumhurbaşkanı'ndan Fikirtepe talimatı: Devlet eliyle tamamlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Fikirtepe'nin örnek şehircilik başarısı olarak anılması için devletimiz elini taşın altına koymuştur. TOKİ ve Emlak Konut eliyle inşaatların yapım sürecine giriyoruz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yeni Fikirtepe Projesi'nin 60 bin vatandaşı doğrudan ilgilendirdiğini açıkladı. Kurum, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

 

"Hiç başlamamış, herhangi bir anlaşma yapmamış, sözleşme imzalamamış, yıkılmamış adaların da planlarını revize etmek suretiyle, Aralık ayında yeni planları askıya çıkaracağız. Konutları, devlet güvencesiyle biz yapacağız. Yeni Fikirtepe Projesi'nin yatırım değeri yaklaşık 5 milyar lira olacak. 1,5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan projeye inşallah hızlı şekilde başlayıp etaplar halinde vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız."

Devamını Oku
Cumhurbaşkanı'ndan Fikirtepe talimatı: Devlet eliyle tamamlanacak